( vl | 2020. 04. 24., p – 21:40 )

a napelemek előállítása közben kibocsátott CO2-re gondolsz a szennyezés alatt 

A napelemek előállítása kapcsán egyéb környezetszennyezés is történik, hiszen az tulajdonképpen félvezetőgyártás, nagy méretben. A CO2 történetesen az energiaigény miatt van, ott van fejlődési potenciál, valóban.

Továbbá a használhatósághoz más elemek is kellenek (pl. inverter, akkumulátor). Ezek előállítása sem mentes a környezetszennyező tevékenységektől (pl. galvanizálás - na itt nem várnék nagy fejlődést). Azt értem, hogy ezek a tevékenységek Más Valaki Problémái lesznek, mivel tőlünk jó messze történnek :)

az előállítás során kibocsátott CO2 "ledolgozásához"

Ezt a gondolatmenetet nem lehet mindegyik szennyezésfajtánál alkalmazni, sajnos.

Keresőkifejezés: LCOE. Meg fogsz lepődni. Na persze nem a háztetőkre szerelve.

Én csak azt tudom, hogy anno amikor Elon Muskék nagy csinadrattával bejelentették a garázsfalra szerelhető akku/inverter kombójukat (ez ugye a rendszernek csak egy része, kell még mellé valami, ami termeli is az áramot), akkor megnéztem, hogy mit is tud ez vs mennyiért árulják. Az jött ki, hogy az amerikai végfelhasználói ár kb. annyi, mint amennyiért itt Magyarországon a szolgáltatótól pont ugyanannyi villamosenergiát meg tudok venni, amennyit az akku/inverter teljes élettartama alatt várhatóan betárolni/kivenni tudok belőle. Ergó venni egy ilyet, meg mellé napelemeket telepíteni többe kerül, mint az ezen cucc által szolgáltatott áramot megvenni a sarki szolgáltatótól - és még előre be is kell ruházni, és ha beszarik valamelyik elem, az nettó bukta. Az egyén szemszögéből nézve ez a döntés elég egyértelmű...

Persze el tudom képzelni, hogy Elon Musk egy vállalkozó, aki halálra akart ebből gazdagodni, és a gazdag nyugati fogyasztókat megsarcolni, holott a technológia valójában sokkal olcsóbb - de azért vannak fenntartásaim, hogy ez mennyire hihető magyarázat.