VMware vSphere 4: új generációs virtualizáció kis- és nagyvállalatoknak

Címkék

A VMware április 21-én bejelentette vSphere 4 névre hallgató adatközponti virtualizációs platformjának negyedik generációját, mely számos újdonságot tartalmaz, néhány a teljesség igénye nélkül:

  • itt a HUP-on is sokat emlegetett Fault Tolerance (egy virtuális gép kvázi két ESX-en fut, ha bármelyik ESX megállna, a külvilág számára az esemény transzparens marad, a hálózati kapcsolatok sem szakadnak meg)
  • "distributed switch": több ESX esetén egyszerűbb a hálózati konzisztencia fenntartása, Cisco Nexus 1000V-vel a meglévő Cisco hálózatba is integrálható
  • VMsafe: virtuális gép működésének monitorozása hipervizor szintről (vírusok...)
  • vShieldZones: virtuális gépek hálózati forgalmának szabályozása
  • virtuális gépek futás közbeni bővítése: CPU, memória, hálózati csatoló
  • "thin provisioning": a virtuális merevlemez csak akkora helyet foglal, amennyi adat van benne (eddig ez csak LabManager vagy View esetén volt közvetetten elérhető)
  • vStorage API: tároló oldali folyamatok optimalizálására
  • VMFS növelése (nemcsak "extent"-ek által)
  • Storage VMotion integrálása a grafikus felhasználói felületbe, FC, iSCSI és NFS protokollok mindegyik támogatott
  • paravirtualizált SCSI meghajtó: a nyers teljesítményt csak minimálisan növeli, de a CPU terhelést jelentősen csökkenti
  • "host profiles": nem kell egyenként beállítani az ESX-eket, megadott sémára megteszi ezt a vCenter
  • sok "apró" vCenter Server (VirtualCenter) újondság: "Linked mode" (akinek több van), keresés, sokkal több eseményre lehet riasztást definiálni,
    riasztás esetén sokkal több intézkedést lehet hozni (pl. hardver hiba esetén maintenance mode), kibővített felhasználói felület, új licenszelés, adattár használati grafikonok, ...
  • ESX skálázhatósága: nagyobb teljesítmény, virtuális gépenként 256 GB RAM, 8 vCPU
  • ...

Az új verzióval a VMware teljesen egyértelműen megcélozza a kisvállalatokat a két újonnan bevezetett Essentials csomagokkal, melyek kedvező áron biztosítanak központi felügyeletű ESX licenszet 3 kiszolgálóra, akár HA és Data Recovery (virtuális gép szintű biztonsági mentés) funkcionalitással.
Ezenkívül nőtt az egyéb elérhető csomagok száma is, például VMotion funkcionalitáshoz nem kell a legdrágábbat megvenni, már az Advanced kiszerelés is tartalmazza. A kiadások összehasonlítása itt található.

A VMware jó magasra tolta a lécet a virtualizációs piacon, a kiadás egyik üzenete, hogy minden akadály elhárult a 100%-osan virtualizált adatközpont elől, a fizikai kapacitások számítási felhőként ("cloud computing") érhetők el a virtuális gépek (=alkalmazások) számára. Röviden: skálázhatóság, rendelkezésre állás (tervezett és tervezetlen leállások ellen), központi felügyelet, automatizáció.

Hozzászólások

Kérdés: Windows gépek VMI vagy valamilyen más paravirtualizációs lehetőségeiről van valami hír? Nagyon kevés konkrét infót találtam a Windows Enlightenments néven futó valamiről pedig egyes források szerint, ez valami olyasmi, mint a Xen DomU vagy VMware VMI interfész, tehát CPU és system call paravirtualizációt tesz lehetővé, csak ezt a HyperV és Windows guest vonalon fejlesztik. Más források szerint mindössze periféria paravirtualizációt tartalmaz, tehát kb a vmxnet és társainak a megfelelője.

Jó lenne, mert Linux guest-nél a méréseim (teljes kernel buildelés workflow, forrás kitömörít, patch, configure, fordít linkel, strippel, csomagba tömörít) alapján VMI bekapcsolása most is egy egészséges 10% teljesítménytöbbletet hoz. Már ha szabad ilyet egyáltalán leírnom... khm. vmware eula ugye.
---
Linux is bad juju.

Szia!

Nem tudok "Windows VMI"-ről VMware oldalról, a Microsoft fejlesztéseit közelebbről nem ismerem, de nem tartanám kizártnak, ha w2k8-ban például lenne valami hasonló, illetve a w7-ben. De ez csak merő spekuláció, Lepenye Tamás esetleg többet tud az ügyben.

Üdv,

Attila