H-tarifa XOR napelem

Minap szembesültem egy érdekes aprósággal: a H-tarifán levő fázis nem supportál napelemet/visszatáplálást.

Ez most egy elég nagy dilemma, mert van kb. 3-4kW -nyi H-tarifa igényléséhez alkalmas új fogyasztó (hűtő-fűtő klímák), külön fázison.

Napelem még nincs, de tervben van.

Viszont mivel a hűtő-fűtő klímával meg alapvetően több vélemény szerint is sokkal kevésbé komfortos fűteni, mint a kazánnal + radiátorral, tehát valószínű, hogy a fogyasztás jelentős részét nyáron fogják megejteni.

És itt a dilemma: van valami közbenső állapot, hogy pl. kapcsolgathatom, honnan megy az áram a klímákhoz? Tudtommal ez utóbbi tilos, és a H-tarifa köre teljesen zárt kell, hogy legyen.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 02. 03., h – 10:17

Szvsz., ha van (lesz) kellő mennyiségű napelemes teljesítményed, akkor el kell búcsúzni a H tarifától. Ez ennyire egyszerű, nem kell túlragozni. Ha fűtesz is a klímával, mikor a napelem kevésbé termel (és már nem szaldó, ugye), akkor is elhanyagolhatóan kisebb a normál vs. H tarifa közötti többletköltség, mint amit nyári időszakban megspórolsz a napelemre kötött klímával.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Pontosan így van. Nálam be sem engedték kötni a H tarifát emiatt. Elkészítettük a kiállást neki, a vezetékezést, mindent. Aztán kiderült hogy ha hálózatra visszatáplálós napelemes rendszert akarok használni akkor nem kapok H tarifát. Vagy kapok, de akkor nincs visszatáplálás, mert hogy egyidőben egy "kedvezményt" lehet igénybe venni (ha jól emlékszem ez volt a "magyarázat"). Szóval maradt a napelemes rendszer, és a klíma is a "sima" körön van. Nem értettem akkor sem, nem értettem most sem. A H-ban pont az lenne a jó hogy vezérelt, tudják igazítani a fogyasztáshoz, és kiveszik ezt a lehetőséget, terheljük csak egyszerre mind a "normál" kört. Tényleg nem értem.

Ez nekem nem teljesen tiszta, szerintem keverednek a dolgok.

"H"-tarifát alapvetően hőszivattyúhoz tudsz igényelni, azt kötheted rá, nem az egész házat.
Tehát ház egy villanyóra, "H"-tarifa egy másik.
A ház villanyórájára köthetsz napelemet, feltételezem, a "H"-tarifa körére nem.

Ebben az esetben előfordulhat az a furcsa helyzet, hogy egyik villanyórán megméred a saját termelésed és "eladod a szolgáltatónak", másik órán pedig ugyanezt a termelést elfogyasztod és "megveszed a szolgáltatótól", vagyis termeltél magadnak pénzért, szolgáltató pedig örül.

A "H"-tarifa viszont nem vezérelt, hanem alapvetően évszakfüggő tarifás, hőszivattyús fűtés támogatására, azért készült, hogy olcsóbban tudj vele fűteni télen - más kérdés, hogy meddig lesz elérhető.

Ami vezérelt, az a "B" tarifa, alapvetően hőtárolós megoldásokhoz, szintén megkötésekkel.

Az inverteres klímához szerettem volna a H tarifát emlékeim szerint, illetve arra, hogy legyen itt ha már lehetőség van bekötni. Nem terveztem hőtárolós egységet vagy ilyesmit. Úgy rémlik a H-ba bement volna a klíma. Valóban kevertem a vezérelt árammal, bocsánat. Arra viszont biztosan emlékszem hogy a kettő nem ment együtt. Hogy pontosan mivel indokolták azt ennyi idő távlatában nem tudom megválaszolni. Nem tartom kizártnak hogy félreinformáltak, tényleg nem tudom. A végeredménye az lett hogy 3x20A-em van egy háromfázisú inverterrel, de minden szerelvény fölé van méretezve, kérhetek 3x32-t is ha akarok, és az inverter is nagyobb, mehetnek még rá panelek, ha szeretnék.

Ezért volt a legutóbbi napelemes pályázat is akkuval együtt.. 

Kapsz egy alaprendszert, napközben amikor senki nincs otthon, napelemről feltölt a hozzávaló akku, a melegvíztároló, megy a lakás többi stand-by része, este pedig amikor mindenki otthon van, az akku rásegít.

Elvben.

Ehhez annyira túltervezett rendszer kellene egy téli időszakban, amit senki nem fog megvenni...

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Sose fulld trollba a kretént.

Hat nemtom, ilyenkor az akksi se segit talan? Nalam 6kw-os rendszer ma 15kwh-t termelt, ebbol akkor mennyi, 45 kw hőenergia nyerhető? (Bar akkor mar nem jobb akksi helyett, magat a hoenergiat elrakni pufferba? Napkozbe, melegbe a hoszivattyu is jobban megy)

Melyik modell?

Nem tudok róla, hogy "H"-tarifa megléte esetén nem telepítenek napelemet "A" tarifára vagy fordítva, de nem zárom ki, hogy van ilyen.
Tudok egyébként olyan helyről, ahol néhány éve került fel napelem "H" mellé.

Ha a magadnak termelsz szolgáltató felé fizetendő villamos energiát részre írtad, akkor az csak szimplán fizika (merre mennek az elektronok).
Az, hogy "H" mérőre nem hagynak napelemet kötni, az egy másik dolog, de azt nem is feltétlenül a "H"-ra kell/érdemes kötni.

Ezt a mondatot nem értem, hogy a hozzászólásom melyik részére értette:

"Ez a modell kvazi a H tarifanak egyfajta kivezetese; ahol telik / van igeny hoszivattyura, ott napelemre is, es akkor frankon nem kell olcson adni az aramot, a felesleget meg atvesszuk bagoert."

Az, hogy mit lehet szabad az kérdés, ld. lent.

Nagy szivatás lenne kivezetni a H-tarifát: új építésnél a gázkazán felejtős, mert csak gázkazános fűtésre nem kaphatsz használatbavételit (nincs meg a megújuló arány), viszont normál tarifával drágább a hőszivattyú üzemeltetése, mint egy gázkazánnak (a bekerülési költségéről ne is beszéljünk, meg a helyről, amit elfoglal).

Így van, az lenne.
A pénzhiány nagy úr és kérdés, mihez mernek hozzányúlni.

A gázról átterelés hőszivattyúra célba biztosan nem illik bele ezt átvariálni, és hasonlóképpen a napelemek telepítéséhez, itt is nagyobb lehet a beruházási költség, amit nem kellene agyonverni.

viszont normál tarifával drágább a hőszivattyú üzemeltetése

Csak addig, amíg a gáz ára irreálisan alacsony. Errefelé a nép annyira hozzászokott rezsicsökkentés nevű piaci torzuláshoz, hogy már akár több évtizedes épületgépészeti tervezést is ez alapján számol. Normál esetben a hőszivattyú olcsóbb, mint a gáz.

Az áram is hasonlóan rezsicsökkentett...

Jó, áramnál annyira durva különbség nincs a normál meg a rezsicsökkentett tarifa közt, de a 747 forintos átlagfogyasztás feletti gázár is erősen torzított (valakinek nagyon kitömi a zsebét).

Az áram is hasonlóan rezsicsökkentett...

Nem, az nem annyira.

Jó, áramnál annyira durva különbség nincs a normál meg a rezsicsökkentett tarifa közt, de a 747 forintos átlagfogyasztás feletti gázár is erősen torzított (valakinek nagyon kitömi a zsebét).

Mindegyik erősen torzított. Jelenleg nagyjából a ~60 forint / kWh villanyár és a ~270 forint / m3 gázár lenne a realitás a lakossági piacon.

Egy m3 gázból kb. 9 kWh-t lehet kivenni, így az még a te áraidon is olcsóbb, illetve 3,2 körüli COP-pal valóban jobb lesz a villany, de azért annyival nem, mint amennyivel drágább egy jó hőszivattyú.

9-11 kWh, függően a fűtőértéktől és attól, hogy milyen a kondenzáció foka, vagyis gázból átlag ~25-30 forint egy kWh, villanyból COP=1 esetén ~60 forint. COP=4 elérhető errefelé padlófűtéssel, akkor meg ~15 forint egy kWh hőenergia.

mint amennyivel drágább egy jó hőszivattyú

Mennyivel drágább? Ugyanúgy padlófűtéssel új építés esetén kb. 800 ezerrel kerül többe, az meg ~6-7 év alatt megtérül, H-tarifával meg ~4 év. Épületgépészetben ez bőven a megtérül kategória.

Uj epitesben tenyleg siman bejatszik, ez vitathatlan. De akinek csak 10+ eves a haza (az ugye meg kvazi vadiuj), es kompletten kiepitettek a radiatorok, gazcsoveket, kemenyt, mindent, ellenben nincs se hely, se aram egy hoszivattyunak: helyzettol fuggoen kb. 4-5 millio; ha nagyon kinai + olcsojanos iranyba mesz el, akkor talan 2-3-ig le tudsz menni.

Nekunk ezert lett a termocolor helyett egy saunier duval. A komplett kazancsere sima ugy volt, tapasztalt es jol bejaratott emberekkel, es bizony meg kemenybelelessel is boven 1 millio alatt maradt a projekt.

Meg ha sikerul is megfeleznie a gazszamlat a hoszivattyunak, az a havi 10 ezres megtakaritas 25+ ev alatt jott volna vissza jelen arak szerint.

Sajnos se a szabalyozas, se a gyartok, se a szerelok nincsenek meg meg a tomeges elterjedeshez. En akartam a jovo fele menni, co2 meg klima meg minden, de egyszeruen nemhogy gyengebb, hanem elfogadhatatlanul rossz dontes lett volna kvazi minden egyeb tekintetben.

es kompletten kiepitettek a radiatorok, gazcsoveket, kemenyt, mindent

Úgy érted 30+? Aki az utóbbi 30 évben olyan új házat épített, ahol padlófűtés (vagy felületfűtés) helyett radiátorok voltak, az nem volt normális, se az épületgépésze, se az építésze. Ha 10 éve épített ilyet, akkor egyenesen hülyék voltak.

Pedig sok ilyen van/volt... enyim is :(

Amugy jo hely, csak a szerkezetet leszamitva a komplett muszaki es stilusbeli tartalom a 80-as evekbeli allapotokat tukrozte, 2001-ben atadva; 20x20-as egyszinu feher csempe, lemezkad, nyilt gazkazan...

De legalabb -relative- olcson sikerult hozzajutni.

Pont, ahogy fentebb irtak: hiaba kvazi uj a haz, sajnos se szellozes, se feluletfutes; kiepitesere csak nagyon nagy koltseg es rombolas aran van mod, de leginkabb sehogy. Ezen probalok most segiteni, anelkul, hogy egy alapvetoen patkolt megoldassal tulsagosan nagy koltsegbe vernem magam.

Kozben azon lamentalok, hogy mekkora iszonyatos veszteseg, amikor egy, a hazak korat tekintve alapvetoen uj haz gyakorlatilag elavult es bontani kellene a modernizalashoz.

Pontosan.

A gond az, hogy nyaron messze a legnagyobb fogyaszto a klima/hoszivattyu. De ha az H tarifan van, hogy telen olcson tudjal futeni vele, akkor nem tudsz napelemmel olcson huteni nyaron. Ha lenne egy atkapcsolo az A1 es a H tarifa kozott, akkor megeri az A1 fazis(ok)ra napelemet kotni, de igy vagy H tarifat nem kottetsz be, vagy napelemet. Na kosz. :O

Nekem van egyszerre H tarifám (ez volt előbb) és szaldós napelemem. Semmi nem tiltja (hacsak a lustaság nem) hogy a H tarifára teljesen szabályosan rákötött hőszivattyút (vagy klímát) átkössem a napelemre (és vissza). 
Nyilván ehhez előnyös ha a bekötés szépen meg van csinálva és csak az 5 vezetéket kell átrakni az egyik kismegszakítóból a másikba. 

Gábriel Ákos

Lehet, h explicit tiltás nincs, de mivel a H tarifának külön kábelezés, külön csövezés és külön, független kiselosztó az előírása, így _elvileg_ nem tudhatnád csak úgy átdobni egyik KM-ből a másikba a kábelt. De tény, hogy ezt átadás után már a kutya nem nézi többet soha.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Elvileg a nyomtatványon rajta van, amit te és a kivitelező aláírt, hogy "Alulírott, mint a belső villamos hálózat kivitelezője kijelentem, hogy a hőszivattyús külön mért felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz (szerszám) hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan kerülnek csatlakoztatásra Jogszabályi feltételeknek megfelelő berendezések. Más berendezés a hőszivattyús külön mért felhasználói áramkörre nem csatlakoztatható."

Itt most lehet azon vitázni, hogy mit jelent a bővített mondat, de alapvetőn a szolgáltató értesítése nélkül nem rakosgathatod a tarifák között az adott dokumentumban lejelentett fogyasztókat.

Amit itt fent beirtál, abba benne van, hogy mást nem kötsz a H-s áramkörre, ami teljesen világos. Meg az is, hogy szerszámmal bontható (a biztosítékből kivenni a rézdrótot már az) az áramkör. De az nem látszik tiltottnak, hogy kibontod a klima vezetékét, és átkötöd egy másik (nem H-s) áramkörbe?!

Nem tudom biztosan, vajon jogilag a "(...) áramkörre állandó jelleggel, (...) módon, (...) kerülnek csatlakoztatásra" rész mit takar.
Benne foglaltatik-e az, hogy a nevezett hőszivattyú kivezetései normál üzemi körülmények között csak ide csatlakozhatnak vagy nem?

A csak szerszámmal bontható bekötést alapvetően állandó jellegű kötésnek gondolnám, kérdés, hogy ideiglenes jelleggel (szezonálisan) máshová bekötött fogyasztó a fenti mondattal milyen viszonyban áll.

Első nekifutásra azt is feltételezhetem, hogy szakember (pl. villanyszerelő) átkötheti máshová a készüléket, de ide nem köthet mást.
...és félek tőle, hogy egy jogász belemagyarázza azt is, hogy a fogyasztó csak erre a körre csatlakoztatható, amennyiben a H-tarifára igényt tartasz.

Jó lenne egy ennél egyértelműbb megfogalmazás...

Nem tudom, kérdezem... állandó jelleggel kapcsolódó eszköz ideiglenes jelleggel lehet-e máshová kötve, és az ideiglenes mekkora időintervallum erejéig tekinthető ideiglenesnek.

Nem vagyok benne biztos, hogy olyan egyszerű a helyzet, de amúgy engem nem érint.

Mindamellett a szándék nyilván érthető.

De az nem látszik tiltottnak, hogy kibontod a klima vezetékét, és átkötöd egy másik (nem H-s) áramkörbe?!

Amennyiben szólsz róla a szolgáltatónak is ugyanezen nyomtatványon, akkor nem tilos átkötni, viszont akkor évente kétszer papírmunka lesz belőle.

Nem kell szólni a szolgáltatónak. Direkt rákérdeztem.

(nálam vezérelt áram van, és ott kérdeztem rá, de szóról szóra ugyanez a kikötés).

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ugyan kérlek.

A releváns rész (pontos idézet):

Tájékoztatjuk továbbá, hogy a vezérelt mérőhely kialakításáról a MSZ 447/2019 szabvány előírásai az irányadók:

 

-          dugaszolóaljzat nem létesíthető vezérelt áramkörre csak fixen rákapcsolt berendezések.

-      az igényelt mérő előtti kismegszakító teljesítménye határozza meg hány darab berendezést köthet rá.

-      a meglévő vezérelt áramkörre csatlakoztatott berendezések számának változásáról nem kell értesíteni az áramszolgáltatót

-      vezérelt mérésnek külön mérőszekrény és külön lakáselosztótábla kialakítása szükséges (esetleg nappalival együtt ún. kombinált mérőszekrénybe is szerelhető).

 

(a kiemelés tőlem).

 

Megfelel?

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ez hasznos volt, koszi.

Namost itt 2 szabalyt latok:

- "megfelelő segédeszköz (szerszám) hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon" -- ezt kielegiti egy sorkapocs/kismegszakito; ahhoz mar kell egy csavarhuzo, ami szerszam.
- "Más berendezés a hőszivattyús külön mért felhasználói áramkörre nem csatlakoztatható" -- itt ez megall, mert ideiglenesen lecsatlakoztatunk csak, nem teszunk ujat ra.

 

Tehat, ha jol ertelmezem, ha szamomra oke evente ketszer csavarhuzoval atdugni a vezeteket H-bol A1-be, akkor az OK.

 

A masik, erdekes kerdes.

Mi van, ha veszek egy 16-32A -s alternativ kapcsolot, es azzal kotom ra? Tehat a fenti csavarhuzos atkotest megsporolando. Az alternativ kapcsolo kimenete lenne ugye a H tarifas fazis, az egyik bemenete meg az A1 fazis, a masik meg a H tarifa fazis. Ez elvileg OK, mert az alternativ kapcsolo miatt igy soha nem kerulhet a H tarifas fazisra mas fogyaszto. Errol mi a velemenyetek?

"Mi van, ha veszek egy 16-32A -s alternativ kapcsolot, es azzal kotom ra?"

Ezzel szerintem megsérted az első szabályt:

"megfelelő segédeszköz (szerszám) hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon"

A kapcsolóhoz nem kell segédeszköz.

Az már érdekesebb kérdés, ha relé + kulcsos kapcsolóval oldod meg. A kulcsos kapcsolóhoz kell megfelelő segédeszköz (kulcs).

hmmz, ahhoz rele se kell, csak olyan specko kapcsolo, amit csak ezzel a melyitett haromszog-formaju kulccsal lehet elforgatni, nemde? Az mar szerszam.

 

Amugy az "allando jelleggel" reszt serti meg a kapcsolo.

Bamm.

 

Tenyleg az a cel, hogy ne legyen H tarifaja, csak egy nagyon szuk retegnek - ami amugy ertheto, pontosan az a cel is, hiszen minek tamogassuk, aki igy is - ugy is megvenne a napelemet + hoszivattyut :)

melyitett haromszog-formaju kulccsal lehet elforgatni, nemde? Az mar szerszam.

 

Ezzel az elgondolással a bejárati ajtó kulcsa is szerszám.

Vagy mást ne mondjak ha belevered, akkor a szerszámod is szerszám.

 

Azért ennyire nem kéne már szabadon értelmezni.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

"Ezzel az elgondolással a bejárati ajtó kulcsa is szerszám."

Az eredeti felvetésben a zárójeles megjegyzést elhagyva a bejárati ajtó kulcsa pontosan fedi a megfelelő segédeszközt:

"megfelelő segédeszköz (szerszám) hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon"

Igazából csak számosságban van eltérés, hogy mennyi megfelelő segédeszköz forog közkézen. Bejárati ajtó kulcsból elméletileg egy vagy néhány egyforma, tollas szekrénykulcsból viszont hamarabb fellelhető bárkinél megfelelő kulcs, mint háromágú vagy ötszög csavarhúzóból (egyes elektromos eszközöknél ilyen van csillag csavar helyett).

Régebben a számítógépházakon volt (kerek) kulcsos keylock, ott elképzelhető, hogy hamarabb talált volna az ember megfelelő kulcsot, mint (biztonsági) torx csavarral rögzített házhoz szerszámot.

De ez nem úgy van, hogy két mezős a mérőóraszekrényed, amiben két mérőóra van? Egy H-s, és egy A-s, amire a szaldós napelemed is kötve van?
Ebben az esetben nem jön ki a matek napsütéses időben, mert nem esik a szaldó alá a hőszivattyú, vélhetően túltermelésed lesz, amiből viszont nem lesz levonva a hőszivattyú fogyasztása, hanem azt kifizeted H-s áron, a túltermelést meg esetleg majd 5 Ft-ért kapod vissza...

Vagy ezt az átkötést minden este/reggel megteszed, és éjjel a H tarifás, nappal meg a termelt árammal hajtod a hőszivattyút?

(Esetleg még azt tudnám elképzelni, hogy a fűtési/hűtési szezonváltásnál átkötni a gépet.)

:wq

A h tarifa október 15 -aprilis 15-ig van.

Ezért is fűtési időszak a neve.

 

Akkor a fene se akar klímával *hűteni*.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Dehogy nincs.

Ezért két tarifa - fűtési időszakban olcsóbb, azon kívül drágább (normál árazású).

Hallottam olyanról, hogy beszélnek arról, hogyan változtassák meg, és volt, aki olyan információt kapott, hogy egész éves fogyasztást felezik és csapják hozzá majd a két időszakhoz 50-50 százalékban, de nem tudom, hozzányúltak-e végül és hozzá fognak-e nyúlni.

...viszont biztosan nincs lekapcsolva fűtési időszakon kívül, csak más a tarifája.

de miért kellene visszatáplálni, azért az 5 Ftért amit fizetnek érte, miért ne tehetnék a rendszerre ( akár a H-ra is) olyan kütyüt ami szünrtmentes táp és a töltést tudja áramról vagy napelemről vagy akár akumlátorrol is, de nincs visszatáplálás. (ez fizikailag csak annyi hogy a túltermelés esetén nem emeli a feszültséget igy nem megy vissza)  télire ugysem tudod eltenni az áramot ( legfeljebb északára). A napelemet felesleges arra méretezni hogy télen is ellássa a hőszivattyús elven működő fűtést (bár láttam olyat hogy villany kazánall használták, és csodálkoztak hogy sok a villanyszámla)