( taklertamas | 2014. 09. 28., v – 05:59 )

Hát akkor elmondom, hogy én mit tettem össze magamnak fejben:

Én nem játékra venném, bár nálam is beeshet egy kis retro HL2/Q3/Morrowind néha, tehát én nem tervezek külön bivaly grafikus kártyát venni, max valami kifutó középkategóriásat (GTX 650). Prociból nekem fontos lenne az erősebb, mivel a virtualizációt szeretném kihasználni.

Háznak én a Cooler-Master Silencio sorozatát nézegetem. Alaplapmérettől függően vagy a 352, vagy a 650 Pure. Mindkettő hangszigetelt(lehet, hogy ccsak parasztvakítás), mindkettőben vannak beépített szűrők, jó a kábelmenedzsment lehetősége, diszkrét, de elegáns, plusz a kisebbikben van egy SD kártya slot is. Bitfenix Prodigy és egyéb hipszter termékeket kivertem a fejemből, mert a praktikum fontosabbá vált. Pure 650-ben ráadásul marhanagy hely is van.

Alaplap: Jómagam is a Z97/H97/esetleg Q87(nem sok ilyen van) vonalon indulnék. Nagyjából mindegy melyik gyártó, személy szerint az MSI-t kivéve bármelyik lehet, igen még az Asrock is. MSI inkább gamereknek jobb, bár ha jól emlékszem nekik is van Q87 chipsetes "munkás" lapjuk, de valahogy az MSI-t nem ismerem. Laptopban láttam már olyan MSI-t, amelyik elment sok évet, de alaplapról nem tudok nyilatkozni. Ez is olyan lehet, mint az autóvásárlás. 2 milláért ne várj autót, még a legolcsóbb márkából sem.. Alaplapoknál is a 18-20 000 HUF nagyjából az a kategória, amit már érdemes megvenni. Ezeken van már értelmes VRM hűtés, meg jobb kondik. Plusz, ha a későbbi bővíthetőség is fontos, akkor legyen legalább 1db PCIe3 foglalat, de azért legyen még egy PCI is. Sata-ból is legalább 4, és ha lehet akkor már legyen rajta SPDIF, meg gigabites LAN is.

- Asrock alaplapok vannak már a családban évek óta. Ha abból nem a 10 000 HUF-os zsírosdeszkákat veszi valaki, akkor az is lehet akár tartós is. Van azokra is 3 év gar, azok sem mind (tehát 20kHUF felett) xarból vannak. Nekem a Z97 Pro4/M Pro4 tetszik(én mindenképp ezt veszem, mert nekem ez jön be)
- Gigabyte-ból a Z97/H97 D3H/UD3H (Ultradurable sorozat) jöhet szóba, amit én már megvennék.
- Asusból is a Z/H97 Pro/M Pro valamelyike. Vagy, ha tele vagy lóvéval, akkor Asus Vanguard B85/ Asus CS-B(Q97).

Szénné olvastam az agyam manuálokkal, szinte csak ezek támogatják biztosan a VT-D-t (persze ehhez olyan proci is kell i5 4570-től felfelé) Alaplapnál én azért a Z/H97-et preferálom, mert gondolok a jövőre. Alaplapnál nekem az is fontos, hogy lehessen bele tenni esetleg régebbi perifériákat, tehát nekem mindenképp olyan kell, amiben még van PCI foglalat. (plusz hálókártyának, soros portnak, satöbbi)

Processzor: Kezdetnek egy 4570s-re gondoltam, az alacsony fogyasztás miatt, ez a legalsó i5 ami az összes virtualizációs technológiát tudja(ez is mekkora kib*szás, AMD összes A, valamint FX procija támogatja..). Igaz ez nem a legfrissebb, de most elég olcsó, kezdetnek jó lesz.

Memóriának: természetesen Kingston HyperX 2x4GB DDR3 1600MHz KHX1600C9D3K2/8G 99 hónap garival

Merevlemez: Veszek egy WD Black 1TB-st, csak hogy legyen végre egy jó nagy táram mindennek. Még gondoltam, hogy mivel most olcsó a PCX-nél veszek plusz két darab 80GB Sata2-es Seagate Barracuda-t(ha nem elírás az ára, akkor az most csak 6000 HUF, ami szerintem kurvaolcsó, persze egy egyterrás árához nem, de az én céljaimnak igen), csak hogy a virtuális gépek saját vinyón futhassanak, így talán az I/O sebesség jobb lesz. Aztán majd később valamikor veszek egy kisebb SSD-t csak rendszerlemeznek az elsődleges Linux alá, amit majd épp használok. Ez majd még ráér. Egyelőre nem tudom mit fogok használni.

Táp: Cooler-Master Thunder 600w olcsó, elég nagy, meg ha már a ház is az, legyen ez is Cooler-Master.

Videokártya: Asus GTX650 1GB rammal nekem ez is elég lenne. egyelőre nem veszek, ez is később lesz esedékes. VGA passtroughról egyelőre lemondok, meg a játék sem fontos. a HL2 meg elmegy IGP-n is...

Summa-summarum:

Asrock Z97M Pro4
Intel Core i54570s
Kingston HyperX 2x4GB DDR3 1600MHz KHX1600C9D3K2/8G
Western Digital 1TB SATA3 64MB WD1003FZEX
Cooler Master Silencio 352KKN1
Cooler Master 600W Thunder
meg a két 80 gigás Seagate sata2-es tesztvinnyogó (Seagate Barracuda 80GB SATA2 8MB ST380815AS)

Ez összesen nagyjából 164 000 HUF nettóban. Plusz a cseregaranciák/szállítási gari, mondjuk legyen 167 000.
Ha most veszek egy GTX650-est mellé, akkor olyan 190 000. De azt hiszem egyelőre ezzel is el leszek. Főleg Intel(R) Pentium(R) Dual CPU T3200 @ 2.00GHz, meg 2 GB DDR2 RAM után, ez maga lesz a megváltás...

Másik lehetőség:

Beszéltem egy sráccal az egyik Linuxos Facebook csoportban, ő azt mondta, hogy AMD APU-s notija van, egy diszkrét Radeonnal kiegészítve (AMD A8xxxx APU), és hogy neki mennek a virtualizálások rendesen... Nem tudom mennyire bízzak ebben, és a Linux alatti AMD Radeon driverek jövőjében. Egyelőre maradok ennél az Intel megoldásnál. Nekem egyelőre az a fontos, hogy viszonylag erős legyen többszálas feldolgozásban, meg bírjon el egy fullHD kijelzőt akármelyik grafikus felületen. Azt meg az IGP is tudja.

Végigmentem a napokban számos más lehetőségen is. De akárhogy variáltam AMD-ből, az jött ki, hogy vagy a proci volt jóval gyengébb, vagy maga az egész konfig nem lett annyira "összeszedett" ennyi pénzből. Nagyjából 200 000 HUF-ra céloztam meg, de ezt úgy, hogy ha lehet, azért ne merítsem most ki. AMD-ből, ha az FX procikat veszed, már eleve kell egy videokártya is, úgy már sokkal drágább, mint ez az Intel konfig magában. Ha meg az A10 7850K-t veszem, akkor kell mellé valami disznó hűtés is, az meg már semmiképp nem lesz olcsóbb. No meg azt se felejtsük el, hogy egy ilyen APU mellé illik venni valami 2133/2400 MHz-es ramokat, azt is ha lehet párban, hogy az integrált Radeon is "jól érezze magát"... Ráadásul ki tudja, hogy az AMD a jövőben tervez -e FM2+ foglalatos csúcsprocit, ami mondjuk már 8 magos lenne. Ennyiből is szerencsésebb az Intel 1150, mert abba még majd tudok tenni később egy vaddisznó 8 szálast, ha arról van szó.

Bocs ha hosszú voltam, de ez egy komoly dilemma végeredménye: Akárhogy szerettem régen(még mielőtt laptopjaim lettek volna) az AMD procikat, most asszem én Intel felé hajlok.

http://taklertamas.blogspot.com/ ::: http://www.taklertamas.deviantart.com/ :::Be::Shell:::