( _Franko_ | 2017. 12. 17., v – 20:25 )

"Azért ha kell, a 230V-os hálózathoz a Tesco-ból is tudok szinte mindent venni (jó, ÉV relét nem), a 12V-os rendszeredhez meg meg kell várni, mire kinyit a megfelelő szaküzlet, ahol épp van raktárom az, amire szükésged van."

Ha ügyetlen favágó lennék egy-egy ujjal egy-egy kezemen, akkor is meg tudnám számolni egy kezemen, hogy hányszor kellett hétvégén elmennem villanyszerelési dolgokért... szerintem egyszer sem. Ha mégis nagyon fontos lenne elmennem, akkor van nagyobb barkácsbolt nyitva.

Mi van és mi mehet tönkre a 12 voltos rendszernél?
- központi táp - ezernyi világítástechnikai boltban van azonnal raktáron ipari táp
- akkumulátor - még benzinkúton is van, ha cserére érett; ha nagyon kell, van akkutöltő is, az tud 120 wattot, rá kell csíptetni és megy minden tovább
- MOSFET akkukapcsoló - saját PCB, mert nem akartam gyári relés megoldást, ICL7673 alapú, kapható is; de manuálisan átköthető, ha megdöglik
- vezetékek és kötések - ha valami komoly fizikai behatás nem éri, akkor nem döglik meg csak úgy
- kapcsolók - sima 101-es fali kapcsolók és fali nyomókapcsolók alternatív helyett, bárhol kapható, ha cserélni kell
- MOSFET LED driver - van tartalék, de nem igazán döglik meg
- LED szalag - egyszerre nem döglik meg az összes LED chip; ha megdöglik egy-egy, akkor azt a 10 centit vagy azt az egy chip-et kell cserélni, esztétikai hiba és bárhol kapható donor LED szalag, ha a maradék elfogyna

Messze nem rocket science, mezei villanyszerelő is képes bármit bármikor cserélni, ha már szerelt valaha LED szalagos világítást, mert ezek mindegyike gyári cucc vagy helyettesíthető gyári cuccal, ha valamiért cserélni kell.

"Mondom a kimeneten nulla V van, nem váltott át akkumulátorra, meghalt, besült, elvitte a cica a feszültséget a kimenetén. Oké, belátom, a táp kimenetét a terheléssel egy relével kapcsolod össze, ami akkor húz meg, ha a kimeneten van feszültség, és ha elenged, akkor az aksit leveszi a töltőről, és rákapcsolja a terhelésre."

Így van, csak nem relé, hanem MOSFET backup battery switch, és egy három dolláros dologról beszélünk.

"Az a másfél dolcsis alkatrész gondolom ott van a polcon, mert normál postával azért kell néhány nap/hét, mire ideér :-)"

Mivel helyiségenként kell belőle egy-kettő-három és ötösével-tízesével lehet rendelni, ezért van belőle tartalék is. De ha az ember nem terheli túl, akkor nem nagyon megy tönkre...

...annyi plusz csavar van a dologban, hogy minden helyiségben van a kötődobozban egy ESP8266 saját PCB-n, saját programmal, integrálva minden szükséges szenzorral és PWM kimenettel, ha ez megdöglik, akkor csak át kell kötni a kapcsoló jelvezetékét az egyik GPIO bemenetről közvetlenül a LED driver bemenetére és megy minden tovább a világítást tekintve (kivéve a világítást érintő okosságok). De ebből is van tartalék.

Szóval még mindig nem értem, hogy mi az, amitől ez a megoldás ekkora ellenérzéseket hoz ki bizonyos emberekből... :/