Mikrotik IPSEC site2site vpn MTU

Két mikrotik router site to site vpn, (voidafine static ip, telekom pppoe) 
Egyik irányban minden jó, másik irányba néhány eszköz webGuija nem megy.

ping -l el kiderült,hogy baj van a csomagmérettel. Az egyszerűség kedvéért MTU-t
1300 ra állítottam mindkét routerben, minden működik. 
Viszont igy minden csomagra érvényes az 1300.

1. Miért ilyen fapados ez, vagy csak én nem tudok valamit? hogyan szokás ezt beállítani ?
2 hagyjama pi..ába és inkább wireguard ?  Vagy az is ilyen ?

 

Hozzászólások

Ha megnézed, a két internet kapcsolatod nem azonos MTU-val dolgozik, ez okozhat némi zavart az erőben...

Ezért állitottam mindkettőt 1300 -ra . Az egyik irányba minden működött, a másik iréányb voltak gondok. ping xxxx  -l 1300 ,ment ,  1400  meg nem , beállitottam erre "oszt jó napot". Tele a net ezel, első hozzászólónak, dorsynak  lehet igaza, jobb ha  nincs szegmentálás.

Szerkesztve: 2024. 11. 23., szo – 21:20

Mit értesz IPSec site-to-site VPN alatt? Sima, tunnel módú IPSec-et, vagy van még benne valami enkapszuláció (L2TP, GRE, stb...?)

A PPPoE fejléc mérete 8 bájt, az IPv4 fejlécé 20 bájt / az IPv6 fejlécé 40 bájt. A titkosítás (ESP) teljes overheadje függ attól, hogy milyen titkosítást használsz belül. Ha NAT-T vagy Mobile IKE is van, akkor az egész payload még UDP-be is van enkapszulálva. (8 bájt)

Az 1300-as MTU értékkel nem jársz nagyon rossz helyen, de ha nagyon optimalizálni akarsz, akkor az előbb felsoroltak pontos ismeretében akár 1350-1370 környékére is fel tudhatsz mászni, már persze, ha ennek van bármi érdemi jelentőssége.

Teljesen mindegy, hogy milyen VPN technológiát használsz (IPSec, Wireguard, stb.) a matek mindenhol ugyanaz lesz, csak legfeljebb az egyes enkapszulációs rétegek overheadje között lesz pár bájtnyi eltérés.

Épp a minap jártam én is így, és kénytelen voltam MTU-t számolni...
...ami - mint kiderült számomra - nem is olyan egyszerű, a nekem kellő L2TP/IPsec NAT-T esetében, PPPoE internet mellett...

Nekem az jött ki, hogy a max. MTU-m 1389 byte lehet IPv4 VPN kapcsolat esetén.

Ha nem jól számoltam, akkor légyszi javítson ki, aki vágja az ilyen fokú enkapszulációt, fejléc méreteket, satöbbit.

A wireguard overhead-je IPv4 esetén 60 byte, szóval PPPoE internet mellett a max. MTU 1432 byte lehet. Plusz, sokkal egyszerűbb beállítani, és jó teljesítményt ad HW AES gyorsítás nélküli végpontokon is.

Azért fapados ez, mert bár létezik a PMTUD, de aránylag sokszor valami megakadályozza (általában "fájin" tűzfalbeállítások) a működését, így a végpontok nem tudják automatikusan kideríteni a tényleg működő max. MTU-t, ezért jellemzően kézzel kell a VPN-eken MTU-t korlátozni, hogy ez ne okozzon gondot. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.

hat nem kene tiltani az ICMP-t es akkor megbeszelnek egymassal (path mtu discovery)

IKEv2 tud fragmentalni amugy

gondolom a ping a vegpontok kozott zajlott nem a routerekre, szoval attol meg a routereken lehet tiltva az icmp hogy atengedi

na meg ping!=icmp, az csak egy a sok kozul...

de ugye az mtu hibat nem a vegpont hanem a szuk keresztmetszetet okozo router fogja generalni (ha hagyjak)