LXQt 2.1.0

Címkék

Megjelent a Lightweight Qt Desktop Environment 2.1.0-s kiadása. Ez a kiadás kísérleti, előzetes állapotú Wayland támogatást tartalmaz. Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Egyetértek. Az LX a névben még az LXDE-ből van, ahonnan forkolták, és az X az X11-et jelenti benne. Eleve nagyon régen már nincs semmi köze az LXDE-hez, teljesen át lett írva, ráadásul, most hogy Wayland-variánsa is van, végképp okafogyottá vált a neve, kéne egy nagyobb rebranding.

Az Xfce-nek is most jön ki egy új, Wayland-et is támogató kiadása, ott is dobhatnák a nevet, meg ezt az egeres/patkányos brand-et is, mert mindig is ronda volt és béna. Ennek a projektnek a nevében is az X az X-re (konkrétan XForms-ra) utal. Ráadásul, most, hogy a Linux egyre népszerűbb, válik mainstreammé, nem szerencsések ezek a random betűleveses nevek, egyszeri user ezeket ki se tudja ejteni, vagy megjegyezni.

A FOSS projektek sajnos ilyenek, megtartanak elavult neveket, nem jók névadásban. Pl. az Emacs is eredetileg csak egy makrócsomag volt egy TECO nevű text editorhoz, de aztán az évtizedek során önnön jogú megoldássá vált, semmi köze a TECO-hoz, de a név maradt. Vagy pl. a nomacs képszerkesztő, amiről mindenki azt hiszi a neve alapján, hogy Emacs-hez van köze, pedig nincs.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

feltetelezem hogy csomagfuggoseg problema, de ha debian 12-t felteszek DE nelkul, majd telepitem az lxde csomagot, akkor az jobban hasznalhato, mintha telepitem az lxqt csomagot, mert hianyozni fognak ikonok, emiatt szovegesen irja ki a dolgokat, ami egymasra csuszik, emiatt nem lehet rakattintani.

neked aztan fura humorod van...

Arra próbáltam utalni a saját szerény, kis eszközeimmel, hogy az Lxqt eléggé mostohagyerek kategória Debian alatt. Ez okozza az általad tapasztalt jelenséget is, mert a csomagok rosszabb esetben el se készülnek. Jobb esetben "csak" nem frissülnek. Emiatt, ha normálisan ki akarom próbálni a legfrissebb Lxqt-t, akkor más disztró után kell néznem.

Például őt találtam:

 https://github.com/porteux/porteux/?tab=readme-ov-file

Annyira nem mostohagyerek Debian alatt, hiszen a telepítő - amely nem támogat minden a disztróban lévő DE-t, az Lxqt-t kifejezetten támogatja, így valószínűnek tartom, hogy a Trixie-ben lesz megfelelő Lxqt támogatás. Az unstable ág nem arra van, hogy csomagjait stabilan használd, a függőség sem garantált, hanem kifejezetten arra, hogy onnan akkor kerüljön át valami a testingbe, amikor már átmegy a QA-n

A 2.0 valamikor áprilisban jelent meg, most meg keményen november van. Fél év alatt jutott be az unstable-be, közben már a 2.1nél jár a legfrisebb verzió. Emlékeim szerint az 1.4 is jóval hamarabb (1-2 hónap) bekerült a testingbe. Szóval nem látom ennek a "nagy siettségnek" az okát, hogy mire fel kell ennyire lemaradni egy főverzió váltással.