( misi77 | 2015. 06. 01., h – 13:34 )

Na akkor hogy tiszta legyen. Az inverterünk 4.5kW-os ami azt jelentené hogy a nominális (olyan jól hangzik de én se tudom mit jelent) érték az 4500W. Szóval ekkora teljesítményt tudna kipumpálni magából maximum, amikor csúcson jár a gép, ráadásul mindezt 3 fázison (azaz fázisonként 1500W). De..
Említettem hogy kicsi a házikónk, így nem sikerült egy akkora felületet találnunk ahova a 4500W - azaz 18db 250W-os napelempanel egyben felfért volna, így kénytelenek voltunk olyan rendszerben gondolkodni ami egynél több zónát (munkapontot) azaz két külön tájolású tetőre helyezett napelempaneleket tud kezelni. Az épület adottságai így ideálisnak tűntek egy délkeleti és egy délnyugati fekvésű napelemzónához, és mivel még ott volt az a sok (amúgy egyáltalán nem sok) veszteség is (kábelezés, csatlakozók,...) így kívánta a rendszerünk hogy kissé túl legyen húzva, azaz a "nominális" értéknél nagyobb bemeneti értékű teljesítmény legyen telepítve. Így jelenleg egy 3Kw-os és egy 2,5kW-os napelemtömb lóg az inverteren ami ugye 5.5kW összteljesítmény.

A tapasztalat azt mutatja hogy nagyon hatékonyan működik a rendszer, mivel a két napelemtömb együttes értéke a tájolásból adódóan sosem haladja meg az inverter kimeneti teljesítményét (vagyis néha előfordul, főleg ha egy-egy gomolyfelhő elhúz a tető fölött, akkor hirtelen leesik majd felugrik a bemeneti áram erőssége, ilyenkor az inverter levágja a kiugróan magas fölös teljesítményt, de az is előfordul hogy a rövid ideig tartó túlterhelés esetén megugrik 4700W-ra csúcs). Előny még hogy csak rövid ideig jár csúcsközelben az inverter, viszont a délkeleti délnyugati tájolás miatt hosszabb ideig üzemel a rendszer (Ma reggel 4.45kor indult és 20.30-ig általában van termelés), így nagyobb mennyiségben sikerül elhasználni a megtermelt energiát és kevesebb kerül vissza a szolgáltató rendszerébe.

Az eddigi TOP a múlthét péntek volt, egy nap 33kWh rekorddal.