A kettős mércét kikérem magamnak. Nehogy azt hidd, hogy ami opensource az nálam egyből "űberfrankó", ami pedig >random-nagy-cég< terméke az szar.
Definiálni kellene hogy mit és hogyan értünk gyári alkalmazásnak. Ugye Windows (8) alatt ez relatív egyszerű, ami a telepítéskor felkerül. Linux alatt ez nagyon disztribúció függő, sőt ha jól megnézzük a "Linux" az maga a kernel és talán még a coreutils, de ugye amit telepítesz az már egy összeállított rendszer.
Persze, lehet új "Windows disztribúciót" is létrehozni ha fogod magad és integrálsz egy rakás alkalmazást a telepítőbe. De ez már nem gyári. Ahogy a saját használatra összegányolt Ubuntu telepítőm se "gyári".
Szerintem gyári app = amit a megvásárolható / letölthető lemezen rajta van.
Használok PowerShell-t is és Bash-t is, nagyjából ugyanarra vannak kitalálva, csak teljesen ellentétes a logikájuk. Az egyik cmdlet-ben gondolkodik, a másik több apró, egymástól független programban. Én a Bash-t szeretem jobban, de ez irreleváns. Majd jön valaki, aki nagyon beleásta magát mindkettőbe és megmondja a tutit.
> Mert GIMP, LibreOffice, Firefox, stb. aztán nincs Windowsra...
Ilyet nem írtam, kiforgatod a szavaim. Azt mondtam hogy rengeteg igényes szoftver van. Nem azt, hogy rengeteg csak Linuxon futó igényes szoftver van. Erre válaszoltam: "Épp az a szabadság, hogy mindenre van egymillió alternatíva (amiből nagyon-nagyon maximum 1 üti meg a valódi színvonalat) teszi használhatatlanná egy átlag felhasználó számára."
> Milyen verziójú Windowst használtál utoljára?
Folyamatosan, ahogy megjelennek mindegyiket támogatnom kell, XP-től felfelé, szóval épp Win8.1-et láttam utoljára. Rengeteg szívás van vele, főleg ha régebbi hardvereket szeretnél működésre bírni. Legutóbb egy régebbi GPS vevővel volt olyan problémám, hogy míg az Ubuntu tökéletesen felismerte és tudta használni, addig Win8-7 szart bele a dologba, csak Vista volt hajlandó elindítani.
> Ezek szerint ez a követendő példa?
Nem igazán, legalább annyira nem ahogy az IE integrálása rendszerbe, vagy hogy egy "Windows Installer"-t használó szoftver eltávolításához futnia kell az ugyanilyen nevű szolgáltatásnak a rendszeren, ami persze csökkentett módban nem fut és nem is engedi magát elindítani.
Hogy mi a követendő példa? Szigorúan szvsz Gnome 2 / Mate.