A Windows XP nem hasznontalan még 2024-ben sem ...

 

... futtathatsz benne mondjuk Windows 11-et! ^

Hozzászólások

Ja, csak szoftveres emulációban, nem használva a proci hardveres képességeit, mivel a Win11 64 bites csak szigorúan, ezért a hosztnak is 64 bitesnek kéne lennie. Van is 64 bites XP, ami egy Server 2003 home-osítva, de ugye az meg csalás, mivel az meg egy csomó 32 bites legacy konzumer alkalmazással, játékkal nem kompatibilis. Mondtam már hajbinak is, hogy ez önszivatásra jó, meg retrózásra. Ennyi, nem kell túl komolyan venni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

> 64 bites csak szigorúan, ezért a hosztnak is 64 bitesnek kéne lennie

ebben azert nem vagyok biztos. siman futtathatsz 32 bites linuxon is 64 bites appokat... bar a kernel azert kell ismerje a 64 bitet, de lehet processzenkent allitani a cpu-t hogy 32 vagy 64 bites kodot futtat-e by default.

mondjuk xp-nel ezt nem tudom hogy lehet kivitelezni :)

Igen, közben megnéztem, és rosszul emlékeztem. Lehetséges, de csak akkor, ha a proci támogat hardveres virtualizációt, meg egy csomó mindenre kell figyelni a guest beállításánál, akkor működhet, de akkor is nagy overhead-del, ergó szar teljesítménnyel fog futni, kb. szoftveres emuláció szintjén, szóval a lényeg lényege most is áll, hogy max. cirkuszi mutatványozás. Főleg XP korabeli hardvereknek lesz gyilkos, mivel azok eleve régi hardver okán nem valami combosak, a Win11 meg eleve erőforrás-temető natívan is (pláne, hogy default virtualizál ő maga is), kb. tragédia szintjén fog zögykölődni, max origós cikknek, meg Facebook-megosztásnak jó.

Ha meg nem korabeli hardverre szenvedi fel valaki, akkor meg hiába fut az XP, se GPU, se hangdriver, se hálózat, USB3, se semmi nem lesz, ami modern igény, lehet bambulni némán, offline a 640×480-as, 60 Hz-es felbontást, 256 színben.

Plusz ott van még, hogy a 32 bites XP ugye kimaxolódik 4 gigás címtérnél, amiből jó esetben 3-3,5 giga, ami használható is, sőt, még ebbe is belevág, hogy az alkalmazásnak folyamatonként van 2 gigás címtérkorlátja is, közben meg ezt a VM-ben futó Win11 alapból fel is zabálja azonnal, és elindulunk túrázni a Swap-hegységbe. Tényleg csak mazohistáknak való műfaj.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Valamiért úgy rémlik, ezt a 32-bites OS-ben 64-bites VM dolgot VBox-ban láttam. De simán emlékezhetek rosszul is.

Amúgy mi a francért futtatnék W11-et VM-en, ha egyszer a korábbiakkal se teszem önszántamból?

"Csalás" max. akkor, ha retrózol, egyébként az ezen való rugózás nettó szarrágás, amiről még mindig nem tudtál lejönni. Egyébként kérd számon a Microsoft-on az elnevezését, nem én találtam ki. A topik viszont nem a retrózásról szól, hanem az XP virtualizációra való használatától, tehát teljesen indokolatlan és off-topic a mantrád.

Mondtam már hajbinak is, hogy ez önszivatásra jó, meg retrózásra. Ennyi, nem kell túl komolyan venni.

Más szemében a szálkát, miközben te meg a gerendáddal szivatod magad.

Ez esetben:

A környezetvédelmi zónák bejelentésekor Euro 0 járművet több, mint félmillió autós használta. A piaci igény az egy olyan dolog, amit illik tiszteletben tartani és kiszolgálni. Erről szól(na) egy tisztességes kapitalizmus. Nem arról, hogy multiék ráerőltetik az újrafeltalált kereket az ügyfeleikre.

Képes magas ólomtartalmú benzint kezelni, ami minden Euro 0 gépjárművel kompatíbilis. Erre az EV képtelen. A kompatíbilitása a béka segge alatt van, a stabilitása erősen ingatag. Hosszú távú utazást el lehet felejteni (2023-ban bazdmeg!). Lehet, hogy van LED fényszóró, meg egyéb parasztvakítósüketítő ökörségek, de stabilitásban és kiszámíthatóságban össze nem hasonlítható a Euro 0 járművekkel, az Euro 0 javára.

Több millió jármű van a piacon, amik nem olmozott-üzemanyag-befogadó-képesek, vagy a koruk vagy a szabvány egyes implementációi közti inkompatíbilitás miatt. Emiatt töltés közben egy Auchan parkolóba mennek vissza, mert ott lehetséges egyszerre tankolni és vásárolni.

Egy 2023-ban is működő Lada egy olyan időtálló darab, ami nehezebben fog tönkremenni, mint a 20 000 €-ért kapható olcsó kínai szar, ami 2 éven belül használhatatlan lesz a bloated szoftverfrissítések vagy a tervezett elavulás miatt.

 

Forrás: https://hup.hu/comment/2990192#comment-2990192

:D

A csúsztatásaidtól hemzsegő, mindent mindennel összemosó szarkasztikádból kimaradt egy lényeges dolog.

A mai új autók minden külföldi országban beindulnak és lehet velük közlekedni. Míg a szarul-húgyul implementált, trágyadomb szabványú VoLTE-vel (amit a 2G és a 3G hívásokat bonyolító utódjának szánnak) a legtöbb országban nem lehet roamingolni.

Az ennek hasonlatban megfelelő okosautóhoz tehát olyan "okosút" kell, amivel való kompatíbilitáshoz az autógyártó külön firmware frissítést kell kiadjon. Máskülönben a külföldi utakon nem fog gurulni az autó. Ergo, ha az autónak lejár a garanciája és a gyártói támogatása, akkor már semmi esély nincs rá, hogy valaha is elindul ezeken az utakon, hiszen firmware frissítés sem lesz. Mondok még jobbat: az újonnan épített magyar autópályákon (új szolgáltatók analógiája) sem fog elindulni az autó. Ezzel szemben a régebbi, nemokosautók simán gurultak minden külföldi és belföldi úton, ahogy a 2G és 3G telefonok is tudtak mindenhova roamingolni, mindenféle extra és felesleges körök (pl. VoLTE profilok) nélkül. Talán így átmegy a lényege, pontosan mit is veszítünk majd a 2G lekapcsolásával.

Nem, még mindig nem.

Csak ugye te is beleesel a saját bigottságod csapdájába, miszerint ami 3-5 évnél régebbi az már egyenlő mindennel, ami előtte jött ki, sőt még a kőkorszakkal™, meg a barlanggal™ is. A Lada a 80-as évek autója. Ennek megfelelője legfeljebb egy 286-os, de inkább egy Commodore 64 vagy egy Videoton TV Computer. Igazi mintapéldája vagy a pszichológiai elavulást elmevírusként beszopó, reklámok által terelt fogyasztónak.

Pont nem passzol.

AZ IT-ban picit gyorsabb a fejlődés, mint a járműiparban.

Ezen meg jót röhögtem. Konkrétan ugyanaz a parasztvakítás, kamuinnovációk és paraméterekkel való centizgetések tömkelege körvonalazódnak a belsőégésű motoros és hibrid autópiacon, ami a PC- és notebook-piacon.

Pedig igaza van, főleg a szoftver változik gyorsabban. Az igények is változnak, pl. egy régi rendszeren nem volt fontos mindenféle védelem meg hálózati protollok, mert offline voltak a gépek. Meg pl. a web, internet is változik, új oldalak, szolgáltatások, technológiák jelennek meg, azok miatt változik a böngésző, kliensprogramok, a felhasználók is mindig átvándorolnak, átterelik őket. Pl. elég csak a fájlmegosztás nézni, Napster, KaZaA, eMule/EDK, DC++, torrent, stb., mindig van változás, ez így van mindenben.

Van, ami nem változik, text editing, word processing (szándékosan írom angolul, hogy ne mossa össze a szövegszerkesztés kifejezés mindkettőt), kiadványkezelés, táblázatkezelés, adatbázisok, fájlkezelés, ezek az alapok épp úgy maradnak, bár más-más alkalmazások és formátumok népszerűek rá. Ahogy jönnek az új OS-ek, gyakran a régi alkalmazásokat nem portolják rá, meg másik szolgáltatás terjed el helyette, más hardvereket és hardveres protokollokat kell kiszolgálni, stb.. Semmi nem örök életű, annak idején a CP/M, DOS is uralkodott, meg a Lotus-1-2-3, meg a WordPerfect, és hol vannak ezek ma már? Az IT sose ragadt le egy megoldásnál.

Van azonban egy kivétel: Unix és unixlike rendszerek hívásai, POSIX shell, coreutil, X11, C, stb., mert ezek nyíltan voltak kódolva, specifikálva, meg egyszerűen tartva, ezért ezeket sok rendszerre portolták, implementálták, ezért túlélt sok platform-, architektúraváltást, szuperszámítógéptől és mainframe-en át egészen az okosórákig, pénztárgépig fut mai napig mindenen. Okosan volt kigondolva, alap feladatokra lebontva, nyíltan tartva, így túl tudott élni, persze mindig más klón formájában. Az XP ezzel szemben egy zárt rendszer, zárt API, zárt alkalmazások voltak rá népszerűek, szépen el is tűnt a süllyesztőben, ahogy a MS kivezette, az iparág nem adott ki hozzá drivert, új szoftvert, régi szoftver új verzióját. Részben ezért, részben meg x86 only, és nem rugalmas rendszer (pl. headless rendszerekre nem jó). A kódja kiszivárgott, de túl későn. Te is csak nagyon nagy áldozatok árán tudod tovább futtatni, be kell vállalnod hozzá, hogy elavult hardveren maradsz, hogy egyes feladatokért át kell bootolj más rendszerre (SSD TRIM, Sony Vegas-szal vágást mondtad), le kell mondj új alkalmazásokról, stb..

A másik, ami lényeges, hogy az XP nem nyújtott semmi egyedülit. Multitaskingot, több felhasználót kezelni tud más rendszer is, egyszerű GUI-t, hagyományos tálca, start menü, ablakkezelő gombok, keretek, asztali ikonok segítségével sok rendszer GUI-ja megoldja épp úgy, csak X11-re fel tudsz húzni egy csomó hasonló megoldást (Gnome Classic, Mate, LXDE, LXQt, Trinity, Xfce, Cinnamon), még XP Luna / klasszik Win2k / klasszik Win9x skin és XP ikonkészlet (hagyományos és highres) is lesz rá, még az egérkurzor, rendszerfontok (ms-core-fonts), XP hangeffektek, XP login, XP splashscreen (itt és itt) is elérhetőek. Alkalmazások terén sem nyújtott pótolhatatlant, Notepad életérzését hozza a Leafpad, Notepad++-t a notepadqq, Winamp-ot az Audacious/QMMP, foobar2000 helyett DeadBeef, Total Commander a Double Commander, Paint helyett MyPaint, Pasziánsz/Admirális helyett AisleRiot vagy KPatience, Aknakereső helyett KMine, VBS helyett Gambas, AutoHotKey helyett AutoKey/xdotool, Movie Maker helyett OpenShot vagy Avidemux. MS Office helyett LibreOffice vagy OnlyOffice (ez MS formátumokban kompatibilisebb), Wordpad helyett AbiWord, IrfanView helyett XnView, XP számológép helyett galculator, stb.. Átlag felhasználó ezért tud használni XP-hez nagyon hasonló kinézetű, filozófiájú rendszert, úgy, hogy nem érzi, hogy sok hiányzik neki az XP-ből. Igen, néhány pixel máshol lesz (más gombok, ClearType nélkül a fontok simítása, stb. kicsit más), meg nem annyi msec alatt rajzol ki az öreganyád térde kalácsa (ez is csak a te gépeden lassabb, mert modern rendszeren a releváns GPU kompozitálása, meg a high refreshrate miatt még gyorsabb is), meg több memóriát eszik a rendszer (de több van az azt futtató hardverben is, manapság átlag 8-32 giga szokásos), meg egy-két alternatívából hiányzik 1-1 kevesek által használt funkció, de ezeken csak te fetrengsz, a felhasználók 99,9%-át marhára nem érdekli. Főleg, hogy a modern userek mindent weben meg online használnak, online streamet és online tartalmakat fogyasztanak, így maga az offline rendszer, offline appok még kevésbé érdeklik őket, hiszen az OS nekik már csak egy booloader a böngészőhöz meg az Electron-alapú appokhoz.

Kicsit ezt a hardverigényes logikád is ördögi körös. Régi hardveren maradsz, hogy XP-t használhass, de modern rendszerre nem váltasz, mert ahhoz túl régi és gyenge a hardvered, ebből meg nem azt vonod le, hogy hardvert kéne cserélni, hanem hogy az új rendszer szar. Közben meg ha a modern rendszert modern hardveren futtatnád, ugyanolyan jól futna, mint az XP a mostani vasadon. Vagyis jobban (mivel a hardver gyorsabban fejlődött, mint ahogy a szoftver bloatosodni tudott), de ezt ugye nem tudod meg, amíg nem váltasz. Főleg, hogy a bloat nagy része ki is kerülhető, ha van magadhoz való eszed, jól válogatod meg a rendszer komponenseit, alkalmazásokat.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Pedig igaza van

Nincs igaza abban, hogy ez a bloat szükségességét alátámasztaná.

főleg a szoftver változik gyorsabban

Nem a változás a kérdés, hanem, hogy mennyit hízik és mennyit nő az erőforráséhsége.

Az igények is változnak, pl. egy régi rendszeren nem volt fontos mindenféle védelem meg hálózati protollok, mert offline voltak a gépek.

Pontosan ugyanarra használjuk a laptopokat és ugyannyit vannak internetre kötve, mint 15 éve, amikor a laptopomat használatba vettem. Ezért szar, ha Zeller Mérnök Úr 3-5 éves = kőkorszakos-dinoszauruszos, szélsőségesen idealista, közhelyes stigmáit használod, mert simán összemosod a 80-as, 90-es évek offline világával akár az elmúlt 15 évet is.

Az XP ezzel szemben egy zárt rendszer

Nem az számít, hogy nyílt vagy zárt, hanem az, hogy mi az, ami működik rajta.

Te is csak nagyon nagy áldozatok árán tudod tovább futtatni, be kell vállalnod hozzá, hogy elavult hardveren maradsz, hogy egyes feladatokért át kell bootolj más rendszerre (SSD TRIM, Sony Vegas-szal vágást mondtad), le kell mondj új alkalmazásokról, stb..

Egyrészt, kisebb áldozatokat vállalok, mint te a Linuxoddal. Másrészt, számtalanszor elmondtam már neked, hogy nem hardverhez és nem OS-hez ragaszkodom, hanem a kettőhöz együtt. Ha nem tetszene az XP, már elmentem volna más irányba, akkor is, ha a hardvert cserélnem kell hozzá. Ha nem tetszene az hardver, van egy rakat gép, ami közül válogathatok, 3. generációig minden megy XP-vel. A munkám során elég sok gépet kipróbáltam, teszteltem már, képben vagyok, hogy milyen lehetséges alternatív konfigok vannak. Azért maradtam a HP-Compaq laptopomnál, mert ezt szeretném használni. Pont. Senki és semmi nem kényszerít rá.

Alkalmazások terén sem nyújtott pótolhatatlant

Az XP nem nyújtott, de a rá elérhető alkalmazások nyújtanak. A felsorolt szutykaid továbbra is QT-GTK-bloat-ok, amikre semmi értelme nincs lecserélni azokat a kiváló szoftvereket, amik XP-re 10+ éve elérhetőek és időtállóak, mert nagyon alaposan átgondolt, koncepcionálisan jól felépített, jól tervezett és implementált programok.

meg nem annyi msec alatt rajzol ki az öreganyád térde kalácsa

És nem is annyi másodperc alatt és jóval többet tekeri a CPU-t a babzsákfejlesztők kényelmes seggcsontjának köszönhetően.

ez is csak a te gépeden lassabb, mert modern rendszeren a releváns GPU kompozitálása, meg a high refreshrate miatt még gyorsabb is

Minden gépen mérhető a bloat, egy 4-5. generációs Intelen is, főleg ha energiatakarékos módban van a gép. Ezek nem GPU kompozitálás által kiváltható bloat-ok. Ezek tipikusan a pixmapok szoftveres előállítása közben, feleslegesen túlbonyolított szutykok objektumainak példányosítgatása közben bejövő bloat-ok.

meg egy-két alternatívából hiányzik 1-1 kevesek által használt funkció, de ezeken csak te fetrengsz

Nem fetrengek, hanem elégedettséggel használom azokat, a nem szuboptimális-de-FOSS megoldásokat, amik nekem több, mint egy évtizede beváltak és ha megszakadsz, se fogok mást hasznánli. Te nyugodtan vergődhetsz tovább a CLI-szutykaiddal, meg dist-upgrade-enként kicserélt rendszereddel.

Főleg, hogy a modern userek mindent weben meg online használnak, online streamet és online tartalmakat fogyasztanak, így maga az offline rendszer, offline appok még kevésbé érdeklik őket, hiszen az OS nekik már csak egy booloader a böngészőhöz meg az Electron-alapú appokhoz.

Amit fogyaszthatnának natív klienssel is, rendes médialejátszóval. Webböngészőben tévézni bloat.

Kicsit ezt a hardverigényes logikád is ördögi körös.

Elmondtam, hogy nincs benne ördögi kör. Ha nem érted, nem az én bajom.

Vagyis jobban (mivel a hardver gyorsabban fejlődött, mint ahogy a szoftver bloatosodni tudott), de ezt ugye nem tudod meg, amíg nem váltasz.

Loop: A munkám során elég sok gépet kipróbáltam, teszteltem már, képben vagyok, hogy milyen lehetséges alternatív konfigok vannak. Azért maradtam a HP-Compaq laptopomnál, mert ezt szeretném használni. Pont. Senki és semmi nem kényszerít rá.

Főleg, hogy a bloat nagy része ki is kerülhető, ha van magadhoz való eszed, jól válogatod meg a rendszer komponenseit, alkalmazásokat.

Pontosan ezt csinálom. :) Hogy nem úgy, ahogy neked tetszik, a te egyéni szocproblémád.

A te érvelési hibád pont hu: nem lehet igaza, mert az azt támasztaná alá, hogy igaza van. Értem.

Valójában igaza van. Változik a szoftver, mert a világ is nagyot változott. Igen, az emberek nagy része ugyanúgy egyszerű feladatokat csinál a gépen, böngészés, szövegszerkesztés, videónézés, zenehallgatás. De! Ennek egész más környezetben kell futni, ma már minden a neten lóg 24/7-ben, sokkal gyorsabban érkeznek a sebeshetőségek, egy-egy programnak jóval komplexebb protokollokat, biztonsági mizériákat, komplexebb kódekeket kell támogatnia, sokszor még több platformot is (PC, mobil, stb.). Így nem lehet változatlan.

A felhasználók is változtak meg az összetételük is. Régen csak poweruserek, kockák PC-ztek, meg neteztek, ma már mindenki, több a tudatlan, akinek még jobban le kell butítani dolgokat, még hülyebiztosabbá tenni (ma már sok felhasználó azt se tudja, hogy mi az a fájl, mappa, hogy vannak a mappák egymásba ágyazva, mi a meghajtó, mi a különbség a háttértár és a RAM között). A másik nagy tendenciaváltás, hogy minden centralizálva van, pár nagy multi kezében, és ezzel a monopóliummal vissza is élnek, ez is más fejlesztési trendeket céloz meg, de ennek kell mindenkinek megfelelnie.

A hardveres környezet is megváltozott, bonyolultabb GPU-kat, 64 bitet, sok (adott esetben már heterogén) mag között kell hatékonyan elosztani az erőforrásokat, más lett a desktopok-kijelzők felbontása (régi UI-os programok már itt elvéreznek nem skálázhatók, vagy nem eléggé, modern felbontásokon olvashatatlanok). Régebben nem kellett sok terás meghajtókat kezelni, meg ennyi szoftverlokalizációt, kollációt, 64 bites időbélyegzőt, stb..

Ezért nem lehet 1000 évig egy OS-en, meg azonos szoftvereken maradni. Vagyis lehet, de nem olyan formában, mint te képzeled, hogy POSReady, meg LTSC, hanem úgy, ahogy a Unix csinálta. Jó, tiszta, egyszerű koncepció mentén volt kitalálva, és szabványosították, így szabványkövető (POSIX, SUS, X), nyílt forkokként él tovább, ez garantálja a halhatatlanságát. Ezt a Windows nem tudja csinálni, mivel zárt kódú, meg nem elég jó a koncepció mögötte. Nem véletlen, hogy az a trend, hogy mára már minden OS unixlike, nem csak klasszik Unixok (AIX, HP-UX), meg BSD-k és Linux, de Solaris/Illumos, RedoxOS, Haiku, QNX, MacOS, iOS, Android, stb.. Egyedüli Window tartja magát ellenpéldának (meg a klónja a ReactOS), de az evolúció fel fogja őrőlni, mivel nem elég jó, és a minősége folyamatosan romlik is, egy előbb-utóbb beleáll a földbe. Régen még voltak más kivételek (DOS, OS/2). Jó, most is van, de azok már nagyon speciális, a tömegek által már nem használt OS-ek, pl. VMS, MenuetOS, stb..

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Értelme nem sok van, de tőle megszoktuk, őt így szeretjük, ettől különleges. Én se értem, hogy az XP-zést hogy veszi ilyen komolyan. Tényleg nem szólt már semmi mellette 2019-ben sem, nem hogy 2025-ben. A 2014-es XP EOL után még pár évig lehetett azzal jönni, hogy de a régi gépekre kell valami, de ugye már azok is a szeméttelepen vannak, meg a hulladékmegsemmisítőkben, meg hogy ATM és POS eszközök használják, de azokat is lecserélték már az elmúlt 5-6 évben többször is. Ma már annyira olcsó az erős hardver, hogy hihetetlen, sokszor a szemétre kidobják, mert el lettek mesterségesen avultatva a Win11-gyel, aki meg nem dobja ki, az is általában jelképes összegekért szabadul meg tőle.

A retrózáson kívül másra nem jó már régóta. Főleg virtuális gépezésre pocsék, 2 GB-nál kimaxolódik a 32 bites userspace-korlát miatt, az erőforrásokkal nagyon gyéren bánik, kilapozgatja a memóriát akkor is, ha bőven van szabadon, meg a CPU ütemezője is nagyon gyér ma már, főleg ha sok magot kell hajtani, stb.. A virtualizációhoz ügye ad hozzá semmit, hogy mi a host, a guest számít, azt akarja az ember használni.

Ez az emberke is, aki a cikkben beüzemelte rajta a virtuális gépet, csak viccnek szánta, hobbinak, hajbi meg komolyan veszi. Ezt írom úgy, hogy én szerettem az XP-t, egy csomó jó emlék köt hozzá, csomó jó régi (OpenGL és DirectX 8-9-es) játékot azon játszottam először, csapattuk rajta az ICQ-t, MSN messengert, Napstert, KaZaA-t, DC++-t, eMule-t, uTorrent-et, Winamp-ot, Nero Burning ROM-ot, ImgBrn-t, Windows Media Playert és a Classic változatát (K-Lite Codec Pack-re emlékszik még valaki?), IrfanView-t, Total Commandert, ZoneAlarm és Keiro megoldásokat, Innotek VirtualBox-ot, MS Virtual PC-t, Visual Basic-et, MovieMakert, Norton Ghost-ot, Partition Magic-et, Daemon Tools-t, Alcohol 120%-ot, korai (MS előtti) Skype-ot, stb.. Meg olyan gyökérségek, mint az Internet Explorer, The Bat!, Fraps, Nirsoft Resource Hacker, sok játékhoz kellő Punkbuster, GameSpy kliens, The All Seeing Eye, Xfire, meg volt valami Quake-kel induló server browser, QuakeWorld vagy mi volt a neve, szervereket lehetett vele keresni, már nem pontosan emlékszek a nevére, nem ugrik be. A Marine Aquarium Screensaver is emlékezetes. A másik, ami nem ugrik be pontosan, az egy hálózati csomagoptimizáló, traffic shaping szoftver volt, a net cFosSpeed-nek hozza, de nem vagyok benne biztos. Ott futott a tálcán, azon ment keresztül minden hálózati forgalom, és segítette a csomagforgalmat optimalizálni, így gyengébb (pl. ADSL-es) kapcsolaton, ha töltött valamit az ember, azt nem kellett lekorlátozni, hanem lehetett még mellette netezni, nem rohadt le az egész. Sokaknál még népszerű volt az Adobe Flashplayer, Flashget.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

XP-t használok offline gépen retrojátszani. Tegnap este is sikerült fél1ig knights and merchants-ezni :)

88-as vagyok, W3.1-re már emlékszem hogy nyomkodtam, de amikor komolyabban elkezdődött a kockulás a W95/98 környéke. Nekem ezen korszak játékai a retro és 99% elindul szépen XP-n. Gondolkodtam anno hogy összerakok egy 98SE retro gépet de sajnos a korabeli vasak már hajlamosak feladni, én meg nem szeretek forrasztgatni. XP-hez még relatíve könnyű gépet szerezni, csak a pincében van 3 laptop ami XP korabeli + a kis netbook amin játszok.

Egyik havernál játszottunk egy HP Vectra 486-os asztali gépen és egy Siemens Nixdorf, talán 386-os, mono LCD kijelzős laptopon, nullmodem kábelen (vagy LPT port vol?).

Szerk.: az az LCD olyan lassú volt, az egész játék összemosódott rajta.

...ez ráadásul SX-33, igaz toltam be mellé egy 80387-et. :)
Megy az, csak le kell venni gyengére a képminőséget és relatív kicsire venni az ablak méretet. Úgy játszható. :)

November 19-én 18:00-tól lesz nyilvános:
https://youtu.be/91RWpQL1IGA?si=izcp_3GaO_kGPLur

Ja, én is kerestem valamelyik nap itt, - a szokásos módon, - a privát elérhetőséget, - De az itteni "zárás" okozott nekem is pár "homlokráncoló" percet, mire rájöttem a "turpisságra". - (Az elérhetőségek "kurtítása" azért néha a "zseb" ellen dolgozhat, bár biztosan nyugalmasabb életet jelenthet.)

Szerintem nem szabad személyeskedésekbe, hitvitákba belemenni fórumokon. - Csak feleslegesen viszi az időt, árt a vérnyomásnak, és rossz döntésekhez vezethet. :)

Elment a Doom 1-2 386-oson, de még 320×200-as felbontásban is vissza kellett venni a renderméretet bélyegkép méretre, ha nem akartad, hogy akadjon. Ahhoz, hogy teljes 320×200-on játszani lehessen, kellett egy 486DX2/66, de még az is a minimumon karcolt, így a Doom 1-et se ajánlom 486DX2/80 vagy DX4/100 alatt.

A Quake azért elment szintén 320×200-ban egy 486DX4, 5x86-P75-ön, de nem volt meg a 20 fps, ahhoz tényleg Pentium kellett, abból is minimum 100 MHz-es, olyanom sose volt, csak 486DX4, AMD 5x86-P75 (160 MHz-re felhúzva 133-ról), meg Pentium 120 MHz P54C, utóbbin kellemesen futott 32 MB RAM társaságában. Egyébként a 486DX4 majdnem elég volt neki, ami miatt pont a határ alatt volt, az az, hogy a 486-osoknak még a FPU-ja gyengébb volt, az a Pentiumban, majd később a Cyrix 6x86-ban, meg a AMD K5-6 sorozatban már erősebbre sikerült. Nyilván ma már senki nem vitézkedik 3D-ben FPU-val meg MMX/SSE SIMD-vel, hanem a GPU-ra bízzák, ami pont az ilyen műveletek elvégzésére lett tervezve, kihegyezve.

Nem is ajánlom ezeket a játékokat egyébként eredeti platformon, DOS-on. Ezek modern portolással (OpenGL, Vulkan) jól futnak modern rendszeren, FullHD, 4K-8K-ban is, extra megvilágítással, sőt, még RayTracing-verzió is van belőlük. Így jobban élvezhetők maradnak. A Doom 1-2-őt ritkán veszem elő, de a VkQuake-en (Vulkan) elég sokszor, a mai napig jó, pörgős játék, az OpenGL-es meg jól fut max. grafikán, natív felbontáson egy 10-20 éves irodai, integrált GPU-s gépen is.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ja, úgy nincs is vele semmi baj. Arra való, nosztalgia, retró, legacy, a mai napig emiatt használják, mert sok játéknál utoljára ezzel futott a Securom védelem, meg az EAX, stb.. hajbival se az a baj, hogy még használja, hanem fő rendszernek akarja komolyan venni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

de hogy adok én ennek 4GB-nál több ramot?

A virtuális gépezés és régi rendszerek komplett emulációja per definitionem bloat, mivel a rendszeren belül fut egy komplett másik rendszer. Ezzel nincs is baj, ha valami szükségszerűen bloat, és nem öncélúan.

A 64 bites XP-vel az a baj, hogy hiába lenne jobb a 32 bitesnél, nincsenek meg a korlátai, sok 32 bites régi alkalmazás, játék, stb., amik miatt még lenne értelme XP-t használni, azok nem futnak, vagy csak sok kör szopás árán bírhatók működésre. Ez volt az oka, hogy mikor az XP volt a mainstream, ilyen 80-90% globális részesedéssel, akkor sem nagyon használták sokan a 64 bites verzióját.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Igazából az volt az oka, hogy nem volt rá nagyon igény sem. Amikor a 64 bites XP kijött, még viszonylag kevés ámítógép volt elérhető 64 bites processzorral, a régi vasak meg alapvetően bírták (ha nem "turbóztad" a procit, akkor az konkrétan ritkán ment tönkre). Mire a 64 bites gépek igazán mainstreamek lettek, már csőben volt a Longhorn, amiből később a Vista lett. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-