Számítógép régebbi játékokhoz

Fórumok

Sziasztok!

Újabb közönségi kérdésfeltevés:

Rokonoktól kaptunk egy asztali gépet, benne videokártyával, amin szépen elfut a Minecraft. Mivel lenne igény a hálózati játékra, felmerült a kérés, hogy legyen egy másik játszós gép is a másik kölyöknek. Gyanítom, hogy nem lesz több rokonunk, aki újabb levetett gépet tudna ajándékozni a célra, így arra gondoltam, hogy veszek egy használt asztali gépet (vagy összerakok alkatrészekből).

Az elmúlt évtizedeket a témakör teljes mellőzésével töltöttem, így az ismerethiányt innen szeretném betölteni. A keresési feltételek, igények:

  • Fusson rajta a Minecraft
  • Fussanak azok régebbi játékok, amiket a szomszéd fórumnál említettetek (Világfelfedezős játék kerestetik)
  • Viszonylag nagyobb, szellős ház (ha véletlenül bővíteni szeretnénk, legyen benne hely a háttértáraknak, plusz hálókártyának)
  • A videokártya támogassa a játékokat
  • Nem akarunk a legmodernebb FPS-sekkel foglalkozni
  • Alapból Linux az Oprendszer, de ha muszáj, Windows-os munkamenet is lenne
  • ...
  • Nincs rá végtelen mennyiségű pénz :-)

Ahogy nézem, elsősorban a videokártya a szűk keresztmetszet. Milyen típusokat ajánlotok?

Alaplap? Azért pár GB-nyi memóriát támogasson.

Minden javaslatot szívesen veszek!

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 05. 21., sze – 10:49

nem tudom mennyit akarsz rá költeni, de pl. refurbisher cégeknél szerintem érdemes egy kört futni, mert egész használható konfigokat lehet kapni bruttó 100k huf alatt,  legalább1 év garral (de van ahol alapból 2 évet adnak). 

És nem kell szívni a szereléssel, és a "bele megy -e" kérdéssel.

HardverApró-t nézd meg, illetve az IPon-nak van egy discord szervere, ott érdemes megkérdezni, és szivesen segítenek. 

+1 a hardverapró-ra, de:

ez feltételezi, hogy össze tudja válogatni az összevaló (kompatibilis) alkatrészeket, és tesztelni is tudja őket külön-külön (amit meglévő tesztkonfig nélkül igen nehéz)

 

Ha nem ez a helyzet, akkor erősen javasolt 'egyben' (de legalább CPU, RAM, Alaplap) eladott konfigot keresni/megvenni.

http://www.computerimperium.hu/images/Fujitsu_D556_SFF_50.jpg
i5-ös változat 35 eFt, kell még bele egy LP videokártya 10-15 eFt között. Azért ezt mutatom, mert egy ilyenen játszik a gyerek Minecrafttal, hálózaton is, Linux alól. Nálunk GT750-es GPU van benne, az integrálttal pont nem az igazi Gyönyörűre állított grafikával :)

Lehet hasonló gépeket hasonló áron venni nagyobb, álló házzal is, még olcsóbb is:
http://www.computerimperium.hu/images/Fujitsu_P756_MT_32.jpg

Arra figyelj, hogy brand gépeknél gyakran saját tápegység van és nem evidens, hogy lesz benne külön tápcsatlakozó GPU-hoz, ami erősebb kártyákhoz kell!

gyakran saját tápegység van és nem evidens, hogy lesz benne külön tápcsatlakozó GPU-hoz

Nem csak hogy csatlakozó nem lesz, de elegendő teljesítmény sem.

Azok a tápegységek ~pontosan az adott konfighoz vannak tervezve, és nem igazán van bennük elegendő tartalék egy GPU-nak.

Kérdések:helyileg hol vagy? Mennyire sürgős?

Ha Bp., akkor kb. 2 hét múlva lesz egy pár gép itt nálam, illetve alkatrészek, "nagy" ház is, 2*8, 2*4 GB RAM, alaplapok, valamilyen i-5 (2.gen?) proci, de mindenből többféle, videokártya is pár darab, nekem is össze kell majd egy gépet rakni. Ha el tudsz érte jönni június elején, válogathatsz, aztán ingyen viheted.

Ebbe bármi belefér, korai 1-3 genes Ryzen, 2-7 genes Core i gépek, lehetőleg minél újabb gen, 8-16 giga RAM. Arra figyeljetek, ha a Videó Károlyt veszitek, hogy az a Linux miatt AMD legyen, lehetőleg RX szériából, de jó az R9 is, meg legyen rajta min. 4 GB VRAM, annyi nektek régebbi játékokra elég. NVidia zárt driverekkel szórakozás nem feltétlen a legjobb élmény Linux alatt, csak az újabb kártyákat támogatja a nyílt driver.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

AMD RX560 gyönyörűen megy Linuxon, semmivel sem lassabb, mint Windózon, sőt. Pedig ez még GCN architektúra. Ubuntu, hwe kernel, out-of-the-box működik mindene.

Nekem egy 4th gen Haswell i5 gépben van, 8G RAM-al, Minecraft szépen megy, habár komolyabb shader pack-ok már rendesen megizzasztják. 

Doom Ethernal is egészen jól elmegy, a render scale-t le kell picit venni 1080p esetén, de stabil 60fps megvan némi beállítgatás után. Doom 2016 Ultrán stabilan 60fps, Linuxon, Vulkan driverrel.

Ebben a kategóriában (is) az AMD jobb vétel. Egy 470, 480, 570, 580-at gombokért hozzádvágnak. A vele partiban lévő nvidia kártyákért néhol dupla árat kérnek!

Linux driver támogatás: out-of-the-box, mióta van AMDGPU driver. És ahogy Raynes és deje is írta, ez visszamenőleg a GCN 1 kártyákig jó. Mondjuk azokat már nem erőltetném!

Videókártyában a tanácsom: Egy Sapphire Nitro, XFX a fenti sorozatból. Ezeknek többnyire jobb a hűtése.

Én is elraktam egy Nitro+ 580 8G-t tartalék kártyának. Doom Eternalt azzal toltam majdnem végig.

Pont fordítva van. Az AMD GPU-k azok, amikből megy a régi és az új is normálisan, az NVidia is kezdi összeszedni magát, mióta az 550-es ágtól kezdve nyílt a driver, és készül Nova driver is nyílt alternatívaként, de azok meg csak GTX 16xx, és RTX kártyákat támogatnak, attól régebbieket, GTX10xx és annál régebbit sajnos nem, ott régi, zárt driverággal kell szórakozni, nem lehet tőle kernelt frissítani, ha van secure boot, az külön szopás. Működik, de okozhat fejfájást.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Világéletemben nVidiaztam Linux alatt, soha nem volt problémám a zárt driverrel (a nouveau meg egy szar volt). Ati kártyával az volt a tapasztalat, hogy a drivere egy hulladék volt -nem csak Linux hanem Windows alatt is (aztán Windows alatt már javult a helyzet, de nem lett százas, a méretet és az időnkénti bizonytalanságokat tekintve). Ha valaki ezt szereti, akkor vegyen, én megvagyok nélküle és ajánlani sem fogom.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Abban, hogy nem kell zárt driverekkel szórakozni, hanem a driverek mennek akármilyen kernelverzión, hiszen a kernelbe vannak beépítve, kivéve a firmware, de az meg megint nem annyira verziófüggő.

Félre ne érts, mehet az nVidia is, az se lesz használhatatlan, ha az van annyira olcsón, és nem kapnak jó árban megfelelő AMD GPU-t, akkor miért ne, de én egyébként az AMD-re mennék rá.

Az nVidia drivere is nyílt, az 550-es driverágtól kezdve, de csak az újabb GPU-kat támogatja, mint már írtam, de a kolléga régi játékokhoz keresi, szerényebb költségvetéssel, abból valószínű csak olyan régebbbi NV GTX kártya fog kijönni, amit az új nyílt driver nem támogat, csak a zárt, és működik az is, de nagyon figyelni kell, hogy akkor milyen disztró, milyen kernel, mi hogy frissül. Nem világvége, de ha nem muszáj, az ember ne szívjon ilyennel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Világéletemben nVidiaztam Linux alatt, soha nem volt problémám a zárt driverrel (a nouveau meg egy szar volt).

Nekem mindkettővel rengeteg bajom volt, annyira, hogy végül alaplapcsere lett belőle. Intel+Nvidia helyett AMD+ATI, azóta semmi gondom.

Le vagy maradva jó pár évvel, az amdgpu driver óta igencsak jó a helyzet.

Ezt én is aláírom. Egy kicsit memleakel ugyan, de modul paraméterekkel kordában tartható. Egyszer beállítottam a modprobe.d-ben, azóta sem kellett hozzányúlnom, és gyönyörűen megy minden. Most épp a Skyrim meg a God of War a kedvenc a gyerekeimnél, full grafikával szépen fut wine alatt mindkettő amdgpu driverrel, dxvk emulációval, semmit nem kellett varázsolnom.

Nyihihi...

én épp gondolkodom, hogy az i5-4690 + 16GB ram + nvidia gtx970-et lecserélném.

Ha egysdül össze tudod/akarod rakni, nálam is van elfekvőben ~minden ami ehhez kell...

nem volt szivem kidobni, meg hátha majd a gyerek kedvet kap gépet összerakni. De nem kapott kedvet :D

 

Ha érdekel írj PM-et, szívesen  (és ingyen) adom ami van, ha olyan kapja aki hasznát is veszi

Szerkesztve: 2025. 05. 24., szo – 21:53

Ahogy nézem, elsősorban a videokártya a szűk keresztmetszet. Milyen típusokat ajánlotok?

Szerintem túlgondolod.

Az összes játékban van részletesség beállítás, ha lehúzod, akkor egy régebbi játék simán elfut bármelyik újabb office PC-n, egyáltalán nem kell hozzá gamer PC csilivili GPU-val. Jellemzően a trilineáris textúrákat kell bilineárisra levenni, meg az árnyékokat a minimumra, és máris simán el fog futni bármilyen játék egy nem-gamer vason (nyilván nem lesz annyira szép a grafikája, de ez magán a játékélémenyen nem ront, a Minecraft egyébként sem arról híres, hogy túl fotorealisztikus lenne a megjelenítése.)

Nem hiszem, hogy a kisebb kölyök szóvá tenné a kevesebb grafikai részletet (pláne, ha a másik gépen is ugyanazt állítod be, és pont ugyanúgy fog kinézni mindkettő), neked viszont alaposan megkíméli a pénztárcád.

Alaplap? Azért pár GB-nyi memóriát támogasson.

Memóriából viszont 32G az alap. Márcsak azért is, mert némelyik játéknak rengeteg VRAM kell, és a legtöbb driver tud olyant, hogy RAM-ot átcsoportosíthatsz VRAM-nak. Kicsit lassabb lesz ugyan, mintha dedikált VRAM lenne, de megint, nem igazán észrevehető és drasztikusan olcsóbb, mint egy sok VRAM-os GPU.

Alapvetően egyetértenék azokkal, amit írtál, kivéve a RAM. 32GB akkor kell, ha Win11-gyel fogja a gépet használni, és a legújabb, AAA-s játékcímeket futtatja, azokat is min. FullHD high vagy magasabb beállításokon. Ő viszont úgy indította a topikot, hogy régebbi játékokról van szó, meg Linux, oda elég a 16 GB, ha dedikált a GPU. Talán még a 8 is, de az nagyon kicentizés, annyira nem centizném ki, van olyan olcsó a memória. Ha viszont integrált GPU-ról van szó, az levesz 2 gigát kapásból játék közben a memóriából, akkor a 8 garantáltan nem lesz elég, a 16 GB viszont akkor is elég lehet.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

oda elég a 16 GB, ha dedikált a GPU

Ezt nem jelentheted ki. Mint említettem volt, nagyon játékfüggő a VRAM igény.

Elképzelhető, hogy most 16 is elég, de mivel a RAM olcsó (16G egy tizes körül van), én inkább biztosra mennék. Az nagyobb szívás, ha most csak 16-ost vesz, aztán később meg kiderül, hogy az alaplap nem bővíthető 32-re, ha esetleg mégis kéne. SZVSZ nem ezen kell spórolni.

Már egy 13 évvel ezelőtti 2. genes Core is támogatott 32 GB memóriát, hogy ne lenne bővíthető. 32 GB memória, csak az újabb játékok alá kell, ott is csak akkor, ha a GPU-n nincs elég VRAM, és a játéknak a rendszer RAM-ból kell pótolni, híresen ilyen játék újabban a Hogwarts Legacy, Jedi Survivor, Last of Us, Starfield, stb..

De itt topik a régebbi játékokról szólt, azoknak nincs olyan nagy VRAM/RAM igénye. Amit megspórol a 32 vs. 16 giga RAM-on, azt beleteheti egy jobb GPU-ba, az játékoknál többet számít, minthogy overkill RAM-od legyen. Hacsak nem kapja jelképes áron a RAM-ot, én nem vinném túlzásba.

Mivel régebbi játékok alá keres gépet, ezért az időtállóság nem annyira számít. Akkor én is 32-őt tennék bele, ha új gépet keresne, és cél lenne az időtállóság. Most már én is talán 32-vel venném magamnak, ha új gépről lenne szó.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Prohardveren keresd Bacsist. Retró gépekkel foglalkozik, van neki vagy 100.

Szerkesztve: 2025. 05. 25., v – 20:28

Még mielőtt elszabadul a pokol itt is, nagyjából írhatnál egy árat, hogy mit szánsz rá! Ill. a Minecraft fusson annyira nem lövi be a konfigot. Felsorolhatná pár játékot, és azt, hogy milyen felbontáson szeretnél játszani.

Hát, gőzöm sincs. Nyilván több százezer forint messze meghaladja a költségvetést. Legyen kerek 100 kHuF, de ez nem azt jelenti, hogy ennyi pénzem lenne (ennyi se)), csak hogy legyen mihez viszonyítani.

Először az jutott eszembe, hogy a CoV-ban megjelent játékokat lehessen végigjátszani (vagyis fussanak rajta normálisan az emulátorok), a régi DOS-os játékok, meg a GOG-on lévő windows-os játékok. Jó, de akkor már a Steam is befigyel ...

Szóval ez egy képlékeny dolog :-)

A nagy memória nem lenne ellenemre, ha esetleg a gyereknek más operációs rendszereket mutogatnék. Meg nekiállna valamikor pötyögni a gépen, vagy 3d nyomtatóhoz tervezgetni ezt-azt.

A legújabb játékok kilőve, tuti, hogy az elmúlt 10 év játékait nem akarom behozni (esetleg valami jó stratégiát).

Szerintem ez nem egy rossz megközelítés, hogy először kitűzöl egy kb irányárat, megnézed ott mi érhető el, az megfelel-e és esetleg utána lehet kicsit módosítani, ha úgy látszik, hogy érdemes kicsit feljebb menni.

A következő kérdés, hogy mi van jelenleg hozzá? Monitor, billentyűzet, egér van-e elfekvőben? Ebből a monitor a jelentős tétel. 20-30e-ért már lehet teljesen kulturált IPS paneles 1080p-s, 22-24"-ost kapni használtan. Szerintem itt érdemes lehet Dell vagy hasonló brand-ben gondolkodni, vannak cégek amik kifejezetten leselejtezett irodai monitorokat árulnak (hardveraprón is fenn szokott lenni néhány hirdetésük), némelyik még ad 1 év garit is rá. Viszont ennyi kapásból lejön a gép költségvetéséből. A monitor az amin én semmiképp nem spórolnék, TN panel mindenképpen felejtős, és már kerülném a fénycsöves háttérvilágítást is (sokat fogyaszt ~60W, nagyfesz részt macerás javítani nincs hozzá alkatrész csak donorból, ennyi évesen hajlamosak besárgulni - nem a fénycső, hanem valamelyik fényelosztó fólia sárgul meg). Bemenete (hacsak nem _nagyon_ retróra mész analóg VGA-val), akkor mindenképpen legyen legalább 1 HDMI és 1 Displayport. Így nem köti meg a kezdet a GPU választásnál.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!