Eddig nem láttam arra példát, hogy jelen idejű azonos idősíkon egy futó mozifilmes kvázi-sorozatra rászervezzenek egy tévésorozatot. Természetesen simán lehetett ilyen korábban is, csak nem nézek elég filmet.
Adott a Dűne Frank Herbert klasszikus második nagymozis megfilmesítése Denis Villeneuve rendezésében. Erre megjelenik most egy Dune: Prophecy tv sorozat a Max, HBO vagy mi a franc most az aktuális neve gondozásában. Ez is Warner érdekeltség, a Villeneuve filmeket gyártó Legendary Pictures ebben a sorozatban pont nem vesz részt. Gondolom a Warner/HBO/MAX/Discovery is valami hasonló szörnyeteggé szeretne evolválódni mint a Disney borzalom. Ehhez kell valami, ami ott a Star Wars. Ott az egészen szarul sikerült Disney-érabeli mozifilmek mellett vannak Star Wars világban játszódó sorozatok, akkor itt is kell. A Mandaloriant leszámítva ugyan a többi SW sorozat nagyjából hígfos kategória, de legalább a fő SW filmek után jöttek. Itt a Brian Herbert féle előzménykönyv, Sisterhood of Dune kerül megfilmesítésre, azaz megsorozatívosításra. Szerintem Herbert fia finoman szólva nem tudja hozni azt a minőséget, amit apja tudott, különösen az első Dűne könyvekkel. Ez már eleve nem túl jó omen.
Ma, november 14-én ugyan még az első részt le sem adták, de máris 7.8-as értékelésre áll az imdb-n 385 szavazattal. Ugyan jó ideje már az égvilágon semmiben nem mérvadó az imdb megrendelésre manipulált értékelése de azért legalább arra ügyelhetnének, hogy a lóláb ne lógjon ki. Előzetes bemutatók nézőinek, a stáb tagjainak nem lenne ildomos megengedni, hogy a nagyközönség előtt mindenki számára láthatóan értékeljenek egy még be nem mutatott filmet, illetve sorozatot.
A másik ami erről eszembe jut az a bő fél éves Youtube videó arról, hogy csináljunk olcsón és gyorsan 24 óra alatt Dűne replikát: How I Remade Dune in 24 Hours using VFX
Valószínűleg látta néhány Warner fejes is :D
A magam részéről inkább előkeresem gyerekkorom egyik kedvenc játékát, az Emperor: Battle for Dune-t.
Hozzászólások
A Dunet megfilmesiteni mindig is kihivas volt, mert ez ugye "Star Wars, csak felnotteknek". A Dune konyvek elgondolkodtatoak, ez sajnos mostanara egyre kevesbe jellemzi a scifi zsanert. A Dune viszont a 60-as evekben szuletett, amihez kepest meg remekul tartja magat.
Ennek tobbek kozt az az oka, hogy a vilag kidolgozottsaga valami fantasztikus. Az elso kotet vegen van egy fuggelek, a Dune kornyezettana. Na, ezt filmben hogy lehet visszaadni? Bevagnak egy komplett, masfel oras Attenborough filmet "Dune: a sarga bolygo" neven?
Ja, es meg a fuggeleket is elvezet olvasni, na ez az ami nem semmi.
Na, azt pont megneznem. Szerintem hatalmasat utne az oreggel.
""Star Wars, csak felnotteknek""
Ja... Raadasul inkabb a Star Wars a Dune, gyerekeknek.
Dune II: The Battle for Arrakis! A szomszédba jártunk át ketten haverral és szótároztuk mit jelent az "attack" meg a "concrete slab". Szegény srác szülei azt hitték tanulunk :D
Tegnap mar itthon is lement az elso resz, gondolom ez a vilag mas pontjain is igy tortent, szoval siman lehet olyan nem stabtag aki mar latta.
Egyebkent ez a parszaz szavazat nem hiszem hogy akkora tetel.
Nem ismerem az említett Dune Sisterhoodot, arról nem tudok mit mondani, viszont az ugyanezzel a szerzőpárossal (Brian Herbert és Kevin J. Anderson) megírt két Dűne előzménytrilógia nekem kifejezetten tetszett, annak ellenére, hogy olyan előérzettel kezdtem el olvasni, hogy 'na, egy újabb rókabőr lehúzása'. Szóval szerintem ezek az előzménykönyvek (és hozzá a két további könyv a hat Frank Herbert könyvhöz) nem a 'hozzunk még plusz bevételt a meglévő legendából kategória, hanem tényleg hozzáadtak valamit (nem is keveset) az eredetihez. Szóval a Herbert-Anderson páros szerintem színvonalasat alkotott az eredeti Dűne sorozathoz. Aztán hogy a filmsorozat mi lesz, azt nem tudom, de az kicsit más kérdés.
Hát nem igazán értem, hogy az, aki a könyvek olvasásán kívül kritikát fogalmaz meg, video anyag alapján, miért teszi. De ilyen a társadalom. Mint az az idióta zsúrpubi, aki az Indexnél önjelölt módon kritikát fogalmaz meg. Az a paraszt is csak ír, de nem gondolkodik. Van egy speciális elképzelése, és ha annak nem felelnek meg a látottak, akkor hirtelen Hitlerré válik, és minden, ami nem tetszik neki, porrá égeti. Sok ilyen tuskó van a világban.
Ezen nem kell sokat gondolkodni, mert aki a képi világ alapján dönt, annak a gondolatvilága gyenge.
Mint azok akik az IMDB értékelése alapján néznek bármit is.
engem még <2.0 értékelés nem hagyott cserben.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
Tavasszal ment le a Dune Part II (nekem csalódás volt, pedig imádom Villeneuve filmjeit, képi/zenei világ pazar, de rosszul nyúltak hozzá a sztorihoz), szerintem az már bőven lecsengett, szóval én nem látok olyan nagy furcsaságot abban, hogy most kijön egy egész hosszú sorozat is. A Messiah forgatása meg valamikor 2025-ben kezdődik majd, szóval ez a rókabőr mellett inkább köztudatban tartás.
Nekem az első egyik PC-s játékélményem szintén Dűne, a Cryo féle kaland, persze semmit nem értettem belőle anno, meg folyton meghaltam 😁 De jó emlék. Akkor még azt se tudtam, hogy mi az a Dűne. A teljes alaptörténetet idén fejeztem be. Nyilván az első rész az etalon az összes közül, ebben szerintem nagyon nincs vita. A többi inkább izlés kérdése, nekem a Heretics a kedvencem, a God Emperort meg kínzásként éltem meg, pedig ismerek olyat, aki arra a részre esküszik. A Children is nagyon jó, a Messiah megint kicsit "meh", a Chapterhouse már kicsit fura, a Hunters meg a Sandworms se lefelé, se felfelé nem lóg ki nálam, nem értem a gyűlöletet, ami sokszor árad feléjük. Persze a maszlagot én se veszem be, hogy a raktár mélyén lévő titkos ládika, bla-bla.
Egy kis szünet után az előzményekbe is belevágok majd, annak meg kifejezetten örülök, hogy a Great Schools trilógia is úgy néz ki, hogy végig megjelenik magyarul.
Jahm. Amig Lietbol nem csinalnak fekete not, addig rendben van :D
Na, meg Harkonnen bárót mindig sivár környezetben mutatják, mintha aszkéta lenne (egy gusztustalan zabálós jelenetet leszámítva) pedig ő egy csiricsáré környezetben, az élet örömeit habzsoló hedonista türannosz, ez az egyik oka a cselekedeteinek, hogy mindig csak többet és még többet akar.
Ami a fekete csaj Lietet illeti... Valaki rúgja picsán helyettem is azt, aki ezt kitalálta, és magyarázza már el neki, hogy a klasszikusokat miért nem írjuk át az éppen aktuális közízlésnek megfelelően!
Ha ez így megy tovább, holnap a Hófehérkében a törpék között lesz két buzi, egy néger, egy zsidó, egy muszlim és egy kínai, kuka pedig drag queenként fogja dominálni a szobalány jelmezes Hófehérkét, az új cím pedig a fehér ötven árnyalata... Aztán holnap után ugyanez megtörténik a hét vezérrel is, és ami eddig csak egy rossz szóvicc volt, hogy Árpád a punk, abból történelmi tény lesz buzeráns néger zsidó transzikkal, és akkor még olcsón megúsztuk, ha nincs benne lópornó.
Hoppá, bocsánat, úgy látszik ez történik, ha két kávét iszok egy helyett. :-)
Ha nem is titkos ládika, de Herbert volt annyira alapos (hasonlóan több más íróhoz), hogy roppant sokat jegyzetelt, az eredeti Dűne függelékében is megjelent sok minden az előzményekből, ezek tehát vázlatszinten megvoltak, kellett hozzá egy jó író, hogy ezt össze is rakja. Így lehetett ténylegesen befejezni az eredeti Dűnét a további két kötettel, ezek felhasználásával, és nyilván ez alapján született meg a két előzménytrilógia is.
Ahogy a Szilmarilok is Tolkien jegyzeteiből készült el, és olvashatóra sikerült (a többi töredékből összeállított dolgot hagyjuk), illetve az Idő kerekét is így lehetett befejezni Jordan halála után.
Hátizé. Szóval én nagyon tisztelem Herbert fiában, hogy komoly alázattal állt neki apu hagyatékának, komolyan rákészült a Butleri Dzsihádos sorozattal meg az előzmény könyvekkel, hogy jól be tudja fejezni, de ... szóval legkésőbb azon a ponton, amikor a Bene Gesseritek egymás szavába vágva kiabálnak mint valami szar tyúkólban, kénytelen voltam belátni, hogy nem nagyon sikerült megérteni sajnos apuci világát úgy valójában.
(Mindezt úgy, hogy -- tudom, blaszfémia -- de a dűnével is vannak azért gondok. A világ elképesztően zseniális, a történet nagyon jó, bár azért abban már vannak néha bicsaklások. Pl az első filmből kimaradt birodalmi kondicionálás, amire mindenki fújt, hogy nincs megmagyarázva, az szerintem pont ilyen volt. A líra, hát az már... szóval most elolvastam nemrég megint, és volt az a pont, hogy "írd még egyszer le, hogy presently, I dare you" :D
Nem elég a +1, aki szerint Frank Herbert így írta volna meg a Dűne végét, az szerintem nem figyelt oda túlzottan a hat rész során. Borzasztó logikai bakik, teljesen kifordított karakterek, happyend, kizárt, hogy ezt akarta.
A Dűne leginkább az Asimovi robotikai/technoógiai világokkal "versenyzett", és nagyon erős különbségtétel volt, hogy a Dűnében nincsenek számítógépek, amit meg is magyarázott, hogy helyettük mentátok vannak.
Emiatt az, hogy az előzmény könyvekben behozták Omniust az rendben van, de hogy a végén visszatérjen, az szerintem nem illik a Dűne eredeti könyveihez. Bár a jegyzeteket nem láttam, szóval lehet, hogy tévedek, de nekem nem illik bele ez a vonal. Ez olyan Asimovos, szerintem Herbert ettől tudatosan távol tartotta magát.
Egyáltalán nem illik bele az a vonal, hat könyv alatt még csak halvány utalást sem tett a gondolkodó gépek visszatérésére, majd hirtelen világvége? Aztán meg bocs, tévedtünk, fogjunk össze a tízezer éve belénk sulykolt ellenséggel?
A jó író alatt nem Brian Herbertre utaltam, hanem Kevin J. Andersonra.
Hát, nem tudom, hogy melyikük miatt, de szerintem nem sikerültek igazán :)
Rengeteg olyan van hogy egy mozifilm masodik vagy x-edik reszet egy sorozattal melegitik be
Mit jelent az azonos idosik? A film belit? Mert az 1000 evvel (vagy 10K evvel) elobb jatszodik
A mandalorianon kivul meg ott volt az Andor, na az igazan jo sorozat volt (igaz a tobbi tenyleg felejtos, bar nekem a mandalori is elegge rezgoleces klisehalom kategoriaba esett, de legalabb nezheto volt)
A kritikak alapjan tenyleg jo lett, a legtobb kritika azt emeli ki, hogy sajnos a foszereplo no szala kevesbbe erdekes mint a testvereie. A szineszek jok, a tortenet jo, de a sok szal miatt zavaros. Ezeket nem stabtagok irtak, hanem olyan kritikusok akik olyan lapoknal dolgoznak (meg ha higult is a szakma) amik evtizedek ota ezzel foglalkoznak. Te mit lattal, ami miatt nem tetszett?
Az Andor kurvajó, nem is értem, hogy miért nem szeretik. Annyira jó volt, hogy komolyan vette a világot, amiben játszódik, és kicsit valóság szagúbbra vette. Cserébe a Mandalorit én nem értem, miért hypeolták úgy agyon. Jó-jó, de igazából meh.
Mandalor, mint civilizáció, kultúra érdekes. Meg van benne egy cuki bébi yoda is..
Hogy is volt az első részben? Hősünk leszáll a bolygón, találkozik a gyíkbéka lovaglás oktató törpe mesterrel, aki közli vele, hogy vagy megtanul gyíkbékán lovagolni vagy nem jut el oda ahova kell. Mivel az idő nem szorít, hűsünk képzi magát, majd átüget a cél területre, ahol tádá, egy android valahogy megoldotta mindezt gyíkbékák nélkül. Biztosan ott szállt le az űrhajójával, vagy valami hasonló zseniális húzással oldotta meg a lehetetlent.
És ez még csak az első rész... A készítők végig teljesen hülyének néznek minket, ez egy 8 évesnek talán még nem tűnik fel, de nekem olyan kínlódás volt nézni, mint a Bogyó és Babócát. Valahol abba is hagytam, aztán újra néztem a fiammal (10 éves) neki tetszett, de basszus, kéne ezeke a sorozatokra a minimum korhatár jelzés mellé egy maximum korhatár, hogy hány évestől kezdve nem ajánlják, mert unalmas és lapos és már bocs, de a magasztos történet valójában egy hitvány fércmunka. Lehet, hogy egy korai AI írta a forgatókönyvet?