Napi LOL - 19 évnyi fejlődés a webdizájnban

Címkék

Még hogy a régi jó dolgokból nem marad semmi!

Hozzászólások

Tökéletes volt elsőre! Na meg jó bornak nem kell cégér.

Kb. ugyanaz a dizájn, ugyanaz a színvilág, ugyanaz a felépítés és ugyanaz a használat. Modulok meg jönnek, mennek. Az pedig ott még nem Drupal, hanem PHPNuke, ami a maga módján ezen a területen sokkal többet tudott. Más területen mondjuk - pl. biztonsági támogatás - meg kevesebbet. Meg is szűnt kb. egy one-man show volt.

trey @ gépház

Szerkesztve: 2024. 12. 15., v – 13:09

Mulatságos, bár szerintem kb. ugyanez elmondható bármelyik keresőről, hiszen ezeknél az egyszerűség a funkcióból adódik.

Szóval ez egy kicsit olyan, mintha azon elmélkedne valaki, hogy a húsboltok 40 éve kb. ugyanúgy néztek ki, mint ma. Pult, mögötte hentes, hűtőben döglött állatok.

TPB-nél azért is törekednek minimalizmusra, hogy ne kelljen alá combos szerver, hiszen gyakran kell költözniük, rövid időn belül, ha az FBI, Interpol rájuk rúgja az ajtót. Így nagyon fontos, hogy egy minimális HTML, meg egy rakás magnet link tárolódik csak, az is gondolom tömörítve, mást nem tárolnak, nem akarnak sallangokat mozgatni vész esetére.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Sok webdesigner tanulhatna tőlük, ami az egyszerűséget és a funkcionalitást illeti.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Az IWIW halálának egyik nagy oka is a UI és backend váltás volt a facebook mellett. Ami jó, azon nem muszáj változtatni.

Nem. Az volt a halála, ami a legtöbb sikermajmolásnak: a versenytárs (Facebook) egy szarul-húgyul implementált kópiájává silányították, eldobva azokat a funkciókat, amik a Facebook-hoz képest hozzádott értéket jelentettek és elfészbukosítva a megjelenést.

Mondom mindezt annak ellenére, hogy baromira nem értek egyet azzal, hogy Java-bloat-ban írták a backendet és ugye tudjuk azt is, hogy minden e-szutyok a való életben arra képes a legkevésbé, amivel marketingelik. :P Két nagy magyar vonatkozású iskolapélda is van a Java skálázódás alkalmatlanságára, az egyik a Neptun, a másik az iWiW.

sztem még ez sem igaz

a java server oldalon elég erős performanciát nyújt gyorsaságban

memóriában alapból többet eszik a jvm miatt, de aztán tartja a szintet, nem bloat-olodik fölfele

kisebb algoritmusoknál gyorsaságban lenyomja a C-t is, én is többször kimértem

illetve a java server oldal az egy full hadiflotta, rengeteg mindent megcsináltak és optimalizáltak benne, ami a többi nyelvben nincs

a java Gui az viszont tényleg nagyon lassú és nehézkes

Az eredeti Neptun Delphi+Oracle DB volt. A Delphis progi meg egy Citrixes tavoli asztalon futott.

Amugy a Java es a C# is nagyjabol ugyanannyira alkalmas backendnek, egyikkel sincs kulonosebb problema. Itthon a Java terjedt el - szerintem torteneti okok miatt - es mivel a ket nyelv kb. ugyanazt nyujtja (nagyon hasonlo, managed nyelv, hasonlo celra), igy is maradt.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Te miben irnal hasonlo celu es meretu backendet, ha minden nyelven tudnal programozni? Miben modosulna a valasztasod, ha fontos a biztonsag is, es az is, hogy ertelmes ido alatt es aron elkeszuljon, az itthon elerheto munkaero tudasat figyelembe veve?

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Igen, nagyjabol pont ezt teszed.
"Azt mondtad, hogy állításod mindaddig vitán felül áll, amíg valaki nem tudja kétséget kizáróan bizonyítani annak hamisságát."
Allitottad, hogy a Java-bloatban irtak az iwiw backendjet, es utaltal ra, hogy "valami masban" kellett volna. Rakerdeztem, hogy szerinted megis milyen masban?

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/te-is

Bocs, nincs kedvem copy-paste marketinglózungok alapján vitázni programnyelvekről. Életem során sokkal több bloated implementációt, megoldást, rendszert stb. láttam Java-ban, mint nem Java-ban. Ez nyilván a saját tapasztalatom, ami nem egyetemes bizonyíték.

Egyébként én PHP-ben csináltam volna és a skálázódás terén az adatbázisra figyeltem volna oda a legjobban, nem arra, hogy a backend nyelv mennyire tud skálázódni, vagy mennyire lehet benne jól skálázható service-eket írni, vagy mennyire állítják ezt a multik milliárdos bevételein hízlalt influenszerek. Load balancer mögé rakott minimális backend, ami akárhány példányban képes elindulni és a hatékonyan skálázódó adatbázist használja SSOT-nak.

A PHP eleg jo shared hostingra, regen sokat hasznaltam, egy idoben a kedvenc scriptnyelvem is ez volt, de ilyen terhelesre, mastol fuggetlen gepre nem idealis. Foleg az akkori verzio (azota sokat gyorsitottak rajta, de ez akkoriban nem szamitott). Nem veletlenul keszult el a FB-nal a HipHop vagy hogy hivtak (PHP -> C++ fordito, aztan nativ kod).

Ugye a PHP script akkor indul el, amikor beesik a keres, ertelmezi a parser, elkezdi futtatni, kiszolgalja, aztan minden megy a levesbe. A Java jo sok memoriat eszik, mert elindul, es onnantol a memoriaban tartva fut. Viszont az ertelmezes/forditas elmarad, es alapvetoen maga a VM is gyorsabb. A tobb peldanyban futas PHP eseten trivialisan megoldhato - ha nem tarol adatot, de a korabeli Java beanek (J2EE, kesobb JEE) is kb. arrol szoltak, hogy stateless maradjon a lenyegi resz. A load balancer+cache persze mindkettonel segit.

A hatekonyan skalazodo DB megint egy erdekes kerdes, de alapvetoen nem fugg a nyelvtol. PG olyan 2008-9 korul mar biztos tudott tobb gepen futni, az iWiW fejlesztesekor (2002-ben indult, tippre olyan 2000-2001 a keszites) nem emlekszem volt-e mar ilyen. Oracle talan tudott, de az mas miatt horror. MySQL biztosan volt, de azt tobb gepre nem volt trivialis vagni. NoSQL-ek ugy emlekszem kesobb terjedtek el, ha volt is valami, kello mennyisegu embert itthon biztos nem lehetett volna ra talalni.

A PHP es a Java is elegge elterjedtnek szamitott akkor itthon, embert lehetett talalni ra (Javasat talan valamivel dragabban). Biztonsagban talan a Javat jobbnak erzem, de addigra a PHP-s magic quotes-ot, register globals-ot es egyeb balfaszsagokat mar sikerult joreszt helyretenni, szoval esszel hasznalva nem volt olyan gaz az sem.

Dokumentacioban, kozossegben mondjuk a PHP.net kiemelkedoen jo (PostgreSQL-hez hasonlo). A Java viszont valamivel konzisztensebb nyelv, nagyobb csapatban ez elonyos. Osszessegeben a Java szerintem jobb valasztas volt erre a celra.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Rémlik nekem, hogy amikor bemondták, hogy Javában újraírják, akkor azt is mondták, hogy "azért lesz gyors, mert Javában újraírják". Én ezen a ponton borítékolni mertem, hogy bukó lesz, nem lesz gyors, mert ha a projekt vezetője ezen a szinten van, hogy azt hiszi attól automatikusan gyors lesz, akkor esélytelenek megvalósítani egy skálázódó rendszert. (Elvben lehetett volna marketing duma is, úgy hogy a valóságban meg értenek hozzá, ezért csak borítékolni mertem, a fejem nem tettem volna rá.)

Amúgy én is Javában csináltam volna egy ilyen projektet akkor is meg most is. De a skálázódás egy ortogonális kérdés a nyelvtől, architekturális tervezésen múlik, hogy sikerül-e megvalósítani.

Az ismerősbejelölgetés nemzetközi jellege miatt szerintem mindenképpen lenyomta volna a Facebook előbb-utóbb, akkor is ha jól sikerül, de ki lehetett volna pörgetni jó pár évre ezt a folyamatot.

Talán annyit hozzátennék, hogy a PHP az elmúlt idöszakban (mondjuk 7.0 óta) nagyon sokat fejlődött. Hirtelen nem is tudok másik elterjedt nyelvet, ami ekkorát változott volna.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Igen, lehet. Mostanaban nem kovetem. Azt tudom, hogy azota sokat gyorsult, bar mar az 5-os is egeszen jol sikerult.

Viszont az iWiW meg WiW neven a Wikipedia szerint 2002 aprilis kozepen jelent meg (14-en). Nem hiszem, hogy 3 es fel honap lett volna lefejleszteni, ugyhogy olyan 2000-2001 korul kezdhettek. Ez a 4-es PHP es az 1.3-as (legvegen 1.4-es) Java idoszaka. Szoval azzal kapcsolatban, hogy az iWiW-hez a bloat Java helyett mi lett volna jobb, irrelevans.

Te mit valasztottal volna hozza akkor? Es most? (bar most a cloud miatt teljesen masok a lehetosegek)

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Igazából nem tudom, mert nem ismerem a pontos specifikációt, minek kellett megfelelnie az oldalnak és milyen eszközök álltak lehetőségre. Szerintem a PHP (volt már akkor hip-hop?) vagy a Java jó választás.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

"(volt már akkor hip-hop?)"

Facebook kesobbi (2004), es az o fejlesztesuk, szoval nem.

Apache biztosan volt a moduljaival. Cgi szinten volt, azon keresztul kb. barmi (C, C++, Perl, Lisp oldalankent ujrafuttatva). A http protokollt is le lehetett fejleszteni nagyjabol barmiben.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Főleg, hogy Facebook-osították a UI-t, csomó jól működő funkciót kivettek, így már semmi értelme nem volt ott maradni, és nem átmenni a Facebook-ra. Mai napig működhetne az iWiW a régióban, ha nem kúrja szét a T-Systems a Facebook-idealizmusával. Annak idején sokkal jobb volt az iWiW, mint a Facebook bármikor és alkalmasabb is volt közösségi hálózatnak, ami koncepción nem akart túlnőni és ez jól is volt így.

Hány nyugati™ országban™ volt helyi iWiW?

Mármint tényleg, ugyanaz a koncepció, tehát nem Reddit, indexfórum, chat.hu, társkereső meg teveklub stb. hanem konkrétan ismerősjelölős közösségi oldal, saját névvel és profilképekkel.

Tehát van 1 példánk nyugati országból, meg van egy nemnyugati országból (VKontakte).

Németországban egyébként a WKW és a Lokalisten voltak népszerűek, de ezekkel is ugyanaz történt, mint az iWiW-vel. Felvásárolta egy multi (a WKW-t éppen az RTL csoport), szétbarmolták, majd leállították a Facebook térnyerésére hivatkozva.

Szóval a Facebook azért tarolta le a "helyi iWiW"-eket, mert azok legtöbb esetben nem is léteztek, a létezők pedig olyan multikhoz kerültek, akik a sikermajmoláson kívül nem tudtak mást felmutatni. A sikermajmolás hozzáadott érték nélkül pedig mindig bukta. Az iWiW-nek, eredeti formájában lett volna létjogosultsága a Facebook mellett és ezt nem voltak képesek felismerni a Deutsche Telekom szélsőségesen idealista, sikermajmoló menedzserei sem. Semmi baj, 1 milliárdot minimum buktak rajta, ami valószínűleg jó sokáig ott volt a mobiltarifákban, mert a rossz döntéseket mindig az ügyfelekkel kell megfizettetni.

Jellemzoen a cseheknel is szokott lenni sajat, de nem tudom a nevet, mert ahogy atleped a hatart, mar senki nem tud rola.

Amugy miert jo az iWiW? Mire kell az orszagoknak, es miert sajat?

A FB-on - ha regisztraltal - van valami lehetoseg, hogy kiird mi van veled, kitegyel kepet, van chat, par eve van videomegosztas. Ezzel szemben az iWiW-en kitehetted a szemelyes adataidat publikusan, bejelolhetted, hogy ki ismersz - AVH ezuttal is koszoni a megerositest - es aztan? Jo, meg a 3 betusokon kivul marketingeseknek is eladtak az adataidat, micsoda innovacio!

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?