Gamernek tartod magad?

Címkék

A kérdés az hogy te hogyan érzed, alapvetően szerintem ha rendszeresen játszol valamennyit akkor annak minősülsz, de rád van bízva a döntés. A platform teljesen mindegy.

Ezen felül egy kis csavar: Szerintem sok játékos másképp is kocka, pl szeret valamit otthon mókolni, van bármiféle homelab setupja legyen az egy rpi vagy egy teljes rack a pincében.

Te hova tartozol?

Választások

Hozzászólások

Added:

( ) Gamer voltam, van homelabom.

( ) Gamer voltam, nincs homelabom.

trey @ gépház

Hát ha ennyire tágan értelmezzük mint a nyitóban akkor az lenne a meglepő ha valaki soha sem lett volna az a születésétől számítva (rendszeresen "játszott" valamennyit). Vagy ha ez kizárólag videójátékokra vonatkozik akkor meg kell változtatnom a szavazatomat.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Valószínűleg a legtöbbeknek egyértelmű de amióta ekkora divat lett a DRM, az állandó internetkapcsolat, a kb. alpha állapotban való kiadás meg nem érzem úgy, hogy random 10+ éves videójátékoknál lényegesen többet nyújtanának az újabb generációs videójátékok, évek óta csak tabletop kártyajátékokat meg ilyesmiket játszom rendszeresen.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

Értem, csak éppen a pöttyös labda és Eve Online közötti spektrumon azért elég tág lehetőségek foglalnak helyet. (De OP már tisztázta, hogy videójátékokról van szó.)

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

A platformom az utóbbi években a társasjáték.

Amúgy érdekes lenne az is, hogy milyen a megítélése annak, hogy valaki gamer. Olyan mint tévézéssel tölteni a szabad életidőt vagy valahogy jobb?

Én tudok élvezni játékokat, de nagyon kerülöm, mert a végén azt érzem, hogy nem ezzel akarom kitölteni az életem, hogy egy ilyen virtualitásban bolyongok. Meg vajon mennyi resource megy el játékok készítésére, és mennyi időt vesz ez el a használók idejéből. Meg mik a trendek.

Ez egy hobbi, az a lényege hogy szórakoztasson, ha ezt eléri akkor nem kidobott idő. A jó játékoknak megvan a maguk erőssége: egy jó történet, jó gameplay, valami olyan játékmechanika ami elkap, művészi megjelenés de lehetne itt sorolni sokáig.

Valaki sorozatokon függ, valaki tiktokon, valaki barkácsol a garázsban vagy épp a neten trollkodik, valaki meg játszik. Pick your poison.

Mindent lehet mértékkel és egészségtelenül túltolva is csinálni, az meg egyéni körülményektől függ hogy mikor mi fér bele. Teljesen más lesz a megítélése egy 20-30-as éveit tengető szingli emberkének aki minden játékot ki akar maxolni mint egy családos apukának/anyukának aki 1-2 órát beletol nap végén a kedvenc játékába amikor a gyerekek elaludtak. 

Igen nem fekete fehér. De szerintem érdekes kérdés. Engem eléggé foglalkoztat ez, hogy mi a jól eltöltött szabadidő, mert szerintem ez a fő tér ahol alakíthatunk dolgokat, ahol aktív játékosok lehetünk magában az életben. Amúgy a listádban a garázsban barkácsolás az szerintem más kategória, mert az akár értékteremtő dolog, meg skilleket fejleszt, fenntart. Szerintem ez kb maximum minőségű szabadidős dolog. Örülnék ha lenne valami ilyenem.

Meg amúgy van pár játék, amivel játszottam és hatással volt rám tényleg, szóval nem kérdőjelezem meg, hogy a játék is lehet valami a szórakozáson túl is.

Pontosan így érzek én is. Kedvelek sok játékot. Sőt értékelem kiemelkedő alkotók kreativitását és eredményeit. Mégis nehezemre esik játékkal tölteni a szabadidőmet, és kényelmetlen gondolatokkal tölt el, mikor hozzám hasonló családapák játékos szokásairól szerzek tudomást. Ha van szabadidőm inkább olvasok. Nem azért mert az érdemesebb időtöltés (nyilván függ attól mit fogyaszt az ember) inkább, mert bármikor le tudom tenni, nem feledkezem meg a körülöttem lévő emberekről, és ha nem figyelek a könyvre, nem történik semmi. A könyv nem szalad el. Nem érzem úgy, hogy feltétlenül időt kell szánjak arra, hogy bármilyen szórakoztató terméket fogyasszak. Károsnak tartom, hogy emberek a szórakozásukat kiemelt fontosságúnak kezelik - "nekik márpedig az jár" - miközben nem jut idejük a saját gondolataikra, fizikai és mentális egészségükre és az őket körülvevő emberekre. Ez persze lehet bármi, nem csak gaming: Sorozat, DoomScrolling, Junkfood.

Engem eléggé foglalkoztat ez, hogy mi a jól eltöltött szabadidő...

Ezen én is sokat gondolkoztam, és valószínűsítem, hogy nincs ilyen. Nincs univerzálisan jól eltöltött szabadidő, mert mindenkinek más értékrendszere van és mindenkinek más céljai vannak az életben. Ahhoz, hogy megtaláld a sajátodat, azzal kellene foglalkozni, hogy te mit szeretnél. Ugyanakkor rengeteg filozófia van melyek taglalják, hogyan jó élni, de egyik sem elfogadható mindenki számára.

Próbálom úgy tölteni az időm, hogy értéket találjak benne és nem foglalkozni azzal, hogy más hogyan tölti az idejét. Elég nehéz számomra. Rendszeresen megkérdőjelezem önmagam.

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

A játékból is ki lehet lépni azonnal, legalábbis a single player játékokból mindenképp, én pedig egyáltalán nem multizok. Ami multinak tekinthető az a párommal való rizikózás vagy worms-ozás, esetleg a sims 2 amikor együtt röhögünk azon amit alkottunk.

Nálam a napi rutin úgy néz ki hogy reggel ébredés, reggeli csinálás családnak, együtt gyerekek előkészítése ovihoz, meló, gyerekek elaltatásáig családi program. Mostanában nőttek a gyerekek bele pl az unoba vagy a nagyon basic "bogyó és babóca oviba megy" típusú társasjátékba, örökzöld a lego/duplo építése, favonatozás, autópályázás (az a joystick nyomós sínen futós). Amikor utódok kidőltek és békésen szuszognak az ágyban utána elalvásig mehet a játék. Nem egyszer fordul elő az is hogy én ütöm a god of wart ps-en miközben párom építgeti mellettem a sims házikóját és közben tök jól elbeszélgetünk/röhögtünk.

Ez a modell bevált, sokkal kevésbé vagyok stresszes, jobban alszom még ha időben kevesebbet is és nem látják kárát se a gyerekek, se párom. Kellemes melléhatása a dolognak hogy tökéletesen átvette a szerepét a neten lógásnak, youtube nézelődésnek, páromnál a sorozatozás/tiktok kombónak. 

Nem mondom hogy ez a világ megoldása, de nálunk működik mert én és párom is "kocka". Kacérkodunk a gondolattal hogy nekiesünk couch coop-ban a diablo 3-nak is ha kifut a worms/rizikó őrületünk, de ott van a listán az it takes two, a way out és hasonló összejátszós játékok. Az overcooked 1-2-t már kimaxoltuk és őrületesen szórakoztató volt (nem kevés anyázással :D), radaron van a moving out is.

Persze ha ez téged kellemetlen érzéssel tölt el akkor nyilván neked nem ez lesz a megoldás, nálunk meg tökre bevált. 

Ez nagyon jól hangzik, és különösen jó, ha valaki választott, tudatos szórakozással ki tudja váltani a TV / netflix / shortvideo / doomscroll unott lapozgatását. És itt nem a platformokra utalok első sorban hanem a fogyasztás módjára.

Természetesen az, hogy számomra ez nem szívet melengető elképzelés, kizárólag annyit jelent, hogy én nem leltem ilyen harmóniára. Félre ne érts, nem másokat kívánok megítélni a kellemetlen gondolataimmal. Sokkal inkább megérteni, feldolgozni, eliminálni szeretném őket. Az is lehet, hogy csak felismertem a korlátaimat és inkább távol tartom magam attól amit nem tudok megfelelően kezelni. Pár dolgot kerülök aminek fogyasztását nem korlátoztam sikeresen.

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

kényelmetlen gondolatokkal tölt el, mikor hozzám hasonló családapák játékos szokásairól szerzek tudomást

A kényelmetlen gondolatok nyilván szubjektívek, de azért a gaming egy elég széles skála.

Én heti 1-2 órát szoktam játszani, kizárólag akkor, amikor a gyerekek és a feleségem is alszanak már. Emiatt nulla bűntudatom van, különösen miközben mások ledarálnak napi 8 telefonnyomkodást vagy Netflixet.

Károsnak tartom, hogy emberek a szórakozásukat kiemelt fontosságúnak kezelik - "nekik márpedig az jár"

Én pont ezt a mentalitást tartom károsnak. :) A szórakozás* igenis jár. Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, stb. :)

* Most nyilván ha szórakozás alatt kizárólag azt érted, hogy doomscrolling meg junkfood, akkor persze igazad van, de ettől még kell az énidő és a kikapcsolódás.

Teljesen támogatom, hogy megválogassa az ember, hogy miként szórakozzon.

Így is gyakran kialvatlannak érzem magam (ritkán van meg a 8 óra alvás, inkább 6). Próbálok többet mozogni, hátha segít.

Most belegondolva, "a szórakozás igen is jár" teljesen ok. Inkább az volt az eredeti gondolatom amit talán nem jól fejeztem ki, hogy sokan azzal támasztanak alá és visznek túlzásba esetenként káros szokásokat, hogy az az ő szórakozásuk, ami nekik is jár. Mintha nem lenne más, számukra több előnnyel járó tevékenység ami szintén lehetne a szórakozásuk.

Még jobban belegondolva, elég kis méretű szociális hálózatom van. Az elképzelésem valószínűleg meglehetősen távol áll a valóságtól.

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

A játszásról mostanában leszoktam, nem játszom rendszeresen. Utoljára a The Witness-el játszottam pár hete pár órát.

Homelab: megszámlálhatatlan mindenfélém van. Néha használom is őket.

Szerkesztve: 2025. 05. 08., cs – 20:58

mi az a Homelab ?

még gyerekként játszottam:

- Spectrum: Hungry Horace

- HT-1080Z: Galaxy Invasion

- C64: Impossible Mission, Prince of Persia, Raid over Moscow

- PC: Quake

Istennel a hazáért és a szabadságért !

Te hány éves vagy? A CBM verzió 2011-es, ráadásul nem is annyira triviális eredeti diszkre írni: ha nem akarsz szívni maradnak a tapuino-szerű megoldások, bár gyerekként ezzel matatni kissé aspergeres első hallásra. Szóval aki ZX48-on és HT-n szocializálódott, az 2011-ben már régen nem gyerek volt, hanem a saját gyerekeit szocializálta a kornak megfelelően, méginkább pl. a “gyerekek” esküvőjét szervezte. De akár nyugdíj közelében is lehet, még mindig valószínűbb a 2011-es gyerekkornál.

Szóval mennyi az annyi, most komolyan.. 20 körül? Ide vagy feliratkozva 22 éve, szóval a matek nem adja ki sehogy.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Nem vagyok gamer és volt homelabom.
Szerkesztve: 2025. 05. 08., cs – 22:12

Furcsa ez a gamer terminus. Nekem kifejezetten csicska feelinget hordoz. Valamikor fiatalon (helytelenül) lekockáztak akkor is, ha mai értelemben gamer voltál. Mégis, akkor az valamivel korrektebb volt, úgy rémlik.

Ha PC.. a sok vadhajtás mellett Diablo-ba, Quake-be, Age of Empires-be, Heroes os MM-be, majd Diablo2-be, Unreal-be, Incubation-be egész őrült időket tettem. A két Diabló és az Incubation kifejezetten keményen nyomja a mérleget, miközben azért megvoltam nélkülük is ha kellett.

Talán nem is a játék volt az egyedüli lényege, hanem a többedik-, s talán utolsó *nem* divat ill. kényelem ill. mesterséges elavultatás hajtotta forradalom. Jó volt részt venni benne. Jó visszagondolni rá, az egészre. Tuti adott akkor némi endorfint :) S ennek a “megállapításnak” biztosan van köze a mai homelab jelenléthez és gyűjtő betegséghez.. mármint nálam.

Az egészet jóval később Silkroad Online-al zártam, ami utólag egész csinos függőségig ment. S épp ez utólag nagyon fura, mert értelmetlennek tűnik úgy, hogy bár minden porcikájára emlékszem (simán tudnám JÓL vezetni a legtöbb kasztot), nem okoz semmilyen jóérzést rágondolni. Míg az elöl soroltak igen. De itt már divat és értelmetlen kivagyiság hajtotta az egész ipart. Nem biztos, hogy ezt jól fogalmazom, de talán átmegy.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Kimondottan a csicska feeling gondolatra: leszarom.

Régebben igyekeztem követni a nagyvilág híreit, valamennyire követni a politikát, háborút, mindennapos dolgokat. Ennek az volt a következménye hogy éreztem hogy húzok le a full depresszió irányába, éjszaka verejtékben úszva kelek fel mert azt álmodtam hogy a gyerekem karja leszakad mert rálőnek egy nagy kaliberű tölténnyel (visszagondolva most is ráz a hideg és lever a víz), motiválatlan vagyok, egész nap aludni akarok és menekülni a valóság elől.

Ezt cseréltem le arra hogy kb full ignorálom a világ történéseit és helyette bezárkózom a saját kis világomba és ahelyett hogy politikai csatározásokat folytatnék a neten vagy bármi trash kontentet fogyasztanék helyette játszom. Ha a gyerekek ébren vannak akkor velük, ha nem akkor pedig valami videojátékot. Ahogy telt az idő azt vettem észre hogy egyre jobban alszom, kevésbé vagyok feszült, többet haladok előre az életben mind munkában, mind a privát dolgaimat tekintve. Ha emiatt valaki rámsüti a csicska jelzőt hát legyen, tökéletesen hidegen hagy. Lehet hogy én vagyok a törékenylelkű kis hópihe aki nem értesül a világ dolgairól de nekem ez nem hogy egy tökéletesen vállalható kompromisszum hanem egy tudatos döntés aminek a pozitív hozadékait a saját bőrömön érzem a mindennapokban. 

Az mennyire számít gamernak ha kb. 15-20 éve csak egy játékkal játszok viszonylag rendszeresen (hetente 2-3 alkalom).. a többi játékot csak meg szoktam nézni de nem játszok velük......azért néha vannak kivételek (doom 2016 meg az eternal ..ezeket végig toltam).

C64/Amiga/Spectrum-os korszakban (80-as 90-es evek) es par evig a PC-sben voltam hatalmas nagy gamer es scene rajongo csak akkor meg nem igy hivtuk. Ez nem mulik el csak azert mert ma mar nem ulok 2-3 orat videojatekok elott. Hallgatom a retro podcastokat (Checkpoint), neha-neha ha megjelenik egy must-play jatek (GTA, Uncharted, Tomb Raider, ...) akkor vegigjatszom, ennyi.

Műhely mindenféle hobbigéppel, amelyek nem számítógépek, minek számítanak? A számítógépeim felhőben vannak. Játszani meg laptopon játszok, mondjuk az gamer... :D

en sem tudom pontosan mit jelent a homelab, illetve lehet hogy szakmankent mas-mast jelent.

ugy ertelmezem, ha a szakmad szerint piszkalod, akkor az.

ha IT-s vagy, akkor ez szamitogep, vagy szamitogeppel vezerelt valami, vagy legalabb egy frekvenciavalto amit te allitottal be, de egy csavarbehajto mar nem.

az RPI-t ha te telepitetted vagy fut rajta valami programod, akkor az meg homelababb.

ha gepesz vagy, akkor egy eszterga, maro, amin munkadarabokat keszitesz is az.

ha vegyesz vagy, akkor az otthoni vegyszer labor is az.

neked aztan fura humorod van...

Írtam, hogy faipari és asztalosipar gépek, kőműves szerszámok, és valamennyi fémipari gép. Szóval akkor fallback van és a homelab akkor mindenféleképpen számítógép? Mintha arról beszéltünk volna, hogy nem feltétlen számítógép, szakmafüggő.

"Írtam, hogy faipari és asztalosipar gépek, kőműves szerszámok, és valamennyi fémipari gép."

igen, de ebbol nem tudom, hogy milyen, lehet-e vagy erdemes-e atalakitani szamitogepes vezerlesuve.

ha IT-s vagy, akkor a gepek atalakitasat szamitogepes vezerlesuve is homelabnak tartanam,

ha gepesz vagy, akkor a gep elkesziteset is annak tartanam,

ha mindketto vagy, akkor egy szamitogep vezerlesu gep elkesziteset.

egy faipari gep hasznalatat onmagaban akkor tartanam annak, ha acs lennel es babahazat csinalnal vele.

https://www.youtube.com/watch?v=ivjYHDu4qa0 gepesz homelab :)

neked aztan fura humorod van...

Még mindig nem értem kristálytisztán, hogy miért kellene bármi számítógép-vezérelt legyen, de szerintem nem fogunk eljutni oda, hogy kiderüljön. Amit linkeltél, abban például nincs számítógép vezérelt rész, hanem kézi-vezérlésű.

Attól függ, meddig lehet feszíteni a "rendszeresen" jelentését. Borotválkozni is rendszeresen szoktam évente háromszor.

Gyerekként nyilván sokat játszottam. Nem éreztem sosem, hogy emiatt kellene nekem egy címke. Borzasztóan szomorúnak tartom, hogy vannak akik a tartozni vágyás végett ezt túlzottan is magukra aggatják, mint egy pajzs ami mögé elrejthetik a valódi identitásukat, vagy még rosszabb, még szembesülni sem kívánnak a saját identitásukkal és nem csak mások elől rejtegetik. Teljesen rendben van, hogy az embernek vannak hobbijai meg szabadidős tevékenységei, de én úgy látom ez a gamer dolog sokak identitását veszélyezteti amikor életviteli döntéseket alapoznak arra, hogy "mert én gamer vagyok".

Nyilván lehet, hogy én meg paranoid és a félelmeim valótlanok. :)

Semmi közöm ahhoz, ami aktuális. Az mindig látszat...

minden nap jatszok este lefekves eloot egy 3 perces szokeresot. Nem erzem ugy, hogy gamer lennek tole, pedig a rendszeresseg mint a fenti kovetelmenyek egyike benne van :D

homelab fogos kerdes. Van akinek a homelab-ja egy rackszekrennyi cucc, Nekem egy minipc K8S-el, de nem erzem ugy hogy az enyem egy homlab lenne, az ismerosome meg inkabb mar DC :D

Aki Ingress-el játszik az gamer?

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

soha nem játszottam. covid alatt rászoktam a chess.com-ra. homelabom - bár nem tudtam, hogy így hívják - van

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Szerkesztve: 2025. 05. 09., p – 19:01

Sose voltam gamer. Még fiatalabbként is csak néha játszottam, amit koca játékosnak is nehéz lett volna nevezni, most meg, hogy így vénülök, szinte sose játszok, nem köt már le. Eleve időm sincs rá sok.

Homelab-em sincs, arról se tudom, hogy mire jó. Értem, hogy valami otthoni szerveres móka, főleg tanulási célzattal, de én sose láttam értelmét, ha valaki csak tanul, játszadozik, arra nem kell homelab, elég feltenni egy virtuális gépet szervernek.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Amikor linux-ozni kezdtem (90-es evek vege fele azt hiszem) meg nem is hallottunk virtualis gepekrol, szoval szep lassan szivarogtak be a szobamba a fekvohazas desktop vasak: workstation, e-mail server, tuzfal, stb. Apam asszem a negyedik-otodik komplett gep (haz+monitor+bill) kornyeken mar rakerdezett, hogy fiam mi a fasznak ennyi es mennyi aramot fogyaszt ezt? :)

Gamer leszek, de csak ha majd lesz homelabom :(

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli