- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1170 megtekintés
Hozzászólások
Már nem :) Korábban feltehetőleg dolgoztam volna.
Persze a felvetés érdekes, csak kimaradt belőle, hogy ha valaki az FNA mellett dolgozik, kap-e érte plusz fizetést (még ha kevesebbet is, mint a jelenlegi).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
30 éve dolgozom. Ha meglesz a 45 szerintem annyi elég egy embernek egy életre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondták nekem is páran, hogy milyen jó nekem, hogy nyugdíjas vagyok. Amikor megkérdeztem, hogy vajon a ledolgozott 47 évet is irigylik-e, jellemzően nemleges volt a válasz :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ja így 30 évvel a hátam mögött én megértelek. Nyilván dolgozna akkor is az ember csak már nem másért / másnak hanem magáért.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze hogy dolgoznék, csak nem azt, és nem annyit.
Mo-n biztosan nem lehetne 500 ezres FNA-t adni, még a 100 ezer is kérdéses. Ma már én sem tekintek erre a dologra annyira feketén-fehéren, hiszen így is van ezer féle segély, adókedvezmény, nyugdíj.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze. Szerintem még a mostani munkahelyemet sem cserélném le miatta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jelenlegi munkám is inkább egy jól fizető hobbi mint munkahely, szerintem ugyanúgy folytatnám mert alapvetően szórakoztat és folyamatosan tanulok új dolgokat miközben még fizetnek is érte.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha itt ingyen osztanának félmilliót, akkor rövidesen 1 kiló kenyér is annyiba kerülne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minthogy eddig minden pénzosztásnak infláció lett a vége, nem is értem, minek erőltetik ezt az ingyenpénzes hülyeséget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben van valami, de sarkítás. félmillióba nem kerülne, ahelyett mindenki beimportálná a környező országokból. De tény, hogy némi drágulást okozna egy ilyen alapjövedelem.
Ráadásul fél mikla nem valami sok, mikor rezsit meg mindent kell fizetni, még akkor se, ha nincs még afölött bérleti díj, ha van, akkor meg soványka, mindenképp kell dolgozni mellette, hogy megéljen az ember.
Bár én akkor is dolgoznék valamit, ha akkora alapjövedelmem lenne, hogy nem lennék rászorulva. Az embernek kell valamit csinálni, meg kezdenie magával valamit, nem fekhet el örök vakációban egész nap.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ahelyett mindenki beimportálná a környező országokból
A környező országokban meg mikor erre rájönnek, árat emelnek ők is. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
...ahelyett mindenki
beimportálná...
ftfy
Az "importálás" önmagában meghatározza az irányt, nem kell a "be-".
Tehát helyesen:
"...ahelyett mindenki importálná..."
vagy, ha nagyon akarod, akkor
"...ahelyett mindenki beportálná..."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hu ezt most kiexportalom CD lemezre!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És közben bacon szalonnát eszünk, chai teával öblítve.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nyilván led diódával megvilágítva
4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de honnan lesz minderre pénz? ATM automatából?
[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az Ajtósi Dürer soron van egy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
Másnaptól pont ennyivel lenne drágább az összes autó, lakás, ház, mint a többi "ingyenpénz" után.
"Sose a gép a hülye."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megkockáztatom, hogy akár még többet is.
Nem azt a munkahelyet választanám, ami többet fizet, hanem azt, ahol jobban érzem magam, közelebb áll hozzám a meló. Mondom ezt úgy, hogy most nincs nagyon panaszkodni valóm. És "régen" se volt annyira.
Aztán persze a fene tudja, lehet hogy elengedném a problémát. De szívesen kipróbálnám.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kérdés a jelen formájában nem megválaszolható.
Mivel az FNA mögött valós gazdasági teljesítmény nincs, ezért a kapitalizmus jelenlegi keretein belül egyszerűen önmagával azonos mértékű inflációt váltana ki, tehát egy átmeneti időszak után mindenki dolgozna mellette, nem azért, mert akarna, hanem mert nem élne meg belőle.
Amíg nem tisztázott, hogy a gazdaság és társadalom egyéb aspektusai hogyan idomulnának ehhez az új helyzethez, addig maga a kérdésfeltevés is túlegyszerűsítő, tehát a kapott válaszokból semmi nem következik.
Az a tény, hogy kis populáción kipróbálva a dolgot láthatóak esetleges pozitív változások egyszerűen annak köszönhető, hogy a társadalom többi része a munkájával megfinanszírozta a többiek jólétét.
Nagyban teljesen máshogy működne az egész.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem senki nem is mondta, hogy a FNA azért lenne, hogy kevesebben dolgozzanak.
Elsősorban azért lenne, hogy kiváltsa a most jelenlévő - nagyrészt bürokratikus - állami támogatási rendszereket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyrészt javaslom elolvasásra David Graeber Bullshit jobs című könyvét, ha még nem volt meg.
Másrészt a jelenleg gyakorolt újraelosztást csak akkor tudná kiváltani a FNA, ha garantáltan megőrizné a vásárlóerejét. Ez viszont biztosan nem így lesz, ha a gazdaság többi részével nem csinálnak semmit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az állam most is beszed nem kevés adót, és ugyanúgy újraosztja.
Alapvetően ha ugyanannyit oszt szét, mint most, nem lesz nagyobb az infláció. 500 ezres FNA abból biztosan nem jön ki, még a 100 ezer is kérdés.
Abból lehet némi eltérés, hogy az ilyen módon terített pénzt majd lehet hogy máshogy költik el, ebből lehet differenciált drágulás, de azért nagyban a matek ettől a két számtól függ.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az igaz, hogy ha csak ugyanazt osztja szét, amit eddig, akkor abból nem lesz infláció, de megélhetés se. Ebben az esetben a jelenlegi jogosultak köre ugyanis hirtelen kiszélesedik a teljes társadalomra, vagyis olyanok is kapnak pénzt, akik eddig nem.
Én például ilyen "állami segély jelleggel" utoljára az egyetemen kaptam ösztöndíjat. (Már ha a közalkalmazotti bért nem tekintjük segélynek, mert akkor sokkal tovább.) Most az nagyon szép dolog lenne, ha újra kapnék ösztöndíjat, csak attól tartok, hogy akitől elvették, az megtalálna és visszakérné. Teszem azt egy késsel a kezében.
Szóval összességében a semmit szétosztani pont olyan nagy kihívás, mint a kört négyszögesíteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Remélhetőleg az emberiség a jövőben el fog jutni egy olyan állapotba, h. nem a napi megélhetés, koszt kvártély lesz a legnagyobb probléma, mert biztosított lesz a Maslow piramis alsó 3 szintje, és csak a felső 1-2-re lesz gondjuk.
Csak hát a természetünk nem ebbe az irányba visz. Ha lesz rá technológia galaxisokat kolonizálni, akkor galaxis méretű háborúk is lesznek, trilliónyi halotakkal. Mert az uralkodóknak mindig kevés lesz a saját kis galaxisuk és kelleni fog a szomszédé is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha lesz rá technológia galaxisokat kolonizálni...
Nem tudom mit szívhatsz, de jó anyag lehet. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt hogy hívjuk, hogy heti ~20 órában dolgozok most is, mert annyi bevétel is elég? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Részmunkaidőnek :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Átlag irodista valós munkával töltött idejének.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dolgoznék. Egyrészt szeretem, amit csinálok, másrészt félmillóból biztosan meg lehet élni, csak engem nem érdekel, hogyan.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért ez így erősen egy kontextusból kiragadott kérdés.
Az FNA célja az, hogy mindenki hozzájusson a létfenntartáshoz szükséges alapvető javakhoz (lakhatás, élelmiszer). Magyar viszonylatban itt nyilván nem 500 ezer Ft-ról van szó, hanem kb. 100 ezer Ft-ról. (A létminimumot a KSH csak 2 felnőtt + 2 gyermek kombóra kalkulálja ki, egy önálló felnőttre nem, ha jól látom.)
Ha úgy teszed fel valakinek a kérdést, hogy FNA kapsz 500 ezer Ft-ot, miközben jelenleg a napi 8 órás munkájával sem keres annyit, akkor nyilván más a válasz, mintha sikerül kontextusba helyezni.
Az FNA mellett az a kalkuláció van, hogy az FNA elvileg nem kerülne többe, mint a korábban megszokott szociális ellátórendszer, csak az elosztás módja lenne más, ezáltal inflációt sem nagyon kellene gerjesztenie.
És igen, nyilván aki többet szeretne az élettől, mint annyit, hogy fedél legyen a feje fölött, és ne haljon éhen, az dolgozna mellette.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És akik eddig a szociális ellátórendszerben dolgoztak, azokkal mi legyen, miután szépen megspóroltuk/átcsoportosítottuk a fizetésükre szánt összeget? Vagy nem probléma tönkretenni pár tízezer ember egzisztenciáját egy utópisztikus társadalmi kísérlet érdekében?
Sajnos tömegek elégedettek azzal, hogy fedél van a fejük felett és nem halnak éhen, ha ezen még rontanánk, végképp nem kapnánk építkezésekre segédmunkást, vagy a telekre valakit, aki lenyírja a füvet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bah, az FNA nem a teljes szociális ellátórendszert váltja ki, hanem a korábbi szociális pénzügyi juttatások (pl. pénzügyi segélyezés) rendszerét. (FNA mellett is kellenek ápolók, stb.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Apróságokat, részmunkaidőben bevállalnék. Akár építőiparban is. De full munkaidőben, alkalmazottként, másnak, tuti nem tolnám a szekerét.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értelmezd megfelelő kontextusban. Az FNA csak arra elég, hogy fedél legyen a fejed fölött, és ne halj éhen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szép dupla.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aki azt hiszi, hogy pénz jár azért, mert létezik (FNA) vagy akár azért mert rendet tart maga körül ("láthatatlan" háztartási munka), az nem érti a pénz mibenlétét. A pénz az hit a jövőben, abból meg nem lesz jövő, ha mindenki otthon "önmegvalósít".
Ahol az FNA működik, mint pl. egyes Öböl-menti országok, ott a kevés állampolgár élvezi azt az olajjövedelmek felélése és az ázsiai "rabszolgák" munkájának kihasználása miatt. Rejtély, hogy ilyen modelleket hogyan akarnának működtetni Európában. Pont a robotok és AI által el nem végezhető fizikai munkákat nem akarná elvégezni senki sem, vagy csak 10x pénzért.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, ez tévedés. Az alapjövedelem működik, csak azért nem vezetik be sok helyen, mert nincs rá pénz. Elárulom, ha lenne alapjövedelem, akkor is dolgozna az emberek többsége. Csak megszűnnének az alulfizetett, rossz munkakörülményes munkák, mert azt nem vállalná el senki, nem lenne rabszolgáltatás.
Nyilván nem oldja meg az emberiség összes problémáját, de sok területen segítene, egyszerűsítene a szociális ellátórendszeren is, nem kéne rászorultság-vizsgálat, meg feltételellenőrzés, stb.. Nem kellenének hosszas igénylések, nagy bürokrácia hozzá. Igazából a modern állam már most is rengeteg pénzt kiszór mindenféle segélyre, és támogatásra, ez inkább csak átformálná, leegyszerűsítené a dolgokat. Csökkentené a megélhetési bűnözést is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak megszűnnének az alulfizetett, rossz munkakörülményes munkák, mert azt nem vállalná el senki, nem lenne rabszolgáltatás.
Ahogy Birminghamben is megszűnt az alantas, rossz munkakörülményes szemétszállítás az "equal pay" szellemében (azaz nincs ösztönző arra, hogy az "alantas melót" megcsinálja valaki), szóval az egész város szemétben úszik, hurrá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alapvetően dolgoznék, de valahogy megoldanám, hogy minden évben vagy három hónapot full off, lehetőleg külföldön töltsek a gyerekekkel, hogy lássák-érezzék az adott ország kultúráját, nyelvét, változatosságát.
Szóval dolgoznék, de kevesebb hónapot egy évben. Nekem ez a vágyam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sokan szerintem tévesen várnak gazdasági teljesítést az FNA mögött.
Miért ne terjedhetnének el a humanoid robotok? Nem csak Spartanburgban mászkálnak, hanem már Kecskeméten is. Gépesítetten át kell venni a feladatokat az emberektől, majd meg kell adóztatni a robotokat, és azt kifizetni FNA-ként.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sokan akkor is dolgoznak, ha nem kapnak lofaszt se...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az igazán profik már most is többet keresnek félmillónál munka nélkül. Mondjuk munkahelyük az van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
500k?!?!?!? az egy laza hétvége :))
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a feleségem és a 4 gyereket is számoljuk akkor nem lenne indokom dolgozni azon túl, hogy munka nélkül megölne az unalom.
Szóval én továbbra is dolgoznék, de szerintem sokan nem...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilván, mivel ha 500e ft-ot fog érni a zéró munka, akkor az 500e ft zéró értékű lesz.
Úgy hülyeség az egész, ahogy van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attól függ, mit. Nyugdíjasként kaszálgatok a kertben :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Havi fel millio SEK (legyen akar brutto), es tobbet nem latsz :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Más szóval, mit tennénk abban a helyzetben, amikor a GDP ideális esetben változatlan (mindenki dolgozik tovább), viszont az M1 pénzmennyiség durván 2,3 billió Ft-al megnő (4,6 millió aktívval és 0,5 millió Ft/hó fna-val, feltételezve hogy mindenki mindig elkölti és zárt a rendszer, forog benne ez az összeg, nem havonta növekszik ennyit). Az M1 pénzmennyiség Magyarországon 2025 februárjában 33,8 billió Ft volt.
Szerintem dolgoznék tovább, és készülnék az infláció kezelésére (bérigény növelés, utolsó Ft megtakarítások felszámolása stb).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor a megélhetés hirtelen fölszaladna ezen összeg fölé.
Plust, ha senki sem dolgozik, akkor mennyit fog érni a havi 500.000 forint? kitől tudunk és mit venni belőle?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni