Vennétek jó SDR monitor helyett HDR monitort vagy TV-t? Melyiket inkább?
- 586 megtekintés
Hozzászólások
Kérdés, mire és milyen rendszerrel használnád és az mennyire támogatja. Egy időben be volt kapcsolva Windows alatt a HDR az LG TV-vel, de sokat nem dobott a képen valamint lassabb lett a kezelőfelület (szaggatottabb görgetés pl) és a táveléréssel is voltak gondok. Volt frissítés, ami után le kellett lőni, hogy működjön az RDP, valamint Windows alatt a TightVNC nem bírja kezelni a HDR-t, a túloldalon olyan mintha 8 bites lenne a kép.
Színes vászon, színes vászon, fúj!
Kérem a Fiátot..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az én tapasztalatom alapján csak akkor van értelme, ha ténylegesen "fogyasztasz" HDR tartalmat (és igényled is a különbséget), vagy ilyent kell előállítanod. Egyébként normál tartalom esetén igazából semmi különbség nincs élményben.
Tapasztalatom szerint monitor funkcióra jobb a monitor, a TV-k valahogy nem olyan képet adnak, pláne közelről, még ha a műszaki paraméterek alapján ugyan olyannak is kellene lennie. Ha több képfelület kell, akkor praktikusabb két "kisebb" (nekem 27"-osak vanna) monitor egymás mellett, mint egy hatalmas TV (mondjuk 40"), mert így csak oldalidányban kell pásztázni, ami nem fárasztó, fel-le viszont nagyon fárasztó rövid idő után is. Ha meg olyan messze teszed, hogy belásd az egészet, olyan erővel vehetsz kisebbet is, közelebbre téve.
Ha cserélsz, próbálj OLED-re, mert ott valóban feketébb lesz a fekete, meg élénkebbek a színek (mondjuk az OLED monitorok jellemzően már HDR minősítettek is).
Ha kifejezetten filmnézésre keresel megjelenítőt, akkor meg csak HDR képességű TV, lehetőleg OLED, mert az utóbbi évek filmjei alapjában véve sötétek, és emiatt az SDR képernyőkön sokszor nem is látni a történés egy részét, hacsak nincs kuka sötét a helységben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hdr-re kapcsolva sokkal nagyobb a fenyero, emiatt nem hasznalom.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tv / monitor és oled kapcsán arra érdemes figyelni, hogy a subpixelek elrendezése milyen. Némelyik tévén és kb minden oleden más, mint amit a sima monitoroknál szoktak használni.
Ennek lehet olyan mellékhatása, hogy a betűk szélei színesednek (mert a fontot más subpixel mintához rendereli). Vagy kontrasztű határoknál is színesedhetnek vonalak. Úgy tudom oledből nincs külön tévés és monitoros mintázatú panel. https://pcmonitors.info/articles/qd-oled-and-woled-fringing-issues/
Manapság talán már ritkább, de tévé esetén volt, hogy a hdmi csökkentett színfelbontású módot tamogatott csak (yuv 4:2:0) a rendes teljes felbontás helyett (yuv 4:4:4), amivel a fényinfó 4k, de a színinfó csak fhd, mivel a filmek is így vannak kódolva. Viszont ez is rossz hatással van a szövegek betűinek élességére. https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt tapasztalom én is a tv-n. Kár h elöbb nem tudtam miért van, figyeltem volna rá! Köszi az infót!
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sokáig nem tudtam, hogy mi ez a HDR dolog, aztán egyszer valaki nézett egy youtube videót a Sony tévén a nappaliban (asszem a kínai csajt a nagyival a hóna alatt), és olyan színek lettek, hogy lemászott a képernyőről, csak tátottam a számat; aztán rájöttem, hogy ez a hdr.
nemrég vettem egy hdr monitort is, w11 24h2+ alatt már használható a hdr mód, egyes játékokban / yt videók alatt látványos, alapvetően hdr-only módban nem lehet használni (minden felület 'kifehéredik', felnyomja a kontrasztot), de vegyesben fain.
ssh console-ban persze nincs különbség!
~ubuntu, raspbian, os x~
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A HDR és a wide gamut az technikailag 2 egymástól független külön dolog. Csak mivel általában egyszerre jelentkezik a 2 egy videóban az SDR tartalom-mal szembeállítás során, tévesen azt hiszik az emberek h. a HDR miatt szebbek, teltebbek, élesebbek a színek. Nem, a HDR "csak" arra való, h. a csúcsfényerőt 100 helyett 500-600-800 vagy akár 1000 lumen-ig feltolja (panel képesség függvénye, h. meg is tudja-e a tv jeleníteni, ha ilyen szín/fényesség információt kap a bemenetére).
A wide gamut (8 bit helyett 10 v. 12 bit per pixel) miatt lesznek "szebbek" természetesebbek a színek pl. BT.2020 szín profil használata eseté , mint egy fakónak ható SDR BT.709 szín profilnál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kérdés számomra pl az, hogy fotók feldolgozásánál tudnám-e használni? Mondjuk Rawtherapee-val. Tekintve, hogy a RAW képeknek ténylegesen van 13-14 értékes bitje színcsatornánként...
A másik amire kíváncsi lennék, hogy a wide-gamut üzemmódok (különösen a DCI P3) működnek-e akár önállóan, nem HDR üzemmódban. Az AdobeRGB tudtommal szokott menni SDR-ben is, de az csak a zöld színekben ad pluszt, a piros és a kék pontja az sRGB-vel azonos helyen van. Ráadásul AdobeRGB támogatás jellemzően egy drága pro-feature, a DCI-P3 meg elég consumer. Viszont a legtöbb tesztben (pl a fent emlegetett rtings-en) a DCI P3-at HDR-rel együtt tesztelik, ami legalábbis gyanús.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni