Egy álom nyomában: Big Tech cégnél dolgozni

Címkék

A Big Tech cégek olyanok, mint a Ferrari, a kevesek kiváltsága, mégis sokak álmainak netovábbja. Lenyűgöző műszaki tartalom, folyamatos élmezőny. A motorháztető alá kukkantottunk a 44. adásban.

Lehel Nikivel (ex-Google) beszélhettünk a Big Tech valóságról, ami nem csak játék és mese. Lesz itt minden, az interjúzástól a szervezeten át, a részvényopciókon keresztül, egészen a leépítések megéléséig. Egy szerethető és emberi adás egy klassz beszélgetőpartnerrel.

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a YouTube csatornánkon, és immár a YouTube Music-on is.

Hozzászólások

Akkor gondolom en vagyok a kivetel aki sose akart ilyen nagy multinal dolgozni...

I hate myself, because I'm not open-source.

Minden nehézség ellenére én szerettem az IBM-nél / Kyndrylnél dolgozni. Igaz, hogy nem a székesfehérvári "csirkekeltetőben" voltam. Nagyon jól kivehetőek volt a menedzserek közti különbségek. Kapcsolati háló építésre is kitűnő hely volt.

Igen, az ottani működés egy "kis" megszokást igényel.

Dolgoztam nagy multinál (meg kicsinél is), de nem kaptam havi hatmillás fizetést.

Szóval az, hogy valaki nagy multinál dolgozik, csak annyit jelent biztosan, hogy nagy multinál dolgozik, semmi mást.

Persze... ha a képzelődésről, álmodozásról van szó, akkor az más.

Ha bérként nézzük, akkor pláne vicc az egész, a BÉT-en jegyzett vállalatok vezetői mennek ilyen 4-5 milliós havi alapbérrel (nyilván náluk sem az alapbér a húzós), szerintem ez a 6 millió úgy jön ki, hogy külföldre dolgozva, ennyi a total comp.

Megkockáztatom, hogy Magyarországon 0 db individual contributor van, aki 6 millió forintos bruttó alapbért keresne, akár multinál dolgozik, akár nem.

+1

A kozvetlen kulfoldre dolgozas az egyuttal kulfoldre szamlazast takar, de az meg ugye nem normal bejelentett munka, amirol haluzik.

(Tudom, leteznek HR proxy cegek is, azon keresztul elvileg lehet magyar dolgozot foglalkoztatni, de nem gondolnam, hogy ilyen kulcspozicioban levo szemelyt azon keresztul futtatnanak.)

Ezen ne múljon, én ennél sokkal nagyobbat is el tudnék képzelni, viszont (a podcastot még nem meghallgatva) azt gondolom, hogy akinek ilyen törekvései vannak fejlesztőként, az ne alkalmazottként gondolkodjon az évente 72 milliós fizetésen, hanem számlázzon be egy nyugati céghez.

nem igazan. szinte mindig magyar EoR ceget hasznalnak a bejelentesedre. kisebb cegek vagy startupok szoktak beszamlazos opciot felkinalni, jellemzoen azert mert egy eor ceg havi 300+ dolcsit is elker a lokalis hr szolgaltatasert, es ok ezt megsporoljak. egy remote.com-nal dolgozo korabbi meetup vendegunk mondta, h nagyjabol 200 fo a vizvalaszto, afolott mar kifizetik a cegek az EoR szolgaltatast.

Egy bizonyos meret folotti multinak (mondjuk >1000 fo) mar van annyi "telephelye" (5-10), hogy a HR inkabb mar csak azokbol az orszagokbol vesz fel embert.

200 fo alatti startupok pedig meg vagy nem indultak be, vagy meg nem skalazodtak elegge nagyra, kizart hogy 6M-os berekkel dobaloznanak.

A bigtech meg a multi között a legnagyobb különbség az, hogy a multinál minden csak a compliance-ről, az auditokról, és 135-féle ország kiberbiztonsági és adat-szuverenitási rendeleteinek egyszerre megfelelésről szól.

A bigtech az, ami megteheti, hogy mindezt leszarja.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Akkor gondolom en vagyok a kivetel aki sose akart ilyen nagy multinal dolgozni...

:)

 

Én sem akartam, de aztán ezt át kellett értékelnem.

Utóirat:

https://zrubi.hu/2013/andrews/

 

Így, hogy már 10+ éve egy multi szekerét tolom... most sem igazán 'akarok', csak sajnos - itthon, alkalmazottként - nincs jobb alternatíva. :(

Azt, hogy hol jó dolgozni, a közvetlen főnök és a csapat vezérli leginkább. Hogy hol fejlődsz legjobban és hol becsülnek meg anyagilag legjobban, az pedig a cég életciklusának aktuális szakaszától függ. Ha jó ütemet és jó főnököt fogsz ki, a big tech és a "sima" multi is jó lehetőség. Amikor piacszerzés, növekedés, R&D van, akkor öntik bele a pénzt, könnyű érdekes projektbe belefolyni, irreális pénzekért és juttatásokért vadásszák egymástól az embereket. De ez csak erre a szakaszra igaz. Big tech igyekszik fenntartani ezt a szakaszt, és sokáig startup üzemmódban maradni, de ha nem is matematikailag lehetetlen, baromi nehéz. A kezdeti kollégák öregszenek, már a család fontosabb, mint hogy bármennyi órát beleáldozva része legyél a világ legjobb projektjének. A korábbi projektek termékei már fenntartó állapotba kerülnek, már tiéd az egész piac, nincs hová növekedni, sőt, jönnek fel a versenytársak, kénytelen vagy árban versenyképes maradni, így hirtelen már nem éri meg az építéskor felvett aranyárú emberekkel végeztetni a szalagmunkát. Dolgozóként, főleg lassan főzött béka módjára hozzá szokva a változásokhoz, nehéz észrevenni, hogy élharcosból szalagmunkás lettél, csak a negatív érzés jön, hogy egyre kevesebb az érdekes munka, folyamatos költség csökkentés van és mennek el a régi nagy nevek. Akinek szerencséje van vagy időben felismeri, továbbra is van sok jó lehetőség, ekkora cégekben mindig fő valami érdekes. Igen, a "sima" multiban is.