Bloated Karácsonyt!

2024-ben sincs karácsony bloat nélkül.

Ezt a topikot azért hoztam létre, hogy csiligány, erőforráspazarló, kikapcsolhatatlan karácsonyi díszekkel rendelkező közismert weboldalak szégyenfalaként szolgáljon.

Hozzászólások

Megkezdem a sort a Jófogással, ami a legnépszerűbb apróhirdetési portál Magyarországon, babzsákfejlesztői pedig úgy gondolták, jó ötlet 2 CPU magot is 100%-on kizabáló hóesést varázsolni minden egyes apróhirdetésre.

  1. www.jofogas.hu
  2. Keress rá bármire.
  3. Kattints rá a megtalált bármire.
  4. Élvezd a hóesést és a bloat-ot!

Szerintem már rég nem a jófogáson adják el legtöbben a használt dolgaikat.

 

A jófogás kb. a bolthely.hu/argep.hu között van valahol. A legtöbb eladó cég, és valami kínai cuccot dropshippinggel árul.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Facebook Marketplace-en aztan jelentgetheted, ott maradnak. Es mar tenyleg csak olyanok irnak lassan, akik strategikusan basznak at. Szemelyes atvetel, de ketszer jon a UPS, egyszer a penzzel, egyszer az aruert, csak elobb fizesd be a £10 arubiztositast x linken.

Egyszer annyira elegem lett beloluk, hogy mindenaron ki akartam beloluk huzni, hogy nem mukodik a link, adjanak mar egy bankszamlaszamot. Es adtak. Tobben is a kocsogszaju CashPlus nevu fintechnel nyitottak szamlat ehhez a tevekenyseghez.

Igazabol minden online hasznaltpiac eletciklusa addig tart, amig az "eskunemkinaboljonegyhonapmulvara" kamugepek el nem rontjak es nem exploitaljak a keresojet. A Vaterat is ez nyirta ki, meg sokminden mast is. Mind jol mukodott, amig tenyleg valodi maganszemely adott el rajta hasznalt cuccot, es az is jott ki kereseskor elso nehany talalatban.

Látom, a Red Hat felszopkodós influenszerkedés mellett beálltál te is a "3-5 évnél régebbi hardver = őskor" birkasorba.

Ha így folytatod, jövőre már okostelefonod is lesz. Két év múlva pedig a kínai-orosz befolyás hivatásos rettegőjévé avanzsálsz.

A ~15 éves gépedre mondja minden értelmes ember, hogy normál használat esetén bizony őskor, a 3-5 éves gépeket céges, pénztermelő, értékteremtő munkára használni már nem gazdaságos - ezért van a használt piacon bőséggel ezekből a vasakból, akár 2 év (újra)forgalmazó cégtől kapott jótállással - amiknek a te vasadat megrokkanásig terhelő megoldás nagyjából fel sem tűnik...

hogy normál használat esetén bizony őskor, a 3-5 éves gépeket céges, pénztermelő, értékteremtő munkára használni már nem gazdaságos

Nem őskor, csak beakadt nálad ez a szélsőséges idealizmus. 8-10 éves gépek is vannak értékteremtő munkára használva nálunk és tökéletesen használhatóak rá.

ezért van a használt piacon bőséggel ezekből a vasakból, akár 2 év (újra)forgalmazó cégtől kapott jótállással

Ettől még ugyanúgy pazarlás 3-5 évente új gépet venni. Ja, hogy most már a 2 év az új 3-5 év. 🤡

amiknek a te vasadat megrokkanásig terhelő megoldás nagyjából fel sem tűnik...

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szalmabab

Senki nem beszélt megrokkanásról.

Majd ha ezt egy átlag felhasználó mondja, aki nap mint nap szopik a régi lassú szarral, és a rajta lévő, az újabb szoftverekkel inkompatibilis csodákkal, akkor elhiszem.

De eddig én nem találkoztam olyan (klasszikus, nem retro-fan) felhasználóval 30 év alatt, aki szerette a 10+ éves elavult gépet, amit a munkáltatója spórolásból nem cserélt le.
Biztos van ilyen, csak én még nem futottam össze vele ezek szerint.

Szomorú? Mi használunk egy Win7-es gépet, de csak azért, mert senkinek sincs kedve, ideje újra telepíteni, aztán a rajta lévő hardware kulcsos software-t feltelepíteni rá, amelynek ki tudja, lehet, nincs is Win10, 11 támogatása. Nem konkrétan valakié a gép, hanem közös, és mérünk vele, amikor épp arra van szükségünk.

Aztán van olyan műszerünk, amelynek a kiszolgáló PC-je Windows 2000-et futtat, ott meg azért nem lehet cserélni oprendszert, mert a nagy géppel szimbiózisban élő PC a gép része tulajdonképpen, nem cserélheted sem a hardware-t, sem az oprendszert jobbra. Ki az, aki utána a nagy gépet karbantartaná? Meg a gépet vezérlő célprogram működne mai Windows-on? Szerintem nem. Sőt, a célprogram telepítőjét sem adta oda a gyártó szerintem, hanem az a Windowz 2000-et futtató gép az egész cucc egy alkatrésze.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Pontosan ugyanaz fog történni, mintha egy Windows 11-es gép murdelne meg.

Ha gondoskodtak tartalékrendszerről, backupról stb. akkor nem áll le a munka. Ha nem gondoskodtak, akkor leáll.

Ez teljességgel független a használt OS verziójától.

Jah, ebből esnek le zsíros 50-100k HUF-ok kiszállásonként.
Tipikus történetek:
Madár, patkányszar, forgács köbméterszám, alatta egy darab elsorvadt elko kondi.
Meglazult kötés, szigszallagozás.
Táphiba. Tipikusan, már 3. vagy 4. bekókányolt az eredetihez nem is hasonlító táp.
HID hiba. Fizikailag elkopnak a kezelőfelületek. Volt amikor akkor hívtak, amikor a kitört gomb maradéka sem érzékelte a belenyomott gyufaszálat. (Előtte 3 évet ment a termelés gyufával.)
Elfárad FLASH memória a kontrollerben.
Elfáradt HDD az ipari PCben. Utóbbi kettőnél tipikusan a gyártót már 20 éve felsózták, cserekontroller nincs.
A windows épp utolsó frissítése óta nem megy a gép filejainak a konvertálásához használt DOS-os program.

Mivel nem PCről van szó, az esetek 90%-ban egy fél napos javítás után a gép megy még 20 évet.

Egyik kedvenc sztorim: Havert hívja a gumis cég, hogy megállt az egyik centírozó gépük. Én vagyok közelebb, megyek. Kérdem mi a hiba? Mondja a tulaj, hogy kép van, de nem forgatja a kereket. Kérdem, volt valami  előjel? Szagosodás, bármi? Tulaj kínjában röhög: két napja megdöglött a süket és öreg műhelymacska, az tudta volna megmondani, mert az aludt rajta mindig a gépen. Nézem, a gépen van egy takaró+rongy is felrakva. Megnyomom a rongyot, elindul a gép. Leszedem a rongyot, erre ott van alatta egy szétkopott fóliatasztatúra a kétkezes indításhoz, plusz egy 20-as fakötésű alátét szigszalaggal.
Kiderült, a gép kb. 15-20 éve ment a cégnél, hogy meg volt hákolva a kétkezes indítás, csak idővel annyira elöregedett, hogy kellett a macska súlya a benyomott állapotban tartáshoz. Utána elég sokat röhögtünk  haverral, hogy kikábelezés helyett egy új macskát kellet volna eladnunk...

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nekünk is vannak ilyen ügyfeleink, és nem győznek rácsodálkozni, mikor elmeséljük, hogy ha megáll az a régi vas, és vesznek bármi újabbat helyette, akkor nem fog rajta menni a régi OS, a régi progi, stb. Nem pénz kérdése lesz, hanem simán nem fog működni.

Pont az ilyen "nem nyúlunk hozzá mert félünk tőle, senki sem ért hozzá" rendszerek okozzák a legnagyobb szívásokat, amikor úgy döntenek, hogy végleg megállnak.

Tudom, hogy az ipari berendezések nem a konzumer cuccok életciklusa szerint cserélődnek. De komolyan érdekelne, hogy a műszert gyártó cégnél akár csak egy ember is dolgozi-e még azok közül, akik a Win2000-re előállították anno a szoftvert, lesz-e bárki, bármennyi sok pénzért, aki életre kelti újra a cuccot, ha meghal a mostani PC...

Az üzletfolytonosság okán kellene olyan állapotban tartani minden rendszert (hideg és meleg tartalékokkal, elérhető és hozzáértő support-tal), hogy ha egy hardverhiba befigyel, akkor ne hetekig essen ki az adott gép, mert még csak egy telszám sincs, ahol lehetne érdeklődni a 20 éves szoftverről, annak felélesztéséről.

Még mindig rosszul közelíted meg. Továbbra sem az újravásárlás az egyetlen észszerű és biztonságos megoldás.

A kritikus infrastruktúrát alkotó eszközökből, ahol nincsen órákon belül hadrendbe állítható cseredarab, ott valaki nem végezte jól a munkáját. Tehát nem, nem a Windows XP, a Windows 7 hibája és nem is a 15 éves hardver hibája, ha tönkremegy. Meg nem is azé, aki nem cserélte le csiligány Windows 11-es gépre. Annak a hibája, aki nem gondoskodott arról, hogy 1) karban legyen tartva a rendszer, ezzel csökkentsük a kiesés valószínűségét 2) a pótolhatóságot nem oldotta meg.

Ha valaki behoz egy ThinkPad T420-at, Dell E6420-at (igen, ilyenek is mennek még nálunk, jó állapotban), hogy elromlott, én vagy valamelyik emberem 10 percen belül adunk neki egy ugyanolyat, és ebből ő annyit érez meg, hogy 10 percig "szarakodtunk" az SSD átszerelésével a cseredarabba, meg megnéztük, hogy rendben bebootol-e, fájlrendszert, adatintegritást ellenőriztük, aztán mehet is dolgozni.

Azért jó neked, hogy nincs olyan a cégnél akinek az a beosztása h. CISO (és akkor még NIS2, kritikus infrastruktúra, stb. dolgokról ne is beszéljünk).

Magyarázni nem fogom h. miért, meg biztosan lenne ellenérved, de abadonware szoftverekkel felelősen működni, azért az minimum kockázatos, tartalék ide v. oda.

Nem működünk abandonware szoftverekkel. Az, hogy én XP-zek, az én hóbortom, de én meg is teszek mindent a biztonság érdekében. Céges környezetben a kiadott workstation gépeken mindegyiken támogatott rendszer van, Windows vonalon Win10 LTSC és Office LTSC alapokon. Abandonware-t ott üzemeltetünk, ahol muszáj, vagy ahol tudunk érte felelősséget vállalni, de ezek jellemzően nem XP-k.

Magyarázni nem fogom h. miért, meg biztosan lenne ellenérved

Hidd el, hogy a CISO-nak és a NIS2-t erőltető vízfejek számára is van. ;)

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyeskedes

Már ne is haragudj, de a 3G lekapcsolás kapcsán te sem voltál hajlandó megmutatni azokat a statisztikákat, amik igazolhatták volna az egyébként igazságtalan lekapcsolással kapcsolatban megfogalmazott állításaid. Szóval amilyen az adjonisten...

már nem gazdaságos

 

Valakik szerint pedig a te - valamennyire - egészséges élelmiszer ellátásod nem gazdaságos. 

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár

https://hvg.hu/360/20241223_agroloop-rovarfeherje-larvafarm-ullo-fekete…

Egyen csokiba mártott szöcskét! Vagy skorpiós nyalókát!

https://hvg.hu/kkv/20150521_rovareves_rovar_genovelo_gasztronomia

Úgy emlékszem, te a szakmában dolgozol, pénzed nyilván lenne egy korszerű, mai igényeknek megfelelő hardware vásárlására, de sportból nem teszed, inkább az életedből áldozol időt arra, amíg egy weblapot megjelenít a jelenlegi számítógéped, holott az időd az igazán komoly érték, tekintve, hogy véges e Földön.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha nincs bloat a weblapon, igen gyorsan megjeleníti és a Jófogás is használható a hóeséssel, csak közben 100%-on pörög a CPU, a babzsákfejlesztői JS-bloat idealizmusoknak köszönhetően. Jelentem, meg tudtam nézni, amit akartam Jófogáson.

Az erőforrás is véges e Földön, emiatt nem kéne elpazarolni számítógépek 3-5 évenkénti újravásárlására.

jelentektelen kisebbseg vagy a jofogas szamara. a celkozonseg (akik modern rendszert hasznalnak) szamara nem eszi a gepet, es szep szemcukorka karacsony tajekan (ahogy a java/gif/akarmi mikulas is). a babszakfejlesztoket meg k.vara nem erdekli a nyavajgasod \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

a celkozonseg (akik modern rendszert hasznalnak) szamara nem eszi a gepet

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/nem-igazi-skot

Egyfelől, de igen, a célközönsége vagyok, mivel 80%-ban használt termékeket vásárolok, kizárólag Interneten. Másfelől, de igen, a célközönség számára is eszi a gépet. Mindenhol kimutatható az extra CPU-használat (lásd kommentek), akinél nem, az hazudik. Az okostelefonokról pedig nem is beszéltünk (azokon is esik a hó), amik jóval kevesebb erőforrással rendelkeznek, mint egy csiligép 8 maggal, meg 64 GB RAM-mal, és amiknél lezabálja az aksit, akkor is, ha 10%-ot eszik, meg akkor is, ha 100%-ot.

es szep szemcukorka karacsony tajekan (ahogy a java/gif/akarmi mikulas is).

Nincs olyan magyar szó, hogy szemcukorka. Helyesen: giccs, szemfényvesztés, csili-vili. Ha nem vagy képes magyarul leírni, írj eye-candy-t.

Szépnek szép, de bloatnak is bloat.

célközönsége vagyok, mivel 80%-ban használt termékeket vásárolok

egy vagy a sok ezer masik kozott, akik viszont nem nyivakolnak.

a jofogas igy tartja jonak, es szerencsere te _semmit_ nem tudsz tenni, max itt orjongeni.

Nincs olyan magyar szó, hogy szemcukorka

sajnalom ha nem erted a szo hasznalatat :(

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

egy vagy a sok ezer masik kozott, akik viszont nem nyivakolnak.

Fogalmad sincs, hogy kik és milyen csatornán nyivákolnak, mivel nem ismered az összes felhasználót. Ez egy nagyon gyenge elszigetelési kísérlet volt csak a részedről. Amit viszont látunk, hogy mindenkinél, aki ide kommentelt, megjelenik az extra CPU használat, tehát a bloat jelen van.

a jofogas igy tartja jonak, es szerencsere te _semmit_ nem tudsz tenni, max itt orjongeni.

Semmit nem tudsz arról, hogy a Jófogás hogy tartja jónak. Semmilyen állásfoglalást erről a Jófogás nem adott ki sehol.

sajnalom ha nem erted a szo hasznalatat :(

Értem a szó használatát, lásd írtam, hogy máskor használd az eye-candy szót. Természetesen, ha az igénytelen, szószerinti fordításokkal szeretnéd az analfabetizmusod reklámozni, akkor nyugodtan használd továbbra is a szemcukorka típusú "szavakat". Javaslom még mellé a "hüvelykujjszabály"-t is.

pedig egyszeru a dolog. ha sokaknak nem tetszene es nyivakolnanak, akkor a jofogas kiszedne.

Ezt az állítást pontosan ugyanúgy nem tudod bizonyítani, ahogy a korábbiakat. Volt precedens ügy arra, hogy a Jófogás kiszedett valamit, mert nyivákoltak érte?

eddig nem szedte ki, tehat elhanyagolhato a nyivakolok szama. \o/

Csakhogy ehhez igaznak kéne lennie két dolognak: 1) nyivákolnak 2) a nyivákolók miatt a Jófogás hajlandó kiszedni valamit.

Egyik állítást sem tudod bizonyítani és az ellenkezőjét sem. Önjelölt kommenthuszárként hatalmazod fel magad, hogy a többség nevében beszélj, miközben nincs ilyen felhatalmazásod, csak egy multik által átmosott agyacskád, aminek a kognitív disszonanciát okoz, ha valaki nem áll be a számítógépújravásárlási birkasorba.

nemkell mit bizonyitani, eleg ha megnezed a jogfogas oldalat: ottvan a hoeses vagy sem? :D

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat

Nem bizonyít semmit. Nekem pl. nincs ott, mert uBlock Origin-nel kiszedtem, de ez annyit bizonyít, hogy a uBlock Origin képes kiszedni és a CPU-bloat-ot is megszüntetni. :) Nem beszélve arról, hogy ha elmúlik az ünnepi időszak, valószínűleg amúgy is kiszedik.

gondolod hogy a jofogasnak hulyek ulnek, csak te vagy okos?? :DDDDD

Ha hülyék nem is, igénytelen babzsákfejlesztők biztosan ülnek.

 nem eszi a gepet

A gépet nem, de a legyet igen:

Folytatódik a rovarfehérje őrület: rengeteget spórolhatunk vele, ha így használjuk

https://www.hellovidek.hu/gazdasag/2022/02/09/folytatodik-a-rovarfeherj…

És így rengeteg pénz marad új gépek vételére. Minnél gyakrabbban.

0.9% CPU-t eszik

Nem lehet, hogy régi az oprendszered/böngésződ, és frissíteni kellene?

Google Chrome Version 131.0.6778.205 (Official Build) (64-bit)
Microsoft Windows [Version 10.0.22631.4602]

PROCESSOR_ARCHITECTURE=AMD64
PROCESSOR_IDENTIFIER=Intel64 Family 6 Model 165 Stepping 2, GenuineIntel
PROCESSOR_LEVEL=6
PROCESSOR_REVISION=a502

"Nem lehet, hogy régi az oprendszered/böngésződ, és frissíteni kellene?"

Hova gondolsz?! Az ő gépe/OS-e/böngészője a tökéletes, a zsinórmérték, ami annak megfekszi a gyomrát/processzorát, az bloat, fölösleges, nem kell, fúj. Tessék az ő gépének a teljesítményéhez, képességeihez igazodni mindenkinek is! :-D

Nem lehet, hogy régi az oprendszered/böngésződ, és frissíteni kellene?

Nem lehet.

Ami lehet, hogy a Jófogás babzsákfejlesztőinek úgy kéne megcsinálni egy ilyen hóesést, hogy a régebbi rendszereken se fogyasszon sokat, vagy ha nem tudják így megcsinálni, akkor legalább kikapcsolhatóvá tenni.

Az a baj h azt nem akarod elfogadni (ertem, szabad orszag, mindenki szabadon csinal amit akar), hogy egy for profit fejlesztocsapat sem fog unsupported klienst tesztelni. 

Ezen a ponton meg edes mindegy mi mennyire bloat. A tamogatott rendszereket sem azert erolteti minden letezo szabalyozo mert ott babzsaksecuritysek meg babzsakadatvedelmisek uldogelnek, hanem mert ami nem tamogatott azt egyszeruen nem tamogatjak. Ez a definicioja. 

Az a baj h azt nem akarod elfogadni (ertem, szabad orszag, mindenki szabadon csinal amit akar), hogy egy for profit fejlesztocsapat sem fog unsupported klienst tesztelni.

Supported verziójú Chromiumom van. Le vagy maradva.

Ezen a ponton meg edes mindegy mi mennyire bloat.

Nem édesmindegy, mert ami a régi gépen kijön bloat, egy supported klienssel is, az ugyanúgy zabálni fogja az újabb gépeket is, ami az akku-időben és élettartamban is látszani fog.

huh, mit fog itt kapni szegény java mikulás :)

mi történt Hajbi? el akarod adni a régi ikszpés gépedet jofogas-on? 🤭

lószart se adnék érte, mert kell a komposztba... a lószar...

 

abban a 15 éves gépedben szerintem kb. 4GB lehet a memory limit... az munkának közel sem elég... és nem, nem a redhat systemd miatt, csak ez csak sima gcc... (nekem 64GB volt legutóbb a laptopomban, most csak 32 van 🤦‍♂️)... 

 

másik kérdés: de azért te sem CRT monitort nézel, ugye? vagy igen? bocsánat, de nekem már a full hd is sérti a szemem...

és még mindig hdd-n nyomod, vagy már van ssd-d? a zikszpé nem tud trim-et, de minek is az, ugye? bocsánat, de nekem a nvme után a sata 2 sem elég...

 

harmadik kérdés: te cipőt is csak akkor veszel, amikor már bebüdösödött lerohadt a lábadról? (az óvszert fogkefét inkább nem hozom fel 🤭 )

abban a 15 éves gépedben szerintem kb. 4GB lehet a memory limit...

8 GB is megy benne, de 4 GB-tal használom, mert elég és mivel a 32-bit-es XP-t preferálom, ezért effektíve 3 GB-ot használok belőle 1 GB meg rRamDisk.

az munkának közel sem elég...

De igen, ha nem használsz bloated szarokat.

és nem, nem a redhat systemd miatt, csak ez csak sima gcc...

Mindegy, hogy mi, ha bloat, akkor nem elég neki.

(nekem 64GB volt legutóbb a laptopomban, most csak 32 van 🤦‍♂️)... 

Jól tippeltem, hogy te is az a babzsákfejlesztő vagy, akinek ha megy a 8 magos, 1 TB SSD-s, 64 GB RAM-os gépén minden flottul, akkor az a hibás™, akinek nem ilyen konfigja van, nem pedig az, aki bloated szutykot írt.

de azért te sem CRT monitort nézel, ugye? vagy igen?

Nem. Megelőzve a soron következő csúsztatásaid:

  • https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat
    Ha azt gondolod, hogy a CRT monitor LCD monitorra cserélése egyenértékű a gép lecserélésével, vagy hogy aki CRT monitort LCD-re cserél, annak "illik" a gépét is lecserélni, a fejlődés™ égisze alatt.
  • https://a.te.ervelesi.hibad.hu/te-is
    Ha azt gondolod, hogy az, hogy a tény, hogy én nem használok CRT monitort, az bármiféle igazolást ad arra, hogy a számítógépeket is muszáj™ lecserélni.

te cipőt is csak akkor veszel, amikor már bebüdösödött lerohadt a lábadról?

Én ki szoktam mosni.

8 GB is megy benne, de 4 GB-tal használom, mert elég és mivel a 32-bit-es XP-t preferálom, ezért effektíve 3 GB-ot használok belőle 1 GB meg rRamDisk.

nem tudom, hogy te hol élsz, de 4GB ram egy facebook tabomnak sem elég...

 

Jól tippeltem, hogy te is az a babzsákfejlesztő vagy, akinek ha megy a 8 magos, 1 TB SSD-s, 64 GB RAM-os gépén minden flottul, akkor az a hibás™, akinek nem ilyen konfigja van, nem pedig az, aki bloated szutykot írt.

benézted: nem 1TB, hanem 2 :P

de sosem ültem még babzsákban...

nem tudom, hogy te hol élsz

Budapesten.

4GB ram egy facebook tabomnak sem elég...

A Facebook Web valóban ritka nagy bloat, de legtöbbször nem okoz problémát. Egyébként van m.facebook.com is, amivel semmi gond ilyen téren. Egyébként gondolkodjál el valamin: A Facebook Web-et alkotó bloat-trágyadomb által adott, egyébként egyáltalán nem bonyolult funkcionalitás vajon elférne tizedannyi memóriában? Ha nem, miért nem?

Szerkesztve: 2024. 12. 26., cs – 12:53

Az Apple M2-es procin a jófogás nyitásának* pillanatában mintegy 14%-os terhelés látszik, kb. egy másodpercre, majd a proci terhelése leesik, a csúcsérték valahol 6-7% körül jár. Igaz, meg van nyitva még vagy egy tucat tabfül Firefoxban, köztük a javamikulásos hup is. Mondjuk egy index.hu megnyitása ilyenkor 26%-ra terheli a procit, így hadd ne a jófogást tegyem a sor elejére...

*bármely oldal a jófogáson, ahol a hópihés animáció van

Szerintem a legnagyobb bloat ez a topic. Bocs, Hajbi....

Megjegyzem, hogy manapság már az egész Karácsony és akörüli felhajtás egy óriási bloat lett. Szerintem. Nyugi, nem én vagyok a Grincs.

Szerintem a legnagyobb bloat ez a topic. Bocs, Hajbi....

Semmi baj, a tények szerencsére gyorsan megcáfolnak. Vajon mi fogyaszt több bruttó elektromos energiát az országban? A Jófogás JS-bloat hóesése, vagy ez a topic a HUP-on?

Megjegyzem, hogy manapság már az egész Karácsony és akörüli felhajtás egy óriási bloat lett. Szerintem.

Egyetértek. Szerintem is.

Messzibbre mennék picit:

Ha igazán fontos lenne a CO2 kibocsátás, az éghajlatváltozás lassítása, akkor
- Odafigyelnénk az IT eszközök, hw-ek, sw-ek kibocsátására is.
- Össze lehetne hasonlítani, hogy X számítógépes játék mennyivel energiapazarlóbb Y számítógépes játéknál.

Az elavultság egy illúzió, ócskaságnak pedig nem ócskaság. Egy hosszú élettartamú, időtálló, atomstabil hardver. Normálisan megírt weboldalak teljesen jól működnek rajta. Igen, hóesés nélkül még a Jófogás is.

3-5 évente újravásárolni és kidobni működő hardvereket pedig sokkal több energiapazarlással jár, mint amennyit a HP-Compaq 6715b gépem fogyasztott a 15 év alatt. Ezt egyszer kellett idepöfögtetni 6000 km-ről és nem kell 3 évente újra legyártani és még egyszer idepöfögtetni.

Pontosan ugyanazt az áldozathibáztató, fősodratú dumát tolod, mint a babzsákfejlesztők, akiknek a 3-5 éves csiligépükön csak 5% CPU-t zabál a bloat-juk, amit aztán ráeresztenek a világra. De miért is kéne 5%-ot zabáljon, ha zabálhatna 0,1%-ot is, rendesen megírva?

3-5 évente lejár a garancia az eszközre, és igen, ilyet értelmes helyen nem használnak munkavégzésre - ugyanis egy javítás illetve a kieső idő költsége magasabb, mint az új eszköz,a mivel hatékonyabban lehet ugyanazt a munkát elvégezni.
Van C2D procis notebook a polcon - 2.5"-os tengelyes diszk, 4G RAM.. A "működik" és a "hatékonyan lehet használni" nagyon nem esik egybe.
Az épp most használt Notebookom 2016-os gyártás, azaz jövőre lesz 9 éves. Volt rá 3 év gyári garancia, ennek lejárta után a cég nem bérelte(!) tovább, a bérbeadó vállalkozás használt piacon értékesítette (nem kellett pöfögtetni gyakorlatilag sehova), úgy, hogy 2 év alap és külön fizetős 3 év extra garanciával. Ez kb. fél éve járt le.

"De miért is kéne 5%-ot zabáljon, ha zabálhatna 0,1%-ot is, rendesen megírva"

Az optimalizálás drága. Nem kicsit, hanem nagyon. És nem, nem a 5-8-10-15 éves hardver lesz megcélozva, hanem az, ami jellemzően használatban van ott, ahol az adott sw-re szükség van.

Az általad említett eset egy 9 éves gépen sem okozott semmilyen köhögést meg izzasztó feladatot...

 

Attól, hogy Hajbazer mazoista és nem drága az ideje (pl. az Aliról rendelt 100 eurós N100-as minipcm nagyságrenddel gyorsabb a 17 éves Turionos notebookjánál és kevesebbet fogyaszt), még megérdemelnének a "fejlesztők" egy péklapáttal veregetést (Idén még leírhatom?), amiért egy pársoros szöveg + néhány kép megjelenítése 200-400-700-900 MB RAM-ot igényel.

Ha kifizettetnék a babzsákfejlesztőkkel az elpazarolt erőforrásokat, akkor mindjárt fontos lenne az optimalizálás: emberek ideje, áramfelhasználás, hálózati forgalom, stb.

egy javítás illetve a kieső idő költsége magasabb, mint az új eszköz

Kivéve, ha van egy értelmes üzemeltető csapat, aki aládtolja a cseregépet, ami van raktáron, mert "hajbazer elvtárs" nem volt rest betárazni hardverekből.

a mivel hatékonyabban lehet ugyanazt a munkát elvégezni.

A hatékonyság relatív. Régebbi hardveren futó, hatékony (nem bloat) szoftverrel is el lehet végezni hatékonyan a feladatot.

A "működik" és a "hatékonyan lehet használni" nagyon nem esik egybe.

Az én állításom az, hogy nem csak újravásárlással lehet elérni, hogy egybeessen.

Az optimalizálás drága. Nem kicsit, hanem nagyon.

Csupán azért drága, mert távol-keleti rabszolgákkal olcsó hardvereket gyártatni, nyersanyagokat bányászatni. Pontosabban, a hardver azért olcsó, mert a multik alulfizetik azokat, akik elvégzik a hardvergyártás egyes fázisaiban felmerülő feladatokat.

És nem, nem a 5-8-10-15 éves hardver lesz megcélozva, hanem az, ami jellemzően használatban van ott, ahol az adott sw-re szükség van.

Optimalizálni azt kell, ami már bloat. Úgy is lehet célozni, hogy nem írunk bloat-ot. Egyébként nem lenne így, ha a hardver drága lenne és drága is lenne, ha a multik minden felmerülő költséget tisztességes áron megfizetnének, beleértve az okozott környezetszennyezést is.

Az általad említett eset egy 9 éves gépen sem okozott semmilyen köhögést meg izzasztó feladatot...

Köhögést nálam sem okozott, a bloat pedig nálad is detektálható, tehát ott van. Ha az a 3% (ami egy magon 12%) CPU elég ahhoz, hogy magasabb frekibe tolja a CPU scaling-edet, máris több áramot fog fogyasztani. Ez pedig összeadódik, több százezer (vagy több millió) felhasználónál, akkor is, ha nem hajbazeri konfigurációjuk van. Ez lenne a lényeg, amit meg kéne értened már sok éve.

Tervezett költsége a működésnek az, hogy időközönként a szerszámot cserélni kell. Egy PC esetén ez jellemzően 3-5 év - ennyi idő alatt technológiai oldalról is van akkora változás, hogy érdemes cserélni, másrészt ennyi idő alatt bőven "behozta" az árát, miközben még értelmes összeget adnak érte a használt piacon. (Azaz valakinek otthonra nem kell egy gagyi gépet idepöfögtetni, mert van a piacon olyan, ami az olcsó újat még x évesen is megveri úgy teljesítményben, mint tartósságban - pláne, hogy arra is ugyanannyi jótállást kap)
 

A 3-5 év az talán egy kicsit tényleg gyakori.

Mi idén a 2016-os, vagy annál régebbi gépeket cseréltük le. Nem azért, mert a gyártó ezt vagy azt mondott volna, hanem számolgattunk, és az jött ki, hogy azokon a gépeken már annyival lassabban haladt a munka, hogy megérte a csere. Azért ez azt jelenti, hogy 4.-7. generációs i5, i7 processzoros gépeket cseréltünk 7.-9. generációs Ryzen 5 -re és Ryzen 7-re, átlagosan 500 - 600%-os gyorsulást elérve, miközben a villanyszámla visszaesett egy 10%-ot.

De azért egy 2019-2021 közötti gépet (3-5 év) még biztosan nem cserélnék le. Ha arról kiderülne, hogy lassú, vagy megbízhatatlan, akkor az azt jelentené, hogy már akkor alulméretezetten vettük volna, amikor beszerzésre került. Egy 2019-es gépnél egy hasonló felújítás max. 50-100%-os gyorsulást eredményezne, a villanyszámla sem esne vissza. Ha meg egy 2019-es gépnél már aggódni kell, hogy elromlik, akkor tényleg érdemes más gyártó gépei közt körülnézni, mert ott komoly minőségi gond lehet.

Nagy Péter

Ez a kérdés merőleges a másik problémára: a max. 3-5 éves eszköz is meg tud pusztulni, sőt, meg is pusztul, nekem a ~2 éves Lenovóm a negyedik alaplapjánál tart, annyiszor szart be rajta valami. Ettől még a munka nem kéne, hogy megálljon, csak mert a user eszköze feladta a harcot.

A 3-5 év is hülyeség (manapság): 2015 januárjában odaadtak nekem egy Lenovo X1 Carbont, ami megközelítőleg ugyanazt tudja, mint a mostani gépem. Értelemszerűen nem ugyanaz a teljesítmény, de irodai munkára bőven-bőven alkalmas lenne (9 éves, ugyebár), ráadásul baszott jól néz ki, és sosem volt vele semmi problémám. A mostani Lenovóm pedig, ahogy fentebb írtam, a negyedik alaplapjánál tart már. A CPU teljesítményben vagyok előrébb vele, illetve az X1-ben 16 giga RAM volt, a mostaniban 32.

Teljesítményben nincsen akkora fejlődés, ami miatt cserélgetni kellene. A legutóbbi gépemet csak azért cseréltem le, mert megmurdelt magától. A mostani munkáim olyanok, hogy ha lassú a munkafolyamat, akkor valamit én rontottam el. Nincs értelme nagyobb gépet vennem emiatt. Vannak tesztek amik sokáig futnak, de azokat meg asztali gépen futtatom, vagy szerveren.

A folyamatosságot az biztosítja, hogy az előző gépem hidegtartalékként elérhető (kivéve a fent említettet, ami megmurdelt ugye), illetve van asztali és laptop gépem is.

Szerintem akinek manapság a teljesítmény miatt kell gépet cserélnie, az valamit nagyon elmérnökösködött és ilyen bloat konténerhegyeket futtat, vagy el se tudom képzelni, hogy mit. Bizonyára létezik olyan munka, ami igényli, de a legtöbb csak "pesszimizálva" van. (* pesszimizálás: az optimalizálás ellentéte, amikor nemtörődömség miatt egy folyamat sokkal erőforrásigényesebb mint lehetne. Manapság a 10-100-1000x pesszimizálás még jónak mondható és létezik 10000x felett is rendszer.)

A javítás költsége nem csak abból áll, amennyit a szervíz elkér érte, a teljes folyamat ráfordításának ez csak egy szelete. (V.ö.: háztól-házig 3 éves teljes körű jótállással). Lehet venni 3rd party szervíztől extra garit a gyártói 2-3 éven túli időre is, igen - de annak az ára (mondjuk további 3 évre) jellemzően olyan összeg, amit nem biztos, hogy érdemes rákölteni nagy számban használt gépekre, amiket el lehet adni megfelelő használt gépekkel kereskedő cégnek. Az ilyen további 3 év gari ára plusz az amennyiért eladható egy 3 éves eszköz... Nos, valóban kevesebb, mint egy új gép 3 év gyártói garanciával, de a teljes képet nézve gazdaságosabb a 3-5 éves gari lejárata után cserélni az eszközt.

" Vajon mi fogyaszt több bruttó elektromos energiát "

A te ~15+ éves géped adott feladat elvégzése során, vagy egy mondjuk 3 éves használt gép, amit nagyjából gombokért vágnak az emberhez...? Ha annyira "zöld" lennél, akkor 15 év alatt 2-3 alkalommal cseréltél volna használt gépre, mert az már le lett gyártva, valahol ki lett váltva egy új géppel, ráadásul nagyon pöfögtetni sem kell sehova - miközben hatékonyabban használja fel a villamosenergiát, illetve gyorsabban lehet elvégezni vele ugyanazt a feladatot, ami a te 15+ éves gépedet már megizzasztja...

Egyébként kva vicces, pont most váltok ki 3 tök jó, de öreg gépet új gépekkel. Kb. -600W, és kb 10x teljesítmény. Most akkor babzsákfejlesztő vagyok aki bedől a multikák hülyeségeinek vagy most akkor jót teszek a bolygónak? Már összezavar a sok bloat a bloatról :D

Az M2-es procidat le kellett gyártani, meg az összes előtte lévő procidat, amikre az elmúlt 15 évben cserélgetted a gépedet. Így jóval többet fogyasztasz, illetve már elfogyasztotta helyetted az Apple, szerencsére olyan távol-keleti országokban, amit az iBuzi szemellenződ kitakar.

Nem takarja ki a szemüvegem. Kb. 5 évente cserélek gépet, a régit el szoktam adni annak, akinek még megfelelő. Egész véletlen tudom h. a régi gépem teszi a dolgát egy ismerősnél, csak nekem már kevés volt, plusz akku idő, stb. problémák.

El kéne fogadnod h. nem csak ez a "bloat" vs. "nem bloat" téma van a világon, hanem vannak igényei az embernek, amit mondjuk 10 évvel ezelőtt nem tudtak kielégíteni a vasak, az innováció viszont megoldotta. Pl. legyen 10+ óra akku idő, passzív hűtés, stb. Vitatkozhatunk napestig, de szerintem az innováció h. közel ugyanaz az akkuméret 2-3x tovább hajt egy gépet. És igen, ez hosszabb távon (százezres nagyságrendben) nem kicsi megtakarítás energiában, ami hosszabb távon meg majd talán eredményez olyat h. kevesebb bloat kerül a levegőbe.

A gyártásról meg annyit h. pont az iBuzi cég teker azon h. karbonsemleges legyen. Na ezen megint vitázhaunk jó sokat, de pl. az én gépemben tized annyi műanyag szemét van, mint a te 6715-ös ősvackodban (véletlen nekem is volt ilyen céges gépem, szóval tudom)

Meg abban sem vagyok biztos h. ezt az áramot úgy termelték meg h. közben nem érte kár a természetet... Szóval a fejlődés nem biztos h. baromság, ha valami pl. energiahatékonyabb. De persze tudom, ez meg babzsákzöldködés v. mi a tök, mind1, mert úgyis képtelenség meggyőzni hajbit arról h. nem minden fekete meg fehér, hanem néha szürke is a világ.

Captain Obvious strikes again.

Semmit nem kötelező használni, de ettől még kritikát mondani szabad valamiről és annak igazságtartalmát nem csökkenti a tény, hogy nem kötelező valamit használni.

Én is megvagyok hópihék nélkül, uBlock Origin-nel kiiktatható, de ettől még a Jófogás babzsákfejlesztői bloat kódot írtak.

Nem kötelező webes technológiákat használni, valóban, nem kötelező 2024-'25-ben élni technológia tekintetében - csak épp igen-igen ciki, mondhatni laggard dolog, amit egyesek ilyen szempontból művelnek. Veled az élen.

A kód rendben van, ha a naptárra tekintek, semmi baj nincs vele - igen, Trabant 601S -nek nem biztos, hogy a német autópálya a megfelelő hely a tudásának, a képességeinek a feszegetésére...

 

Nem kötelező webes technológiákat használni

Loop: Semmit nem kötelező használni, de ez sem kifogás a bloat-ra.

nem kötelező 2024-'25-ben élni technológia tekintetében

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat

2025-ben élés nem jelent egyet a bloat elfogadásával vagy éltetésével. A bloat 2025-ben is bloat.

csak épp igen-igen ciki, mondhatni laggard dolog, amit egyesek ilyen szempontból művelnek

Szerintem sokkal cikibb az olcsó hardvergyártáson (egy tál rizsen tartott távol-keleti rabszolgákon, afrikai gyerekmunkán stb.) élősködni és utána hangosan hirdetni, hogy dehát a nem bloat kód írása az drága™, a hardver meg olcsó™, miközben 6000 km-ről pöfögtetik ide a hardvereket.

A kód rendben van, ha a naptárra tekintek, semmi baj nincs vele

Loop: 2024-ben élés nem jelent egyet a bloat elfogadásával vagy éltetésével. A bloat 2024-ben is bloat.

Szóval, de igen, nagyon sok baj van vele. Például az egyik, hogy egyáltalán ilyen formában megszületett és kikerült egy százezrek által látogatott oldalra.

igen, Trabant 601S -nek nem biztos, hogy a német autópálya a megfelelő hely a tudásának, a képességeinek a feszegetésére...

Unalmasak már a szarabbnál szarabb hasonlataid egy olyan orszában, ahol az átlagember autója van annyi idős, mint az én számítógépem és mégis eljut vele A-ból B-be és az autópályán is tud a felső sebességhatáron menni. A Trabant még mindig a 286-os kategória, ha mindenáron az autós hasonlatokat akarod erőltetni.

Amíg van "igény" arra, hogy a karácsonyi időszakban több tonna dekorációt pakolnak ki a közterekre, meg mindenféle plusz ünnepi világítást a városok utcáira, addig a honlapok fejlesztői is fognak valami karácsonyi dekort kirakni. Ez az emberek gépeinek a 99%-át meg fogja hajtani plusz 5%-al, és biztosan lesz az országban vagy egy tucatnyi ember, akinek ennél jobban is.

Nem mondom, hogy új gépet kellene venni, de 10 éves gépeket már nagyon jó áron adnak használtan, és azokkal ilyen gond nincsen. Én tényleg becsülöm, hogy nem cserélsz gépet évente, de azért a ló túloldalára sem érdemes átesni, hogy sosem cserélsz gépet. Nem kell Windows 11-re váltani, de egy jó használt konfig, és egy okosan lecsupaszított Windows 7 még mindig lehet eléggé bloat-mentes, miközben a mindennapi használat során kevesebb dolog okozna annyi problémát. És azt a gépet már sehonnan nem kel ideutaztatni, egészen biztos vagyok benne, hogy van olyan budapesti bolt, ahol van ilyen használt konfiguráció a polcon, és jelenleg csak a port gyűjti (pl. ez, de tényleg csak egy google keresés első találata).

Nagy Péter

videa.hu
Firefox ESR-ben a videólejátszó felzabálja a memóriát. 1-1.5 óra alatt elcsipeget 6-7GB-ot, aztán belerág a swapbe és megáll az egész mint a faék.
Latest Firefox ezzel szemben röccenés nélkül fut a végtelenségig.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Sztem ez a topic mehet a toplistadra, mert azon tul h felesleges, meg hulyeseg is ezen motorozni, plane karacsonykor :)

Egy kicsit feleslegesnek érzem én is. Nem tartom bajnak, ha egy oldal készül valamilyen formában a karácsonyra, még ha bloat is. Abban persze hajbinak megint igaza van, hogy a jófogás egy „jószaroldal”, mindig is egy okádék használhatatlan valami volt, ráadásul sok csaló és jó pár lehúzó emberke is van rajta, de ezt mindenki tudja, kár róla topikot nyitni.

A legtöbb karácsonyi cucc egyébként is bloat, ahogy előttem írták. Linuxon pl. szoktam futtatni ünnepekkor az xsnow-t, ami az X rootwindow-ba hóesést tesz, meg szánnal közlekedő Mikulást. Ennek még tavaly rendben volt a CPU terhelése, még kimaxolt beállításokkal egy gyengébb gépen is, de most indítva az xsnow folyamata megevett majdnem 10% CPU-t, és a Xorg folyamatát meg 14-17%-on pörgette, azt hittem, hogy leesek a székről, mindezt egy közel 5 GHz-es, 8 magos procin. Eleinte nem is értettem, hogy miért indult be a ventilátor. Egy 1080p-2160p videólejátszásnak nincs ekkora prociterhelése ezen a gépen, még GPU gyorsítás nélkül sem.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2024. 12. 27., p – 14:41

na meggyutt a legenyke megmutogatni magat, mert bottal sem piszkalja senki karacsonykor se. pedig a locitromot is felre szoktak dobni, de ezt a jegenyket bezony meg annal is nagyobb ivben kerulik :D

legy oszinte magaddal, ezt a topikot magadnak hoztad letre hogy legyen mire (magadra) onanizalnod, a tobbi csak puder :D

hajbazer ír 3 mondatot és egy négyelemű listát a HUP-ra december 26-án = hajbazer egy lócitrom, akinek nincs kivel karácsonyoznia 🤡

Persze azoknak, akik a HUP-on kommentelgetve töltötték a karácsonyt (Ctrl+F 2024. 12. 24./25. bármely topikban), eszed ágában sincs beszólni. 🤡🤡 Mert egy álszent kettősmércés bohóc vagy.

Akarom mondani, neked is Boldog Karácsonyt, drága kis mitugrász fórumtársam. :)

Lehet ezért kötelet kapok, de nem bírtam megállni, hogy ne írjam le a következő pár gondolatot.

Igazából nagyon rossz ezt itt olvasni, mint ember. Én az a típus vagyok, aki nyitott és igyekszik megérteni a másik ember álláspontját is. Ezzel arra próbálok utalni, hogy ha valaki másképp lát dolgokat attól még az nem biztos, hogy rossz. Sok emberben el lett ültetve az a dolog, hogy csak az a jó, amit az adott ember lát és ez ezekben a posztokban is sajnos gyönyörűen látszik.

Az, hogy valakinek elég a régi gépe, legyen az akárhány éves is az ő dolga. Ha nem megy rajta valami, az előfordul nem feltétlen kell ezért valakit letámadni. Egyébként is rettenetesen rosszak ezek a fajta viták, mert sose mennek kompromisszum irányába csak mindenki magyarázza az igazát, teszem hozzá sajnos.

Ugyanakkor a fórum hozzászólások közt ott rejlik egy nagy szakmai igazság. Mégpedig az, hogy a hatékonyság, mint bármilyen prioritás megszűnt! Úgy vélem ez nagyon nagy probléma, mert pont ez dolog indikálja az új hardverek vásárlását sokszor indokolatlanul!

Említhetnénk példának a Windows 11-et, amit hivatalosan nem lehet fel tenni a pár éves gépekre és ezt igyekeznek tudatosan megakadályozni, mert ez az érdek és az pedig mindenek felett. De nagyon sok más példa is felhozható lenne, ami ugyanezt a vonalat követi. Mondjuk a mobiltelefonok piaca.

Tehát számomra egy nagy tanulság mindenképp van ebbőt a posztból, az pedig az igény hiánya a hatékonyságra és nem csak a programok terén, hanem sok más téren is.

Engem kifejezetten szórakoztat ahogy Hajbi időről időre bedobja a bloatbombát a  babzsákfejlesztő multisimogatóinak aztán beleáll a bunyóba. :)  

A hatékonyság egyébként már majd' 30 éve el lett siratva:

https://sassenrath.com/computing.html

És mennyire igaz! Én visszamennék kicsit korábbra is. Már a 80-as évek közepén/végén nagyon jó számítógépek voltak grafikus operációs rendszerekkel. Azóta mivel lett jobb? Azt a technológiai sebesség/teljesítmény növekedést simán "elinfláljuk" a szar/bloat szoftverekkel.

Nehéz a hatékonyságot definiálni, mert rengeteg szempontból lehet nézni, és más eredmény jön ki. Hajbazernél a hatékonyság úgy jön ki, hogy egy szoftver minél kevesebb hardver erőforrást emésszen fel. Viszont ezen is el lehetne menni elég messzire, használhatnánk C64-et, Amigát, azon is futottak bizonyos programok, roppant kis erőforrásigénnyel, hol van a sweet spot? Miért pont az XP az igazi, miért nem mondjuk a Windows NT 3.51?

Lehet nézni a hatékonyságot a programfejlesztés gyorsaságával (ez viszont nyilván nagyobb bloatot eredményez, ha máshol nem, a fejlesztőrendszerekben biztosan, de jó eséllyel az elkészült programokban is). Aztán szintén lehet nézni a hatékonyságot a felhaszálói szempontból úgy, hogy mennyire áttekinthető az adott rendszer, mennyire szolgálja ki a felhasználó kényelmi igényeit.

A szomorú dolog, hogy az általam felsorolt három szempont egymás ellen dolgozik, és biztos vagyok benne, hogy rengeteg egyéb hatékonysági mutatót lehetne találni. Melyik az igazi?

Igen jó felvetés. Itt lehet lavírozni egy több dimeziós koordináta rendszerben. Az első pillanatra lehetséges koordináták mondjuk a program működési sebessége, erőforrás igénye, impelmentálás ideje. Ha nem is bonyolítom tovább a képletet,  akkor is világosan látszik, az erőforrás igény van messze leghátrébb a listában és az implementálás ideje pedig torony magasan legelől( háttérben feltételezhetően a profitorientáltság). A működési sebesség mérése sokszor a nulla közelében mászkál (vagy egyáltalán nem számít) vagy épp mérve van, de ha nem kiugró a lassulás, akkor nem is érdekes (így lesz a program nagyon lassú hosszú idő múltán). A kiugró szó jelentése itt is környezetfüggő, és a meghatározott értektől függ.

Sztem. erre próbálja felhívni a figyelmet a kolléga,  hogy nagyon elszaladt a ló ezekkel a mai programokkal. Nagyon jó példák erre a mobilos applikációk. Egy egyszerű app is bőven felkúszik 100 MB fölé és kb. echo "hello word" funkcionalitása van, ami nem indokolja ezt a méretet. Ezt szoktam "látványosan vacak" programnak hívni. Sőt sokszor nincs esélye az embernek, hogy ignorálja, mert muszáj használni.

A hatékonyság a management számára kimerül  abban az egy mutatóban, hogy mennyi idő egy alkalmazás kifejlesztése és ezt mutogatja szép powerpoint prezentációkban. Ez történik tulajdonképpen az élet más területén is. Nézzük meg az autógyártást. Kitalálták, hogy az autók túl sok széndioxidot bocsájtanak ki, ezért csökkenteni kell (nekünk ezt adták el, átlagembereknek) . Igen ám, csakhogy ez nem egy önálló érték, hanem egy képlet része. Tehát ha az egyik elemét kezdik el optimalizálni,  akkor többi romlik, de az már senkit sem érdekel. Pedig ezzel lehet többet árt, mint használ a környezetnek a változás. Persze ott lehet inkább az volt a cél, hogy az autók többet fogyasszanak (ugyanis ez egy ismert mellékhatása), akkor többet kell tankolni és hamarabb fogynak a kőolaj készletek.

Visszatérve a programok fejlesztését is egyensúlyozni kéne,  hogy rá lehessen mondani, hogy hatékony és nem egy változó alapján megítélni a képletet.

Félreértitek a hatékonyságot, itt nem az a kérdés, hogy hány wattot éget el a kamu-hóesés, hanem hogy mennyivel pörgeti meg a sales számokat. Gondolom nagyon, különben nem csinálnák. Hogy a usernek tetszik-e, hogy a az internet használhatatlanságig van terhelve mindenféle hülyeséggel, az le van szarva.

Azon gondolkodom, hogy ennyi cimmogás meg anyázás helyett kb. hányszor lehetett volna egy greasemonkey szkriptet írni ami kihijackeli a hóesést a jófogásról...

A te hozzászólásod alá írom, de nem csak neked szól! Ebből a hozzászólásból is látszik, hogy csak azért jöttél ide, mert megint lehet pofozni hajbazert. Majd mindjárt jön a másik nagyszájú felszopófiúzós koma is gondolom!

Lépjetek egyet hátra - próbáljátok meg félretenni a hajbazer irányában tanúsított ellenérzéseteket - és próbáljátok meg, hogy nem az általa felrótt és jogos apróságon akadtok fenn, hanem az általános problémára reagáltok. Úgy látom ez nem sok embernek sikerült ezidáig a témában.

Nem igaz, hogy:

  • Túl nagyok és agyonbonyolítottak a szoftverek és operációs rendszerek? Mindezt miért is? Mi indokolja?
  • Hogy újabb és újabb hardver vásárlásra ösztökélnek ezáltal?
  • A csapból is és az összes médiából ez folyik? Birkaként terelgetik az embereket, hogy fogyasszál, vegyél újat, mert a régi rossz és-vagy elavult?

Írtam már korábban is, meg itt is fentebb. A számítógépeink sebessége/teljesítménye a 10³-10⁴ arányban nőtt az első személyi számítógépek óta. Ebből mit profitáltunk?

Szerintem amire hajbazer utal bloat, az az indokolatlan túlnövekedés és fogyasztás.

Lehet a hóesés rontja a látási viszonyokat...

persze nemkell minden evben uj telot/autot/gepet/stb venni, de az a masik veglet esztelen hivokent oskovuletekket (raadasul szakmailag is rossz) hasznalunk, es beszolunk mindenkinek akinek 10evnel frissebb barmilye van.

ugyhogy egyszeru a dolog: a hozzanemerteset ezzel a bloat, meg multi(tm)fika, meg a tobbi szarsaggal probalja kompenzalni. mintha az lenne az valodi es egyeduli amit _o_ csinal. nincs ezzel gond, a hulyek is elfernek ezen a bolygon, sokan beloluk elunk ;)

Ebből mit profitáltunk?

nagyon sok mindent. nyilvan a wizard of wor meg a boulder dash is erdekes jatek volt, orakat toltuk. szep volt, jo volt, de az akkor volt. nyilvan nem gyorsult fel az eletunk 100x-1000x, de sok hasznos dolgot lehet csinalni a mostani gepekkel (persze kinek mi a hasznos :D).

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

az a masik veglet esztelen hivokent oskovuletekket (raadasul szakmailag is rossz) hasznalunk

A 15 éves HP-Compaq 6715b nem őskövület, hiába vizionálsz bármekkora fejlődést™ is az IT-ba. Egy Commodore 64, egy Videoton TV computer nagyjából az. Szóval a végletes gondolkodás nem más, mint hogy mai feladatokat teljesíteni képes és megfelelően teljesítő számítógépeket, rendszereket őskövületezel.

es beszolunk mindenkinek akinek 10evnel frissebb barmilye van.

Összekeverhetsz valakivel. Senkire nem szóltam be, csak és kizárólag azért, mert újabb gépe van. A bloat-ra szóltam be. Te viszont úton-útfélen beszólsz azért, mert szakmailag teljes mértékben alátámasztva és racionális alapokon használok tudatosan 15 éves gépet.

a hozzanemerteset ezzel a bloat, meg multi(tm)fika, meg a tobbi szarsaggal probalja kompenzalni. mintha az lenne az valodi es egyeduli amit _o_ csinal.

A szomorú valóság ezzel szemben az, hogy kettőnk közül egyvalaki kompenzál: te. A kognitív disszonanciádat, a csőlátásodat, a végletes gondolkodásodat kompenzálod a becsmérlésemmel, a kötekedéseddel, a hozzánemértéssel való üres vagdalkozással, szakmai érvek nélkül. Mondhatnám úgy is, hogy ha ekkora hozzáértő™ vagy, akkor érvelhetnél szakmailag is, de ebben a topicban még nem láttunk tőled semmi szakmaiságot.

https://freefrontend.com/css-snow-effects/
https://codepen.io/alvaromontoro/pen/GRNmdzB

Miért van el 200% helyett 20-30% CPU-ból a 15 éves gépemen a fenti összes hóesés-animáció? Tán nem esetleg azért, mert a Jófogás babzsákfejlesztői által kreált tákolmány egy bloat szutyok? Persze, nyilván én vagyok a hozzánemértő™, ha megjegyzem. Véletlenül sem a Jófogás babzsákfejlesztői. 🤡

nagyon sok mindent.

Konkrétabban? 🤡

nyilvan a wizard of wor meg a boulder dash is erdekes jatek volt, orakat toltuk. szep volt, jo volt, de az akkor volt.

Mi akadálya, hogy most toljuk? Semmi. Mivel jobbak a semmiről sem szóló, powerup-ot árulgató tapicskoló játékok, amik most mennek az okostelefonokon? A grafikán kívül, meg azon kívül, hogy több profitot termelnek a multinak, aki árulja?

Ha valakit odaültetnél egy Wizard of Wor és hozzá hasonló játékok elé, és élvezné, lenne játékélménye, vajon mit veszítene ahhoz képest, mintha százszoros-ezerszeres erőforrásigényű játékok elé ültetnéd?

Miért tekinted ennyire kötelezőnek az előre a semmibe rohanást? Mit kompenzálsz ezzel?

Miért csak az létezik számodra, ami épp trendi, vagy köztudatban van? Minden létezik, amit valaki valaha megcsinált és mindennel lehet is játszani és egyáltalán nem biztos, hogy egy 16 színből kirajzolt játék szükségszerűen rosszabb, mint egy élethűbb csilijáték.

Ezek súlyos kérdések és nagyon erős a gyanúm, hogy nincs rájuk jobb válasz, mint az, hogy tudtod és akaratod ellenére is beleszorultál egy információs- és trendbuborékba, amit a média agymosásának köszönhetsz, ami ugyanúgy kiöli belőled a régi játékok élvezetét, ahogy beléd ülteti az új iránti kényszeres vágyakozást és minden más agresszív elutasítását, ami nem ez.

Ezek az utasitaskeszletek hianyoznak a procidbol, mint az enyembol:

  • AES / Advanced Encryption Standard instructions
  • AVX / Advanced Vector Extensions
  • AVX2 / Advanced Vector Extensions 2.0
  • BMI / BMI1 + BMI2 / Bit Manipulation instructions
  • F16C / 16-bit Floating-Point conversion instructions
  • FMA3 / 3-operand Fused Multiply-Add instructions
  • SHA / Secure Hash Algorithm extensions
  • SMT / Simultaneous MultiThreading
  • Precision Boost

Az egyik pl a mindennapok soran hasznalt sslt gyorsitja, hogy ne egyen annyit a cpu. hazi feladat megtalalni melyik :D

ennyit az energia pazarlasrol. \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

hat hajbisecurity szerint nem!

ha nem vesszuk figyelembe, hogy kb minden oldalletolteskor tortenik valamilyen kodolas, akkor is pl ma mar alig hasznalok disk titkositas nelkuli gepet. ott nemart ha van cpuban tamogatas, jo hatassal van a gyorsasagra es az energia felhasznalasra. Aztan ottvan a videonezes, ott is jo haszna van a megfelelo gyorsito utasitasoknak. es meg sorolni lehetne mi minden sporol energiat egy modern cpuban.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

"mindenáron" - on van a hangsúly

NASA főmérnökének a gépén lévő adat, ugye nem egyenértékű nagyi almáspite receptgyűjteményével. Ha továbbszeleteled a dolgot egy számítógép teljes adathordozójának a 0,1%-a tartalmaz olyan adatot ami kritikus vagy értékes. Ugyanezen adatok simán lehetnének ugyanezen diszken külön-külön titkosítva is.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nekem például hardveres titkosítással van védve az SSD a laptopomban.

A HP-Compaq BIOS-a ráadásul úgy állítja be a jelszót, hogy más típusú gépben esélyed nincs feloldani, még a jelszó ismeretében se. :P

Régen, amíg sima HDD-m volt, TrueCrypt-et használtam. Mielőtt vérszemet kapnál, akkor még támogatott volt és a hivatalos oldalán sem Microsoft BitLocker propaganda volt olvasható. Mondanom sem kell, nem a Turion AES titkosítása volt a szűk keresztmetszet.

Csakhogy az energiát, amit megspórol™, már rég elégették a gyárban, amikor legyárották, a szállítmányozónál, amikor 6000 km-ről idepöfögtették. Mindezt 3-5 évente, többször. A nyersanyagok kibányászásáról, feldolgozásáról nem is beszélve.

Aztan ottvan a videonezes, ott is jo haszna van a megfelelo gyorsito utasitasoknak.

Pláne, ha még használják is őket, nem úgy, mint a 99% által használt Chrome, ami letilt kb. mindent olyan gépeken, ami 5 évnél régebbi és extra parancssori flagekkel lehet csak újraengedélyezni. 🤡 Linuxon meg a mai napig nincs default hardvergyorsítás (VDPAU, VA-API). Végül is csak 10 éve van meg az implementációja, dehát a milliárdos multi szokás szerint túl milliárdos Linuxon tesztelni.

Egyáltalán ne legyél biztos abban, hogy attól, hogy a processzorodban benne van egy instruction set, azt használni is fogja minden alkalmazás. Aztán meglepődsz majd, ha találnak valami egymillióból egy esetben értelmesen kihasználható security flaw-t a CPU-ban, és elkezdik letiltogatni a most mellveregetésre használt instruction-jeid. 🤡 Ja, addigra majd jön a következő proci, amit az egy tál rizsen tartott rabszolgák eléd raknak, és akkor már az lesz a hibás™ megint, aki nem vesz újat. 🤡

Ezek az utasitaskeszletek hianyoznak a procidbol, mint az enyembol:

Ezek közül az első 3 és az SHA az, aminek olyan szempontból értelme is van, hogy a mindennapi életben képes gyorsítani. A többit pontosan hány alkalmazás is használja, annak utána néztél? Vagy csak ide copy-paste-eltél egy listát egy CPU compare oldalról? 🤡

AES / Advanced Encryption Standard instructions

Kedvedért megmértem, mennyi az AES-kikódolás sebessége 2 magon VeraCrypt Benchmark-jával: 165 MB/s. Még mielőtt jönnél azzal, hogy neked az AES-NI ezt hányszor tízszeresére gyorsítja, emlékeztetnélek, hogy a gépben lévő SATA1 port sebessége is nagyjából ugyanennyi. Ami egyébként tökéletesen elegendő egy SSD-vel, lévén, hogy a random elérés gyorsasága ugyanúgy megvan. Na de nézzük az AES-t... A Jófogás 8 másodperc alatt tölt be és ez 5,2 MB letöltésével jár. Ez bruttó 681 kB/s sebesség. Nyilván nem csak forgalmaz közben, hanem DOM-ot épít, renderel stb. de legrosszabb esetben is a CPU a betöltés ideje alatt 3%-ban folgalkozik azzal, hogy AES-t kódoljon ki. Érdekes, hogy ezen fennakadsz, a hóesés bloat-on, ami 3-6-12-20-40-60-80-100-200% CPU-kat zabálgat különféle gépeken, meg valahogy nem. 🤡

Ettől függetlenül feleslegesnek gondolom az olyan oldalak túltitkosítását, mint a Jófogás, ahol egy csomóan bejelentkezés nélkül, telefonon egyeztetve vesznek dolgokat.

AVX / Advanced Vector Extensions
AVX2 / Advanced Vector Extensions 2.0

Javaslom, nézzél utána a Thorium projektnek (Chromium fork) és keresd meg a választ arra, hogy miért tud akár 40%-kal gyorsabban működni, mint a stock Chromium (vagy a Chrome). Spoiler: Pontosan azért, mert AVX2-vel fordítják, amik igazából 10 éves Haswell gépen is elérhetőek már, de dollármilliárdos multika (Google) baszik AVX2 optimalizációval kiadni a böngészőjét, pedig lehet, hogy még az ilyen JS-ből rajzolgatott, bloated hóeséseknél is jól jönne. Mármint nem nekem, hanem bárkinek, akinek 10 évnél nem régebbi gépe van. Hétfőn egyébként pont megnéztem egy Broadwell gépen a hóesést Win10-en stock Chrome-mal, ott is úgy 120% CPU elmegy vele HT nélkül. Na de, arról miért is nem harsogsz, hogy mekkora pazarlás több milliárd PC-n futó Chrome-ot nem AVX2 optimalizációval kiadni alapból? Vagy úgy egyáltalán nem kihasználni ezeket az instruction-öket egyes alkalmazásokban? Mert ezek így egy picit több energiapazarlást eredményeznek, mint az én Turion 64-em többletfogyasztása, azt hiszem. :P Ja hát erre is tudom a választ, hiszen már leírtam. Azért nem látod a gerendát az iparág "szemében", mert ide is csak kötekedni jöttél.

Ez nagyjából amiatt van, mert az első személyi számítógépek roppant kezdetlegesek voltak. Gondolom, te sem szeretnél egy 256 kB-os IBM PC mellett ülni és floppyról betölteni az operációs rendszert és a programokat. Egyébként meg ha ahhoz képest nézed, hogy ebből a fejlődésből mit profitáltunk, akkor szerintem találsz néhány dolgot. Ha nem, akkor dobd ki a gépedet, lépj le a HUP-ról, mert ez is része a dolognak. Ha viszont itt elismered, akkor a szép hangzatos nagyságrendeket csökkentsd le kicsit korrektebb számokra, aztán lehet folyatatni. És ahogy korábban is írtam: elég nehéz lesz (nem is biztos, hogy lehetséges) azt a pontot megfogni, amelyikre ki lehet jelenteni, hogy az az már elegendő teljesítmény kéne legyen.

Nekem ha Intel alapokon nézzük, nagyjából a Core i sorozat második generációja volt, amikor már nem éreztem komoly késztetést arra, hogy újabbat vegyek a nagyobb teljesítmény miatt, nyilván én nem használtam nagy teljesítményigényű játékokkal, el tudom képzelni, hogy aki igen, annak a mostani sem elég. Szóval az 'indokolatlan' nehezen indokolható :)

Nem, nem feltétlenül szeretnék. De nagyobb örömet okoz leülni egy olyan gép elé, mint egy bármilyen mai gép elé. És ez nem a gép/hardver hibája!

Mi nem korrekt a "hangzatos" nagyságrendben? Az első személyi számítógépek processzorai 1-10 MHz órajel tartományban működtek, a mai számítógépek 5 GHz tartományban vannak és akár ~100 magot is tartalmaznak. Ha csak az időegység alatt végrehajtott utasításokat nézzük, akkor elég jól hozza a nagyságrendet. Persze ez sem lehet az egyetlen jó mérőszám, architektúra függő, de szemléltetésnek közelítőleg jó.

Az Amiga, a 80-as évek közepén 256K memóriával, ~7 MHz órajellel is képes volt grafikus és multitaszk rendszert futtatni.

De nézzük meg az ebben és sok másik témában is sokat emlegetett Window XP és egy Windows 11 telepítés mekkora! És felhasználói szempontból mivel nyújt többet mint operációs rendszer?

Ma reggel bekapcsoltam a céges laptopot (i7-8750H, 16 GB ram, Win 11), hogy még lezárjam az ez évi teendőimet, nem akartam átvinni a jövő évre. Arra lettem figyelmes miközben a kávémat készítettem, hogy helikopterként zúg a gép. Megnéztem a feladatkezelőt: mind a 6 mag (12 szál) fullon pörög! Valami szerencsétlen MS Office szarság beakadt... Egy nyüves irodai alkalmazás. Nem tudományos számításokat futtattam a gépen, nem egy gigaprojektet akartam lefordítani.

Ennek fényében lehet már nem is olyan rossz az a floppy-ról betöltendő operációs rendszer...

Az, hogy nagyobb örömet okoz leülni a régi gép elé, az gyakorlatilag nosztalgiafaktor. Nem véletlenül nem a hobbigépeket hoztam példának, egy Amiga, egy C64 és társai nem az a kategória, amit érdemes lenne összehasonlítani a professzionális gépekkel, pont a nosztalgiafaktor miatt, tehát ezeket nyugodtan kihagyhatjuk. Azt viszont nem hiszem el neked, hogy egy negyven éves PC elé szívesebben ülsz le, mint egy mostani elé.

Mellesleg az se véletlen, hogy annak idején az Amigához rengeteg olyan kiegészítő jött ki, amely pont az általad említett korlátokat próbálta minél jobban kitolni már akkor is, szóval akár rossz példának is mondhatjuk.

Ok, rendben, nézzük meg, hogy az XP korabeli gépek és egy Win11-et futtató gép közt mekkora a különbség, ez már az a szint, amit érdemes összehasonlítani, nagyjából erre utaltam azzal, hogy az általad említett nagyságrend nagyjából viccnek jó, reális összehasonlításnak nem.

Az meg, hogy az Office beakad... Nincs hibamentes szoftver, ez van. Múltkor nekem is gyanúsan meleg volt a gép háza, mint kiderült a VSCode futtatott valami segédvackot, már vagy három példányban ment a gépen, pedig a VSCode-ból már rég kiléptem. Ha meg olyan jó a floppyról betöltendő oprendszer, miért nem azt használod? Nem jön be rajta a Youtube videó? :D

Az Amiga hobby gép lett volna? Hány filmhez csináltak vele CGI grafikát? Honnan indult a Lightwave? De ha professzionálisabb kell ott a NeXT.

De megint ott tartunk, hogy ilyen apróságokon akadunk fent. Nem ez a probléma. Hanem az az erőforrás pazarló gondolkodás, amivel a mai szoftverek készülnek. Összehányunk pár tonna JS kódot, ami éppen nem omlik össze. Aztán minden jó, mert összehoztuk időre. Csak a világ összes erőforrása nem elég hozzá, mert hát van kakaó, nem érdekes! És ez sem a JS hibája!

Nincs hibamentes szoftver. Ezt rég tudjuk. De egy agyonbonyolított több millió soros kódban több hiba lesz.

Pont te említetted fentebb, hogy mi lenne a jó mérőszám. Én sem tudom. Nem tudom megfogalmazni. De ami érzésre megvan: nagyon messze túlmentünk az optimális határon!

Neked meg érteni kéne, hogy felesleges munka és felesleges bloat GM scriptet írni egy DOM elem kiszedésére, ha már amúgy is használsz content blockert. Nem beszélve arról, hogy még ezt még egy user CSS is megoldaná, abban az esetben, ha nem használsz content blockert, így duplán felesleges a GM script.

Persze, érteni azt nem fogod, mert ismét csak kötekedni jöttél.

Egy mi mennyibe kerül és hogy néz ki oldalhoz nem kell grafikus, csilivili, bloat webes felületet készíteni és egy ilyen nem bloat felület még links-szel is működik, azok számára, akik nem szeretnék látni, hogy mi hogy néz ki. Elég lenne hozzá egy minimális JS-kódot futtató, framework-mentes, egyszerű szabványos HTML+CSS felület.

Tudom, hogy szarkazmusból írtad, csak ismét szeretnék rávilágítani, mennyire szándékosan nem érted és mennyire fordítva ülsz a lovon.

A képeket le tudja tölteni a links is, ha jól rémlik... A minimális js-t tartalmazó, framework-mentes frontendet meg majd kapirgálják össze a hozzád hasonlók - annyi idő alatt, amennyi időt rá lehet fordítani a fejlesztésre.
A lovon fordítva ülés nálad van meg: 10+ éves, rengeteg sw-es tudásnak a hiányát nyögő rendszeren próbálsz érvényesülni, és mindenszarizmussal leszólni azokat, akik nem a te ócskaságodnak megfelelő rendszert építenek.  Mint a Trabantos a német autópályán, hogy tessen mindenkinek 90-100 km/ó maximumot tartani, mert neki az a jó (neki csak az érhető el...).

Meséld el, miért nem lehet a mai világban egy egyszerű weboldalon meglenni JS és framework nélkül? Milyen extrát ad a szemcukorkán és az oldal gondolkodás nélküli gyors összefosásán kívül?

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Miért kellene mindenkinek 90-100 km/ó tempót tartani? Nyugodtan mehetsz a belső sávban a drága luxus autóddal amennyivel akarsz. De a luxusautód előállításából lehet kijött volna ~100 trabi is! Aztán a végén mindketten odaértek. De van egy olyan érzésem, hogy minden költséget beleszámolva, a luxusautód nem ér annyival többet, mint amennyivel előbb odaértél...

A vicc kedvéért bekapcsoltam a puppy-s netbookot (bookwormpup64) és links2-vel feljöttem ide megírni ezt a kommentet. Amúgy meglepően használható, olyan mint az olajozott villám, cserébe tényleg kb minimál és nem szép, képeket behozza de kb ennyi. De van itt up2date firefox is, az gondolkodik kicsit de 1-2 tabon szelídebb oldalakkal simán működik. Kettő közt meg ott a netsurf ami tempóban és funkcionalitásban is kb a kettő közé esik, lehet válogatni :)

A minimális js-t tartalmazó, framework-mentes frontendet meg majd kapirgálják össze a hozzád hasonlók - annyi idő alatt, amennyi időt rá lehet fordítani a fejlesztésre.

Nem a hozzám hasonlók fogják összekapirgálni, hanem a menedzserek majd szépen adnak rá több időt. Amit megfelelő törvényekkel lehet(ne) kikényszeríteni.

Mint a Trabantos a német autópályán, hogy tessen mindenkinek 90-100 km/ó maximumot tartani, mert neki az a jó (neki csak az érhető el...).

Továbbra is invalid és szar a trabantos hasonlatod. Erőlködj nyugodtan. Az én HP-Compaq 6715b-m nem Trabant az IT-világban. Egy 286-os a trabant.