Dolgoznál, ha havi félmilliós jövedelmet kapnál munka nélkül?

Címkék

Egy német kísérlet igazolta, hogy sokan akkor is hajlandók dolgozni, ha minden hónapban rendszeresen, kötöttség nélkül fizetést kapnak. Az összeget feltétel nélküli alapjövedelemnek, FNA-nak nevezik. Bevezetése Magyarországon is felmerült.

[...]

(via)

Választások

Hozzászólások

Már nem :) Korábban feltehetőleg dolgoztam volna.

Persze a felvetés érdekes, csak kimaradt belőle, hogy ha valaki az FNA mellett dolgozik, kap-e érte plusz fizetést (még ha kevesebbet is, mint a jelenlegi).

30 éve dolgozom. Ha meglesz a 45 szerintem annyi elég egy embernek egy életre.

Persze hogy dolgoznék, csak nem azt, és nem annyit.

Mo-n biztosan nem lehetne 500 ezres FNA-t adni, még a 100 ezer is kérdéses. Ma már én sem tekintek erre a dologra annyira feketén-fehéren, hiszen így is van ezer féle segély, adókedvezmény, nyugdíj.

Persze. Szerintem még a mostani munkahelyemet sem cserélném le miatta.

Jelenlegi munkám is inkább egy jól fizető hobbi mint munkahely, szerintem ugyanúgy folytatnám mert alapvetően szórakoztat és folyamatosan tanulok új dolgokat miközben még fizetnek is érte.

Ha itt ingyen osztanának félmilliót, akkor rövidesen 1 kiló kenyér is annyiba kerülne.

Ebben van valami, de sarkítás. félmillióba nem kerülne, ahelyett mindenki beimportálná a környező országokból. De tény, hogy némi drágulást okozna egy ilyen alapjövedelem.

Ráadásul fél mikla nem valami sok, mikor rezsit meg mindent kell fizetni, még akkor se, ha nincs még afölött bérleti díj, ha van, akkor meg soványka, mindenképp kell dolgozni mellette, hogy megéljen az ember.

Bár én akkor is dolgoznék valamit, ha akkora alapjövedelmem lenne, hogy nem lennék rászorulva. Az embernek kell valamit csinálni, meg kezdenie magával valamit, nem fekhet el örök vakációban egész nap.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Megkockáztatom, hogy akár még többet is.

Nem azt a munkahelyet választanám, ami többet fizet, hanem azt, ahol jobban érzem magam, közelebb áll hozzám a meló. Mondom ezt úgy, hogy most nincs nagyon panaszkodni valóm. És "régen" se volt annyira.

Aztán persze a fene tudja, lehet hogy elengedném a problémát. De szívesen kipróbálnám.

A kérdés a jelen formájában nem megválaszolható.

Mivel az FNA mögött valós gazdasági teljesítmény nincs, ezért a kapitalizmus jelenlegi keretein belül egyszerűen önmagával azonos mértékű inflációt váltana ki, tehát egy átmeneti időszak után mindenki dolgozna mellette, nem azért, mert akarna, hanem mert nem élne meg belőle.

Amíg nem tisztázott, hogy a gazdaság és társadalom egyéb aspektusai hogyan idomulnának ehhez az új helyzethez, addig maga a kérdésfeltevés is túlegyszerűsítő, tehát a kapott válaszokból semmi nem következik.

Az a tény, hogy kis populáción  kipróbálva a dolgot láthatóak esetleges pozitív változások egyszerűen annak köszönhető, hogy a társadalom többi része a munkájával megfinanszírozta a többiek jólétét.

Nagyban teljesen máshogy működne az egész.

Egyrészt javaslom elolvasásra David Graeber Bullshit jobs című könyvét, ha még nem volt meg.

Másrészt a jelenleg gyakorolt újraelosztást csak akkor tudná kiváltani a FNA, ha garantáltan megőrizné a vásárlóerejét. Ez viszont biztosan nem így lesz, ha a gazdaság többi részével nem csinálnak semmit.

Az állam most is beszed nem kevés adót, és ugyanúgy újraosztja.

Alapvetően ha ugyanannyit oszt szét, mint most, nem lesz nagyobb az infláció. 500 ezres FNA abból biztosan nem jön ki, még a 100 ezer is kérdés.

Abból lehet némi eltérés, hogy az ilyen módon terített pénzt majd lehet hogy máshogy költik el, ebből lehet differenciált drágulás, de azért nagyban a matek ettől a két számtól függ.

Az igaz, hogy ha csak ugyanazt osztja szét, amit eddig, akkor abból nem lesz infláció, de megélhetés se. Ebben az esetben a jelenlegi jogosultak köre ugyanis hirtelen kiszélesedik a teljes társadalomra, vagyis olyanok is kapnak pénzt, akik eddig nem.

Én például ilyen "állami segély jelleggel" utoljára az egyetemen kaptam ösztöndíjat. (Már ha a közalkalmazotti bért nem tekintjük segélynek, mert akkor sokkal tovább.) Most az nagyon szép dolog lenne, ha újra kapnék ösztöndíjat, csak attól tartok, hogy akitől elvették, az megtalálna és visszakérné. Teszem azt egy késsel a kezében.

Szóval összességében a semmit szétosztani pont olyan nagy kihívás, mint a kört négyszögesíteni.

Ez most is így van. Akinek sok pénze van, mindig az jár jól. Szomszéd 3 évente cseréli le a 60+ millás Q7-eseit (nem irígylem, látszik rajta, h szarul van, és boldogtalan), mégis ráköltött a házra a 3 millás támogatásból, ami neki járt. Pedig qrvára nem szorul rá, mert ez neki tök aprópénz. Ugyanúgy támogatást kap a gázra, villanyra, mint a nyugdíjas nénike.

Spórol, ja. Tetetett fel egy hőszipkát. Felénk. Már majdnem bírósági ügy lett belőle, mire elhalgattatta a nonstop zúgást. Egy 20 éves házról beszélünk, nulla hőszigeteléssel, 20 éves nyílászárókkal. Úgy spórolt volna, mint én. Nálunk volt 5cm szigetelés, amit folyamat bővítek 15 centire, és kicseréltem a nyílászárókat passzív házasra, jövőre meg bekerül egy központi hőcserélős szellőztetés. A legjobb spórolás az, ha az energiát fel sem használod.

Egyértelmű, hogy a pénz elértéktelenedne. Aki számára ez nem teljesen egyértelmű, az retardált. Akinek van pénzbeli megtakarítása, az nagyot bukna, szóval ez egy újabb legalizált lopás lenne. Ráadásul ha ezt bevezetnék, ez lenne az újabb szent tehén, amit sosem lehet visszavonni, csak növelni. A dolgozni nem akarók még hamarabb ellepnék a kontinenst.

dehat itthon ehhez nem kell ezt bevezetni, anelkul is EU rekorderek vagyunk benne ;)

Gyakorlatilag bármelyik civilizált állam területén kibocsátott értékpapírt megveheted itthon, szerintem az, hogy ezzel sokan nem élnek, az nagyobb részben PEBKAC, kisebb részben az oktatási rendszer hiányossága, de mindenképpen az a megoldás, hogy az egyén felelősséget vállal a megtakarításaiért (is).

jaja, veletlen sem az, hogy nem b*uk meg allamilag a gazdasagot es stabil piaci helyzetet teremtunk! :) rengeteg kisvallalkozo orul jelenleg is Trump bacsinak, aki most pont ugyanezt tolja odakint, pont ugyanugy rendeleti kormanyzassal, haborura hivatkozva :)

Lehet ezt azért úgy csinálni, hogy ne legyen belőle ekkora infláció. Maradjunk a minimálbérnél a gondolatkísérlet erejéig, mint FNA, tehát a minimálbért mindenki megkapja az államtól.

A munkáltató pedig minden foglalkoztatottja után a minimálbér összegét nem a munkavállalónak, hanem az államnak fizeti be. Amelyik dolgozója épp minimálbért kap, az a munkáltatótól nem kap semmit, mindenki, aki afelett keres, megkapja a minimálbér feletti összeget a munkáltatótól, a minimálbért pedig az államtól. Aki meg a minimálbér alatt keres, az megkapja a minimálbért az államtól. Cserében megszűnik az összes szociális segély és társai.

Lenne többletpénzkiáramlás és így infláció is, de messze nem annyi, mintha helikopterpénzként mindenki kapna egy fix összeget.

Remélhetőleg az emberiség a jövőben el fog jutni egy olyan állapotba, h. nem a napi megélhetés, koszt kvártély lesz a legnagyobb probléma, mert biztosított lesz a Maslow piramis alsó 3 szintje, és csak a felső 1-2-re lesz gondjuk.

Csak hát a természetünk nem ebbe az irányba visz. Ha lesz rá technológia galaxisokat kolonizálni, akkor galaxis méretű háborúk is lesznek, trilliónyi halotakkal. Mert az uralkodóknak mindig kevés lesz a saját kis galaxisuk és kelleni fog a szomszédé is.

Dolgoznék. Egyrészt szeretem, amit csinálok, másrészt félmillóból biztosan meg lehet élni, csak engem nem érdekel, hogyan. 

Szerkesztve: 2025. 04. 23., sze – 11:07

Azért ez így erősen egy kontextusból kiragadott kérdés.

Az FNA célja az, hogy mindenki hozzájusson a létfenntartáshoz szükséges alapvető javakhoz (lakhatás, élelmiszer). Magyar viszonylatban itt nyilván nem 500 ezer Ft-ról van szó, hanem kb. 100 ezer Ft-ról. (A létminimumot a KSH csak 2 felnőtt + 2 gyermek kombóra kalkulálja ki, egy önálló felnőttre nem, ha jól látom.)

Ha úgy teszed fel valakinek a kérdést, hogy FNA kapsz 500 ezer Ft-ot, miközben jelenleg a napi 8 órás munkájával sem keres annyit, akkor nyilván más a válasz, mintha sikerül kontextusba helyezni.

Az FNA mellett az a kalkuláció van, hogy az FNA elvileg nem kerülne többe, mint a korábban megszokott szociális ellátórendszer, csak az elosztás módja lenne más, ezáltal inflációt sem nagyon kellene gerjesztenie.

És igen, nyilván aki többet szeretne az élettől, mint annyit, hogy fedél legyen a feje fölött, és ne haljon éhen, az dolgozna mellette.

És akik eddig a szociális ellátórendszerben dolgoztak, azokkal mi legyen, miután szépen megspóroltuk/átcsoportosítottuk a fizetésükre szánt összeget? Vagy nem probléma tönkretenni pár tízezer ember egzisztenciáját egy utópisztikus társadalmi kísérlet érdekében?

Sajnos tömegek elégedettek azzal, hogy fedél van a fejük felett és nem halnak éhen, ha ezen még rontanánk, végképp nem kapnánk építkezésekre segédmunkást, vagy a telekre valakit, aki lenyírja a füvet.

Apróságokat, részmunkaidőben bevállalnék. Akár építőiparban is. De full munkaidőben, alkalmazottként, másnak, tuti nem tolnám a szekerét.

Szerkesztve: 2025. 04. 23., sze – 11:13

Szép dupla.

Aki azt hiszi, hogy pénz jár azért, mert létezik (FNA) vagy akár azért mert rendet tart maga körül ("láthatatlan" háztartási munka), az nem érti a pénz mibenlétét. A pénz az hit a jövőben, abból meg nem lesz jövő, ha mindenki otthon "önmegvalósít".
Ahol az FNA működik, mint pl. egyes Öböl-menti országok, ott a kevés állampolgár élvezi azt az olajjövedelmek felélése és az ázsiai "rabszolgák" munkájának kihasználása miatt. Rejtély, hogy ilyen modelleket hogyan akarnának működtetni Európában. Pont a robotok és AI által el nem végezhető fizikai munkákat nem akarná elvégezni senki sem, vagy csak 10x pénzért.

Nem, ez tévedés. Az alapjövedelem működik, csak azért nem vezetik be sok helyen, mert nincs rá pénz. Elárulom, ha lenne alapjövedelem, akkor is dolgozna az emberek többsége. Csak megszűnnének az alulfizetett, rossz munkakörülményes munkák, mert azt nem vállalná el senki, nem lenne rabszolgáltatás.

Nyilván nem oldja meg az emberiség összes problémáját, de sok területen segítene, egyszerűsítene a szociális ellátórendszeren is, nem kéne rászorultság-vizsgálat, meg feltételellenőrzés, stb.. Nem kellenének hosszas igénylések, nagy bürokrácia hozzá. Igazából a modern állam már most is rengeteg pénzt kiszór mindenféle segélyre, és támogatásra, ez inkább csak átformálná, leegyszerűsítené a dolgokat. Csökkentené a megélhetési bűnözést is.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Csak megszűnnének az alulfizetett, rossz munkakörülményes munkák, mert azt nem vállalná el senki, nem lenne rabszolgáltatás.

Ahogy Birminghamben is megszűnt az alantas, rossz munkakörülményes szemétszállítás az "equal pay" szellemében (azaz nincs ösztönző arra, hogy az "alantas melót" megcsinálja valaki), szóval az egész város szemétben úszik, hurrá.

Alapvetően dolgoznék, de valahogy megoldanám, hogy minden évben vagy három hónapot full off, lehetőleg külföldön töltsek a gyerekekkel, hogy lássák-érezzék az adott ország kultúráját, nyelvét, változatosságát.

Szóval dolgoznék, de kevesebb hónapot egy évben. Nekem ez a vágyam.

Sokan szerintem tévesen várnak gazdasági teljesítést az FNA mögött.

Miért ne terjedhetnének el a humanoid robotok? Nem csak Spartanburgban mászkálnak, hanem már Kecskeméten is. Gépesítetten át kell venni a feladatokat az emberektől, majd meg kell adóztatni a robotokat, és azt kifizetni FNA-ként. 

Sokan akkor is dolgoznak, ha nem kapnak lofaszt se...

500k?!?!?!? az egy laza hétvége :))

Ha a feleségem és a 4 gyereket is számoljuk akkor nem lenne indokom dolgozni azon túl, hogy munka nélkül megölne az unalom.

Szóval én továbbra is dolgoznék, de szerintem sokan nem...

Nyilván, mivel ha 500e ft-ot fog érni a zéró munka, akkor az 500e ft zéró értékű lesz.

Úgy hülyeség az egész, ahogy van.

Attól függ, mit. Nyugdíjasként kaszálgatok a kertben :)

Havi fel millio SEK (legyen akar brutto), es tobbet nem latsz :)

Más szóval, mit tennénk abban a helyzetben, amikor a GDP ideális esetben változatlan (mindenki dolgozik tovább), viszont az M1 pénzmennyiség durván 2,3 billió Ft-al megnő (4,6 millió aktívval és 0,5 millió Ft/hó fna-val, feltételezve hogy mindenki mindig elkölti és zárt a rendszer, forog benne ez az összeg, nem havonta növekszik ennyit). Az M1 pénzmennyiség Magyarországon 2025 februárjában 33,8 billió Ft volt. 

Szerintem dolgoznék tovább, és készülnék az infláció kezelésére (bérigény növelés, utolsó Ft megtakarítások felszámolása stb).

Szerkesztve: 2025. 04. 23., sze – 20:12

Akkor a megélhetés hirtelen fölszaladna ezen összeg fölé.

Plust, ha senki sem dolgozik, akkor mennyit fog érni a havi 500.000 forint? kitől tudunk és mit venni belőle?

Mi a gyerek miatt kapunk 990 euró ápolási díjat, de emellett 760 euró a lakbér, rezsivel 1000 körüli. Szóval nem kérdés, hogy dolgozik-e mellette az ember. Persze ha fejenként lenne ennyi az más tészta. A helyi Bürgelgeld gyakorlatilag egyszerűsített szociális segély, kb. 1500 euró. Azért van, hogy a munkanélküli-, lakhatási- és egyéb segélyek bürokráciáját leegyszerűsítsék, de cserébe le is vonják belőle amit le lehet (a lakbért pl. ) van amit jegyre adnak, stb. Ha valaki elmegy dolgozni, akkor ezen felüli összeget kapja csak (lehet tévedek a részletekben, eddig még nem kellett ilyen segély). Én támogatnám az alapjövedelmet, mert más világ lenne vele. Az ember bevállalhatna nem 40+ órás munkákat is, nem kellene aggódni a munkanélküliségtől, és az alacsony jövedelműeknél igazságosabb lenne az élet. Egy takarítót nem igazán fizetnek meg, pedig az is fizikai munka, több a betegség is. 

Nettó vagy bruttó? Ha dolgozok is megkapom pluszban ezt a pénzt, vagy akkor elvesztem? Dolgoznék, kb észre se venném a plusz pénzt, elszórnám vagy elraknám, tök mindegy sose gondolkodtam rajta sokat.

Gondolom ezt a kisérletet nem az újnémet agysebészek, és atomfizikusok körében végezték. 

Szerkesztve: 2025. 04. 24., cs – 07:46

Na, akkor kellene csak igazán az AI meg a robotok, kerítés a határra, meg ársapka mindenre is. :DDD

Meg amikor az ügyeskedők elkezdenék kiszivattyúzni a pénzt a rendszerből... :DDD

Ez is olyan kérdés, mint képek szoktak lenni, hogy minél tovább nézed, annál nagyobb baromság.

Dolgoznék,

Az "alap életkölség" hozzáinflálódna, tehát a fizetésem 100%a disposable income lenne.