-

Fórumok

-

Hozzászólások

A munkáltató itthon is kérheti a táppénzen lévő dolgozók ellenőrzését.

BTW, jól megy a Teslád? Szervizelni sem kell?

A munkáltató itthon is kérheti a táppénzen lévő dolgozók ellenőrzését.

Kérheti, de szarnak rá! Tapasztalatból tudom. Én is szoktam beteglátogatásokat szervezni a HR-es kolleginával, amikor kilóg a lóláb. Vannak időszakok, amikor soka a megbetegedés.

BTW, jól megy a Teslád?

400kW+, jónak mondható.

Szervizelni sem kell?

Október elejére van időpontom, akkor jön a mobilszervizes házhoz. Valamit kicserél valahol. Aztán pár nap múlva beszem futóműállításra, mert Lőlő autópálya szétverte már megint... Meg hát lesz egy gumicsere is, amig nem kezdik el a téligumi őrületet, addig veszek rá egy nyári szettet. 60e km-ert raktam már a régi Pirellibe.

Lehet, hogy annak hangzik, de javaslom nézd egy kicsit más szemmel Jákub elvtárs kommentjeit. Amikor elfogynak a  -nem létező- érvek, olyankor jön az az ultimate mondása, hogy "ő is az, tehát tudja". Volt már itt amerikai emigráns, biogazdálkodó, építőmunkás, gépészmérnök, tudós, villamosmérnök, egyetemi tanár, csak még akasztott ember nem.

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

elkezdem majd gyűjteni tételesen.

A hétvégén takarítottam be összesen 530q Furmint, Hárslevelű és Muskotály fajtájú szölőt Tokaj-hegyalján. Van búza is 168ha-ról és lesz lesz napraforgó is 80ha-ról Békésben. Jegyezd fel a többihez Cicafiú!

Na most epitesz mernok vagyok, akik informatikus, aki bezony epitomunkas is, es ellattenyeszto, aki mellesleg rengeteg helyen elt mar, es bezony tanitott is. Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Es ha belegondolok, akkor mindegyik tipusban csinalok tobb dolgot is. Csak az informatikai palyafutasomat tekintve elegge szerteagazo a multam, de meg az epitomunkas is. Talan meg az allattenyeszto a legsimabb, legunalmasabb :D

Ne erts felre ezert meg nem ertek egyet a csavoval csak az indokod kb nem megfelelo ahhoz hogy belekossunk :D

Szerintem a gond itt csak annyi, hogy a sok személyisége között nem feltétlen van átjárás, nincs osztott memória. Amit az egyikkel hazudik, a másik őszintén letagadja, mert nem fér hozzá ahhoz a memóriablokkhoz.

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Valamit kicserél valahol.
Azta’ :D ez a Musk tényleg nagy kópé.

Lőlő autópálya szétverte
Hmm mégsem akkora kópé: nekem a prosztó-proli benzines autóimat még nem verte szét magyar pálya. Meg úgy általában pálya. Bazz ez komoly, pályázás után futóműállítás??

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Mondjuk amilyen trágya kátyus állapotban volt pár éve M1 meg M3, amiről cikkek is voltak hosszú hónapokig.

Az meg mellékes, h. szept1-n elkezdték feltúrni Letenyétől Agárd-ig az M7-et. Leterelés 7-es útra 5 km-ként. Összes kibaszott délbalatoni falun végiggurultunk. De az autópályamatricát kifizetteték erre a szakaszra is (h. bszák meg a kva anyjukat).

Vessetek a mokusok ele, de nem ertem a problemat. Aki valoban betegszabin van, annak nem jelent gondot az ellenorzes.

Amikor a dolgozó újra munkába áll úgy emlékszem kell orvosi igazolás ami munkaképességet bizonyítja, esetleges feladatok alól való felmentés: nem emelhet stb itt van megjegyezve. A kezelés részletei orvos és beteg közt marad, a beteg ezt közölheti a munkáltatóval de kétlem hogy kötelező, az más hogy egyesek nem bírják ki és mindenbe bele akarják ütni az orrukat.

valahogy a munkavállalónak tudatnia kell a munkáltatóval, ha a felépülése végett mondjuk napi 3-4 órát fizioterápián van

Kell? Miert, mi koze hozza?

Ad abszurdum ha kiir az orvos mert influenzas vagyok, vagy akarmi, miert nem mehetek el a nyaralonkba, ahol jobb a levego, es kevesbe erintkezek mas emberekkel?

Egyrészt: Elmész a nyaralóba gyógyulni vagy elmész a nyaralóba felújítani / kertet gondozni / kerítést építeni? Tudom, álljunk pozitívan a betegszabin / táppénzen lévőkhöz.

Másrészt: Ha a munkáltató ellenőriz és nem talál otthon vagy a tartózkodási helyeden többedik alkalommal se, akkor feltételezhet bizonyos susmust. Magyarországon élünk. Bár régebben több volt a csaló véleményem és tapasztalatom szerint. Most beszélhetnék akár szomszédomról, aki tavasszal és ősszel betegszabin volt - közben meg kertet gondozott, permetezett, betakarított, bort és pálinkát készített.

Hogy az eredeti témára is reagáljak: A betegszabi / táppénz számítása másképp van Magyarországon és Németországban. Odaát simán kapod a 100%-ot, amit a németek ki is használnak (német ismerősöktől, rokonoktól az info).

Én azon a véleményen vagyok, hogy erősen etikai kérdés ez. Ha korrekten állnak a felek egymáshoz és nem sumákolnak, akkor nincs gond.

Simán csinálják az echte németek is. Ha elbírja a rendszerük, hát tegyék....

Amúgy ez a "talpig becsületes precíz" jelző már régóta nem igaz. Régen se volt igaz. Ugyanúgy vannak ott is szorgos, dolgos, precíz emberek, mint lusta trehányok.

Nálam ott verték ki a biztosítékot, amikor megtapasztaltam saját szememmel, hogy KÉPESEK védőcsatorna, védőcső nélkül a vakolatban elvinni a lakásokban, házakban az erősáramot (230 V). És nem, nem 60 éves házakról beszélek, hanem 20-30 évesekről! Régió mindegy, ugyanezt eljátsszák bárhol Németországban.
Ergo ne lepődj meg, ha beversz egy kis szöget a falba, akkor megrázó élményben lesz részed.
Jobbra tartani se tudnak az autópályán. Többszöri személyes tapasztalat.

Csak amennyire a KRESZ szerint vezetnek az emberek, és a verda jogosítvánnyal megy, és nem benzinnel.

Vagy amennyire minden szoftver clean code és tesztelve van perf és security szempontból is, mielőtt kimegy publikusba.

Az építőiparban vannak a szabványok, meg vannak az okos megoldások. Sose kérdezd a szakácsot, hogy milyen hangot adott ki az az állat ami a levesben úszkál, és sose kérdezd a szakit, hogy mit művelt a tapéta alatt.

Ha valamit tényleg jónak akarsz tudni, akkor meg kell csinálnod magadnak, vagy ott kell állnod a mester válla fölött, ami ugyanannyi idő.

De amúgy bár neked lenne igazad!

Sőt, az, hogy valami jó megoldás, még nem biztos, hogy olyan elegáns megoldás, amire büszke lehet az ember. Láttam már védőcsőben vitt kábelt, ami mindenféle szögekben, keresztül-kasul ment a falakban. Csak tippelem, de valószínűleg el akartak lopni annyi kábelt amennyit csak lehetett, így a szerelvényeket a lehető legrövidebb utakon kötötték össze, vagyis többnyire ferdén. Szürreális látvány volt.

A német szabályozást nem ismerem. De a szabvány arról is szól, hogy hogyan kell elvinni a a vezetékeket a falban (legyen szó MM-ről vakolatban, vagy védőcsőben futóról), szóval, egy kis tájékozódás után elég minimális esélye van beleverni szöget a vakolatban futó kábelbe is.

Ad abszurdum ha kiir az orvos mert influenzas vagyok, vagy akarmi, miert nem mehetek el a nyaralonkba, ahol jobb a levego, es kevesbe erintkezek mas emberekkel?

Érdekességképpen írom, hogy jól meg voltam fázva télen egyszer. Talán december lehetett. Fájt a fejem, folyt az orrom, szarul éreztem magam.

Elutaztam Brazíliába, meglátogatni a barátnőmet. A megfázás, ami Magyarországon kb. egy hétig biztos kitartott máskor, a meleg nyárba érkezés után másfél nappal már nyom nélkül végetért.

Mielőtt valaki belekötne valamibe: nem voltam betegszabadságon ez alatt az idő alatt, szóval nem azt próbálom írni, hogy mit szabad és mit nem betegállományban, csak azt, hogy a környezetváltozás néha nagyon pozitív tud lenni.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

a munkavállalónak tudatnia kell a munkáltatóval, ha a felépülése végett mondjuk napi 3-4 órát fizioterápián van.

Miért gondolod, hogy tudatnia kellene ezt?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Jóhiszeműség és tisztesség elve. Ha a munkáltató részéről felmerül a gyanú, akkor nyilván először puhább eszközökkel fog próbálkozni. Pl: felhívja telefonon a munkavállalót, érdeklődik hogyléte felől. Ha a munkavállaló többedik alkalommal se veszi fel a telefont, akkor megteheti, hogy ellátogat a munkavállalóhoz. Ha a munkáltató nem találja otthon a munkavállalót, akkor ez bizonyos feltételezéseket erősíthet a munkáltatóban. Ez nyilván semmilyen jogkövetkezménnyel nem jár önmagában.
A munkáltató ezek után szokta általában elindítani a NEAK-nál a hivatalos eljárást.
Arról nem is beszélve, hogy az előléptetési / bónusz / jutalom listán hátrébb kerülhet a sumákoló munkavállaló. Esetleg lapát, ha nagyon kilóg a lóláb.

Egy cikk a témában: https://jogkoveto.hu/tudastar/keresokeptelenseg-ellenorzese

Megjegyzem, hogy rokonságban volt olyan, hogy a munkáltató hívta fel telefonon a rokonom rokonait, hogy XY nem ment be dolgozni már 2. napja, tudnak-e róla valamit. XY sose csinált olyat, hogy szó nélkül ne menjen be.
XY agyvérzést kapott. 2-2,5 napig öntudatlanul feküdt az ágyában. Szerencsére túlélte, valamennyire fel is épült, de leszázalékolták - fél oldala mozgásképtelen lett.
Szóval mindenki örüljön, ha a munkáltató legalább foglalkozik vele. Vannak ennek előnyei is.

OK, most a munkáltató oldaláról írsz, de ez teljesen más, mint amiről kérdeztem.

Azt írtad, hogy a munkavállalónak be kell jelentenie pl. a fizioterápiát. Akkor megegyezhetünk, hogy jófejségből akár be is jelentheti, de nem _kell_. Ugye? Én konkrétan a kell szóra akartam rákérdezni, érdekelt, hogy mi írja ezt elő. De ha semmi, akkor rendben. Felesleges szócséplés, ugorhatunk.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ez nem így van. Pszichés betegségnél nem kell otthon lennie, de az országhatárt nem lépheti át.

Nálam volt olyan csaj, aki öngyilkossági kísérlete után 1 év betegállományt tervezett. Félidőben a francia Alpkkban ugrott egy bombát hóban és ezt kirakta az instára. E-közjegyző, majd a lány megkeresése, hogy akkor ő most meggyógyult és egyben felmond. Megértette, mert amit csinált az táppénzcsalás.

Ha a doki beutalta egy szanatóriumba, akkor valid a dolog.

Ha saját döntés alapján utazott el valahova, akkor jó kérdés, hogy mi van. Táppénz alatt nem tudom, hogy hol kell lenni. Eddig én mindig itthon szenvedtem, de ha lenne egy nyaralóm a bánatban, akkor lehet, hogy inkább ott szeretnék gyógyulni, ahol mindenki békén hagy.

Szerintem ez lehet megbeszélés tárgya, ez függhet attól, hogy mennyire tartják normálisnak, mennyire tudja ezt ledumálni a főnökével. Szerintem ha én kiesnék egy hétre, és megkérdezném a főnököt, hogy nem gond-e ha nem itthon lennék betegszabin hanem a nyaralóban ahol csend-béke-nyugalom van, szerintem engedné, mert ismer, és tudja, hogy nem visszaélni akarok a helyzettel.

Ha egy arctalan droid az ember egy multiban, akkor persze szívás lehet még akkor is, ha az emberünk egyébként tényleg beteg. Van arra valami szabályzás, hogy betegszabi alatt hol kell lenni? 

Régebben (nem tudom, hogy ez mennyire változott) létezett fekvőbeteg és járóbeteg. A munkáltatónak ugyan nem kötötték az orrára, de a TB természetesen tudott róla, és mivel annak idején a teljes járulékot a TB fizette, tartott is ellenőrzést fekvőbetegeknél (járóbetegnél nem, mert az bármikor elmehetett otthonról).

Javaslom, ne keress ebben győzelmet, mert egyrészt egy bolonddal versenyre kelni eleve szellemi vereség, másrészt a hozzászólásoddal ismét bebizonyítottad, hogy a valóság két egymás melletti darabkáját sem vagy képes az elmédben összeilleszteni.

:)

ez nagyon nagy baj

szép világban az orvosnak terápiát kéne javasolnia és az egyének kéne tudnia milyen gyógymódot választ, mi a legjobb neki, mert az egészség az ő joga, és valszeg ő van tisztában mi haszál neki

főleg a mai világban ahol az előírt orvosi protokoll gyakran többet árt mint használ és mindenki azt keresi hogy tudna kibújni alóla saját gyógyulásának érdekében de még kapjon táppénzt

ha az egyén szándékosan nem akar meggyógyulni az más kérdés, akkor valóban nem jár a táppénz

de pl nekem ne mondják meg hogy 2kg antibiotikum + covid vakcina + szteroid fájdalom csillapító + sugarazzam magam szét CT-vel + vérnyomás csökkentő és vérnyomás növelő és béta blokkoló + pajzsmrigy hormon, amikor egy diéta változtatás, jóga és egy masszázs is elég

Azért na... könyörgöm. Attól még hogy előfordul (vajon mekkora százalékban?) még nem ez lesz az általános (=ilyen rossz a helyzet).

Az utóbbi... 10 évben - a fene se emlékszik mi volt korábban - biztosan az volt az összes munkahelyen, hogy bemondásra távol lehettem max. három napot. Ha szükség volt, éltem is vele. A háziorvosom is olyan volt, hogy ha mondtam neki, hogy írjon ki (mert ha alszom két napot, plusz a hétvége, akkor hétfőn kutya bajom, de ha maradok dolgozni, akkor előbb-utóbb jövök vissza), akkor kiírt.

Aztán persze nem lehetetlen, hogy előfordult a történelem során, hogy valaki visszaélt ezzel a lehetőséggel.

Nem egyedi. Szlovákiában is így van - ismerős mondta nemrég. Szerintem a helyzet nem kifejezetten rossz, próbálják szűrni a csalókat akik a rendszeren élősködnek.
Itt Írországban van 5 nap betegszabadság/év aztán pedig a munkáltató könyörületén múlik mi lesz a sorsa annak aki beteg mert lenni. Írországban van hosszan tartó betegség kategória, az max 1 évig mehet, de többet nem tudok. Csalókat itt is szűrik valahogy, a mikéntjét nem tudom.
 

Nekem nem nagyon volt ilyen a táppénzes papíromon, de meg is lennék verve ha ilyen lenne, mert ha én elmegyek bevásárolni, akkor jó eséllyel nem érek vissza egy órán belül. És nyilván receptes gyógyszert nem lehet házhoz kérni, tehát a patikába el kell menni, akkor viszont már elmegyek a boltba is, hogy legyen ennivalóm - és hopp 1.5-2 óra. Mert az állam nem állja a házhoz rendelés extra költségét.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Ha befizet egy wellness szállóba családostól, akkor bizony táppénzcsalást követ el. 

Max ha el is megy munkaidőben. Viszont ha múszak után megy el, akkor nem.

Amúgy meg erősen kérdéses az is, mert ha a plázába megy el bevásárolni, akkor mi is a helyzet? Vagy ha munkaidő után elmegy a moziba/színházba?

Mondjuk mozgásszervi problémával van táppénzen, és elmegy Hévízre néhány napra, saját költségén fürdőkúra, masszázs, gyógykezelés - egy wellness szállodában, és viszi a családját is. A kérdés az, hogy ez szolgálja-e jobban a felépülését és a munkába történő mielőbbi visszatérését, vagy az, hogy otthon nyög és nyomja az ágyat, meg elmegy helyette heti egyszer-kétszer fizikoterápiára?

Erősen betegségtől és orvostól függ. Egy átélt infarktussal pl. elég nagy valószínűséggel meg lehet kapni a füredi szanatóriumot (bátyámank volt 'szerencséje' hozzá, pedig nem is infraktus volt, csak egy annál kisebb roham). Sok évvel ezelőtt engem is el akartak küldeni egy kékestetői szanatóriumba, de az már közel negyven éve volt, így nem releváns.

Velem konkrétan előfordult az, hogy betegszabadságon voltam valami téli vírussal egy egész hétig. Közben a főnököm "ellenőrizni" akart, de nem talált a lakáscímemen.

Mikor visszatértem, ezt felhozta kötekedésképpen.

Aztán amikor mondtam neki, hogy persze, mert 3 utcával odébb a nyugdíjas nagymamám lakásában a kis szobában feküdtem, ahol meleg volt, jó kaja, és a nagyi ágyba hozta a meleg teát, és ez nekem jobb volt, mint egy üres házban egyedül megpróbálni saját magamat ellátni, szédülve, gyengén, fájó fejjel, akkor meg csak hápogott.

Szóval ja. Nem jelent gondot az ellenőrzés.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ó, ez egy kifejezetten negatív figura volt.

Soha egyik másik munkahelyemen, egyik másik főnököm se akart ellenőrizni, se személyesen, se OEP-en, se más csatornákon keresztül.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Én elolvastam ezt a cikket reggel, és az alapján nem tűnik földtől elrugaszkodottnak az, hogy nem hiszik el, hogy a nyár közepén az állomány 18%-a beteg egyszerre annyira, hogy otthon kell maradnia.

Ezen felül nem értem a szakszervezetet sem. Egy cég sem bír 20%-kal több embert fizetni a szükségesnél, hogy az egyötöd gond nélkül otthon maradhasson, ha olyanja van.

Ráadásul feltételezem, hogy nem tősgyökeres német állampolgárok ezek a nagyszámú betegeskedő munkavállalók, hanem törökök, bolgárok, románok, magyarok, satöbbi, akik szépen hazamentek nyáron a csalához úgy, hogy szabijuk már nem volt annyi, vagy meg akarták tartani a karácsonyi időszakra...

Itthon is ellenőriz az OEP, kérés nélkül is, hogy otthon van-e a beteg - amikor olyanja van. Ugyanis az első két hét ugyan a munkáltató bukója, de a többi az államé, és ha táppénz alatt kiderül, hogy nem is beteg, akkor az sikkasztás, lopás vagy valami hasonló bűncselekmény elkövetése, amit szeretnek megfogni.

Én ezt értem, de ha valaki ezzel csal, az az orvos felelőssége, mert ha nem beteg, vagy nem annyira, akkor miért írta ki táppénzre, betegszabira? Ha meg beteg, akkor meg minek házi fogságra ítélni, csak azért, hogy mindenki megnyugodjon, hogy valóban beteg?

Persze olyan esetekben megértem, hogy próbál a munkáltató valamit tenni, mikor valaki ezzel visszaél, nekem is voltak itt-ott munkatársaim, itt kint Angliában is, hogy mikor nem volt elég szabadságuk, akkor egy dokival írattak igazolást, hogy betegek voltak, csak ezzel nem tudtak takarékosan bánni, túl sokat hiányoztak, elszalad velük a ló.

Szerintem erre a megoldás az lenne, ha a hosszabb táppénzeseket berendelnék rendszeres orvosi megjelenésre, akkor nem tud mellette elmenni nyaralgatni, meg nem engedné túl sokáig húzódni a gyógyulást, de nem lenne ez a megfigyelős, külön ellenőrzős rendszer.

Ez itt Angliában külön gond, mivel nincs táppénznek megfelelője. Itt az orvos nem ír ki, hanem utólag ad igazolást, és azt is csak akkor, ha 7 napnál tovább nem dolgoztál (ilyenkor a munkáltatónak minimum betegpénzt is kell fizessen, de csak annak, az állam nem száll be ebbe), 7 nap alatt a munkahelynek bemondásra, ellenőrzés nélkül jogszabályilag el kell fogadnia a betegség tényét, de sajnos a gyakorlatban a sok spíler miatt nem szokták, jogellenesen. Így vagy valakinek mennie kell betegen is dolgozni, ha félti az állását, vagy el kell mennie magánorvoshoz, ami jó drága is, és ott leíratni, hogy beteg. Az állami orvosok itt ugyanis szigorítottak, és 7 nap alatt senki nem ad igazolást, hogy a rendszernek érvényt szerezzenek, és a munkáltatókat rászoktassák, hogy ezzel ne szórakozzanak, hanem fogadják el automatikusan 7 nap hiányzás alatt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

ha valaki ezzel csal, az az orvos felelőssége, mert ha nem beteg, vagy nem annyira, akkor miért írta ki táppénzre, betegszabira?

Kezitcsokolom, doktorno, egesz nap fosok es hanyok, kerem legyen olyan kedves, hogy tappenzre kiirni sziveskedjen. Alaszolgaja.

Aztan, hacsak nem varja meg a doki, hogy lefosd a bokad, kiir, es eselye nincs megbizonyosodni rola, hogy kamuztal-e.

+1

mikor tavasszal lerokkantam 2 hétre, szóltam a háziorvosnak h. mizujs, nem megyek táppénzre mert ágyból fekve el tudom látni a melómat (telefonban mítingben pofázások főleg, email írás-olvasás). Bemenni az első pár napban amúgysem tudtam volna a rendelőbe, ágyból alig bírtam felkelni wc-hez. Így írt igazolást emailben, rwndelőbe be se tettem a lábamat, se ki nem jött házhoz megnézni.

Vannak ennél százmilliárdszor nagyobb bajok a magyar egészség(telen)üggyel.

Ebben van valami, de maradjunk abban, hogy egy orvos látja rajtad, ha kamuzol. Eleve ismer is, mert nem először mész hozzá, valószínű, ismeri a kórtörténeted, meg hogy egy évben hányszor vagy beteg, mire vagy kényes, meg úgy egy képzett doki egyébként ki látja, ha nincs semmi bajod. Fosásért eleve nem fog túl hosszú időre kiírni. Aki komolyan beteg, az szokott látszani valakin, vagy ha nem, akkor valami vizsgálati eredményen, leleten. Nyilván 1-2 ember át tudja magát spílerkedni a rendszer résein, de tömegesen nem tudják.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A hanyos-fosos rotavirus egy retento szar dolog. Gyerek hazahozta, felesegemhez mentot kellet hivni, mert a kiszaradastol (nem maradt meg benne semmi folyadek) osszeesett.

Ez is csak ugy kezdodott, hogy hallottuk, hogy egy gyerek bekakilt oran, masnap mar a fel osztaly hianyzott, harmadnap a mi gyerekunknek is mosni kellett a gyatyajat.

Kurva viccesek es izgalmasak lesznek ezek a sztorik amikor nagyszulok leszunk, de most per pillanat annyira nem jo visszaemlekezni ra. 

Coviddal szívesen látnám az ellenőröket ha ennyire érdeklődőek XD

Nálunk nagy probléma most ez….

 

konstans 15% a hiányzás . Egy 5500 fős cégnél azért ez már komoly gond.. sajna nem lehet több ember felvételével megoldani egy ilyet, mert a % attól nem változik ….

Nálam is. Az utolsó 30 évben először a csütörtöki napon be kellett ülnöm az ugyfélszolgálatra dolgozni. Megjegyzem élveztem, másnap is bementem.  Egyszerűen a 30 alatti korosztály a taknyos orrot olyan komolyan veszi, mint  az 50es a covidot.

Azt látom, hogy ez a generáció ki fogja magát íratni a munkaerőpiacról. A legtöbb fejlesztés ennek a generációnak a megbizhatatlansága miatt lesz és a lecserélésére fog irányulni.

Van olyan kollégám aki szeptemberben eddig 3 napot volt bent. Szabi-beteg-gyerekbeteg kombó.

Tegyük hozzá, hogy egy taknyos gyerek ha bekerül a közösségbe, percek alatt végigfertőz 35 másikat, akik hazaviszik a testvérekre, szülőkre, nagyszülőkre is ráragasztják azonnal. Biztosan jobb ha marad otthon.

A probléma az, hogy a 35-ből csak 1 szülő megy a régi eljárásrend szerint, a 34-é már semmit sem ér.

Most akkor el kéne dönteni, hogy mi a fontosabb, hogy a dolgozó ott legyen a melóba, vagy két köhintéssel már legyen otthon a gyerekkel. Mert ugye a kisgyereket egyedül nem lehet hagyni.

(És amúgy ezzel az új rendszerrel is ugyanúgy beteglesz mindenki, szóval megelőzni nem előzi meg, maximum a végigfertőzési idő lassabb)

Hogyne lett volna. Óvodában, bölcsödében nem azt kellett igazolni, hogy beteg a gyerek, ezért nem jelent meg, hanem később arról kellett igazolást vinni, hogy egészséges, közösségbe mehet. Lehet, hogy egy-két tüsszentésért nem küldték haza, de előfordult, hogy hazaküldték. Persze kérdés, hogy mit jelent nálad a 'régen', ez a 80-as években volt.

Szülők szerint az én gyerekkoromba (80-as évek), az az volt alapvetően (itt nálunk, mert simán lehet, hogy ezek a dolgok megyénként, városonként változtak), hogy amíg nincs láz, meg nem bágyadt a gyerek addig lehetett vinni. Gyári munka fontosabb volt.

Amikor en voltam iskolas, ha folyt az orrrom a tanarno adott zsepit. Amig nem voltam lazas, nem usztam meg az iskolat.

Jelenleg (covid ota) ha a fiamnak folyik az orra, hivjak az anyjat vagy engem, hogy azonnal vigyuk haza, es egy hetig vissza se mehet, csak egeszseges igazolassal.

Ez egy sima natha eseten rettento bosszanto, de egyebkent ertheto, mert ha covid, akkor sokkal tobb emberbek okozhat gondot egy fertozott, vagyis nem eri meg kockaztatni.

Ez valami központi előírás, vagy egyedi sajátosság? Voltam mostanában kórházban, orvosoknál is, és ma már minden ugyanúgy megy mint a covid előtt, se teszt, se oltás nézés (lehet már amúgy is lejárt) semmi covid specifikus dolog.

Akkor, ha az óvónéni úgy tudja, valaki van, aki a gyerekkel otthon tud maradni...

Értem ez alatt, tud ráérő nagymamáról vagy olyan helyen dolgozó szülőről, aki könnyen otthon tu d maradni. Amikor a szülő(k) azt mondják neki, hogy nem tudják megoldani a gyerekkel otthon maradást, azoknak a gyereke járhat betegen is a többi (még) egészséges közé, merthát szegény szülők. De aki az óvónő szerin tmeg tudja oldani, az hogy képzeli, hogy betegen bevitte egyáltalán a gyereket. Minden egy csoporton belül is, nem csak az egész ovira vetítve. Húgomtól hallottam, nem kitaláltam.

Es mi ezzel a gond? Ha en lennek ovono, en is igy merlegelnek. A covid para ota a taknyos gyerekrol nem lehet tudni, hogy mennyire veszelyes. Csokkenteni a veszel merteket ugy lehet, hogy ha van ra mod, akkor ne legyen a tobbi kozott.

Ezert ha van ra mod elkuldik, ha nincs, akkor meg remenykednek, hogy csak natha. Ennel jobb megoldast en sem tudok.

Mondom ezt ugy, hogy engem is szopatnak ezzel a gxakorlattal. En sem orulok neki, de megertem a masik oldalt, elvegre o sok gyetekert felel, nem csak az enyemert.

A megoldás az lenne, ha mindenkinek haza kellene vinni/otthon kellene tartani a gyereket, ha beteg. Ha nem lennének olyanok, akik némi sírással elérik, hogy nekik bent lehessen az egyébként beteg gyerek is az oviban/suliban.

Nem az a kifogásom, hogy hazaküldik, hanem az, hogy van, akire ez nem vonatkozik.

Ja, ez lenne a megoldas, ez nem vitas.

A problema csak az, hogy van ahol egyik szulo munkaja sem HO kepes, ergo nekik kozosen sincs annyi szabadsaguk, ami eleg lenne egy fel tanevre. Es akkor meg ott a tanev masik fele.  A nagymamak nalunk sem jatszanak, raadasul pont beteg gyereket nem jo otlet 70+ csaladtagok kozelebe engedni, kiveve ha mar nagyon szeretne orokolni az ember.

Szoval ja, ez lenne a jo megoldas, csak sajna az emberek jo resze szamara lehetetlen igy tenni.

Miért, amikor a gyerek beteg, akkor a rendes szabadságából vesz ki a szülő otthon maradni vele? Én ezt azért kétlem.

Egyszerűen csak a legtöbb szülő (aki nem marad otthon a beteg gyerekkel) a munkahely féltése vagy valami megfelelési kényszer okán inkább nem marad otthon a beteg gyerekkel, hanem járatja tovább betegen oviba/suliba, és megy dolgozni.

Amint megjött a szeptember, gyerek ismét ment a társaságba  azonnal haza is hozta az őszi 1. kovidot. A hely is bezárt majdnem 1 hétre. Most csak 2-3 napig volt nekem intenzív. Abból 1 nap voltam szarul, és kb. már vártam a szokásos forgatókönyvet az 1. tünetek megjelenésekor.

Ez nálunk is konstans probléma. Főleg amikor a két gyerek két eltérő közösségben cserélgette az ártásokat (óvoda és iskola) akkor a szeptember első hetéig október közepéig nem lehetett tervezni, mert vagy egyik, vagy másik vagy mindkettő, vagy asszony, vagy én voltam rottyon.

Erre jó megoldás a HO, most a cég nem érzi meg, ha a gyerek a másik szobában legózik és elhasznál napi 20-30 zsepit. Ha nem lenne HO, akkor gondozási táppénzen kellett volna lennem konkrétan az előző héten is.

és elhasznál napi 20-30 zsepit

Vegyetek egy orrszivo porszivot meg egy akksis porszivot (pl. parkside), es ne fujja a gyerek az orrat a zsepibe. Komoly fulproblema lehet belőle, aminek a vége műtét (fül felszurasa).

Van aki hajlamosabb, de a gyerekek kb. mind.

Nálunk tavaly majdnem műtét lett, csak én ellenalltam, és nem engedtem az orvosoknak.

De nem játék. Nem szabad félvállról venni.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Nálunk van olyan kolléga (több is, de egy kiemelkedik, ráadásul kisker üzleti eladó, nem szellemi "szabadfoglalkozású" háttérember), aki évi 2-3 hónapot van otthon a gyerekekkel betegszabin (azonnal hazaküldik egy tüsszentére a gyerekeit, mert tudják, van aki otthon tud maradni velük, és a feleségére a melóhelyén már rászóltak, hogy azért a gyerekkel otthon maradásnak is van határa), meg persze a normál 30 napinyi szabit is kiveszi. Ráadásul mindezt úgy, hogy - a betegségek jelentkezésére jellemzően - aznap reggel telefonál, hogy nem jön, mert ez van, oldjátok meg. Aztán random napig nem jelentkezik, majd egyszer csak jön dolgozni.

Én igazából nem tudom eldönteni, hogy ezt hogyan kell/érdemes kezelni.

Én igazából nem tudom eldönteni, hogy ezt hogyan kell/érdemes kezelni.

Mármint melyik oldalán kezelni a történetet? Szenvedő félként (szülő) hogyan add be a munkáltatódnak h. megint lecsapott a megbetegedés? Vagy másik oldalról munkáltatóként nem tetszik h. reggel 8-9kor jön a jelentés h. az embered megint nem tud bejönni aznap?

Ha előző este 11kor küldi azt az sms-t, vagy aznap reggel 5-6kor, az miben lenne jobb?

Az, hogy este vagy reggel szól, teljesen mindegy. Én inkább az látnám helyesnek ilyen esetben, ha a két szülő egyenlő arányban maradna otthon a gyerekkel, meg az összes szülő jobban figyelne a gyerek egészségére, hogy ne az legyen amit írok, hogy az első nap az összes gyerek betegen megy haza, mert valaki mégis bevitte a már beteg gyereket a közösségbe.

A munkáltató ez esetben szerencsére nem én vagyok, így nem nekem kell ezzel bármit kezdenem. De azt látom céges oldalról nézve, hogy a magas közterhek, a magas árak, a mesterségesen felnyomott bérek miatt nagyon nem mindegy, ki mennyibe van a cégnek, mennyire rentábilis az alkalmazása. Meg azt, hogy ilyen gazdasági környezetben inkább nem a kisgyerekes szülőket veszik fel, legalábbis kisebb cégekhez, mert egyszerűen nincs pénzük arra, hogy sokat otthon legyen a szülő a gyerekkel.

Viszont ez meg nem segíti elő, hogy a születésszám érdemben növekedjen. A lakhatási támogatások csak az ingatlan árakat nyomták fel az égbe, ergo nem lehet könnyebben lakáshoz jutni gyerekkel (sőt), a gyerek után járó támogatások meg vagy nevetséges összegűek, vagy nem jogosult rá a szülő (vagy csak korlátozottan). És akkor még az, hogy a vállakozások terhei miatt nem a gyerekeseket vagy gyerekvállalás előtt állókat részesítik előnyben (hogy finoman fogalmazzak) felvételkor.

Kenyszerhelyzetben van a szulo is. En is sokat vagyok otthon a gyrtekkel, es nem jokedvembol. Szerintem iskola/ovoda tanar/ovono valogatja, hogy mennyire szokas hazakuldeni a gyerekeket.

Nalunk eleg szigoruak, hamar hazakuldik. 10-bol 6-7 alkalommal potyara, mert "semmi baja", de volt mar jo parszor, amikor mar aznap este belazasodott, ilyenkor jellemzoen az egesz csaladon atmegy amit hazahozott a sulibol.

Ha nem lenne HO, tenyleg nem tudom, hogy hogyan oldanam meg, hiszen kotelezoen ott kell lennem a gyerek mellett. Egy 10 es egy 8 evest az ember nem hagy magara. 

Természetesen. A kolléga, akiről beszélek, az is a gyerekekkel van otthon, nem csak elblicceli a napokat a gyerekekre hivatkozva.

De attól még valakinek el kell végeznie a munkáját, mert az nem olyan, ami HO-ban megoldható. Innentől fogva jelent problémát, hogy ez évi 2-3 hónap.

Ha most tényleg azt kérdezed, hogy lehet-e nullára csökkenteni, akkor nincs miről beszélni, mert ez egy hülye kérdés.

Ha viszont azt kérdezed, hogy kevesebb lesz-e az óvodában, iskolában a légúti megbetegedések száma amennyiben perfekt az egészségügy, példának okáért megszűnik a háziorvosi és a gyermek háziorvosi praxis hiány, és a bonyolultabb eseteket nem a szőnyeg alá seprik az erőforrás hiány miatt, akkor igen, kevesebb lesz a beteg, egyúttal kevesebb a továbbfertőzés, például a dolgozó felnőttekre, ergo kevesebb felnőtt megy táppénzre.

Ezek itt alul nyilván mind hazudnak, az egyik fülükbe Soros, a másikba Gyurcsány duruzsol, hiszen hogy is lehetne másképp, miközben előre megyünk és nem hátra? 

https://telex.hu/belfold/2024/08/14/orvos-haziorvosi-praxis-orvosi-ugye…

https://www.valaszonline.hu/2024/08/14/egeszsegugyi-korhaz-haziorvos-pr…

https://index.hu/belfold/2024/08/15/haziorvoshiany-haziorvosi-praxis-ko…

Ezekre a léguti betegségekre nincs gyogyszer, nem igen kell hozzá orvost se látogatni. Nyugaton, ahol mézből van minden, se mennek az emberek ilyennel orvoshoz. Szóval, szreintem ezeknél a betegségeknél pont tökmindegy, hogy hogyan van a háziorvos meg az ügyelet meg a többi, mert itt kb. csak egyéni védekezésre van lehetőség.

hát igen. a munkáltató elvárja hogy covidosan is bemenj dolgozni meg influenzásan, meg taknyolva lázasan. aztán hisztizik hogy a fél iroda beteg meg megy az ellenőrizgetés. :D:D:D

sok ilyet látok a környezetemben. pl. egyik barátom munkahelyén jelenléti bónusz is van, és ha 1 napot elmegy táppénzre valaki akkor egyből -100k a fizuból plusz még a táppénz meg a gyógyszerek. eredmény: folyamatosan beteg az iroda fele, a családjaik, de legalább bent van a munkagép (akarom mondani ember) és termel :) a profit meglesz, a munkaerő meg dögöljön meg nyugodtan...

szerencsére nálunk a főnökség is úgy van vele, hogy, ha kicsit is beteg vagy akkor maradj otthon. nincs is ebből nálunk semmi gond így. nincs kiesve a társaság fele egy influenza szezonban, ritkán betegek igazából az emberek. nyilván volt aki visszaélt vele (1 ember az elmúlt 10 évben) ő ki is lett baszva egyhamar. 

szóval lehet ezt emberségesen is csinálni még ésszel, bár az nem túl magyar módi azt elismerem. :D

Betegszabadságon lévő dolgozók otthoni ellenőrzését rendelte el a Tesla németországi üzemének egyik igazgatója, aki a vállalat alkalmazottainak munkamoráljára akart hatni.

Ugyanezt home office-szal, pls.

trey @ gépház

Oh, hogyne olvastam volna el. Ismerem ezeket a kávezgatós sztorikat, amikor megfeszül valaki a munkában...

Csak tudod ez munkáltatói szempontból teljesen értelmezhetetlen.

Ha hétvégén ténylegesen munkavégzésről van szó, akkor azt túlórának hívják, és túlóra pénz jár érte.

Ha a hétközbeni melóját végzi el (késve) hétvégén, akkor az mégis milyen előnnyel jár a cégnek?

Egyszerűen csak rontja a a többiek hozzáállását, mivel hétközben (saját bevallása szerint) elérhetetlen, így aki hétközben szeretné elérni, mert ő történetesen tényleg dolgozik hétközben (és nem a lábát lógatja), az nem tudja.

 

Én az ilyen tológatós (és még erre büszke is) embertől az elsők között válnék meg.

A kamu az kamu.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

"Ha a hétközbeni melóját végzi el (késve) hétvégén"

Sehol nem írta, hogy késve. A kiadott feladat határidőre elkészült? Igen. Az, hogy egy mondjuk hétfőn reggelre határidős feladat nincs kész pénteken nap végére, az maximum a "H-P 9:00-17:00 heti 40 óra" bűvkörében élő főnököt izgatja, egy jó vezetőt nem, pláne ha a dolgozóról lehet tudni, hogy határidőre készen lesz a melóval akkor is, ha hét végére csúszik annak egy része. 

De lehet olyan is, hogy előre hozza a feladat egyik vagy másik részét, hogy az ilyen blokkolóóra-buzi főnöknek szépen írhassa az időelszámolásba hétfő 9:00-től a hét végén eltöltött órákat, miközben azzal a privát dolgával foglalkozik, amivel hét végén nem lehetett.
Ettől _sem_ lesz senkinek gyereke, a feladat meg lett csinálva, a blokkolóóra-buzi főnök élvezkedhet a 9:00-17:00 kitöltött munkaidőn - a dolgozó meg kényelmesen beosztva az idejét éli világát, és végzi rendben és határidőre a dolgát.

"Én az ilyen tológatós (és még erre büszke is) embertől az elsők között válnék meg."

A fenti leírásban szerintem magadra ismersz, hogy melyik főnök lennél... A normális dolgozó az ilyen főnököt hagyja ott az első adandó alkalommal, mint az eb a szaharát...

 

Node, nyitott kapupat döngetsz. Távmunkavégzés esetén (mert ugye ilyen, hogy home office nincs a jogban) meg kell határozni, hogy a dolgozó honnét végzi a tevékenységét. Aztán, hogy ez milyen cím, vagy mi van meghatározva a munkáltatótól/munkavállalói megállapodástól függ, lehet beleirni, hogy a munkavállaló lakcíme, konkrét címet, de láttam már olyat, ahol csak annyi volt, hogy Magyarország területe.

De jure távmunka van, amit hómoffisznak hívnak, és úgy gondolják sokan, hogy az csak otthonról (állandó lakcím vagy tartózkodási hely) végezhető.
A céges távmunka szabályzat erre _is_ kitér(het), illetve arra is, hogy a távoli munkavégzés helyszínén a szükséges és elégséges feltételek biztosítva vannak-e? (Ergonómia, adatvédelem, stb.) Ezeket egyébként ellenőrizheti is a munkáltató(!), tehát "hómoffisz" esetén egy sámli meg hokedlin a notebook a strand közepén biztosan nem felel meg (a sámli+hokedli otthon sem - lásd számítógépes munkahelyekre vonatkozó ergonómiai követelmények).
 

Home office és távmunka: A kettő ugyanaz vagy különbözik?

^^ Itt tudod a sötét foltjaidat felvilágosítani:

A home office, vagyis az otthoni munkavégzés nem egyenlő a távmunkavégzéssel. Valójában a home office nincs külön nevesítve a Munka Törvénykönyvében.

[...]

A home office eseti jelleggel fordul elő, amit vagy a munkáltató rendel el, vagy maga a munkavállaló kérésére, a munkáltató engedélyével történik.

[...]

Az esetileg elrendelt otthoni munkavégzés során nem érvényesül a távmunkánál meglévő fő szabály, hogy a munkaidőt magának osztja be a dolgozó.

Alapvetően a munkáltató állapítja meg az ellenőrzés módját. Azt is meg kell állapítani, hogy a helyszínen történő ellenőrzés bejelentése és megkezdése között mennyi időnek kell eltelnie.

trey @ gépház

ROTFL :D Hogy ne lehetne behívható? Sőt, ha előre nem engedélyezem, akkor el se mehet rá a dolgozó. Láttál te már bérszámfejtő szoftvert? Bérszámfejtést? Home Office engedélyezés kérelmet, jóváhagyást, jóváhagyás visszavonását?

Dehogy láttál.

Tudod mi a különbség köztem, meg közted?

Hogy én nem csak láttam, hanem gyakorlatban is használom. HO kérelmeket bírálok el stb. :D

trey @ gépház

ROTFL

Tényleg? Kiderült, hogy a Home Office nem távmunka? Nem csak neked, hanem willy havernak is? Meg a HUP tévedésben élő egyéb szakértői számára is? :D

Kálmika, így néz ki egy HO kérelem:

https://i.imgur.com/x4FXd0l.png

Amit vagy elfogadok, vagy nem, ami ad-hoc, amit engedélyezni kell, amit ez alapján számfejtenek.

Kérdezz nyugodtan!

A terelés itt kezdődött, arra figyelmet fel is hívtam!

trey @ gépház

csak akkor tudnám, hogy miért pofázol ebbe is bele?

Mert látom, hogy baromságokat terjesztesz. Valami mentális gondod lehet, azért kevered a munkaidő nyilvántartást, a bérszámfejtést, az Mt paragrafusait, jogi fogalmakat! Remélem kiírt a doki, és nem teszel magadban kárt!

de sok baromsággal foglalkoztok. szerencsére nálunk ezt mindenki saját belátása szerint döntheti el. nem kell ilyen nyomorultságokkal a vezetőknek se foglalkoznia. látja a megoldó kollega, hogy van-e helyszíni munkája vagy csak remote. :)

Inkább maradunk annál, hogy rendesen dokumentálunk mindent, ahogy a jogászaink tanácsolják. Egy vitás kérdésben nincs is probléma azzal, hogy kinek van igaza. Egyszer beszélgess egy jogásszal.

embereket akik nem hazudoznak össze-vissza. :)

Jaja, ha ilyenek lennének, nem lenne szükség a jogra :D :D :D

trey @ gépház

Ahol blokkolóóra alapon fizetnek, ott a blokkolóóra alapján, ahol meg nem, ott a munkanap/fizetett ünnep/szabadság/betegszabi adatok alapján - persze ehhez az kell, hogy ne órabérben dolgozzanak az emberek.

Ahhoz, hogy a heti 40 munkaórából mennyit töltött a dolgozó az egyes feladataival, nagyjából nulla köze ban a bérszámfejtőmancikának. A dolgozó főnökének igen, de a bérből történő levonást hiányzó órák miatt neki kell intéznie, illetve kezdeményeznie az alapján, ahogy a dolgozó munkával töltött idejét mérik az adott helyen.

Haladunk, de nem sokat. A bérszámfejtés az egészet alapból leszarja egy havibéres rendszerben. Mindenki megkapja ugyanazt a bért, függetlenül attól, hogy hány napot dolgozott otthonról, és hány napot a munkahelyen. Az, hogy ez az információ más esetben szükséges (pl. annak ellenőrzése, hogy a home-office irodai office arány megfelel-e), teljesen más kérdés. Én ugyanazt a bért kaptam akkor is, amikor másfél évig folyamatosan otthonról dolgoztam, és akkor is, amikor 50% otthon, 50% iroda volt.

Bocs, de picit Trey álláspontját fogom védeni kivételesen.

A saját példámból indulok ki. Ha HO-ban voltam / vagyok, akkor bizonyos juttatásokra nem voltam / vagyok jogosult az alapbéren felül. Ilyen például a gépkocsi költségtérítés a lakóhely és iroda között (adómentesen 30 Ft/km). Ha csak 10 napot voltam / vagyok az irodában, akkor csak azokra a napokra kaptam / kapom a 30 Ft/km-t a lakóhelyem és az iroda között.
Fordítva is igaz: ha egy cég ad a HO-ra támogatást, akkor időarányosan fogja azt kifizetni.  Adómentesen a minimálbér 10 %-a adható havonta, ha jól tudom.
Nyilván más juttatások (egészségpénztár, nyugdíjmegtakarítás, SZÉP kártya, tömegközlekedési bérlet stb.) nem változtak / változnak azért, mert HO-ban voltam / vagyok.

És igen, ezeket a papírokat általában a hónapban egyszer, egy adott határidőig kellett / kell leadni. Jobb cégeknél elektronikusan megy az egész (pl: Nexon), rosszabb / kisebb helyeken mindenki nyomtatgat, aláír és repül vele a HR-re.

Szóval összességében a bérszámfejtésnek igenis tudnia kell, hogy ki mikor van az irodában, HO-ban. A kiküldetéses részt (pl: külföldre utazik valaki munka ügyben) még nem is vettem bele, mert ott az adózás tud borulni rendesen.

Bocs, de picit Trey álláspontját fogom védeni kivételesen.

Szerintem lehetsz ~szabad ember, de nyilván jogod van ahhoz is, hogy csordatagnak érezd magad. Az egy dolog, hogy mások hová sorolnak, de számomra irracionálisan hat, hogy te helyezed saját magad egy nyálveréstől vizenyős, penészes skatulyába...

:)

Ha Trey álláspontját véded, akkor mostantól ne használd a HO kifejezést a távmunkára, mert szerinte az nem az. Egyébként igaz, nekem nincs autóm és egyebek, szóval nem volt téma a költségtérítés (másnak volt, ez is jogos), és a távmunka költségtérítést is csak idén év elején vezették be (azt is csak a cafeteria terhére, azaz csak annyi a különbség, hogy adó- és szoc-hó mentesen tudtam kivenni a cafeteria egy részét).

Tehát az én jövedelmem éveken keresztül független volt attól, hogy itthonról dolgoztam-e vagy a munkahelyen.

Fordítva is igaz: ha egy cég ad a HO-ra támogatást, akkor időarányosan fogja azt kifizetni

Mondjuk ilyet meg nem lattam, ahol eddig volt HO tamogatas, az mindig fix osszeg volt. Ugye hivatalosan ezt arra kapod, hogy a HO foglalja a helyet az ingatlanodbol, eszkozoket kell venni, stb., de ez fix koltseg, mindegy hogy 10 vagy 15 napot vagyok otthon egy honapban.

(Igen a villanyszamla mar valtozo koltseg, de ott meg olyan elhanyagolhato osszegrol beszelnuk, hogy nem eri meg foglalkozni vele.)

Friczy, ehhez te nem értesz!

Ráadásul onnan indult ez a beszélgetés, hogy evone arra verte magát, hogy náluk egy dokumentálatlan kupleráj van, (szerinte) mindenki azt csinál amit akar. Erre tessék: kiderült, nálatok is dokumentálni kellett, hogy hol voltál.

Mi lenne, ha nem egy szál közepébe ugranál fejest?

trey @ gépház

Jogilag olyan NINCS, hogy "home office", csak olyan van, hogy távoli munkavégzés. Az, hogy nálatok ez utóbbira vonatkozó szabályzatba belekerült ez a jogilag nem létező kategória házibarkács szabályrendszerrel, az a ti dolgotok - de mivel munkaviszonyhoz kapcsolódó munkavégzés, így ha tetszik, ha nem, az utóbbira vonatkozó jogszabályi követelmények _is_ érvényesek rá. Igen, ezeknél szigorúbb előírások is lehetnek adott esetben, de például az otthonról dolgozó bérszámfejtőmancika otthoni munkakörülményeinek ugyanúgy meg kell felelnie a biztonsági és ergonómiai feltételeknek, mint a jóskapistafejlesztőnek, aki meg nem hómoffisz, hanem távoli munkavégzés keretében dolgozik nem a cég telephelyén. Fun fact: az ad-hoc esetek jóváhagyója egyébként ezen feltételek meglétéért, illetve ellenőrzéséért is felel...

 

Légyszives mutass egy jogszabályi definíciót a home office-ra. Az, hogy egy szoftver tud ilyen eyecandy-t kezelni, hogy a hivatalos munkaidő nyilvántartás igényeit lefedje akkor is, ha mancika nem firkantja sk. alá a jelenléti ívet, vagy nem blokkol be meg ki reggel, illetve délután, az egy dolog, attól még a távoli munkavégzésre vonatkozó előírásoknak is teljesülniük kell.

És mégegyszer: ugye mancika otthoni munkakörülményeit ellenőrzöd,mint az ott munkavégzést engedélyező felelős vezető?

Tehát még egyszer: távmunka != home office

Itt, ebben a szálban a home office-ról volt szó.  Azt is bizonyítottam, hogy jogszabálynak megfelelő szoftverben hogyan kezelendő a home office.

Az, hogy adott esetben a nálatok levő ilyen-olyan távmunkát te home office-nak hívod, attól az még nem lesz az.

trey @ gépház

Lehet a Tüsszennél azért erőltetik, hogy a nagyarcú BME-sek ne zaklassák a csajokat. Otthon max az asszonyt lehet :D

Telex: Zaklatás, munkahelyi megalázások és egy macsó belső kör – hónapok óta folyik a vizsgálat a Thyssenkruppnál több tucat munkavállaló panasza alapján

Aki keveri a távmunka és a home office fogalmakat.

Ami nincs azt nem lehet keverni! home office meg nincs!

Fordulj a bérszámfejtéshez, majd az elmagyarázza, ami neked nem megy.

Miért is fordulnék többlipomás mérnökként egy mezei adminisztrátorhoz!? Én nem trey vagyok, hogy adminisztrátoroktól kérjek  jogi és folyamattervezési tanácsot! Az hogy a szintézis zéerté folyamatai xarok, az engem nem érint. 🤣

Jaja, akkor ha nem létezik a Home Office, mi a holdkóros fasznak habzotok itt lassan egy éve, hogy nálatok az ennyi meg annyi? :D

Ja, hogy az bizony létezik, nem csak létezik, bérszámfejtési tétel ott, ahol megfelelően használják.

Rólatok meg csak a szokásos derült ki: keveritek a szezont (távmunka) a fazonnal (home office).

trey @ gépház

Jaja, akkor ha nem létezik a Home Office, mi a holdkóros fasznak habzotok itt lassan egy éve, hogy nálatok az ennyi meg annyi?

A köznyelv a távmunkát HO-nak híjjja! HO == Távmunka

nem csak létezik, bérszámfejtési tétel ott, ahol megfelelően használják.

Nálatok van ilyen a kiválasztható státusz!? Nálunk (1500 fős leányvállalat a 15e fős cégcsoporton belül) nincs! Igaz mi SAP-ot használunk nem Nexont! A Nexonban meg távmunka nincs csak HO!? Vagy HO nincs csak távmunka? Ugye nem ezen elnevezésen csúsztok majd el a munkaügyi ellenörzésen?

:D :D :D :D

Nexont

:D :D :D :D

Nálunk

Ez most éppen hol? Mert te hétfőn gépész vagy, kedden akkufelújító, szerdán nagybirtokos traktoros, csütörtökön erdész, pénteken vízügyes, szombaton főállású milliárdos, varánap meg az összes egyben + cirkuszigazgató :D

trey @ gépház

https://ado.hu/munkaugyek/megerkezett-a-home-office-torvenycsomag-reszl…

... törvénymódosítás következtében a kizárólag a munkáltató telephelyén kívül végzett munka mellett távmunkának minősül, ha a munkavállaló a munkáját részben a munkahelyén, részben pedig azon kívül, például otthonról végzi – vagyis a home office. (A két fogalmat a cikk további részében szinonimaként használom.)

Írj neki is, hogy fogalma sincs a kettőről. Röhögj nyugodtan, de attól még vedd tudomásul, hogy a köznyelvben létezik home-office, amit a jog távmunkának minősít. Nem ez az egyetlen fogalom, amely a jogszabályban másként van megfogalmazva.

Itt egy másik jogász állásfoglalása:

A home office, vagyis az otthoni munkavégzés nem egyenlő a távmunkavégzéssel.

Írj neki is, hogy fogalma sincs a kettőről.

de attól még vedd tudomásul, hogy a köznyelvben létezik home-office

Jaja, de lehet, hogy ne Kati néni főállású kofa véleménye legyen itt a mérvadó?

trey @ gépház

Mit nem értesz ezen? Segítek értelmezni. Addig is:

A home office, vagyis az otthoni munkavégzés nem egyenlő a távmunkavégzéssel. Valójában a home office nincs külön nevesítve a Munka Törvénykönyvében.

[...]

A home office eseti jelleggel fordul elő, amit vagy a munkáltató rendel el, vagy maga a munkavállaló kérésére, a munkáltató engedélyével történik.

[...]

Az esetileg elrendelt otthoni munkavégzés során nem érvényesül a távmunkánál meglévő fő szabály, hogy a munkaidőt magának osztja be a dolgozó.

Különbségek ^

 

trey @ gépház

Azt ugye te is tudod, hogy egy cégnél a fenti fogalmak keveredhetnek picit. Például: távmunka, de törzsidővel.

Nyugi, én teljesen tudom értelmezni a távmunka és HO különbséget. Ami olyan minimális, hogy az emberek fejében 99%-ban összemosódik. Okkal. Erre rájött a jogszabály alkotó is, aki igyekszik ezt valahogy átvezetni a jogszabályokba is.

Az a minimális e szál szempontjából kurva fontos. Ugyanis, ahogy kifejtettem, a home office-t igényelni/engedélyez(tet)ni kell, az nem automatán jár. Pláne nem "csak úgy van" és pláne nem "nem is jártam a cégnél sose, mert 10100000 km-re vagyok". 

Nem csoda, hogy alapokkal tisztában nem levők faszságokat hőbörögnek a HUP-on, úgy, hogy azzal sincsenek tisztában, hogy éppen milyen jogcímen tartózkodnak otthon. Amikor erre meg rámutat valaki, akkor megy az óbégatás.

trey @ gépház

Tehát, akkor még egyszer:

Te is kevered a távmunkát a home office-szal.

A Home Office azt jelent, hogy "ma nem kell bejönnöd, de a munkát ugyanúgy el kell végezned _otthonról_ mintha itt lennél". Ebben az is benne van, hogy "ok, ma megspóroltad a be- és hazautazást (jó neked), de ha itt bent szükségem van rád, akkor jössz befele azonnal _otthonról_, morgás nélkül".

Miért _otthonról_? Mert onnan be tudsz jönni szükség esetén.

Te kevered azokkal, akiket elve úgy vettek fel, hogy bárhol lehetnek a világon, mert onnan is dolgozhatnak. A home office nem erről szól.

Kibővítve: ha nem adod be a kérelmed időben Home Office-ra és azt nem engedélyezik, akkor nem mész Home Office-ra, ami nem egyenlő a távmunkával.

Ugyanis:

A home office eseti jelleggel fordul elő, amit vagy a munkáltató rendel el, vagy maga a munkavállaló kérésére, a munkáltató engedélyével történik.

HTH

trey @ gépház

Egyrészt maguk a munkáltatók, a munkáltatói jogok gyakorlói, a vezetők sincsenek tisztában a legalapvetőbb fogalmakkal. Amikor erre egy tapasztaltabb munkavállaló rámutat, akkor minden lesz az a munkavállaló, csak nem szent.
Én az ügyelet / készenlét fogalmával szoktam túráztatni a vezetőket.

Ugyanez igaz a munkavállalókra is. Viszont a munkavállaló leszarja a munkajogi szabályokat, amíg nem éri őt érezhető hátrány. Neki tök mindegy, hogy előzetesen kell valamit jóváhagyatni vagy utólag kell beikszelni az Excelben a HO-kat.

Amúgy ebből az előzetes jóváhagyás elmaradásából szokott lenni az a mizéria, amikor a vezető nem tudja, hogy ki van bent / kinek kellene bent lennie az irodában. Ha cinikus hangulatomban vagyok, akkor ilyenkor beszólok a főnököknek ("Te feladatod, neked kellene tudnod..."). Mert ugye ciki, ha üres az iroda - a maradi vezetők szemében. A fagyi akkor is visszanyal, amikor én nem tudom, hogy a főnökök mikor vannak bent: nekik "nem kötelező" előzetes jóváhagyás, "nem kötelező" megosztaniuk a kollégákkal, hogy mikor vannak bent.
Cégeknél erre az a megoldás: Excel táblázat és szépen mindenki (legalább csapaton belül) beírja ELŐRE a heti terveit. Előző hét elején / hét elején pedig a vezető ránéz és ha gubanc van, akkor a szőnyeg szélére állít mindenkit.

A (jog)szabályok nem ismerete nem mentesít.

Cégeknél erre az a megoldás: Excel táblázat és szépen mindenki

Azért ennél vannak jóval kifinomultabb megoldások is, példát is mutattam rá: amikor a HO nyilvántartás és engedélyezés akár egy telefonról is elérhető, naprakész és nyilván adatot ad át a bérszámfejtő modulnak:

https://ber.kulcs-soft.hu/support/solutions/articles/80001050103-home-o…

Vess rá egy pillantást.

trey @ gépház

A Home Office-t a munkavállaló rendelheti el, a munkavállaló előzetes kérésére, eseti alapon engedélyezheti. Éppen ezért nyilván kell tartani.

Aki a Home Office-t nyilvántartja, az nem elrejti, hanem szabályosan vezeti. Nem annak lesz a nyilvántartásból baja, aki azt vezeti, hanem azoknak a balfaszoknak, akik egy esetleges vizsgálatkor beszopják.

trey @ gépház

De van erre valami jogszabalyi referencia, vagy megegyezhetunk vegre abban, hogy 1000 kulonbozo ceg 1001 kulonbozo modon intezheti az adminisztraciot, es szerzodhet a munkavallalokkal?

A Mt. meglehetosen diszpozitiv, ugyhogy egeszen tag keretek kozott enged mindenfele szerzodest. Az, hogy nalatok mi van, vagy pontosabban a te szerzodesedben mi van, az semennyire nem reprezentativ, mikozben felmillio tarsas vallalkozas van bejegyezve az orszagban.

De van erre valami jogszabalyi referencia, vagy megegyezhetunk vegre abban, hogy 1000 kulonbozo ceg 1001 kulonbozo modon intezheti az adminisztraciot, es szerzodhet a munkavallalokkal?

Abban megegyezhetünk, hogy ha ez a helyzet ilyen homályos, akkor jogász tanácsára az a best practice, hogy a lehető legjobban dokumentálva érdemes ezt kezelni?

Bérszámfejtő, jogász van a közelben? Egy vitás, esetleg bíróságra kerülő esetben szerinted ki lesz jobb helyzetben? :D

Menj, kérdezd már meg tőlük!

trey @ gépház

ha ez a helyzet ilyen homályos

Szerintem nem homalyos a helyzet, csak ugy beszelgettek, mintha valami univerzalis igazsagot kellene tudni rahuzni felmillio vallalkozasra.

Btw en nem tudom, kinek milyen tapasztalata van munkajogban, de nem fog a birosag semmisse tenni egy regota fennalo munkaviszonyt, csak mert esetleg elter az Mt eloirasaitol. Van nehany kogens norma a jogszabalyban, azokat a pontokat helyreteszik, ha kell, de ha egy pongyolan megfogalmazott szerzodes alapjan evekig elegedettek voltak a felek a HO korulmenyeivel, akkor legrosszabb esetben annyi tortenik, hogy a birosag kikenyszerit egy szerzodesmodositast, amiben rogzitik ezeket. 

Berszamfejto és jogasz is van a kozelben, igen.

"Valójában a home office nincs külön nevesítve a Munka Törvénykönyvében." vs "A home office eseti jelleggel fordul elő, amit vagy a munkáltató rendel el".

Ez itt eléggé ellentmond :) Ha nincs nevesítve, akkor nem tudjuk mi az, tehát a második állítás nem lehet igaz. Igazából azon rugóztok itt, hogy a te fejedben a homeoffice az, amikor esetileg megengedik valakinek, hogy ma otthon maradjon, másoknak meg a távmunkát jelenti. És mivel ez egy nem létező fogalom, ezért mind a kettő lehet helyes, és mind a kettőt szokták is használni. Ráadásul amíg a távmunka nem nevesedett, addig az ilyen otthonmaradós dolognak egyáltalán nem is volt (életszerű) szabályozása, szóval vagy csináltak vmit azt kész, vagy próbálták beleerőszakolni valami kiküldetésbe vagy ilyesmibe, úgyhogy hívnak a köznyelvben home officenak kb bármit is. De nyilván sokkal egyszerűbb keresztbe hülyézni a másikat :)

Érdemi is? Mármint ha nincs nevesítve, akkor hogy a picsába lesz mégis valami, amit amit a munkáltató rendel el eseti jelleggel? Ez nem jog, hanem elemi logika. Arról meg spec pont nem érdemes jogászokkal beszélgetni, mert nem erősségük (pedig egyébként tanulják, csak hát...)

(A volt feleségem speciel igazi jogász, ráadásul munkaügyi szakjogász, beszélgettem vele ilyenekről eleget :) szóval ez mellément :) )

Megmondom én neked a megkérdezése nélkül: a homályos (és nem homályos területeket is) természetesen normálisan dokumentálva jó tartani.

Csak ennek nem sok köze van ahhoz, amit mondtam. Nálunk például, ha azt mondom, hogy Home Office, akkor azt fogjuk alatta érteni, hogy távmunkában otthon vagyok. Ami teljesen korrekten le van dokumentálva a szerződésemben, nem kell hozzá semmilyen eseti adminsztráció sem. Ahhoz se, ha bemegyek (ill de, a parkolóhelyet le kell adminolni :). Egyáltalán nincs semmilyen jelenléti ív töltögetés, csak a távolléteket kell adminisztrálni.

Az előző munkahelyemen, pre-covid, azt értettük volna alatta, hogy ma hadd maradjak otthon. Egy jó darabig ez pusztán a közvetlen felettesemen múlt, láttam olyat, akik erről leveleztek, a nagy többség ezt simán intézte szóban. Természetesen timesheetet írtál (ott speciel óra alapon le kellett adminisztrálni valamilyen networkre vagy cost centerre). Aztán jött a legyen központilag HO meg flexdesk, akkor kiállt valami import bohóc, hogy ez milyen jó lesz, persze haza semmi nem jár, örüljetek a lehetőségnek, ezentúl nincs fix asztalotok, oda kell elpakolni, és itt ez a teljesen kretén szabályzat, amit írjatok alá. A timesheeten ezek után sem kellett ezt jelezni. Pedig ott is Nexon fejtett bért :)

Szóval én csak azt akarom mondani, hogy teljesen valid akármelyiket HO-nak hívni, hiszen simán csak szleng, hol ezt, hol azt értik alatta, annyira fölösleges ezen rugózni.

ha azt mondom, hogy Home Office, akkor azt fogjuk alatta érteni, hogy távmunkában otthon vagyok

Az a probléma, ha ezt olyan helyen teszed mint a HUP és olyannal szemben, aki érti mi a különbség, akkor félreértésekre ad okot. Ebben egyetértesz? Ha egyetértesz, akkor azzal is egyetértesz, hogy célszerű a kettőt különválasztani?

Szóval én csak azt akarom mondani, hogy teljesen valid akármelyiket HO-nak hívni, hiszen simán csak szleng,

Nem, nem csak szleng. Ha valahol, ahol ezt rendesen szabályozzák, úgy akarod kezelni, ahogy te gondolod, akkor abból komoly problémáid lehetnek.

trey @ gépház

De, csak szleng. Arra reagáltam, mikor már te hoztad az idézetet, hogy a Home Office nem egy munka tv. által nevesített valami. Szóval az a különbség, amit te érteni vélsz, az nem egy egzakt dolog. Nincs olyan, hogy a Home Office a random engedett otthoni munkavégzést jelenti, és nem a távmunkát. Maximum az otthoni bértszámfejtőd meg a te cégedben szoktátok így.

És persze, érdemes külön választani. Pontosan ezt mondtam, hogy rohadtul kár azon rugózni, hogy melyiket jelenti. Ha a-t jelenti, akkor ez-meg-ez van, ha meg b akkor az-meg-az. És akkor kiderülne, hogy valójában nincs köztetek véleménykülönbség?

Hogy lenne csak egy szleng? Ha elmész egy helyre, ahol Home Office-ra csak engedéllyel mehetsz el, de te ezt nem tartod be, akkor rábaszhatsz.

Tényleg ennyire nehéz? Ha elmegyek egy céghez, ahol a "főnököd esetileg megengedheti, hogy otthon maradj" helyi szabályzatot Home Officenak hívják, mint pl nálatok, és azt nem tartom be, akkor persze. De ettől ez még "szleng": Home Office az, amit a cég annak nevez, mivel mint te hoztad, valójában ez nem egy MTben levő definíció.

Eleve, hogy lehet az egy forma, amiben egyikhez nem kell engedély, a másikhoz meg kell?

Nem ugyanaz. Csak hol az egyikre mondják, hogy HO, hol a másikra.

Nem, azt se tudod mit csinálsz. Te nem "hómoffiszt" engedélyezel (már ez is vicces, mert ezt nem engedélyezed hanem megállapodsz benne) hanem távmunka végzést. 
Értem hogy ezt nem tudod feldogozni, számtalan esetet tudnék felsorolni, legutóbb azt hiszem "közlönyolvasónak" tituláltál mikor a fejedre olvastam, hogy fogalmatlanul nyilatkozol. 

Ha jól értem, ebben a sötét diktatúrában nektek van lehetőségetek, időtök és tisztes szándékotok arra, hogy a diktátor alantas, gyilkos gaztetteinek tárgyalása helyett egy embert vegzáljatok, aki nem hajlandó veletek térdelni, és egy adott jogszabályi együttállásra a köznyelvben éppen elterjedőben lévő nyelvi leegyszerűsítést használ. Az már igen! Csak felfelé!

:)

Otthoni munkavégzést engedélyez, ami nem rendszeres, 

Ilyet nem tehet. Olyat tehet, hogy megállapodik a munkavállalóval, hogy az a feladatait a cég telephelyétől távol végzi. Ezt kezdeményezheti a munkavállaló, de a munkáltató ezt nem "engedélyezi" hanem megállapodik vele milyen feltételek mentén fogadja el a távoli munkavégzést. 
Ez a 2020 évek előtti szinte tiltott/titkolt/megtűrtből elfogadott és törvényileg is támogatott lett, hogy nem a munkáltató eszközeit használva profitot termeljen a munkáltatónak. 

számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén a munkáltatónak írásban tájékoztatnia kell a munkavállalót az egészséges és biztonságos munkakörülmények követelményeiről. Az Mvtv. szerint a munkavégzés helyét a munkavállaló ezen követelményeket teljesítve, szabadon választhatja meg.
[…]

Egy megfelelő hosszúságú, külföldön végzett home office – amelyet az Mvtv. a szabad munkavállalói munkahelyválasztás bevezetésével kifejezetten lehetővé tesz – külföldi munka- adó- és TB-jogszabályok alkalmazandóságát vonhatja maga után.

További jó baszakodást!

Nálunk ki kellett tölteni egy nyilatkozatot, hogy a HO munkavégzés helye a saját lakhely, és ahol ténylegesen dolgozok (az a helység) megfelel mindenféle munkavédelmi előírásnak és tárgyi feltételeknek (ezek fel voltak sorolva: helység magassága, fényviszonyok, stb.) Ha valami nem felelt volna meg, akkor nincs HO.

Én azt gondolom, hogy ez nagyrészt csak munkajogi kérdések miatt kellett, mert soha senki sem ellenőrizte és senkit sem érdekelt, hogy hol vagyok. De talán benne volt a nyilatkozatban, h ellenőrizhetnék, és én ebben semmi kivetni valót nem találok (hiszen a munkáltató egyébként is meghatározhatja a munkavégzés helyét).

MT-be is benne van, hogy a munkáltató jogosult ellenőrizni a munkavégzés helyét, elsősorban a munkavédelmi előírások betartása miatt. De gondolom, ha a dolgozó lenyilatkozza, hogy bizisten minden megfelele, az is jó, mert van róla papír. (meg elvileg a munkavédelmisek is tarthatnak ilyen ellenőrzést, de kétlem, hogy ilyen valaha megtörtént volna, nagy cégekre sincs kapacitásuk, nem majd egyesével kijárni mindenkihez)

Az nem olyan bonyolult, VPN forrás oldal geoip, és megmondja, hogy hol van a delikvens.

Kivéve, ha mobilnet, (és akkor mehet az ellenőrzés) vagy saját proxyval trükközik az ember, és bora-bora -ról nyit egy VPN haza, onnan meg egyet be a cégbe. Hmm.. Ez tulajdonképp nem is olyan rossz ötlet! :-)

Azért a home office és a betegállomány között nagyon nagy különbség, hogy előbbinél elvárt a munkavégzés, utóbbinál nem. Utóbbit csak azért ellenőrzik, hogy munkát kerül, vagy valóban betegeskedik.

Amilyen nagy divat lett a HO pár éve, most akkora divat a HO ellenesség. De valaki írta már, hogy ahol a HO gondot okoz, ott nem tudják jól mérni az elvégeztt munkát és ezért a munkavállalót büntetik kötelező bent töltendő idővel, ahelyett, hogy a céges teljesítmény mérést, munkaszervezést fejlesztenék. Mert ugye ezeken a helyeken, ahol kifejezetten HO ellenesek lettek, az irodában lévő dolgozókról sem tudják megmondani, dolgozik-e vagy csak úgy csinál - mivel nem tudják mérni a teljesítményt. Mert ha tudnák mérni, akkor meg ugye mindegy lene, hol van a munkavállaló...

Te is kevered a távmunkát a home office-szal.

A Home Office azt jelent, hogy "ma nem kell bejönnöd, de a munkát ugyanúgy el kell végezned _otthonról_ mintha itt lennél". Ebben az is benne van, hogy "ok, ma megspóroltad a be- és hazautazást (jó neked), de ha itt bent szükségem van rád, akkor jössz befele azonnal _otthonról_, morgás nélkül".

Miért _otthonról_? Mert onnan be tudsz jönni szükség esetén.

Te kevered azokkal, akiket elve úgy vettek fel, hogy bárhol lehetnek a világon, mert onnan is dolgozhatnak. A home office nem erről szól.

trey @ gépház

Egy harmadik kategóriáról beszél: olyan munkavállalókról, akik olykor a munkáltatójuk irodájában dolgoznak (vagy bárhol, ahová a munkáltató küldi őket), máskor pedig otthon.

Az már más kérdés, hogy a "home office" kifejezés kizárólag ezt jelenti-e, vagy tágabb a jelentéstartalma. Pl. home office-e, amikor egy könyvelő mindig a saját lakásában berendezett irodában dolgozik?

:)

Miért _otthonról_? Mert onnan be tudsz jönni szükség esetén.
 

Amiről te hadoválsz, az az ügyelet! Ügyeletben nem kell otthon dolgozni, csak rendelkezésre kell állni! Ha behívtak, akkor csak bent kell dolgozni! Az ügyeleti díj nem az órabér!

Ajánlom, hogy körültekintőbben tájékozódj, mert marhaságokat fecsegsz! Ha egyszer igazi menedzser leszel (ahoz diploma is kéne) akkor majd meg fogják neked tanítani ezt is!

Attól hogy home office-ban van, az "pont olyan, mintha az irodában ülne, csak éppen reggel nem kellett bejönnie".

Ha kap egy ticket-et, hogy otthonról most azonnal indulnia kell, akkor elindul. Eleve ezzel a feltétellel van lehetőség a home office-ra. Mi a kérdésed?

trey @ gépház

Eleve ezzel a feltétellel van lehetőség a home office-ra.

Ez egy frissen publikált információ! Erről ezidáig szó sem volt!

Végül is akkor lesz egy törtnapi távmunkája és lesz egy törtnapi helyszíni munkája. Jár neki utazási támogatás is? Akkor törölnie kell az előzetes engedélyét, és egy résznapi HO-t kell indítania? Amit neked jóvá kell hagynod utólag? Hogy menedzselitek ezt le, amikor a HO-t (távmunka) előre kell engedélyezned? Vagy csak bemegy HO-ban, aztán pislogtok egy munkaügyi ellenőrzésen?

Ennyire azert ne jatszd meg a hulyet.

Emberek pl. szabi alatt el szoktak menni nyaralni kulfoldre. Csak amikor felmerul hogy jo a Pistat hivjuk be holnapra egy nelkulozhetetlen meetingre es kiderul hogy akkor ez most 1 millioba fog fajni a cegnek akkor hirtelen mindig kiderul hogy annyira nem nelkulozhetetlen a Pista...

Például a kolléga elutazik Japánba 1 hétre nyaralni családdal együtt. Te vissza akarod rángatni mondjuk a szabadságának 2. napján. Akkor minden, a munkavállaló oldalán felmerülő költséget (repjegy vásárlás, szállásdíjak stb.) a munkáltató fizet. Pluszban. Ergo nagyon drága tud lenni valakit visszahívni.

Persze ha otthon van a munkavállaló és nem nyaral valahol, akkor olcsóbb a visszahívás.

Ja, hogy erre gondolsz!

Jön a hívás, hogy

- Azonnal kellene XY, mert óránként 10 000 000 000 EUR a kötbérünk és az IT-nk nem boldogul vele!!! Legutóbb XY megoldotta!!!! A ticketing rendszerben meg látom, hogy XY helyett most ZX kapta a feladatot!!!!

- XY külföldön nyaral, ZX tud menni helyette, pont úgy meg tudja oldani a feladatot.

- Nem, nekünk XY kell, de azonnal!!!!!

- Semmi gond, van az a pénz, amiért XY azonnal ott lesz. Ez a pénz .... Ft.

- Jaaa, annyira akkor nem fontos, jó lesz a jövő héten, ha visszajött.

- Rendben, ez esetben módosítjuk a ticketen az operátort!

🤷‍♂️

Természetesen, a törvényileg járó járandóság ki lesz ilyen esetben fizetve. Mármint, ha az ügyfélnek ez fontos 😉 Az ügyfél által ... nyilvánvalóan.

trey @ gépház

Figyelj, szerintem ennél tudsz te is jobbat.
Azért mostanában kezded a szintet eléggé leadni,
Sikerülhetne végre beszélned valakivel, aki segít megoldani a problémáidat.
Zelenszkij helyett inkább várd meg amíg kijön Trey könyve és olvasd azt.

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Azonnal kellene XY, mert óránként 10 000 000 000 EUR a kötbérünk

Azóta is röhögök! Ez olyan mint a "1000km egyseggel" aranyköpésed! Nem becéznek téged lóditónak véletlenül!?

Gelei már délelőtt röhögött rajtad!

Na fene!

Igen. Szerintem az, hogy van egy pampogó ügyfél, aki olyat akar, ami nincs is köztetek a szerződésben, azt bizony magyarázni kell, hogy ez közvetlenül és súlyosan érinti a cég működését.

Az, hogy ja, ha kifizeti, akkor hazahívom, az baromira nem indok ebben az esetben, sőt, egy munkaügyi bíróságon kéne magyarázkodni, hogy most akkor súlyos ok volt, vagy ha az ügyfél fizet, akkor mi ugrálunk, a paraszt szabija meg le van szarva.

itt valami fogalom zavar van. a paraszt szabija nem le van szarva, hanem el van tolva.
Értsd: munkavállalóként kivetted (a családdal) a jól megérdemelt szabit. 2 nappal később a cég nem tud létezni nélküled: megszakitod a szabadságot, hazamész, elvégzed az elvégzendő dolgokat, majd 1 hét múlva visszamész a tengerpartra, és ezt most a cég fizeti (utazást, szállást, etc).

Persze, lehet azon vitatkozni, h a család többi részére jutó költséggel mi van, ha a zsugori főnök a 4 személyes apartman helyett 2 személyest akar csak fizetni...

 

Bírom, amikor a sztorikba beleszőttök dolgokat, majd azt úgy tálaljátok, mintha tőlem származna :D

Véleményed természetesen lehet dolgokról, de nem volt olyan állítás, hogy "a paraszt szabija meg le van szarva".

Olyan állítás volt, hogy szabadságról visszarendelhetem, amennyiben az ügyfélnek az fontos, súlyos lóvék és szerződések forognak kockán. Ebben az esetben a felár se lesz kicsit, abból meg bőven ki fogja futni, hogy a dolgozónak is megérje.

Az ilyen "Japánból fusson vissza a család" dolgok helyett el lehet képzelni olyat, hogy a két hetes Balatonalmádiban töltött szabadságról adott esetben 1 napot felautózik X helyre, majd visszamegy szépen pár óra múlva.

Minek kell mindig értetlenkedni?

trey @ gépház

Hallod, jössz itt a japánozással, aztán én költök dolgokat :D

Véleményed természetesen lehet dolgokról, de nem volt olyan állítás, hogy "a paraszt szabija meg le van szarva".

vs

Olyan állítás volt, hogy szabadságról visszarendelhetem, amennyiben az ügyfélnek az fontos, súlyos lóvék és szerződések forognak kockán. Ebben az esetben a felár se lesz kicsit,

Valójában olyan állítás volt a példában, hogy

  • van egy problámás ügyfél ( Azonnal kellene XY, ..., hogy XY helyett most ZX kapta a feladatot!!!!
  • aki olyat kér, ami nincs szerződésben (- Nem, nekünk XY kell, de azonnal!!!!!),
  • egyébként tudnád telejsíteni a szerződéses kötelezettségedet (ZX tud menni helyette, pont úgy meg tudja oldani a feladatot.),
  • de ha az ügyfél köti az ebet a karóhoz, akkor és kifizeti (- Semmi gond, van az a pénz, amiért XY azonnal ott lesz. Ez a pénz .... Ft.)

akkor te bizony vissza fogod rendelni a dolgozót. Nem kérdezed meg, hogy feljön-e, és mennyiért, döntesz helyette. Leszarod a szabadságát, ha a hülye üf, felköhögi a plusz pénzt. Ezt mondtad, nem értem, hogy miért fáj, ha nevén nevezik a gyereket, általában nem szokott. Persze értem, hogy jutna belőle emberünknek is, de ez a példában nem szerepelt (hmm, hozzáköltötted? :D)

De mindegy, igazából szerintem ez "amennyiben az ügyfélnek az fontos, súlyos lóvék és szerződések forognak kockán" még mindig kevés. A működést közvetlen és súlyosan érintő ok nyilván nem. Esetleg kivételesen fontos gazdasági érdek. Namost a plusz pénz az max upsale, amit kizárólag azért tudnál elsütni, mert XY épp szabin van, ezt azért szép lesz megmagyarázni, hogy "az volt az érdek, hogy egy csomót tudok kaszálni, ha prezentálom XYt). Esetleg a jajj jajj megfenyegetett hogy szerződést bont (ami szintén nem volt benne, hozzáköltötted? :D), ami, hát még mindig nehezen lesz kivételesen fontos gazdasági érdek. Ha csak nem olyan, hogy valami kurvanagyon kurvafontos ügyfél. De imho még azt is vastagon kéne magyarázni, hogy valójában tudtátok volna tartani a szerződést, csak satuba volt a tökötök, mert volt egy gyökér a másik oldalon, az elég indok lesz. Nem elképzelhetetlen, de én személy szerint erősen kétlem (De hát ugye a példában, amire reagáltam, ilyen megint csak nem volt).

  • van egy problámás ügyfél ( Azonnal kellene XY, ..., hogy XY helyett most ZX kapta a feladatot!!!!

A 10mrd Eurót kihagytad! Pedig az adta meg a post zamatát. Mondhatnám trey menedzser urat csak pontosan idézzük:

Azonnal kellene XY, mert óránként 10 000 000 000 EUR a kötbérünk és az IT-nk nem boldogul vele!!! Legutóbb XY megoldotta!!!! A ticketing rendszerben meg látom, hogy XY helyett most ZX kapta a feladatot!!!!

Egyrészt nem akartam olyan hosszan idézni, másrészt az nyilvánvaló költői túlzás (különben nem érne rá ugye hétfőig), csak arról szól, hogy hülye az üf, harmadrészt meg a téma szempontjából tök mindegy, az az ügyfél nyomora, a céget és munkavállalóját nem érinti.

ROTFL

Magyarázni kell, ha te mondjuk szerződéshosszabbítás előtt állsz, az ügyfél ragaszkodik a KAM-jához és vezető rendszermérnökéhez, akikkelv 10 éve együtt dolgozik és az nemzetközi anyavállalat vezetője éppen Magyarorszgra jön és ragaszkodik a jelenléthez?

Mindez pedig akkora szerződés, ami súlyosan kihat a következő 5 pénzügyi évedre?

🤣🤣🤣🤣

Ehhez képest meg kell kérni az illetőt, hogy szabadságát pár órára szakítsa meg?

😄😄

Te melyik szakmában dolgozol? Komolyan kérdem ...

Ilyenkor nem csak a cég pénzügyi helyzetére nézve hat ki a sztori, hanem a berendelt dolgozókéra is, ugyanis a premizálasuk nagyban függ egy ilyen ügyféltől.

Önként, dalolva jönnének, attól tartok. Ugyanis az ő zsebükre is megy a lóvé.

Ne keverd azokat a cégeket ide, ahol utolsó senkiként húzod az igát, neked egy ilyen nem érdeked, csak max. nyűg 😏

trey @ gépház

Magyarázni kell, ha te mondjuk szerződéshosszabbítás előtt állsz, az ügyfél ragaszkodik a KAM-jához és vezető rendszermérnökéhez, akikkelv 10 éve együtt dolgozik és az nemzetközi anyavállalat vezetője éppen Magyarorszgra jön és ragaszkodik a jelenléthez?

Mindez pedig akkora szerződés, ami súlyosan kihat a következő 5 pénzügyi évedre?

Akkor azt a rendszermérnököt ne szopasd mindenféle szir-szar okokból szabadságról való visszarendelgetéssel, mert ha leleép a cégtől akkor neked nem lesz könnyű életed!

Azt nem akarod megérteni, hogy ha egy emberen ennyi múlik, az kockázat.

Mi van, ha nem szabadságon van az ember, hanem súlyos beteg? Mi van ha az előző héten meghalt? Csődbe megy a cég?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Vagyis a nagy komoly pénzes ügyfél ragaszkodik egy one-man-show jellegű dolgozóhoz, ráadásul olyan szinten, hogy a vezető (milyen szintű? CEO? CIO) a pofafiziten kifejezetten hozzá ragaszkodik. És egy ilyen 'komoly' ügyfél kihat a következő 5 pénzügy évre.

Hát igen, szóval ebben van néhány kérdőjel. Más kérdés, hogy ha az illető amúgy is otthon van, és jó pénzért hajlandó bemenni, és emiatt valahogy le kell papírozni, hogy 'berendelték szabadságról', azt miért ne.

😆

Hallod, neked szerintem lövésed nincs a világról, mohává váltál a home office-ban.

Számtalan példa van arra, hogy egy tárgyalást akár arra a napra vagy másnap reggelre kér az ügyfél.

Legutóbb csütörtökön vettem részt egy olyan tárgyaláson, mit szerda délben kértek aznap délutan 4-re, de a sikerült csütörtök reggel nyolcra halasztatni 😆

Jaja, személyes tágyalás volt ... kifejezetten bizonyos munkatársaim jelenlétét kérte az ügyfél ...

trey @ gépház

Legutóbb csütörtökön vettem részt egy olyan tárgyaláson, mit szerda délben kértek aznap délutan 4-re

Az ilyen nagyon fontos tárgyalások azok amit akár meg sem kéne tartani! Mi a faszom értelme van úgy megbeszélést összehívni, hogy nincs rá idő felkészülni? Az nem megbeszélés, hanem raport!

Jaja, szerinted. Ha 100 embert megkérdezel, hogy a jelenlegi, elavult bankok (nem a fintech cégek, a bankok) a komoly vagy inkább a vérszívó bohóc cégek közé tartoznak, a többség az utóbbit jelölné meg.

Egy Apple pénzlevonós fiaskó után azért annyira nagyra nem lennék a támogató IT komolyságával se :)

trey @ gépház

Azzal azért te is tisztában vagy (remélem), hogy ha az az 1 fő rendszermérnök ekkora hatással van az 5 következő pénzügyi évre, akkor ott nagyon nagy baj van?  Mi van, ha lebetegszik, elmegy a cégtől, ne adj isten meghal? Bedől a cég?
Óriási működési / pénzügyi kockázatot jelent.

Az, hogy a vezetőket (CxO) visszarendelik, oké - elvégre vezetők.

Teljesen lényegtelen, hiszen azt írtam, hogy nem egy van, hanem azt, hogy ha EGY olyan ügyféllel találkozol, aki a számára dedikált emberekkel akar kizárólag találkozni és azt hajlandó busásan megfizetni, akkor megkaphatja. De annak ára van.

Most ha az jön, hogy a dedikált ember az rossz, akkor te vagy vakon, csak annyi látszik, hogy életedben nem doloztál egy percet se az outsourcing bizniszben.

Kb. minden nagy ügyfél megkívánja a dedikált KAM-ot és RM erőforrást.

Nem minden héten új arcot akar látni.

Kifejezetten szerződésben rögzített tétel a KAM, RM, műszaki területen eljáró felelős vezető, kereskedelmi területen eljáró felelős  vezető NEVE.

trey @ gépház

Neked minden lényegtelen, ami nem fér bele a világképedbe. Erre szokta mondani Franko, hogy "classic Trey"? 🤣

életedben nem doloztál egy percet se az outsourcing bizniszben

🤣🤣🤣 Nem dolgoztam... Végül is a vállalkozásom nem foglalkozik outsourcinggal is.... Nem láttam még kiszervezett IT-t kívül-belül.... Zseniális vagy ezekkel a megállapításokkal. (szarkazmus)

Nem minden héten új arcot akar látni.

Ez igaz. Leginkább mikró és KKV környezetben. Multiban teljesen megszokott, hogy Johnny1-gyel beszélek egyik nap, másnap Shakir5-tel.

Kb. minden nagy ügyfél megkívánja a dedikált KAM-ot és RM erőforrást.

Ez így nem igaz. Nagy ügyfélhez SOHA nem dedikálunk csak 1-1 főnyi erőforrást. Főképp, ha a cég élete múlik rajta. Több SME-t teszünk rá, PM-ből elég lehet 1 + 1 helyettes, aki többé-kevésbé képben van a projekttel.

Ne kelljen már kiselőadást tartanom PONT NEKED, hogy hogyan és mennyi erőforrást allokálunk egyes projektekre. Ha mégis kell ilyen kiselőadás, akkor az fizetős lesz részedről. 😆

A dedikalt szó jelentése az, amit a szótárban meg kellene nézned! Pedig még ki is vastagítottam!

🤣

Ne röhögtessed már ki magad teljesen! A dedikált az, aki az elsődleges. Mögötte lehet még 130, aki kimegy. Szövegértésed neked se túl érős.

Ne akarj már hasba akasztani, nem egy, T betűvel kezdődő outsourcing szolgáltatótól való szerződés van nálam, kiemelt, nevesített felelősökkel, mind KAM, RM stb. oldalról 😆😆🤣🤣🤣

trey @ gépház

Semmit nem költöttem át, kifejtettem teljes egészében, mert olyanokkal beszélgetek megint, akik életükben nem láttak ilyet, de úgy fest Magyarország legnagyobb outsourcing szolgáltatilóinak szerződéseit se sűrűen, mert amit én láttam abban bizony ezek szerepeltek.

Ülj le, mínuszegyes!

trey @ gépház

Semmit nem költöttem át,

Jaja így nem lett egy valami randomszar meglállásról nyitott ticketből, amit XY mérnök helyett  ZX teljesen jól meg tudna oldani másnapra benyögött tárgyalás az öt éves szerződés meghosszabbításáról a szerződésben nevesített KAMmmal, akit valójában nem is kell visszahívni, mert magától is akar jönni. :D :D

Példákat írogatok neked, ami mind megtörtént. De itt egy másik:

Ugye, nem akarok eladni nekem a sztorit, hogy egy embert sem rántottak be szabiról bankoknál az Apple fiaskó alatt? :D (ne fáradj!)

Friczy is körbekérdezhet a volt kollégái közt, hátha _ott is_ volt ilyen :D

trey @ gépház

Hoztál egy példát a jogi oldalára, hogy mikor rendelheted el, én mondtam, hogy _szerintem_ !!!az!!! a példa nem állja meg a helyét arra jogi keretre, majd jössz valami teljesen mással, és engem nézel hülyének, hogy a teljesen más meg igen, most már azért, mert az apple fiaskónál nem rántottak be senkit. Amiről egy szót nem mondtam. az egy teljesen más szituáció. Igen, mikor egy bankból éppen szivárog a pénz valakin keresztül, aki a pénzforgalmuk jelentős részét bonyolítja, akkor ja, ér berángatni embereket szabadságról, mert közvetlenül és súlyosan érinti a működését a cégnek éppen. A pattogó ügyfél meg, akinek ki kéne fizetni egy plusz 2 heti bérét a mérnöknek, akkor mégis ráér jövő hétig, az meg nem.

LOL

Teljesen más? Lófaszt teljesen más! Mindkettő kimeríti a "a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén megszakíthatja a munkavállaló már megkezdett szabadságát".

Hogy ez egy adott vállalatnál mit jelent, azt a vállalat dönti el. Ha ezt valaki vitatja, akkor majd elmegy a bíróságra és a bíró eldönti.

trey @ gépház

nyilván úgy, hogy összebasztok ezen az alkalmazottal, mert nem egyezik a véleményetek :)

Ááá, értem! Tehát egy újabb feltétel a "baj lesz" sztoriban! Hogyan kell ezt elképzelni? Hogy bejön szabadságról a saját beleegyezésével (és saját érdekétől vezérelve), majd utána ezt letagadja (leszarva a nyomait) és elmegy a bíróságra? :D

trey @ gépház

Nem mondtam, hogy baj lesz :) Azt mondtam, hogy speciel szerintem ez a példa bizony nem felel meg azoknak a feltételeknek. Az, hogy a gyakorlatban ez mennyire enforceolható, az egy másik dolog, de hát ugye mivel te rabszolgákat szeretsz tartani, ezért ha nem tud vele mit csinálni, akkor nem is baj, hogy leszartad ;)

De egyébként a sokkal valószínűbb az, hogy, te közlöd, hogy gyere fel balcsiról, ő meg közli, hogy a faszt, oldja meg ZX, te meg erre fel kirúgod, mert neked jogod volt. Aztán ő meg elmegy szépen a bíróságra.

Oké, itt le is zárhatjuk :D

Jaja, nyilván a szokásos, szerinted attól van igazad, hogy egy random faszság beszélgetésbe hirtelen nem hoz neked mindenki mindenféle bizonyítékokat. Csak nem tudom, mi a fasznak pörögtél ennyit, az, hogy "szerintem" már az első kommentből elég egyértelmű volt :)

Nem pörögtem, téged meg a haverjaid pörgettelek (mestere vagyok) és mi másért, mint a KATTINTÁSÉRT!

Kroozo úr, elfelejted, hogy én nem engedhetem meg azt a luxust mint te, hogy dolgokat mindig teljes egészében fejtek ki, néha csak körülírom. A te előnyöd velem szemben az a látszólagos anonimitás, amit neked a nick ad.

Kicsit gondolkodj el ezen, vagy töltsd ki a nevet a profilodon egy linkkel a LinkedIn-re, hogy kb. ugyanabból a pozícióból beszélgessünk.

trey @ gépház

Óóóóó, persze. Milyen anonimitás öcsém, meg mi köze van ennek az egészhez? Mit nem lehet itt leírni ebben, ne viccelj már, hát egy random faszom példáról beszélgetünk, amit ráadásul te hoztál) Nem a körülírással van baj, csak tényleg nem értem, hogy mitől olyan nehéz néha leírni azt, hogy ja, lehet hogy ez a példa valóban nem a legjobb, de nem, neked muszáj pofozni a szart, és leírni olyan hülyeségeket, amiket nyilván te se gondolsz komolyan.

De egyébként a) megnézed a leveleid, rögtön látni fogod a nevemet. b) simán csak ráguglizol a nickemre is rögtön ki fog derülni (szerintem a török bikinimárka, ami egy darabig ment ezen a néven, már elmúlt). Sőt itt sincs egyébként véka alatt, se az, hogy hol dolgozom jelenleg, se az, hogy hol dolgoztam korábban.

Egyébként meg miért, ha én nem vagyok CTO, akkor hirtelen invalid lesz a mondanivalóm? :D

De egyébként nyugi, időnként vagyok, mikor pl amikor az igazi elmegy szabira, szoktam látni mindenféle stratégiai meetingeket belülről (időnként megvárják vele, hogy visszaérjek szabiról ;) ) és gyanús, hogy korábban volt már, hogy több ember munkájának voltam a "CTO"-ja (csak mivel az egy kicsit nagyobb cég volt, ott ezt még nem úgy hívták, nem is volt benne minden, persze pont azok hiányoztak leginkább, ami szerinted egyébként se a CTO dolga, csak mikor tekintély érvelni kell), mint ahánynak te vagy most. :)

Jól nyugi, elég lett volna kitölteni az adatlapot, hogy más is lássa! 🤣🤣🤣

(istenem, biztos front van 😆)

A példák az életből valók, nem fogom leírni, hogy nem a legjobbak, ha egyszer ezek így működnek.

Akkor se, ha a bikinigyárban vagy hol ez hihetetlen. 🤭

trey @ gépház

Mivel? Soha nem állítottam olyat, hogy nem lehet visszahívni, azt mondtam, hogy szerintem az eredeti példád nem állja meg a helyét. Erre felkaptad a kapufát, az olyan messze szaladtál vele, hogy kosárpalánk lett belőle, majd jössz puffogni, hogy én kifejtve már nem tudok vele mit kezdeni, meg egyébként is ki vagyok. Egészségedre :)

Egyébként felétek jellemző, hogy a nevesített KAMok:

  • nem szólnak a saját ügyfeleiknek, hogy szabin lesznek?
  • elmennek szabira, amikor a kurva nagy ügyfelüknek egyébként pont meg kell hosszabítani az 5 éves szerződését?
  • elengeditek őket szabira, amikor a kurva nagy ügyfelüknek egyébként pont meg kell hosszabítani az 5 éves szerződését?
  • esik be az ügyfél, hogy mostazonnal tárgyaljunk holnap az 5 éves szerződésről?
  • és ilyenkor kurvára nincs meg, hogy mit akartok vele csinálni?

Mert ha tippelnem kellene, valójában nem, mert akkor nem lenne túl sok ügyfeletek.

Engem egyszer visszahívtak szabiról, mert a "marhanagyüzletígéretével" megjelenő ügyfél megjelent, mert egy projektmenedzser ünk bekamuzta neki, hogy képesek vagyunk olcsón, jobbat és gyorsabban szállítani. Mondtam a felettem álló megedzsernek, hogy két eset lehetséges:

- Visszajövök Ciprusról, elvégzem a munkát, és egyben hozom a felmondásomat is.

- Nem jövök vissza Ciprusról, és úgy tekintjük, hogy meg sem történt a beszélgetés.

Visszajöttem, felmondtam. Aztán mire leszámoltam, kiderült hogy az ügyfélnek nem szállítunk továbbiakban semmit, amíg nem rendezi tartozásait, és előre ki nem fizeti a következő rendelést... Azt hallottam, hogy az indiai ügyfélnek soha többé nem szállítottak semmit...

Két problémát látok itt:

  1. miért tudja a cég a magán telefonszámodat?
  2. miért veszed fel a telefont nyaralás közben, ha nem valaki a családból keres?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Ha el akarnak érni, adhatnak céges telefont. Ha a cég ad céges telefont, akkor annak tudják a számát. De azt meg persze az ember nem viszi magával nyaralásra.

Lehet, hogy a HR-nek megvan a magán telefonszámom abból az időből, amikor beléptem a céghez, de a főnöknek meg a kollégáknak nincs meg, ha meg nem adom. A főnök meg a kollégák a céges telefonszámomat tudják, és viszont.

Szóval de, teljesen komoly a kérdés.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Először is a magántelefonszámom tuti megvan:
- HR-nek, praktikusan a HR rendszerében tárolva (nem email, nem papírfecni, nem a flipchart táblára írva.
- A közvetlen főnökömnek vészhelyzet esetére.

Azzal egyetértek, sőt, kifejezetten harcias üzemmódban szoktam szétválasztani a munkám a magánéletemtől. Tehát a magántelefonszámom senkinek nem adom meg cégen belül. Ha a kollégák / cég el akar érni, akkor hívjanak csak a céges számon. Ha meg nincs céges számom, mert a cég nem ad / nem jár, akkor nem fontos, hogy a kollégák elérhessenek telefonon.

Amennyit én beszélek / mobilnetezek, ahhoz a feltöltőkártyás konstrukció a tökéletes számomra. Havi 2500 Ft alatt van a költésem mobilnettel együtt. A cégek kedvéért nem fogok 8-10-15e Ft-os csomagra / előfizetésre váltani. Nem éri meg nekem.

Én a fentieket vallom. Lehet velem nem egyetérteni.

Nem tartanám sokra azt a céget, ahol mindez csak azután derül ki, hogy az ember szabadságot ígényelt, azt jóváhagyták, és elment szabira.

Nem mondom, hogy én nem mennék be a céghez, ha valami nagy gond van, és én épp csak otthon nézem a TV-t egyedül. De azért arra hagyatkozni, hogy biztos nem lesz a munkavállalóm valami olyan helyen, ahonnan sokáig tart beérni, biztos olyan helyen lesz, ahol fel tudom hívni, biztos épp nincs semmi más fontos dolga, az eléggé kockázatos.

Voltam már olyan helyen, ahonnan kb. 5 nap hajóút elérni a legközelebbi nagyvárost, ahol repülőre lehet szállni, hogy az ember valamivel több, mint 24 óra múlva már Európában legyen.
Előfordult az, hogy a projekt manager elment szabadságra, aztán amikor lejárt a szabi, nem volt sehol. Senki nem tudta, merre van, nem lehetett felhívni sem. A cég konkrétan bejelentette eltűnt személyként a rendőrségen és kerestette magánnyomozóval is. Kb. egy héttel később került elő. Kiderült, hogy a Vörös Tengeren hajózott, és elromlott a hajó. Nem működött a rádió és nem működött a motor, nem volt mobil lefedettség. Sodródtak, amíg valaki véletlenül rájuk nem talált és meg nem mentette őket.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Voltam már olyan helyen, ahonnan kb. 5 nap hajóút elérni a legközelebbi nagyvárost, ahol repülőre lehet szállni, hogy az ember valamivel több, mint 24 óra múlva már Európában legyen.

Alusipkások bevezetnék azt is, hogy a dolgozó előre engedélyeztesse nyaralása helyszínét, és az nem felel meg a cég gazdasági érdekeinek, akkor marad az otthoni TV-nézés. Szigorúan M1, nehogy reakciós nézeteken hülyüljön!

Előfordult az, hogy a projekt manager elment szabadságra, aztán amikor lejárt a szabi, nem volt sehol. Senki nem tudta, merre van, nem lehetett felhívni sem. A cég konkrétan bejelentette eltűnt személyként a rendőrségen és kerestette magánnyomozóval is. Kb. egy héttel később került elő. Kiderült, hogy a Vörös Tengeren hajózott, és elromlott a hajó. Nem működött a rádió és nem működött a motor, nem volt mobil lefedettség. Sodródtak, amíg valaki véletlenül rájuk nem talált és meg nem mentette őket.

Alusipkások szerint ez kamu, biztosan betépett és nem akart dolgozni... 😂

Alusipkások bevezetnék azt is, hogy a dolgozó előre engedélyeztesse nyaralása helyszínét, és az nem felel meg a cég gazdasági érdekeinek, akkor marad az otthoni TV-nézés. Szigorúan M1, nehogy reakciós nézeteken hülyüljön!

Ehhez nem kell alusipkásnak lenni.
Voltam már olyan helyen, olyan pozícióban, hogy tudatni kellett a főnökömmel, hogy ha gáz van, akkor mennyire vagyok elérhető. Nem állami cég volt, NER-hez se volt köze (NER-t eleve kerülöm, mint ördög a tömjénfüstöt). Pusztán az eszkalációs láncban feltüntették ezt is.

a dolgozó előre engedélyeztesse nyaralása helyszínét, és az nem felel meg a cég gazdasági érdekeinek, akkor marad az otthoni TV-nézés

Annál a cégnél legalább tudják, hogy mi várható, és nem néznek csodálkozva, amikor az ügyfél beállít meghosszabbítani az éppen lejáró 5 éves keretszerződést.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Annál a cégnél legalább tudják, hogy mi várható, és nem néznek csodálkozva, amikor az ügyfél beállít meghosszabbítani az éppen lejáró 5 éves keretszerződést.

Egy komoly helyen, az 5 éves keretszerződést nem az utolsó pillanatban kezdjük kapargatni, mert volt 5 év megtenni azt.

Most nem azert, de freelencerkent (azaz egyszemelyes kis szir-szar vallalkozokent) ilyen szar kis cegeknek dolgoztam (BigData onprem/felhos projekteken) mint Daimler, Stellantis, BMW, meg egy par nemzetkozi bank mint a HSBC meg a Citi (Itt foleg observality, security), meg egy par "a vilaglegnagyobb szallitmanyozo cegei"-nek. Na persze egyiknek se itthonra. 

Szoval nem biztos hogy le kell nezni az "egyenivallalkozot", lehet tobbet es tobb helyen latott, mint Te. Ne erts felre nem akarom osszemerni az ugyfelbazisunkat, se a mennyiseget se a minoseget. Csak ne legyunk mar annyira elszalva magunktol, mikor nincs ra ok :D

Jaja, nagy üzletek lehettek, mert ahol én forgok, ott több százezer vagy millió eurós bankgaranciák sem ritkák, amit egyéni vállalkozóként nem tudom, hogy hogy teszel le. Valószínűleg a "kódoltam nekik egy 10 soros lófaszt" nem ez a szint.

Ne értsd félre, de tényleg nem az :)

trey @ gépház

Hiszen te ott ülsz velem szemben ezeken a tárgyalásokon, vagy mi, hogy ezeket pontosan tudod ...

Semmi baj, de miért nem kérdezel utána a szakmában, hogy én milyen projektekben vagy tárgyalásokon veszek részt, hova hívnak stb.

Talán az lehet, hogy te ezekben a körökben nem vagy járatos :D

trey @ gépház

Ketonk kozott az a kulonbseg, hogy te vagy az aki megveszi a kinain a szarokat, majd a GabiButik-ban tovabbadod, mig en az uggyfelre varrom a zakot, pont olyat pont ugy amik megfelel neki.

Persze ismerek jo kereskedot is, nem csak Teged, aki olyan mint az eladokislany a butikban, aki azt hiszi azert mert Pumha megeitot arul ugro mokussal, akar egy frakkot is meg tudna varrni ha nagyon akar :D ...igaz az a kislany meg nem latott frakkot soha, csak hallott rola, de mar most van sommas velemnye rola, hogy szar....ismeros? :D

Nem, nem vagyok jaratos a kinaiban :D (az meg tuti nem ulok veled szemben targyalasokon, mert nem is ertened mikrol beszelunk, nem kellenel oda hogy megalazva erezd magad :D)

Most komolyan IT péniszt akarsz méregetni? 😄 😄 😄

- Dolgoztam már alkalmazottként, vállalkozóként, néha párhuzamosan egyszerre.
- A legnagyobb cég, akiknek dolgoztam kb. 290 000 alkalmazottal rendelkezik perpillanat. De volt ott 350 000 dolgozó is, amikor ott voltam.
- A legnagyobb IT projektem kb. 20 000 fizikai szervert érintett. IT security, compliance témakör. Természetesen külföldi cég - belföldön ritka az ilyen ügyfél.
- A legnagyobb létszámú csapat, amit közvetlenül vezettem 15 főből állt. Projektekben rendszeresen vezettem 8-10 embert.
- Bőven rendelkezem IT szakmai plecsnikkel. Nem tudok adni belőlük, névre szólóak. 😜
- A leghosszabb kiszervezési szerződés, amit láttam és benne is voltam a projektben ~8000 oldalból állt. Nagy része jogi blabla. A szerződés természetesen angolul készült.
- Az az 1-1,5 éves történet pedig az egyik nagy magyarországi cégnél volt. Tudod, kis KKV-k nem az én világom már. 😆 😆 😆 Azzal meg nem etetsz meg, hogy az Audi Hungária majd 1 héttel a szerződés lejárta előtt kopogtat az ajtón. Ja, jut eszembe: velük is dolgoztam egy projekten.

Na szuper, a kommentedből megtudtuk, hogy vagy bemennél vagy nem, sok mindentől függ. 👏‍

Pont, ahogy máshol, más ember estében. Ha akkora zsetonról van szó, amiből 2 világ körüli út is kijön, lehet még a Bermuda-háromszögből is hazajön. Hát mik vannak! De, ha éppen csak a Balatonon nyaral és oda vissza megvan az egész néhány óra alatt, akkor lehet, hogy még 3x is bejön egy héten azért a lóvéért :D

trey @ gépház

Nem, a kommentemből azt tudhattuk meg, hogy ha a cég elenged szabadságra, akkor egyáltalán nem lehet abban biztos, hogy egy telefonhívás után másnap ott leszek az irodában. Nem azért, mert nem akarnék adott esetben segíteni, hanem a fent írt számos ok bármelyike miatt.

Normális cégnél ezt egyébként simán lehet úgy kezelni, hogy elmondják az ügyfélnek, hogy XY épp szabadságon van, ha ragaszkodnak hozzá, akkor jövő hét szerdától lesz újra elérhető. Ha addig nem várhat, akkor a kijelölt helyettesével vagy a főnökével lehet tárgyalni. Lehet, hogy meglep, de a nagy ügyfelek is ismerik a szabadság fogalmát, sőt, ők is szoktak szabadságra menni, szóval fel tudják dolgozni a helyzetet.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

a kommentemből azt tudhattuk meg, hogy ha a cég elenged szabadságra, akkor egyáltalán nem lehet abban biztos, hogy egy telefonhívás után másnap ott leszek az irodában.

Tehát, azt, hogy hívásra vagy bemész, vagy nem. Erről beszélek :D

Nem azért, mert nem akarnék adott esetben segíteni, hanem a fent írt számos ok bármelyike miatt.

Szuper, mint minden más cégnél.

Normális cégnél ezt egyébként simán lehet úgy kezelni, hogy elmondják az ügyfélnek, hogy XY épp szabadságon van, ha ragaszkodnak hozzá, akkor jövő hét szerdától lesz újra elérhető. Ha addig nem várhat, akkor a kijelölt helyettesével vagy a főnökével lehet tárgyalni. Lehet, hogy meglep, de a nagy ügyfelek is ismerik a szabadság fogalmát, sőt, ők is szoktak szabadságra menni, szóval fel tudják dolgozni a helyzetet.

Engem 25 év után semmi sem lep meg, csak az internetes emberek naivitása :D Amikor egy vállalat döntéshozóinak mondjuk Németországból kell többedmagával Magyarországra repülnie, akkor elvárások vannak. Sajnos ez a realitás. Nem ők alkalmazkodnak, hanem te.

trey @ gépház

Munkakör, beosztás függvényében nem biztos, hogy egyszerű a dolog. Az nyilván bizonyítható, hogy volt egy elvégzendő sürgős feladat. Az, hogy ezt a feladatot csak és kizárólag a szabadságon lévő munkavállaló tudta megoldani (vagy annyira sok munka merült fel hirtelen, hogy rá is mindenképpen szükség volt), már nem annyira egyszerű. Eleve, ha nem hirtelen merült fel a munkára való igény, akkor bukott a bizonyítás, és lehet ennek még sok buktatója. 

pontosan:
"
A munka törvénykönyve bizonyos szigorú feltételek fennállása esetén – a munkavállaló felmerülő kárának és költségeinek megtérítése mellett – lehetővé teszi a munkáltató számára, hogy a dolgozóját a szabadságáról visszahívja és munkavégzésre utasítsa. 
"

 

 

szvsz erre gondolt Jaku: "munkavállaló felmerülő kárának és költségeinek megtérítése mellett"

itt most a munkavállaló költségeiről van szó -> nem túlórapénzről. 

Nálatok volt már ilyen, hogy vki annyira spéci tudással rendelkezett, hogy vissza kellett rángatni szabiról? s megtéríteni az elmaradt6megszakadt nyaralásának költségeit (Ő és a csaladja részére) ? Nálunk/Nekem még nem volt ilyen, valahogy mindig megoldottuk. (telefonos segítség rulez)

A HOME office, meg OTTHONról. Innen indultunk. Leadott lakcímen lehet űzni (az ellenőrzéséből indult a szál). Nem parkból, nem tengerpartról, nem az ország másik végén lakó élettárs lakásából.

Tehát, csak kiderül a végére, hogy sem munkajogilag, sem technikailag nem ugyanaz a kettő.

trey @ gépház

Na, nézd már! Éppen ebben a percben engedélyeztem az egyik kolléga Home Office kérelmét!

A 2024.10.02 (Szerda) vonatkozó home office kérelem jóváhagyása sikeres!
A 2024.10.03 (Csütörtök) vonatkozó home office kérelem jóváhagyása sikeres!
A 2024.10.04 (Péntek) vonatkozó home office kérelem jóváhagyása sikeres!

Na, ezek után - a szabályok betartása mellett - ezekre a napokra elmehet Home Office-ra. Így működik ez. 

trey @ gépház

Így működik ez. 

Eletemben nem dolgoztam meg olyan helyen, ahol igy jova kellett volna hagyatni a WFH-t.

Eddig a legszigorubb az volt, hogy ha HO-ban leszel, akkor aznap kuldj egy emailt a team listara, hogy tudjak, hogy ne keressenek bent, de ennek 10 eve lassan, es akkor meg azt sem tudtuk, hogy a home office nem csak egy brit kormanyszervezet.

Magyar cég volt, magyar működéssel, magyar jogszabályok szerint?

Igen. Eddig csak magyarorszagi Kft.-nek dolgoztam. Meg egyszer kormanyszervnek.

Azokra a napokra mi volt a jelenléti ívben beírva?

Hogy aznap dolgoztam. A Mt. szerint ennyit kotelezo vezetni a jelenletiben:

134. § *  (1) A munkáltató nyilvántartja
a) a rendes és a rendkívüli munkaidő,
b) a készenlét,
c) a szabadság,
d) *  a 109. § (2) bekezdés, valamint a 135. § (3) bekezdés szerinti megállapodás alapján teljesített rendkívüli munkaidő,
tartamát.

Nem irja, hogy a munkavegzes helyet is bele kell irni.

Akinek ez relevans, ott nalunk is trackelik. Nalam az utazasi koltsegterites az, hogy a munkaltato kifizeti a varmegyeberletet minden honapban, mindegy hogy 5 vagy 15 napot vagyok bent - ezert nem is kell kulon vezetnem, hogy melyik nap hol voltam.

Itthon vagyok ha beteg vagyok ha nem. Akkor is dolgozom ha beteg vagyok legtobbszor. De szivesen varok barmilyen revizort, amikor hanyashasmenesem vagy covidom van :D Sot akkor leginkabb a HR-est/Fonokot szeretnem ha jonne.

Szerencse hogy ilyen faszsagok az en eletemben nem tortennek :D

LOL

Hát, ha ezek a számok csak annyira pontosak, mint a cég leírása, ami 15+ éves elavult adatokat tartalmaz ...

Az én személyes területemen (ami a zsebemre megy) tavaly minden idők második legjobb üzemi eredményét értük el, messze túlszárnyalva a üzleti tervben szereplő számokat.

Szóval ez szerintem kapufa.

Eleve, nem értem a HO ellenességet. Milyen HO ellenesség? :D

trey @ gépház

Nem hogy a számok, hanem elve a szöveg. Az elmúlt 20 évben nem foglalkoztunk nagykereskedelemmel. A DTK már nem csak itthon, de Tajvanon sem létezik. A két leányvállalat/telephely van a felsorolásban, ami nem létezik 10+ éve, de nincs rajta olyan érdekeltség, mi sok milliárdos nagyságrendű.

Akkor térjünk rá a HO-ra. Hogy jön ki ezekből az adatokból _szerinted_, hogy _szerinted_ HO és távmunka ellenes vagyok?

trey @ gépház

http://web.archive.org/web/20241001165246/https://hup.hu/node/186414