Gamernek tartod magad?

Címkék

A kérdés az hogy te hogyan érzed, alapvetően szerintem ha rendszeresen játszol valamennyit akkor annak minősülsz, de rád van bízva a döntés. A platform teljesen mindegy.

Ezen felül egy kis csavar: Szerintem sok játékos másképp is kocka, pl szeret valamit otthon mókolni, van bármiféle homelab setupja legyen az egy rpi vagy egy teljes rack a pincében.

Te hova tartozol?

Választások

Hozzászólások

Added:

( ) Gamer voltam, van homelabom.

( ) Gamer voltam, nincs homelabom.

trey @ gépház

Hát ha ennyire tágan értelmezzük mint a nyitóban akkor az lenne a meglepő ha valaki soha sem lett volna az a születésétől számítva (rendszeresen "játszott" valamennyit). Vagy ha ez kizárólag videójátékokra vonatkozik akkor meg kell változtatnom a szavazatomat.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Valószínűleg a legtöbbeknek egyértelmű de amióta ekkora divat lett a DRM, az állandó internetkapcsolat, a kb. alpha állapotban való kiadás meg nem érzem úgy, hogy random 10+ éves videójátékoknál lényegesen többet nyújtanának az újabb generációs videójátékok, évek óta csak tabletop kártyajátékokat meg ilyesmiket játszom rendszeresen.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Értem, csak éppen a pöttyös labda és Eve Online közötti spektrumon azért elég tág lehetőségek foglalnak helyet. (De OP már tisztázta, hogy videójátékokról van szó.)

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

A platformom az utóbbi években a társasjáték.

Amúgy érdekes lenne az is, hogy milyen a megítélése annak, hogy valaki gamer. Olyan mint tévézéssel tölteni a szabad életidőt vagy valahogy jobb?

Én tudok élvezni játékokat, de nagyon kerülöm, mert a végén azt érzem, hogy nem ezzel akarom kitölteni az életem, hogy egy ilyen virtualitásban bolyongok. Meg vajon mennyi resource megy el játékok készítésére, és mennyi időt vesz ez el a használók idejéből. Meg mik a trendek.

Ez egy hobbi, az a lényege hogy szórakoztasson, ha ezt eléri akkor nem kidobott idő. A jó játékoknak megvan a maguk erőssége: egy jó történet, jó gameplay, valami olyan játékmechanika ami elkap, művészi megjelenés de lehetne itt sorolni sokáig.

Valaki sorozatokon függ, valaki tiktokon, valaki barkácsol a garázsban vagy épp a neten trollkodik, valaki meg játszik. Pick your poison.

Mindent lehet mértékkel és egészségtelenül túltolva is csinálni, az meg egyéni körülményektől függ hogy mikor mi fér bele. Teljesen más lesz a megítélése egy 20-30-as éveit tengető szingli emberkének aki minden játékot ki akar maxolni mint egy családos apukának/anyukának aki 1-2 órát beletol nap végén a kedvenc játékába amikor a gyerekek elaludtak. 

Igen nem fekete fehér. De szerintem érdekes kérdés. Engem eléggé foglalkoztat ez, hogy mi a jól eltöltött szabadidő, mert szerintem ez a fő tér ahol alakíthatunk dolgokat, ahol aktív játékosok lehetünk magában az életben. Amúgy a listádban a garázsban barkácsolás az szerintem más kategória, mert az akár értékteremtő dolog, meg skilleket fejleszt, fenntart. Szerintem ez kb maximum minőségű szabadidős dolog. Örülnék ha lenne valami ilyenem.

Meg amúgy van pár játék, amivel játszottam és hatással volt rám tényleg, szóval nem kérdőjelezem meg, hogy a játék is lehet valami a szórakozáson túl is.

Pontosan így érzek én is. Kedvelek sok játékot. Sőt értékelem kiemelkedő alkotók kreativitását és eredményeit. Mégis nehezemre esik játékkal tölteni a szabadidőmet, és kényelmetlen gondolatokkal tölt el, mikor hozzám hasonló családapák játékos szokásairól szerzek tudomást. Ha van szabadidőm inkább olvasok. Nem azért mert az érdemesebb időtöltés (nyilván függ attól mit fogyaszt az ember) inkább, mert bármikor le tudom tenni, nem feledkezem meg a körülöttem lévő emberekről, és ha nem figyelek a könyvre, nem történik semmi. A könyv nem szalad el. Nem érzem úgy, hogy feltétlenül időt kell szánjak arra, hogy bármilyen szórakoztató terméket fogyasszak. Károsnak tartom, hogy emberek a szórakozásukat kiemelt fontosságúnak kezelik - "nekik márpedig az jár" - miközben nem jut idejük a saját gondolataikra, fizikai és mentális egészségükre és az őket körülvevő emberekre. Ez persze lehet bármi, nem csak gaming: Sorozat, DoomScrolling, Junkfood.

Engem eléggé foglalkoztat ez, hogy mi a jól eltöltött szabadidő...

Ezen én is sokat gondolkoztam, és valószínűsítem, hogy nincs ilyen. Nincs univerzálisan jól eltöltött szabadidő, mert mindenkinek más értékrendszere van és mindenkinek más céljai vannak az életben. Ahhoz, hogy megtaláld a sajátodat, azzal kellene foglalkozni, hogy te mit szeretnél. Ugyanakkor rengeteg filozófia van melyek taglalják, hogyan jó élni, de egyik sem elfogadható mindenki számára.

Próbálom úgy tölteni az időm, hogy értéket találjak benne és nem foglalkozni azzal, hogy más hogyan tölti az idejét. Elég nehéz számomra. Rendszeresen megkérdőjelezem önmagam.

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

A játékból is ki lehet lépni azonnal, legalábbis a single player játékokból mindenképp, én pedig egyáltalán nem multizok. Ami multinak tekinthető az a párommal való rizikózás vagy worms-ozás, esetleg a sims 2 amikor együtt röhögünk azon amit alkottunk.

Nálam a napi rutin úgy néz ki hogy reggel ébredés, reggeli csinálás családnak, együtt gyerekek előkészítése ovihoz, meló, gyerekek elaltatásáig családi program. Mostanában nőttek a gyerekek bele pl az unoba vagy a nagyon basic "bogyó és babóca oviba megy" típusú társasjátékba, örökzöld a lego/duplo építése, favonatozás, autópályázás (az a joystick nyomós sínen futós). Amikor utódok kidőltek és békésen szuszognak az ágyban utána elalvásig mehet a játék. Nem egyszer fordul elő az is hogy én ütöm a god of wart ps-en miközben párom építgeti mellettem a sims házikóját és közben tök jól elbeszélgetünk/röhögtünk.

Ez a modell bevált, sokkal kevésbé vagyok stresszes, jobban alszom még ha időben kevesebbet is és nem látják kárát se a gyerekek, se párom. Kellemes melléhatása a dolognak hogy tökéletesen átvette a szerepét a neten lógásnak, youtube nézelődésnek, páromnál a sorozatozás/tiktok kombónak. 

Nem mondom hogy ez a világ megoldása, de nálunk működik mert én és párom is "kocka". Kacérkodunk a gondolattal hogy nekiesünk couch coop-ban a diablo 3-nak is ha kifut a worms/rizikó őrületünk, de ott van a listán az it takes two, a way out és hasonló összejátszós játékok. Az overcooked 1-2-t már kimaxoltuk és őrületesen szórakoztató volt (nem kevés anyázással :D), radaron van a moving out is.

Persze ha ez téged kellemetlen érzéssel tölt el akkor nyilván neked nem ez lesz a megoldás, nálunk meg tökre bevált. 

Ez nagyon jól hangzik, és különösen jó, ha valaki választott, tudatos szórakozással ki tudja váltani a TV / netflix / shortvideo / doomscroll unott lapozgatását. És itt nem a platformokra utalok első sorban hanem a fogyasztás módjára.

Természetesen az, hogy számomra ez nem szívet melengető elképzelés, kizárólag annyit jelent, hogy én nem leltem ilyen harmóniára. Félre ne érts, nem másokat kívánok megítélni a kellemetlen gondolataimmal. Sokkal inkább megérteni, feldolgozni, eliminálni szeretném őket. Az is lehet, hogy csak felismertem a korlátaimat és inkább távol tartom magam attól amit nem tudok megfelelően kezelni. Pár dolgot kerülök aminek fogyasztását nem korlátoztam sikeresen.

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

De ez a couch coop most elgondolkodtatott. Ez jópofa lehet, főleg ha az ember a párjával is tud így játszani, vagy gyerkőccel!

Ez valóban jó és mókás dolog, azonban eléggé szűk azon játékok listája, amit valójában lehet így (élvezhetően) játszani.

De biztosan ilyen pl a:

- Diablo III, IV

- Mortal Combat

- Worms

- Minecraft

 

 

(Régebben (Xbox 360) voltak még a kinect-es játékok, amikkel szintén jó móka volt közösen együtt játszani)

kényelmetlen gondolatokkal tölt el, mikor hozzám hasonló családapák játékos szokásairól szerzek tudomást

A kényelmetlen gondolatok nyilván szubjektívek, de azért a gaming egy elég széles skála.

Én heti 1-2 órát szoktam játszani, kizárólag akkor, amikor a gyerekek és a feleségem is alszanak már. Emiatt nulla bűntudatom van, különösen miközben mások ledarálnak napi 8 telefonnyomkodást vagy Netflixet.

Károsnak tartom, hogy emberek a szórakozásukat kiemelt fontosságúnak kezelik - "nekik márpedig az jár"

Én pont ezt a mentalitást tartom károsnak. :) A szórakozás* igenis jár. Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, stb. :)

* Most nyilván ha szórakozás alatt kizárólag azt érted, hogy doomscrolling meg junkfood, akkor persze igazad van, de ettől még kell az énidő és a kikapcsolódás.

Teljesen támogatom, hogy megválogassa az ember, hogy miként szórakozzon.

Így is gyakran kialvatlannak érzem magam (ritkán van meg a 8 óra alvás, inkább 6). Próbálok többet mozogni, hátha segít.

Most belegondolva, "a szórakozás igen is jár" teljesen ok. Inkább az volt az eredeti gondolatom amit talán nem jól fejeztem ki, hogy sokan azzal támasztanak alá és visznek túlzásba esetenként káros szokásokat, hogy az az ő szórakozásuk, ami nekik is jár. Mintha nem lenne más, számukra több előnnyel járó tevékenység ami szintén lehetne a szórakozásuk.

Még jobban belegondolva, elég kis méretű szociális hálózatom van. Az elképzelésem valószínűleg meglehetősen távol áll a valóságtól.

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

Egész konkrétan arra is gondolok, hogy nem érzem azt, hogy a társadalom rendben lenne és hátra lehet dőlni, mert csak kis módosítások kellenek. És akkor itt vagyunk mi felnőttek, akik aránylag jó tudással, tapasztalattal, anyagi erőforrásokkal rendelkezünk és akkor esetleg mit csinálunk az idővel és anyagiakkal: játékokba tesszük? A másik ilyen az utazás. Szintén jó dolog, de ha ebbe teszi mindenki az idejét és anyagi erőforrásait, abból semmi nem marad, semmilyen változás nem jön létre.

És persze lehetne az, hogy munkában csináljuk azt, ami jó irányba mozdít dolgokat, de nem érzem azt, hogy elég lenne. Szóval csak a szabadidő marad. Csak ez meg nehéz. Mert minden idő, csak az is hogy emberekkel kapcsolatot tartani, tanulni, fizikailag oda menni helyekre stb. Én valami olyan után (is) néznék, ami kis értékteremtő változásokat csinál szabadidőben és ez lehet csak az is, hogy jobb minőségű emberi kapcsolatok, vagy pár akadályt elhárítani innen onnan. És olyan módon, hogy jó érzéseim legyenek tőle, szóval ne valami rohanós vagy idegeskedős módon. Szóval, hogy nem lehetne e azt csinálni szabadidőbe, a valós világban, amit egy játékban csinál az ember: másokhoz kapcsolódik, problémát old meg, sikerélményeket szerez stb.

és akkor esetleg mit csinálunk az idővel és anyagiakkal: játékokba tesszük?

Miért baj, ha játékokba tesszük? Az állatvilág nagy része felnőttként is játékos és játszik, értve ez alatt vadállatot, nem háziállatot. Mi van akkor, ha egyszerűen csak az évszázados társadalmi nyomás hatására adod fel azt, hogy amúgy játékos és játszó - homo ludens "állat" - vagy te is? Magyarázkodva, hogy kinőttél belőle és milyen más minőségibb dolgok vannak, holott a játék is lehet minőségi.

Oké, de miért van az a kényszered, hogy mindennek minden percben értelme kell legyen? Annak mi értelme, hogy itt írogatsz, virtuális térbe téve az energiádat? Nem építed és nem változtatod ezzel a világot. Húztál egy totálisan önkényes határt, amit próbálsz valami totálisan önkényes elv mentén racionalizálni.

Nem kényszerem. Nem nagyon szigorú ez bennem. Egyszerűen gondolkozok erről és valamire jutok és ha arra jutok, hogy ez lenne a szebb és jobb, akkor igyekszek változtatni lassan arra.

De amúgy szerintem egy ilyen beszélgetés simán kiállja a értékes dolog próbáját is. Szerintem fontos kapcsolódni emberekhez, fontos gondolkodni, fontos kitenni, amit gondolok annak, hogy mások hogy látják ugyanazt, érdekel más hogy látja.

Amúgy ha nagyon radikálisan nézed akkor minden önkényes lesz. De ha meg elfogadunk pár dolgot, hogy pl valami szebb világot akarunk, hogy nem ugyanaz, hogy valaki épít valami jót, vagy rombol stb. akkor már lesznek valami mércék, ha nem is túl világosak.

"és akkor esetleg mit csinálunk az idővel és anyagiakkal: játékokba tesszük?"

ez is csak egy szolgaltatas. a jatekfejleszoknek fizetunk ezert a szolgaltatasert, ebbol elnek.

"A másik ilyen az utazás. Szintén jó dolog, de ha ebbe teszi mindenki az idejét és anyagi erőforrásait, abból semmi nem marad, semmilyen változás nem jön létre."

a GDP hany szazaleka jon turizmusbol? a turistakat kiszolgalo szolgaltato szektornak bevetele szarmazik ebbol. emberek megelheteserol van szo.

es lehet, hogy a jatekfejlesztok es turistakat kiszolgalok ebbol a bevetelbol vasarolnak olyan termeket vagy szolgaltatast, amit te vagy a munkahelyed allit elo, ennek hianyaban neked lenne sokkal kevesebb beveteled, esetleg nem lenne munkad.

most probald meg sokkal kevesebb bevetellel vagy munka nelkul azt mondani, hogy nincs ertelme a jatekoknak vagy az utazasnak.

neked aztan fura humorod van...

Amit mondasz az azt feltételezi, hogy mindegy milyen munka az ugyanannyit ad a társadalomnak, ha ugyanannyi a GDP-ben, de ez nincs így. A GDP egy nagyon szűk mérőszám.

Ha valakinek az a munkája, hogy engem körbevisz a földön és mindenhol kiszolgál az szerintem elég világosan kevesebb értéket fog adni a világnak, mintha mondjuk valaki élhetővé tesz egy lerobbant lakást. Ugyanez a játékfejlesztésre is. Innen nézve ezek kb luxus igényeket kielégítő munkák, ami meg nem ad olyan jellegű értéket, ami a társadalmat erősebbé, jobbá tenné. Csak annyi, hogy az igények kitolódtak ilyenekre és ezért van aki vesz ilyen dolgokat.

De még egyszerűbben. Ha kifested a lakást vagy ha játszol, azért látszik, hogy nem ugyanaz a fajta érték keletkezik.

nem ugyanaz a fajta érték keletkezik

Miért kellene értéknek keletkeznie? Érték-e az, hogy tömegek vezetik le a mindennapi feszültségeiket? Érték-e az, hogy történeteket olvasol? Érték-e az, hogy soft-skill halmazt fejlesztesz? Érték-e az, hogy megoldasz gondolkodós feladatokat? Érték-e az, hogy olyanokkal ismerkedsz meg, akikkel fizikailag nem tudnál?

Ha nagyon szét akarja szedni az ember, akkor nem lesz válasz. Meg az értékben van azért szubjektív elem is, ha nem is teljesen az. És ennek megfelelően nem nekem kell megválaszolni a számodra ezeket a kérdéseket. Viszont ha van egy társadalom, ahol az emberek az anyagi erőforrásaikat úgy használják el, hogy annak nem fogja újrateremteni azt a jó fizikai és emberi környezetet, amiben létezhet ez a társadalom, akkor az pusztulni fog. És mivel úgy tűnik, hogy ez nem történik meg csak a munkaidőben (főleg, mert ott részben más érdekek vezetik a folyamatot), akkor kell ehhez a szabadidő is.

Vagy más példa, ha van egy társadalom ahol játszanak szabadidőben, és a másikban valami értékteremtő dolgot csinálnak, az utóbbi egyre nagyobb verseny előnybe fog kerülni.

De amúgy én is értéknek tartom a minőségi emberi kapcsolatokat, a szoft skilleket. A történetek, a rejtvényfejtés, meg a feszültség levezetés az már kérdésesebb. Mert itt már bejönnek a részletetk. Nem mindegy milyen történet, milyen formában. Nem mindegy, hogy egy virtuális térben vagy egy valósban old meg problémát, nem mindegy, hogy milyen módon vezeti le a feszültséget. Ezeknek eltérő hatása lehet.

Ha a te filozófiádat követné az emberiség akkor robotok lennénk. Mi szükség van zenére, irodalomra és egyéb művészetekre? Időpocsékolás, nem teremt értéket, nem viszi előre az emberiséget. Egyetlen célja van: Szórakoztasson. Az hogy ennek a formátuma könyv, játék vagy éppen koncert (vagy írhatnék ide bármit) az csak a célközönséget határozza meg.

Én pl észrevettem magamon hogy amióta újra elkezdtem rendszeresen játszani kevésbé vagyok stresszes és produktívabb is vagyok más területeken. 

Egyáltalán nem. Lehet érték a zene is, vagy az irodalom, vagy a művészet is. Ezek nem feltétlen szórakozások abban az értelemben, hogy csak kikapcsolnak.

Meg nem 100% negatív a véleményem a felnőtt játékról, csak olyan területnek tartom, ahol észnél kell lenni. Nem egy ártatlan valami, amivel tuti nincs baj.

Mint ahogy lehet érték egy játék is, teljesen nézőpont kérdése. Lásd lenti komment, az hogy engem kikapcsol, cserébe jobban teljesítek, több pénzt kapok, gyerekeimet jobban tudom taníttatni, gyerekeim találják fel a rák gyógyszerét, vagy ha nem is ezt az eltúlzott példát hozom de egy jobb környezetben nőnek fel és később többet tudnak hozzáadni a társadalomhoz.

Hol húzod meg a határt a szórakozás és az értékteremtés között? Miért érték a zene? Miben érték egy könyv? Egy szobor vagy festmény? Előrébb viszi a társadalmat? Fejlettebb lesz tőle a technológia? Közelebb kerülünk tőle a világbékéhez? Több GDP termelődik?

Szerintem ez egy olyan téma amit lehetne boncolgatni a végtelenségig és valahol mindenkinek egy kicsit igaza lenne, mint ahogy mindenki tévedne is valamennyit a saját véleményével. Én nem szeretnék úgy élni hogy az egész életem csúcsra van optimalizálva, ki van számolva minden percem értékteremtésre. Igenis szeretnék néha egy jót játszani vagy vasárnap ledögleni a kanapéra és elaludni ha unalmas a forma 1. Nem vagyok robot, az élet arra van hogy jól érezzem magam és nem arra hogy mesterségesen alkotott statisztikákat toljak jobbra vagy balra. 

Nem akarom én meghúzni a határt, és szerintem sem lehet pontosan megmondani. Csak azt mondom, hogy észnél kell lenni :D Egy dolog nem akarni minden időt értelmes tevényeségre optimalizálni. Viszont ha ez egyáltalán nincsen, ha vagy nulla, vagy minusz a szabadidő mérlege az hosszú távon megint nem fog jó dolgokat szülni.

Meg még egy érv: szerintem azért is fontos megtanulni jól használni a szabadidőt, mert nyugdíj után különben nagyon nehéz lesz. Én nem nagyon látok nyugdíjsasokat, akik jól tudnák használni a idejüket. Pedig tök jó dolgok születhetnének itt.

Ha valakinek az a munkája, hogy engem körbevisz a földön és mindenhol kiszolgál az szerintem elég világosan kevesebb értéket fog adni a világnak, mintha mondjuk valaki élhetővé tesz egy lerobbant lakást.

Ha már demagógia, akkor csapjunk a lovak közé! :D

Mondjuk van az az ember, aki téged vitt körbe a földön. A fizetéséből felneveli rendesen a gyerekét, te pedig a kapcsolataidnak hála beonyomod ösztöndíjjal egy jó egyetemre. Később a gyerek meggyógyítja a rákot. Ha meg a téglagyárban robotolnál, és este a kőbambival a kezedben vernéd a gyereket, akkor rákosok milliárdjai nem jutnak megfelelő kezeléshez.

What now?

Ha kifested a lakást vagy ha játszol, azért látszik, hogy nem ugyanaz a fajta érték keletkezik.

Persze, hogy nem ugyanaz, a kérdés inkább úgy szól, hogy szükség van-e mindkettőre.

Nem hiszem, hogy ez demagógia.

Válassz el dolgokat.

1. Van egy dolog, hogy milyen tevékenységet végez.

2. Van a másik, hogy mire költi a pénzt, amit ezrét a tevékenységért kap

Ezek független dolgok.

Ha baromságra költi a pénzért (2) az is árthat. És az, hogy ezt nem teszi, azt nem jelenti, hogy építő a tevékenység amit végez(1).

Ez amit írsz akkor is igaz lehetne, ha pl azért kap pénzt, hogy egy helyben ugráljon. És igen az lesz a kérdés, hogy melyik tevékenységre van szükség. Attól, hogy pénzt lehet érte kapni, még nem biztos, hogy értéket teremt. Attól, hogy pörög tőle a GDP lehet nem használ össze vissz. Ez igaz a legtöbb luxus kiadásra.

És igen két felelősség van. Hogyan szerzed a pénzed. És mit csinálsz vele. Utóbbira is azt szokták mondani, hogy ha törvényesen szerezted a te dolgok. De valójában attól, még itt elég nagy különbség lehet, hogy melyik jó költés és melyik rossz.

A játszásról mostanában leszoktam, nem játszom rendszeresen. Utoljára a The Witness-el játszottam pár hete pár órát.

Homelab: megszámlálhatatlan mindenfélém van. Néha használom is őket.

Szerkesztve: 2025. 05. 08., cs – 20:58

mi az a Homelab ?

még gyerekként játszottam:

- Spectrum: Hungry Horace

- HT-1080Z: Galaxy Invasion

- C64: Impossible Mission, Prince of Persia, Raid over Moscow

- PC: Quake

Istennel a hazáért és a szabadságért !

Te hány éves vagy? A CBM verzió 2011-es, ráadásul nem is annyira triviális eredeti diszkre írni: ha nem akarsz szívni maradnak a tapuino-szerű megoldások, bár gyerekként ezzel matatni kissé aspergeres első hallásra. Szóval aki ZX48-on és HT-n szocializálódott, az 2011-ben már régen nem gyerek volt, hanem a saját gyerekeit szocializálta a kornak megfelelően, méginkább pl. a “gyerekek” esküvőjét szervezte. De akár nyugdíj közelében is lehet, még mindig valószínűbb a 2011-es gyerekkornál.

Szóval mennyi az annyi, most komolyan.. 20 körül? Ide vagy feliratkozva 22 éve, szóval a matek nem adja ki sehogy.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nem vagyok gamer és volt homelabom.
Szerkesztve: 2025. 05. 08., cs – 22:12

Furcsa ez a gamer terminus. Nekem kifejezetten csicska feelinget hordoz. Valamikor fiatalon (helytelenül) lekockáztak akkor is, ha mai értelemben gamer voltál. Mégis, akkor az valamivel korrektebb volt, úgy rémlik.

Ha PC.. a sok vadhajtás mellett Diablo-ba, Quake-be, Age of Empires-be, Heroes os MM-be, majd Diablo2-be, Unreal-be, Incubation-be egész őrült időket tettem. A két Diabló és az Incubation kifejezetten keményen nyomja a mérleget, miközben azért megvoltam nélkülük is ha kellett.

Talán nem is a játék volt az egyedüli lényege, hanem a többedik-, s talán utolsó *nem* divat ill. kényelem ill. mesterséges elavultatás hajtotta forradalom. Jó volt részt venni benne. Jó visszagondolni rá, az egészre. Tuti adott akkor némi endorfint :) S ennek a “megállapításnak” biztosan van köze a mai homelab jelenléthez és gyűjtő betegséghez.. mármint nálam.

Az egészet jóval később Silkroad Online-al zártam, ami utólag egész csinos függőségig ment. S épp ez utólag nagyon fura, mert értelmetlennek tűnik úgy, hogy bár minden porcikájára emlékszem (simán tudnám JÓL vezetni a legtöbb kasztot), nem okoz semmilyen jóérzést rágondolni. Míg az elöl soroltak igen. De itt már divat és értelmetlen kivagyiság hajtotta az egész ipart. Nem biztos, hogy ezt jól fogalmazom, de talán átmegy.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Kimondottan a csicska feeling gondolatra: leszarom.

Régebben igyekeztem követni a nagyvilág híreit, valamennyire követni a politikát, háborút, mindennapos dolgokat. Ennek az volt a következménye hogy éreztem hogy húzok le a full depresszió irányába, éjszaka verejtékben úszva kelek fel mert azt álmodtam hogy a gyerekem karja leszakad mert rálőnek egy nagy kaliberű tölténnyel (visszagondolva most is ráz a hideg és lever a víz), motiválatlan vagyok, egész nap aludni akarok és menekülni a valóság elől.

Ezt cseréltem le arra hogy kb full ignorálom a világ történéseit és helyette bezárkózom a saját kis világomba és ahelyett hogy politikai csatározásokat folytatnék a neten vagy bármi trash kontentet fogyasztanék helyette játszom. Ha a gyerekek ébren vannak akkor velük, ha nem akkor pedig valami videojátékot. Ahogy telt az idő azt vettem észre hogy egyre jobban alszom, kevésbé vagyok feszült, többet haladok előre az életben mind munkában, mind a privát dolgaimat tekintve. Ha emiatt valaki rámsüti a csicska jelzőt hát legyen, tökéletesen hidegen hagy. Lehet hogy én vagyok a törékenylelkű kis hópihe aki nem értesül a világ dolgairól de nekem ez nem hogy egy tökéletesen vállalható kompromisszum hanem egy tudatos döntés aminek a pozitív hozadékait a saját bőrömön érzem a mindennapokban. 

Az mennyire számít gamernak ha kb. 15-20 éve csak egy játékkal játszok viszonylag rendszeresen (hetente 2-3 alkalom).. a többi játékot csak meg szoktam nézni de nem játszok velük......azért néha vannak kivételek (doom 2016 meg az eternal ..ezeket végig toltam).

C64/Amiga/Spectrum-os korszakban (80-as 90-es evek) es par evig a PC-sben voltam hatalmas nagy gamer es scene rajongo csak akkor meg nem igy hivtuk. Ez nem mulik el csak azert mert ma mar nem ulok 2-3 orat videojatekok elott. Hallgatom a retro podcastokat (Checkpoint), neha-neha ha megjelenik egy must-play jatek (GTA, Uncharted, Tomb Raider, ...) akkor vegigjatszom, ennyi.

Műhely mindenféle hobbigéppel, amelyek nem számítógépek, minek számítanak? A számítógépeim felhőben vannak. Játszani meg laptopon játszok, mondjuk az gamer... :D

en sem tudom pontosan mit jelent a homelab, illetve lehet hogy szakmankent mas-mast jelent.

ugy ertelmezem, ha a szakmad szerint piszkalod, akkor az.

ha IT-s vagy, akkor ez szamitogep, vagy szamitogeppel vezerelt valami, vagy legalabb egy frekvenciavalto amit te allitottal be, de egy csavarbehajto mar nem.

az RPI-t ha te telepitetted vagy fut rajta valami programod, akkor az meg homelababb.

ha gepesz vagy, akkor egy eszterga, maro, amin munkadarabokat keszitesz is az.

ha vegyesz vagy, akkor az otthoni vegyszer labor is az.

neked aztan fura humorod van...

Írtam, hogy faipari és asztalosipar gépek, kőműves szerszámok, és valamennyi fémipari gép. Szóval akkor fallback van és a homelab akkor mindenféleképpen számítógép? Mintha arról beszéltünk volna, hogy nem feltétlen számítógép, szakmafüggő.

"Írtam, hogy faipari és asztalosipar gépek, kőműves szerszámok, és valamennyi fémipari gép."

igen, de ebbol nem tudom, hogy milyen, lehet-e vagy erdemes-e atalakitani szamitogepes vezerlesuve.

ha IT-s vagy, akkor a gepek atalakitasat szamitogepes vezerlesuve is homelabnak tartanam,

ha gepesz vagy, akkor a gep elkesziteset is annak tartanam,

ha mindketto vagy, akkor egy szamitogep vezerlesu gep elkesziteset.

egy faipari gep hasznalatat onmagaban akkor tartanam annak, ha acs lennel es babahazat csinalnal vele.

https://www.youtube.com/watch?v=ivjYHDu4qa0 gepesz homelab :)

neked aztan fura humorod van...

Még mindig nem értem kristálytisztán, hogy miért kellene bármi számítógép-vezérelt legyen, de szerintem nem fogunk eljutni oda, hogy kiderüljön. Amit linkeltél, abban például nincs számítógép vezérelt rész, hanem kézi-vezérlésű.

Attól függ, meddig lehet feszíteni a "rendszeresen" jelentését. Borotválkozni is rendszeresen szoktam évente háromszor.

Gyerekként nyilván sokat játszottam. Nem éreztem sosem, hogy emiatt kellene nekem egy címke. Borzasztóan szomorúnak tartom, hogy vannak akik a tartozni vágyás végett ezt túlzottan is magukra aggatják, mint egy pajzs ami mögé elrejthetik a valódi identitásukat, vagy még rosszabb, még szembesülni sem kívánnak a saját identitásukkal és nem csak mások elől rejtegetik. Teljesen rendben van, hogy az embernek vannak hobbijai meg szabadidős tevékenységei, de én úgy látom ez a gamer dolog sokak identitását veszélyezteti amikor életviteli döntéseket alapoznak arra, hogy "mert én gamer vagyok".

Nyilván lehet, hogy én meg paranoid és a félelmeim valótlanok. :)

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

minden nap jatszok este lefekves eloot egy 3 perces szokeresot. Nem erzem ugy, hogy gamer lennek tole, pedig a rendszeresseg mint a fenti kovetelmenyek egyike benne van :D

homelab fogos kerdes. Van akinek a homelab-ja egy rackszekrennyi cucc, Nekem egy minipc K8S-el, de nem erzem ugy hogy az enyem egy homlab lenne, az ismerosome meg inkabb mar DC :D

Aki Ingress-el játszik az gamer?

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

soha nem játszottam. covid alatt rászoktam a chess.com-ra. homelabom - bár nem tudtam, hogy így hívják - van

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Szerkesztve: 2025. 05. 09., p – 19:01

Sose voltam gamer. Még fiatalabbként is csak néha játszottam, amit koca játékosnak is nehéz lett volna nevezni, most meg, hogy így vénülök, szinte sose játszok, nem köt már le. Eleve időm sincs rá sok.

Homelab-em sincs, arról se tudom, hogy mire jó. Értem, hogy valami otthoni szerveres móka, főleg tanulási célzattal, de én sose láttam értelmét, ha valaki csak tanul, játszadozik, arra nem kell homelab, elég feltenni egy virtuális gépet szervernek.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Amikor linux-ozni kezdtem (90-es evek vege fele azt hiszem) meg nem is hallottunk virtualis gepekrol, szoval szep lassan szivarogtak be a szobamba a fekvohazas desktop vasak: workstation, e-mail server, tuzfal, stb. Apam asszem a negyedik-otodik komplett gep (haz+monitor+bill) kornyeken mar rakerdezett, hogy fiam mi a fasznak ennyi es mennyi aramot fogyaszt ezt? :)

Gamer leszek, de csak ha majd lesz homelabom :(

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Szerkesztve: 2025. 05. 11., v – 08:02

Fiatalon 18 év alatt szerintem legyen geek, de felnőtt korban szánalmas balfaszság.

Ismerek felnőtt gamert, már 39 éves, de felborult bioritmus, mivel este vannak a nagy game partik, szar munkahely, nincs idő tanulni, szar fizetés, lepusztult albérlet, igénytelenség a környezetére, öltözködésre, szar minőségű kajálás a gép előtt, full elhízás, ízületi, mozgásszervi és minden egyéb betegség, 5 perc séta, egy emelet lépcsőzés és legszomj, izzó vörös fej, gondolom 200 pulzus. Semmi párkapcsolat, gyerek, semmi barát vagy haver. Minden kapcsolat a hálón van, vagy gyerekek, vagy a gamerségbe beragadt hozzá hasonló roncs.

Gyerekeimnek elrettentő példának kiváló.

Ja, nincs homlabja se.

Ismerek felnőtt gamert, már 39 éves, de felborult bioritmus, mivel este vannak a nagy game partik, szar munkahely, nincs idő tanulni, szar fizetés, lepusztult albérlet, igénytelenség a környezetére, öltözködésre, szar minőségű kajálás a gép előtt, full elhízás, ízületi, mozgásszervi és minden egyéb betegség, 5 perc séta, egy emelet lépcsőzés és legszomj, izzó vörös fej, gondolom 200 pulzus. Semmi párkapcsolat, gyerek, semmi barát vagy haver. Minden kapcsolat a hálón van, vagy gyerekek, vagy a gamerségbe beragadt hozzá hasonló roncs.

Itt kicseréled azt, hogy "gamer" bármilyen ülve végzett hobbira, ez a bekezdés ugyanígy igaz lehet, de ettől nem lesz az adott hobbi káros, csak az adott ember képtelen az értelmes életvitelre. Ha teszem azt az olvasásról írnál ugyanígy, mert lenne egy olvasásfüggő felnőtt ismerősöd, akinek az összes ismerőse olvasásfüggő lenne, akkor az olvasás lenne a gyerekeid számára elrettentő példa?

Én is szoktam játszani, hol többet hol kevesebbet. Viszont nem vagyok gamer. A gamer mikor már minden egyebet alárendelt az ember annak, hogy játszon.

Nem a hobbival hasonlítható éppen ezért össze, hanem pl az alkoholizmussal, vagy bármilyen más szenvedélybetegséggel.

Akinek ez még csak hobbi, vagy azzal kapcsol ki, hogy játszik, az nem gamer.

gamer is someone who plays interactive games, either video games, tabletop role-playing games, skill-based card games, or any combination thereof, and who often plays for extended periods of time.

vs

Én is szoktam játszani, hol többet hol kevesebbet. Viszont nem vagyok gamer.

A definíció szerint te gamer vagy.

A gamer mikor már minden egyebet alárendelt az ember annak, hogy játszon.

Te itt konkrétan bármilyen függőségről beszélsz, nem a hobbiról. Olyan, mintha azt mondanád, hogy szoktál járni túrázni, rendszeresen, de ettől még nem vagy turista, mert turista az, aki minden egyebet alárendelt annak, hogy túrázzon.

Nem a hobbival hasonlítható éppen ezért össze, hanem pl az alkoholizmussal, vagy bármilyen más szenvedélybetegséggel.

Ez a te külön bejáratú definíciódnak látszik.

Akinek ez még csak hobbi, vagy azzal kapcsol ki, hogy játszik, az nem gamer.

Hanem? Akinek a túrázás csak hobbi, vagy azzal kapcsol ki, hogy túrázik, az nem turista?

> often plays for extended periods of time.

Már a te bemásolt definíciód szerint sem vagyok gamer.

Igen, a gamer az szerintem kifejezés arra a szenvedélybetegségre, amikor az ember a számítógépes játékok rabja.

Szoktam játszani != gamer

Szoktam inni != alkoholista 

"often plays for extended periods of time." Már a te bemásolt definíciód szerint sem vagyok gamer.

A "szoktam" szó az angolul hogy hangzik? Saját bevallásod szerint:

Én is szoktam játszani, hol többet hol kevesebbet.

Szóval gamer vagy. Aki nem gamer, az nem szokott játszani. Előfordul, hogy játszik, de nem szokott. Aki szokott játszani, az gamer. Olyan, mint az, aki szokott túrázni, tehát turista. Vagy szokott modelleket készíteni, ezért modellező. A sor végtelenségig folytatható.

Igen, a gamer az szerintem kifejezés arra a szenvedélybetegségre, amikor az ember a számítógépes játékok rabja.

Szerinted. Csak azért, mert valamiért így gondolod. De a világ erre a játékfüggő (game addict) kifejezést használja.

Szoktam játszani != gamer

Ha szoktál játszani, akkor gamer vagy, de nem vagy játékfüggő, ez helyesen úgy néz ki, hogy "szoktam játszani != játékfüggő".

Szoktam inni != alkoholista 

Az alkoholista és a gamer nem egy fogalomkör. Az alkoholista és a játékfüggő az, ami egy fogalomkör.

Persze, ha escapelsz az often szó után...

Csak ott ez így szerepel: often plays for extended periods of time.

LOL emiatt még a már általam is elfogadott szenvedélybetegségtelenített gamerség sem illik rám.

> Aki nem gamer, az nem szokott játszani.

Ilyet nem olvasok ki az angol definíciódból. Szoktam és szeretek is túrázni, de nagyon ritkán jutok oda, véletlenül sem mondanám, hogy túrázó vagyok :)

A definíciód logikája:
#if (defined(VIDEOGAMES) || defined(TABLETOP_RPGAMES) || defined(CARDGAMES)) && defined(OFTEN_PLAYS_FOR_EXTENDED_PERIODS_OF_TIME)
#define GAMER 1
#endif

#if defined(GAMER)
printf("Gamer vagy!\n");
#else
printf("Nem vagy gamer!\n");
#endif


Nálam:
(true || false || false) && false
(true) && false
false

$ ./ultimate_gamer_checker
Nem vagy gamer!

Csak ott ez így szerepel: often plays for extended periods of time.

Miért, csak egy rövid ideig fordult elő az életedben, hogy szoktál játszani? Abbahagytad teljesen?

LOL emiatt még a már általam is elfogadott szenvedélybetegségtelenített gamerség sem illik rám.

Konkretizáljuk: mennyi időn át és milyen rendszeresen szoktál játszani?

Szoktam és szeretek is túrázni, de nagyon ritkán jutok oda, véletlenül sem mondanám, hogy túrázó vagyok :)

Akkor nem szoktál túrázni, hanem rendszertelenül előfordul.

Akkor reagálva a szerkesztésedre: visszaestünk oda, hogy van egy saját definíciód, aminek nincs sok köze ahhoz, hogy a világ mit ért a 'gamer' alatt. Például, ha havi rendszerességgel játszol számítógépes játékokkal éveken át, az kimeríti az 'often plays for extended periods of time' fogalmát.

A szerkesztésem nem a saját definícióm, hanem a tiéd logikája... ami elvileg, gondolom az a definíció, amit a világ ért gamer alatt.

Lehet, hogy az én angolom defektes, de én ezalatt azt értem, hogy gyakran játszik hosszú ideig. Pl. heti több alkalommal játszik 2-3+ órát/alkalom.

Én van hogy naponta játszok egy-két meccset, ami kevesebb, mint 1 óra, van hogy hetente egyszer többet, pl 2 órát, de van hogy hónapokig semmit. Most épp egy ~3 hónapos semmit szakaszban vagyok, de a közeljövőben tervezem, hogy felnézek és játszom egy párat. A TE definíciód szerint én vagy a gyakrant, és/vagy a hosszú ideig-et nem merítem ki.

Én van hogy naponta játszok egy-két meccset, ami kevesebb, mint 1 óra, van hogy hetente egyszer többet, pl 2 órát, de van hogy hónapokig semmit. Most épp egy ~3 hónapos semmit szakaszban vagyok, de a közeljövőben tervezem, hogy felnézek és játszom egy párat. A TE definíciód szerint én vagy a gyakrant, és/vagy a hosszú ideig-et nem merítem ki.

Na, alakul, hiába próbálod csavarni, a definíció te is gamer vagy, időnként szünetekkel, ha az élet úgy hozza (mert nem vagy függő), de vissza-visszatérsz rendszeresen játszani, vannak telepített játékaid, vannak kedvenc játékaid, satöbbi. A zasszony például nem gamer, soha nem játszott videójátékokkal, se egyéb játékokkal, se a mobilján, se a laptopján nincs játék, társasozni is csak azért szokott, mert épp mások is játszanak.

Szerintem neked annyira negatív konnotáció tapad a gamer kifejezéshez, hogy nem tudod feldolgozni még, hogy alapvetően te is az vagy.

Szerintem meg nem, valamiért te akarod, hogy az legyek :) Ennyi erővel akkor túrázó is vagyok, mert tavasz és ősz között évi 2-6 alkalommal eljutok az erdőbe. Ja meg eddzek is (így egyszerű jelenben), mert havonta betévedek a terembe. De mindegy is, a hozzászólásaim az elején a játékfüggőkről szólt, az ismerősöm is az, hiába azt mondja magáról büszkén, hogy ő GAMER! fogadjuk el. Tanultam valamit ma is, szép napot!

Szerintem meg nem, valamiért te akarod, hogy az legyek :) 

Innen olyannak tűnsz, leírva, mint aki azért szokott játszani, nem telnek el évek egy-egy játék között és az az egy-egy játék se csak egy-egy játék szociális nyomásra, hanem belső indíttatásból veszed elő a játékokat.

Ennyi erővel akkor túrázó is vagyok, mert tavasz és ősz között évi 2-6 alkalommal eljutok az erdőbe.

Rendszeres? Minden évben? Igen, akkor túrázó vagy.

Ja meg eddzek is (így egyszerű jelenben), mert havonta betévedek a terembe.

Rendszeres? Szinte minden hónapban? Igen, akkor edzel is.

De mindegy is, a hozzászólásaim az elején a játékfüggőkről szólt, az ismerősöm is az, hiába azt mondja magáról büszkén, hogy ő GAMER! fogadjuk el. Tanultam valamit ma is, szép napot!

Hát, ő amúgy gamer is, csak közben játékfüggő is.

Lehet én állok hozzá kissé radikálisan a környezetemben tapasztaltak miatt.

ChatGPT:

A „gamer” szó gyakran egy közösséghez vagy életstílushoz is kapcsolódik, ahol a játékok iránti érdeklődés meghatározó része az egyén szabadidejének és identitásának. Egyes gamerek versenyszerűen is játszanak (pl. e-sportolók), mások pedig inkább a kikapcsolódás vagy történetmesélés miatt játszanak.

A gamerség önmagában nem szenvedélybetegség, viszont a játékszenvedély (vagy játékfüggőség) létező jelenség, amely egyeseknél problémássá válhat.

A különbség a következő:

Egészséges játék: ha valaki rendszeresen játszik, élvezi, kikapcsolódik tőle, de közben megtartja az egyensúlyt más életterületekkel (munka, tanulás, kapcsolatok, alvás stb.), akkor ez nem számít szenvedélybetegségnek.

Játékfüggőség (gaming disorder): az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2018-ban hivatalosan is elismerte ezt mentális zavarként. Jellemzői:

A játék válik a legfontosabb tevékenységgé.

A játék iránti késztetés akkor is fennáll, ha negatív következményei vannak.

A mindennapi élet más területei háttérbe szorulnak.

Legalább 12 hónapon keresztül fennáll ez az állapot (kivéve súlyos eseteket).

Tehát: a „gamerség” nem betegség, de a túlzásba vitt, kontrollálatlan játék viselkedési függőséggé alakulhat, hasonlóan a szerencsejátékhoz vagy az internetfüggőséghez.

( ) Gamer voltam és volt homelabom

az előbbiből ~30, utóbbiból ~15 éve kinőttem (kiöregedtem) - ha az otthoni éles kiszolgáló IT-t nem tekintjük homelab-nak.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Évi 1-2 Lanparty ~20 főre, cs 1.5;  cs 2.0 azoknak hálózat és steamnek dedikált lancache gép.... előtte párszor tesztelni.... akkor csak gémer vgyok :D

Ha mar homelab, nalatok mi fut rajta? nekem:

- Jellyfin - media streaming

- Tdarr - automatikus media transcoding

- rutorrent - linux iso-kat tolteni

- Homegallery - mindenkinek sajat galeria

- Nextcloud - file sync foleg

- Gitea - git+CI sajat projekteknek

- Distribution - sajat OCI imageknek

- Swag - reverse proxy

- Portainer - kontener management

- Proxmox+Grafana - monitoring

- Speedtest - belso halozati sebesseget merni

- Netprobe lite - Internet sebesseget merni

- Pihole - DNS level adblocking

- Cockpit - host management

- KVM+Qemu - VM futtatas

- NFS, Samba - file share

- Lighttpd - megosztani dolgokat, kulso monitoring endpoint

- Mariadb - :)

- Wireguard - VPN haza

- Opensshd - SSH haza

Ezen a ponton szerintem kette lehet valasztani a dolgot. Az egyik kategoriaba azok tartoznak, akik tanulasi szandekkal homelabbolnak (milyen szep szo). A masikba meg azok, akik szemelyes cuccok kiszolgalasara hasznaljak. En az utobbiak koze tartozom, szuksegem van valamire, nem fizetek elo egy szolgaltatasra, hanem felpattintom az itthoni gepre, es jonapot. Gondolom a szemelyes dolgaidat te sem a ceges kornyezetben hostolod, ezek szerint te megveszed a szolgaltatasokat (vagy nincs szemelyes adat igenyed, amire kicsi eselyt latok). En az idommel es aram szamlaval fizetek, valoszinuleg te pedig a munkad gyumolcsevel. :D

akik tanulasi szandekkal homelabbolnak (milyen szep szo)

Mert szerinted én otthon homelab-ozok? Ha valami kell a cégnek, azt szerinted min tesztelem ki? Saját IT eszközön? szerintem 20 éve nincs saját tulajdonú IT eszközöm, talán 4 YubiKey, meg egy tucat pendrive / mobil diszk kivételével. Jól érted, saját számítógépem sincs.

Gondolom a szemelyes dolgaidat te sem a ceges kornyezetben hostolod,

Nem környezetben, hanem eszközön. Cégesen, amin engedve van a magánhasználat.

trey @ gépház