( blr | 2020. 05. 17., v – 22:15 )

de igazából arról beszélünk, mennyi a gyerek fenntartási költsége. Az, hogy most mennyi marad a szülő zsebében, mekkora bérkiesése van, szerintem más téma

Nos, jól éreztem: amiről te beszélsz, az az, hogy az állami támogatás elegendő-e. Ez kb. a következő értelmezés: a gyerek költsége GY, a támogatás T, nullszaldós vagy jobb, ha GY≤T. Csakhogy ez nem igaz. A támogatás jelentős része nem támogatás, hanem társadalombiztosítási ellátás, amely a kiesett keresetet (legyen K) pótolja, tehát a gyerek fenntartása addig nem esik nullszaldó alá, amíg T>K+GY. (Természetesen, ha csak ez alapján döntene valaki a gyerekvállalásról, nem lenne szerencsés.) Szóval szép dolog, hogy amit a fizetésed helyett kapsz, abból bőven eltartható a gyerek, csak magadat miből tartod el, ha fizetésed nincs. 

Van egy határ, ami után igen hátrányosan érint

Fentebb írtam, hogy mikkel számoltam, természetesen fix, nem változó bérrel kalkuláltam. És igen, egészen konkrétan a minimálbér duplájától kezd romlani az egyenleg, ott ugyanis 55 ezer a nettó végeredmény.

Tehát, hogy világos legyen: nem azt állítom, hogy a támogatás összege ne lenne elég, hanem azt, hogy közgazdasági értelemben, a teljes egészet nézve a gyerek nem lehet nullszaldós. Áldozni kell rá. Az pedig, hogy ki az, aki kirakatnak használja, és ki az, aki nem, az már egy más kérdés. Persze, aki fél-egymilliót hagy ott a Brandonban mielőtt az asszony a szülészetre kerül, az utána ne sírjon, hogy milyen drága a gyereknevelés, mert arra én is morcos tudok lenni.

Viszont végtelenül leegyszerűsítő gondolatmenetedet azért kiegészíteném olyanokkal, hogy nem biztos, hogy a gyerek kajáját az anyja megtermeli (ez nem új, modern dolog, jómagam is problémás gyerek voltam ilyen szempontból), illetve nem tudom, hogy csináljátok, de mosni pl. nem kell? Vagy a víz, áram, mosószer ingyen van? Kínából pedig nem rendeltem gyerekcuccot sosem. Nekünk nem volt szerencsénk, mi voltunk, akik gyerekjátékkal és ruhákkal elárasztottuk a rokonokat, mert így jött ki a sorrend (kétszer is, mert nem őrizgettük 10 évig a következő gyerekig). Szóval nagyon szép ez az általánosítás, csak nem feltétlen működik.

Ha a feleségemnek ilyet mondanak, konkrétan leszedte volna az arcukat.

Lehet, de attól még nem veszik be a gyereket a bölcsibe, amikor öt-tízszeres túljelentkezés van, és ez egy egyszerű szempont.