https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/intel-terminates-x86s-i…
Akinek kimaradt volna, az x86S az Intel kezdeményezése volt 2023 májusában, hogy egy bloat-mentes, csakis 64 bites x86 architektúrát hozzanak létre. Na most beismerték, hogy ez befuccsolt. Ráadásul nem is akarnak a továbbiakban semmilyen x86-os irányvonalat meghatározni, helyette létrehozták az "x86 Ecosystem Advisory Group" csoportot (ami legalább annyira lesz képes de-bloatolni az x86-ot, mint a W3C a HTML-t (szarkazmus)).
Szóval a lényeg, hogy
1. nem lesz karcsúsított x86, marad a visszafelé kompatíbilis verzió
2. nem az Intel mérnökei fognak dirigálni már
3. kutyaütők kezébe került a szakma (az Intel-en és AMD-n kívül a Gúgli is bele fog ugatni, már persze ha nem daraboltatja fel a kongresszus)
(ui.: azt csak halkan jegyzem meg, hogy az Intel mindent megtett eddig, hogy eltitkolja, amióta van 64-bites x86, azóta már nem az ő kezükben van a gyeplő, hanem az AMD-ében, és az Intel vaskos borítékokat fizetett eddig is az AMD64 licenszdíjaíért, amit x86_64-nek brandelt. A különbség e kettő között minimális, többnyire a cpuid utasításra és néhány modell specifikus regiszterre szorítkozik. Most tehát csak annyi történt, hogy beismerték, veszítettek és az AMD hivatalosan is az irányvonalat adó csoport tagja lett.)
Hozzászólások
Elvileg már le is járt a szabadalmak egy része az ősi x86-ról, csak a folt-hátán-folt megoldás miatt folyamatosan bővült valamivel, amire külön szabadalom vonatkozik, így legfeljebb akkor lehet bárk által felhasználható és kompatibilis, ha már lekapcsolták a villanyt és évtizedekig nem változik semmi.
Azt nem tudom, hogy felszabadult -e már annyi az utasításkészletekből és megoldásokból, hogy valaki retro célból szabadon gyárthasson régi procikkal kompatibilis soc-ot. Elvileg már az x86_64 is felszabadult az sse2-ig. Manapság is árulnak olyan procira épülő ipari soc-ot, ami x86 és még pcie is van rajta, az is valami legacy utasításkészletre épül és nem sokat változik. Néha felkapják retro minipécé szériákhoz, amúgy meg éttermi konyhai kijekzőben és hasonló helyeken fordul elő.
Azt hiszem ebben elég jól összefoglalták, DM&P Vortex86
https://www.youtube.com/watch?v=BdSJgoP2a88
Ez meg egy aktuális retro mini pc
https://www.youtube.com/watch?v=B8WfiRRvQXo
ME azért legyen benne, pont a SMM és a SGX mellett. És Microsoft Pluton.
Én olvastam a spec-et, amikor megjelent; tetszett a tartalma [*], de azért várható volt, hogy ugyanarra a sorsra fog jutni, mint az Itanium, részben ugyanazért (= az inkompatibilitás miatt).
(Nem pontosan ugyanazért -- az Itanium-nál több ok is volt a bukásra tudtommal, nem csak a inkompatibilitás. Nagyon drága volt, és nem sikerült olyan compiler-eket készíteni, amelyek az Itanium utasításkészletét ill. utasítás-csoportosítását ki tudták volna használni.)
[*] Minden kernel- / hypervisor- / firmware-szintű kódban továbbra is szüntelen hajtépés a CPU módok váltása (real mode-ból eljutni long mode-ba). Nem könnyű sem debug-olni, sem (pl.) virtualizálni.
Igen, olyasmi. Bár az x86S jobb esélyekkel indult, de benézte az Intel azt, hogy mivel járna átállni rá (itt nem fordítókra gondolok, hanem hogy mennyire bele van vasalva a real mode - prot mode - long mode az alacsonyabb rétegekbe, BIOS ROM-ok, APIC inicializiáció, stb.) Az meg, hogy bukott volna vele a 32-bites library és app támogatás (legacy mode) hab a tortán, a Microsoft biztos fúrta miatta. Valószínűleg a RedHat / Oracle / stb. sem lelkesedett az ötletért, bár Linux alatt könnyebb kibekkelni, ha nincs lib32.
Az Itanium egyébként durva cucc volt, mert nyilvánosan konfigurálható volt az ISA-ja. Ha valaki akarta, akkor mondjuk az egyik core-ból csinálhatott M68K-t. Érdekesség, hogy ez a technológia továbbra is megvan x86-on, de már nem nyilvános, és csak arra használják, hogy az x86-os ISA-t toldozzák-foltozzák vele (microcode update). Pedig lehetne más ISA-t is betöltetni vele akár, mint az Ithaniumon. RISC-en szoftveresen emulált CISC az x86, furcsa egy jószág, na, lenne mit karcsúsítani rajta.
Mindettől függetlenül szerintem lett volna létjogosultsága az x96S-nek egy bizonyos rétegben, kb. mint az Intel Atom-nak. Egy ratyi, sose lett mainstream, de ha x86-os programokat kell futtatni olyan környezetben, ahol nagyon fontos az alacsony fogyasztás, arra kifejezetten jó (mondjuk másra nem). Hasonlóan egy csak 64 bites x86-nak is lett volna helye, szvsz.
Hát nem triviális, az biztos. Ráadásul a mai modern fordítók nem is kezelik már helyesen. Például itt egy durva hákolással tudtam csak megoldani, hogy a fordító olyan prot mode utasítást fordítson, amit majd futás közben helyesen real mode-ban hajt végre a CPU... Egyszerűen nem lehetett olyan valós módú utasítást megadni, ami a módváltáshoz szükséges, mert már nem tudja azt a fordító inline assemblere...
Lehet, hogy az Atomnak volt anno létjogosultsága, de az ARM mgmutatta, hogy kis fogyasztással is lehet teljesítményt produkálni.
Igen, de az ARM nem tud x86-os programokat futtatni, az Atom meg igen. Persze ha megvan a forrás és lefordítható, akkor nem vitás, ARM a nyerő.
Ami erre jól használható megoldásnak tűnt (az edk2-ben), az az volt, hogy az ilyen kódrészleteket NASM forrásban írtunk meg; ott a BITS direktívával szabadon lehetett váltogatni, hogy milyen módra fordítsa a direktívát követő utasításokat. Többféle módon is használtuk (emlékezetből írom, úgyhogy a felét se hidd el :) )
A NASM egy nagyon jó eszköz.
Ezt a gcc / Clang is tudja, a ".codeX" direktívával. A gond az, hogy nincs minden utasításra felkészítve, mert az átlag programozónak úgysem kell, a döntő többség úgysem használ kevert módot.
Régen használtam NASM-ot, de nem szerettem, mert nekem túl bloated és lassú. Átváltottam flatassembler-re, milliószorta jobb, nagyon meg vagyok elégedve vele. Kissebb, gyorsabb, és a makrónyelve fényéveket ver a NASM-ra. Ráadásul van belőle fasmarm cross-compiler is. Ebben a projektemben például úgy generálok BIOS Option ROM-ot, hogy flatassembler makrókkal számíttatom ki az ellenőrzőösszeget menet közben, ilyent a NASM nem tud.
OFF: Igazából azt nem értem, hogy az ARM architektúrára miért nem feküdtek rá jobban. Mostanában jelentek meg az első ARM procis nem-Apple gépek, és a rájuk elérhető szofrverkörnyezet is elég karcsú A Microsoft érdekes módon ott van ezen is, és hallottam egy Linux disztróról, de csak ennyi... ez nekem valahogy elég vékonyka.
Pedig az Apple megmutatta, hogy ARM architektúrán mi mindent lehet, és meglepő módon ezt pozitív értelemben tette :-)
Az Intel nekem úgy tűnik, jó 3-4 év lemaradásban van. Még azt sem feltételezem, hogy a j átékipar nyomására nem erőlködnek, hiszen egy új platform többnyire azt jelenti, hogy ugyanazt a szoftvert el lehet még egyszer adni...
pedig 20 eve meg volt az intelnek igen jo arm procija, amit akkoriban a dragabb pda-kba raktak.
Igen, nekem is volt Siemens Pocket PC-m, ezért csodálkozom, hogy az Intelnél miért halt el ez a vonal.
Ennek szerintem nem technikai, sokkal inkább jogi és balfasz vezetői döntés az oka.
ARM-ot egyébként nem is olyan egyszerű licenszelni, és még akikkel szerződést is kötöttek, megy velük a jogi csatározás (ld. Qualcomm esete).
Nem véletlen, hogy a kínaiak, akik egyébként hírhedten magasról szarnak a szerzői jogokra, na még ők is inkább saját Loongson architektúrával próbálkoztak helyette. Most meg már ott van a RISC-V, mindenki, aki nem akar szarakodni az ARM Ltd.-vel, arra kezd átállni inkább ARM helyett. Még gyerekcipőben jár, de érezhetően jön fel.
Lehet egyébként az x86S nem lett volna rossz ötlet. Az Intel ott számította el magát, hogy most nem ők diktálnak, jelenleg ők az underdog. Lehet nem is lesz szükség az x86S-re, ha az ARM ilyen léptékben fejlődik, és PC fronton a bootloaderét szabványosítják. Nem tudni hová tartanak a trendek, főleg most, mikor félévenként hoz ki mindenki mindenfélét, pár napja a Nvidia jelentett be egy új ARM workstationt, amit idén fognak kihozni.
Az Intel meg nem fizet semmilyen licencdíjat az AMD-nek az x86_64-ért, hanem peren kívül megegyeztek, hogy egymás szabadalmait keresztbe licencelik, tehát az Intel ingyen gyárthat AMD64 utasításkészletes procit, de cserében az AMD használhat bizonyos Intel szabadalmakat.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Én finance-ban dolgozom, ami szuper konzervatív. De már itt is az AMD pörög szerver oldalon. 5 éve ez sci-fi lett volna.
https://naszta.hu
Igen, lényegében ezt ismerték most be azzal, hogy elkaszálták a próbálkozást és létrehozták helyette ezt a csoportot.
Nem hiszem. A pontos részletek nem nyilvánosak, így nem tudhatjuk; de amíg az Intelnek esélye sincs 64-bites procit csinálni az AMD nélkül, addig az AMD nemigen van rászorítva egyetlen Intel szabadalomra sem, szóval nem hiszem, hogy fizetés nélkül csak úgy bartelbe menne a dolog. De csak tipp, a megállapodás részleteit nem ismerjük.
Most nincs rászorulva az AMD az Intel szabadalmakra, de ne feledd, hogy ez nem mindig volt így. Egészen a Bulldozer, Piledrver, stb. generációig, az Ax és FX-ekkel bezárólag durván küszködtek, és akkor számított, hogy HTT-nek, AVX, VT-x-nek megfelelő megoldást szállíthattak, mert az Intel szabadalom hiába nevezed át SMT-nek, meg akárminek, beperelhetnek érte. Ez a megegyezés nyilvános a két cég között, valóban a részletei titkokban vannak tartva, de ennyit biztosan tudni, hogy az Intel is ezért használhatja az AMD64 utasításkészletet, és ezért nem pereli be érte az AMD, megegyezés van közöttük. Az Intel 64 bitnél nem az x86-at vonalat vitte tovább, hanem az IA64/Itanium vonalat, azzal is beégtek elég csúnyán, mire meg összekapták magukat, az AMD beelőzte őket.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)