Tanulmányi szerződés?

Fórumok

Üdv!

Nem tudom kinek mennyire ismerős a téma, ami miatt megnyitottam a topicot, de remélem lesznek ismét olyan emberkék, akiknek van némi tapasztalata a témával kapcsolatban.

Tegyük fel, hogy az ember elmegy dolgozni egy munkahelyre, ahol oktatások és más egyéb dolgok miatt, aláíratnak vele egy egyedi szerződést, ami tulajdonképpen arról szól, hogy ha "X" hónap/év előtt elhagyja a munkavállaló a céget (önszántából felmondd), akkor egy bizonyos (szerződésbe foglalt) összeget vissza kell fizetnie a munkáltatónak, mivel "megkárosította".

Milyen tapasztalataitok vannak ezzel kapcsolatban, milyen kiutat láttok Ti és miben volt részetek stb stb...
Esetleg tudtok olyan esetet, ahol egy másik cég "kiváltotta" a munkavállalót?

Előre is köszi!

Hozzászólások

munkaadotol fugg. lattam mar olyat, ahol eltekintettek a maradek 20%tol, es lattam mar olyat is, ahol ket filleren is szoroztek, lattam mar olyat is, hogy a masik ceg kipengette...

Proba ido. ;) Ha mas rendelkezes nincs akkor a BTK megfelelo resze vontakozik rad.
Amugy mar hallottam olyanrol hogy az uj befogado ceg kifizette azt az X osszeget.

Cegtol fugg. Nalunk is volt hasonlo, bar az tanulmanyi szerzodes volt. Az utolso x honapot nem akarta ledolgozni az illeto, de nem fizettettek ki vele az osszeget.

--
Debian lenny

Ha arról van szó, hogy a cég aláírat veled egy papírt, hogy X ideig náluk fogsz dolgozni, mert ők fizették az Y pénzbe kerülő szakmai tanfolyamod, akkor nem kell aggódni. Még ha alá is írod, akkor sincs joguk semmit behajtani rajtad, ha otthagyod őket. Jogi fórumokon meg lehet ezt a témát találni, most lusta vagyok keresgélni... de legjobb emlékeim szerint ez van.

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat!

Igen, nekem is rémlik valami ilyesmi, hogy hiába iratnak alá az illetővel ilyen szerződést, hogy x-y oktatás/külföldi tanfolyam elvégzése után vissza kell fizetni x összeget, ez törvénybe ütközik és nincsen semmi jogi alapja.

Találtam egy jogi forumot, ahol írnak erről!A gond csak annyi, hogy létezik ez és követlehetnek vissza pénzt, ha úgy írtuk alá a szerződést, hogy nem a cég akarta, hanem mi saját magunk...

Valakinek tapasztalat?

A helyzet az, hogy a szerződés az szerződés, ha aláírtad és az a szerződés megfelelően van megfogalmazva, akkor fizetni fogsz mint a kisangyal, bocs. Ezért vannak a szerződések. A helyzet, hogy van tapasztalat is, mint munkaadó :/ És nem véletlenül csinálok én is ilyet, nagyon rá lehet cseszni a "lesza_om" munkavállalókkal... Erre való a munkaszerződés és a kiegészítések.

----- www.blackpanther.hu -----

Ha tanulmányi szerződést kötsz, akkor abban ki kell kötni, hogy a munkáltató mit biztosít Neked (tanulmányi szabdság, utazás térítése, tankönyv ára, stb.), ezért mit kell teljesítened, és mik a következményei rád ill. a munkálatóra nézve, ha valmelyik fél a vállaltakat nem teljesíti.
Kikötihetitek azt, hogy a tanulmányok teljesítése után mennyi ideig kell ott dolgoznod (ez praktikusan annyi idő szokott lenni min., amennyi a tanulmányi idő, a tanulmányok befejezését követően), és ha ez idő alatt elmész Neked felróható okokból (nem létszám leépítés, stb.), akkor a tanulmányaidra fordított költség arányos részét követelheti.
Fontos, hogy tanulmányi szerződés esetén a tanulmányok miatti távollétre jár a bér.
Én így kötöttem, mint munkáltató. Ment el dolgozó a kikötött idő alatt és visszafizette az arányos részt, ügyvéd tanácsára.

Nem jól érted. Tanulmányi szerződést azzal lehet kötni, aki tanul, akár iskolarendszerű, akár iskolarendszeren kívüli képzésben.
Pl. A céged elküld egy érdekében álló továbbképzésre, ami neki sokba kerül. Azzal biztosítja magát, hogy az általa rád kifizetett képzésen az általad megszerzett tudást egy ideig nála kamatoztasd, hogy megfelelő kondíciókkal tanulmányi szerződést köt veled. Te jól jársz, mert fizeti a tanulmányaidat és képzettebb leszel, neki jó, mert képzett embere lesz. Az ő biztosítéka a kikötött idő, visszafizetési kötelezettség, stb., ami alatt megtérül a beléd fektetett pénz.

Ha a cég küld (kötelez!!!), akkor nem követelhet semmit, csak azt, hogy elvégezd, mert ez a munkádhoz kell. Ilyenkor nem kell írni szerződést, de ahhoz ragaszkodj, hogy írásban kötelezzen. Ebben kötelezhet, hogy milyen képzésen, milyen időponttal kell részt venned, mikorra kell az előírt képzettséget megszerezned, neki kell vállania a költségeket is. Ebben az esetben óvatosan, mert ha a munkakörödhöz kell a képzés, amire kötelez és Te nem mész, akkor, szerintem, erre hivatkozva, ki is rúghat.
Ha mindektten akarjátók, függetlenül a kezdeményezőtől, akkor akár Te, akár a munkáltató kezdeményezheti a szerződés megkötését.

Szerintem a tanulmanyi szerzodes a rabszolgasag egy ujabb fajtaja. A ceg elkuld egy par tanfolyamra amitol neki lesz jobb, mivel kepzettebben jobban tudod vegezni a munkad, es ezert meg ott kell dolgoznod x evet, vagy fizethetsz egy csomot. Velem is ala akartak iratni egy szerzodest, de mondtam, hogy akkor inkabb nem megyek semmilyan tanfolyamra. Ettol meg elkuldtek egy ket tanfolyamra. :)

Szólni kell a cégnek, hogy van egy tanulmányi szerződésed. Ha te vagy a megfelelő ember ki fogják fizetni, ha mégsem, bele kell kalkulálni a béralkuba.

Szerintem korrekt, hogy ha valaki befektet a te tudásodba (finanszírozza a tanfolyamot, iskolát, miegymást), az kiköti, hogy a beléd feccölt pénzzel nem lépsz le az iskola kijárása után. Ha ez nem tetszik, el lehet haladni saját költségen tanfolyni, és akkor a saját befektetésed fogja a piaci értékedet növelni.
Ezt országos szinten is korrektnek tartanám, ma sokan úgy gondolják, "ingyen", tehát mindannyiunk pénzén szerzett végzettségükkel "joguk van" azonnal távozni oda, ahol többet kapnak, túlnyomórészt azért, mert aki ott szerezte a végzettségét, az maga fektetett be a tudásába. Ha már nem működik a tanulmányi részhozzájárulás (nevezzék akárhogy), én bizony aláíratnék mindenkivel mondjuk 3-5 évet, cserébe azért, amit a társadalom a képzésére költött.

en az olyan fiatalokat furcsallom, mint pl. NagyZ, aki meg be sem fejezte a sulit de mar most eldontotte, hogy ahogy vegez irany kulfold, de azert folyamatosan fikazza a rendszert. :/
pedig lehet hogy a 4 ev egyetem tobbe kerul az allamnak mint 2 munkanelkulit vagy rokkantnyugdijast eltartani, csak ok a multban vagy a jovoben mar/meg hozzajarultak/hozzajarulhatnak az allamkasszahoz valamilyen formaban, mig a kulfoldon elhelyezkedo frissdiplomas nem nagyon.

Tyrael

Hát nemtom, kérdés ezzel nem korlátozod-é a szabad munkaerővándorlást?
Amúgy abba is van üzlet ha valaki külföldön dolgozik. Mert ha netán hazajön, és hazahozza a kint megszerzett tudását, az meginn csak haszon... Ha hazajön. De kinn se fenékig tejfel az élet... :-((
----
"A hibás logikájú emberek több bűnt követtek el akaratukon kívül, mint a rossz emberek szándékosan."
Bárcsak...

Akinek nagy összegű tartozása van, az ne legyen már "szabad". Márpedig akinek a társadalom megfizette az oktatását, annak bizony nagy összegű tartozása van. Ezt elkerülendő ki lehet fizetni a tandíjat, és utána mehet, amerre lát.
A tapasztalatszerzésnek meg valóban lehet haszna, de az a fizetésben jelentkezni is fog, mert megfizeti a piac, ha értékesnek tartja.

Nem tudom, nem vágom a jogot, de én kétségesnek tartom, a kivitelezhetőségét, bár fölöslges erről beszélni, a jónépnek nem kell tandíj, ezért nem is lesz. pont. ennyi.

----
"A hibás logikájú emberek több bűnt követtek el akaratukon kívül, mint a rossz emberek szándékosan."
Bárcsak...

"tudom, de ma is pl. radioban nyilatkozott valami nagyokos politikus:
hat vegyuk eszre hogy nem dolhet be a vilagpiac!!! recessziok mindig vannak, ez termeszetes, sosincsenek igazi veszteseg, izland is csak szimulal, nincs is semmi baja...
130k-s atlagfizu helyett 300k lesz, recesszioban nem sporolni kell, nem ugy lesz valakibol gazdag..."
szoval amig nem veszunk komolyan ilyen nemzetkozi problemakat (vagy ha igen csak azert hogy lehessen megoldoemberkedni) addig nem lesznek igazi reformok.
be kene ismerni hogy a hazugsagok nem ertek veget oszoddel...

de ez mar politika (bar nem partfuggo) szoval nem mereszkedem tovabb

Tyrael