Milyen minőségűek a kínai notebook brandek?

Milyen minőségre lehet számítani ilyen kínai gyártó notebookjainál?

Bár speciel itt brand neve jól el van rejtve, talán ki sem tudnánk ejteni. Nyilván elsősorban ilyen olcsó notebookoknál releváns a kérdés. Normál árszint mellett inkább valamilyen ismert brandet érdemes választani szerintem. 

Hozzászólások

Ennyiert nem kapsz egy hasznalt Lenovot vagy HP-t?

Akinek elvásárai vannak, annak legyen pénze is finanszírozni.

Egy ilyen új notebook semmi mást nem fog tudni felmutatni az újságán kívül...

De, vigasztalásul az újonnan 100 ezres Asus és más nagy brand műanyag szarokat se nézem semmibe, nem a kínaiságával, hanem a tartalmával van baj. És nem azért olcsó, mert kínai, hanem azért, mert ennyit ér a tartalma. A kínaiság az esetleg felmerülő garis problémáknál üthet vissza, mint írtam - a mecerásabb ügyintézésnél.

Ez új, viszont a garanciát gyakorlatilag a hajadra kenheted, mert hazai szervízpartner nincs, és ha gond van vele, akkor vagy posta Kínába meg vissza, vagy alkatrészt kunyizol részletes hibaleírást, fotókat, videót mellékelve, és vagy kapsz, vagy sem, mert ugye nem minden eleme cserélhető a felhasználó által.
Ebben az árban gyártói garanciából kifutott majdnem új állapotú, üzleti kategóriás laptopot lehet venni, amire egy év gari alap, illetve vehető hozzá még 1-2 év pluszban. De az egy év is több, mint amit az aliról rendelt motyó esetében valóban tudsz is érvényesíteni.

Jómagam napi munkára csak használt üzleti kategóriás laptopot, illetve asztali gépet használok kb. 10 éve, és semmi gondom nincs abból, hogy előttem valaki nyomkodta a billentyűzetet :-P

Hát, úgy kezdődik a gondolkodás nálam, hogy itt EU-ban ilyen Celeron procit kis-közepes NAS-ban látunk leginkább, és húzogatjuk a szánkat, hogy jó-jó, de nem az igazi a teljesítménye. Lecsupaszított cél-Linux-al. El (se) tudom képzelni, milyen lehet Windows 11-el...

Bármilyen "pénzéhesek" is a nagy brand-ek, azért tapasztalatom szerint mégis erős összefüggés van a vételár és a használati érték között általában. 73 ezerért inkább vennék egy használt T470-et 6. generációs i5-i7 CPU-val, Win 11-ről lemondva, mint ilyent újonnan.

A garancia érvényesítésről még nem is beszéltünk. Az is kellemetlen, hogy a nagy brand-ek is futároznak már, és hetek, mire megjavul a cucc (az alsó árkategóriában, nem az NBD helyszíni garis milliós business gépekről beszélek), itt meg saját költségre küldd kínába (mert nyilván nem az EU warehouse-ba kell a garis gépet postázni javításra), és várd a csodát (odaér-e egyáltalán...).

Jogos. Celeronon a Win11 tarkón lövés lehet. Olcsó hurcolászós gépnek, meg kisgyerek első laptopjának viszont ennyiért megérheti, ha a link mögötti akciós áron adják, és akkor is inkább csak Linuxszal lesz használható.

Sokat nem kell tőle várni. Ha még tűrhető is, mivel nincs tényleges branding mögötte, a jövőben elég nehéz megtalálni az utódát, nehéz bele alkatrészt, csereaksit, kijelzőt venni, meg ahogy írod nincs rá helyi garancia, ezért lehet minden meghibásodással Kínába visszaküldözgetni, ez ezekkel a valódi probléma, nem a Celeron J, bár tény, hogy az se sokat segít az ügyön. Valószínű a vékonyság miatt minden oda van forrasztva benne, nem upgrade-elhető.

Én is inkább a használt, régebbi genes üzleti notikat nézném ehelyett. Már csak azért is, mert sok ilyen kínai cucc kamu, pl. épp így az Ali-ról, a hirdetés alatt ajánlja másik termékként ezt az i9-es laptopot, ne már most ez ennyiért tuti nem lehet i9-es, meg még 16 giga RAM is belefér, meg legális Win11 Pro. Ilyen max. a mesében van.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ha ez igaz, akkor a Windows 10 brutál bloated rendszer, mert a böngészéshez ez bőven elegendő hardver. https://www.amazon.com/chromebook/s?k=chromebook Itt kapható Chromebookok többségében Celeron N cpu van ami egy gyengébb kategória mint a Celeron J, és a ram mérete is csak 4GiB. Mégis jó böngészési élményt nyújtanak, a vásárlók visszajelzései alapján elégedettek. 

komolyan ez kb olyan hogy minden fekete lop. rakjatok már egy win 10/11et celeron procis gépre es nézzétek meg.

egy évig használtam így és most i5-11400 ra lett cserélve. nem ég és föld. csak gyorsabb de nem is mindig lehet észrevenni.

simán használható és aki 400 megas pdfeket szerkeszt meg 12 képből csinál montázst 33 megapixeleset, vagy aki 1080p videót tömörit annak persze gyenge. 

 

update: mobil celeron valóban meg gyengébb en egy g5905ot hasznaltam. rendes desktop. 

Raktunk. Azért mondjuk, hogy nem kellene erőltetni. Még a desktop Celeron is csak az abszolut minimumot hozza (most, és mi lesz 3 év múlva?), embedded Celeron minimál TDP-vel meg...

Hát igen, a G5905 egy ~60W TDP-s desktop proci, a J4025 meg egy 10W TDP-s mobil/embedded proci. Óriási különbség van teljesítményben. Szintetikus tesztben is kb. dupla olyan gyors a desktop CPU annak ellenére, hogy mind a kettő 2c/2t. Valós használatnál még nagyobbnak érződik a különbség a régebbi és gyengébb magok ('Comet Lake' Core desktop vs 'Gemini Lake' Atom-származék), a gyengébb PCIe (a J-s proci csak 6x2.0, a desktop meg 16x3.0) így lassabb háttértár, a lassabb memória és a gyengébb iGPU miatt.

Mi volt 3 évvel ezelőtt: ugyanez mint ma. Mi lesz 3 év múlva... ugyanez mint ma. Természetesen MI-ben például hatalmas a fejlődés. De a napi böngészés nem változik sokat. Nincs már az a hatalmas fejlődés mint a 90-es években, de még annyi sem mint a 2000-es években. Főleg nem a hétköznapi informatikában. 

Pedig "valamiért" ugyan azok a gépek ugyan azzal a feladattal évről évre lassabbak. Egész valószínű a Windows miatt. Az szépen frissülget, és senki sem tudja, pontosan mi minden kerül bele a frissítés során, mennyi "üresen futó időpazarló ciklus" van benne, hogy kelljen az az új PC időnként. Remélem senkinek nincs illúziója, hogy a PC (és reészegység) gyártók és az MS nem játszanak ebben össze.

De ha csak a weboldalakat nézem: 10 éve menő volt a képméret optimalizálás meg újratömörítés, JS meg CSS meg HTML minimalózálás, meg ilyenek, hogy pár 10 esetleg néhány száz kB legyen egy oldal. Most meg simán lejön ugyan az a híroldal nyitó lap akár 5-10 MB-ban, amit aztán fel kell dolgozni, futtatni kell, renderelni kell, stb.

Rá lehet trükközni Windows 11-es a régebbi PC-kre is, de egy szóval sem írtam, hogy Win11 kerülne ezekre. Chromebook-ok között lehet olyanokat kapni újonnan, amelyekben ennél a linkelnél gyengébb hardver van. Mégis tökéletesen ellátják a feladatukat. Sőt a Chromebook-ok nagy részében ehhez hasonló kategóriájú hardver van. Csak kis részük Luxus Chromebook erős specifikációval. 

Hát, ha nem a Windows desktop futtatás a cél, akkor egy bármi desktop Linux nem túl hardverigényes GUI környezettel, vagy ChromeOS Flex, vagy hasonló célra akár jó is lehet.

Viszont a felhasználók nagyon kis szelete fogadja el a nem-Windows desktop-ot, meg az IT-s emberek nagyon kis szelete akarja a hozzá nem értő ismerőseinél/családtagjainál supportálni a nem-Windows desktop-ot. Ebből kiindulva mondom, hogy nem szabad már-vásárláskor-is-gyenge gépet (sem laptop, sem desktop) megvenni, mert ha felmerül az igény bármi, minimal-OS-nél nagyobb HW igényű dologra (értsd bármilyen Windows desktop), vagy böngészőnél, szövegszerkesztőnél komolyabb szoftver futtatására, akkor baj lesz. Évek múlva meg pláne baj lesz.

Szumma szummárum itt is igaz, hogy az olcsóbb a végén mindig drágább lesz.

"Viszont a felhasználók nagyon kis szelete fogadja el a nem-Windows desktop-ot, meg az IT-s emberek nagyon kis szelete akarja a hozzá nem értő ismerőseinél/családtagjainál supportálni a nem-Windows desktop-ot."

Ezt a hup generáció gondolja így, egyébként senki más! 

A fiatalabbak azt sem tudják milyen oprendszer van az eszközein. Nem is érdekli őket. Működjön és kész. 

Chromebook széles körben elterjedt az angol világban, Magyarországon a horizont alatt van. Nem ismeritek. A desktop oprendszer kérdést duplán túlgondoló hup generáción kívül bárki szívesen használja a ChromeOS-t, sőt az informatikához kevésbé értők jobban boldogulnak egy Chromebookkal mint egy Windows-szal. Chromebookot nem lehet elrontani, legfeljebb összetörni. 

https://9to5google.com/2024/05/28/chromebook-plus-google-one-ai-premium/

Mostanra nem értem, hogy rendes véleményt szeretnél a kínai laptopról, vagy önigazolást keresel, hogy sokan pont jónak mondják ahogy Te gondolod, vagy el akarod adni?

Annak jók a gyenge gépek, akik jól megírt online szolgáltatásokat használnak webes felületen, vagy csak olvasgatnak, filmeznek. Egy rendes telepített mail kliens, irodai progamcsomag már nem működik ilyeneken, vagy csak kínsznvedéssel, komolyabb programokról meg ne beszéljünk. Persze akinek nem kell ilyen annak tényleg mindegy, min webezik.

A fiatalabbakkal az a baj, hogy azért nem érdekli és nem tudja, milyen az op. rendszer a gépen, mert szaros bottal nem akar munkához nyúlni, és nem azért, mert mindegy, a munkát bármin el tudja végezni. Az idióta social networking meg ott van a telefonon a zsebébe, ahol is mindegy az op. rendszer, mind ugyan úgy néz ki és elég hasonlóan működik.

Fura ez, hogy ezek alapján aki 30 éve a szakmában van, az igazából nem tudja mi a jó, mert a frissen iskolából kiesett, elmélettel és gyakorlattal is hadi lábon álló fiatal a mérce, akit semennyire nem is érdekel ez valójában.

Celeron J-vel egyik gyártóét sem, se win10, se Win11 alá. Ordenáré, kotvány, lassú mind. Új Intel-es laptopot i3 alatt önkínzás használni.

16 - vagy a jovore is gondolva 32 - GiB RAM alatt nem vennek uj gepet, brandtol fuggetlenul. Ha a belseje rendben van, el lehet gondolkodni a markajan is. Amugy a kinai cuccokkal meg az Alival nincs gondom.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Azért indítottam a topicot, mert a múltkor Rockchip alapú lapkák kapcsán többen ajánlottak hasonló ismeretlen kínai gyártók által készített Intel N100 alapú kis PC-ket, az ARM alapú lapkáknál jobb és olcsóbb alternatívaként. Szóval elsősorban tapasztalatokra lennék kíváncsi, ha valaki vett ilyet vagy hasonlót volt-e vele hardveres minőségi problémája? 

A filozófiai síkon folyó vita, témabeli notebokkal való nulla személyes tapasztalat mellett nem ad sok információt. 

Nekem volt Chuwi és Teclast notebookom is, ebből a legolcsóbb, Kínából rendelős kategóriából. Mindkettő számomra használhatatlan volt kizárólag a sebessége miatt. A Windows 10-ben lévő pár háttér processz annyira megfogta, hogy még böngészésre is alkalmatlan volt. Minőségre, anyaghasználatban egyébként teljesen rendben voltak, a Chuwignak ráadásul valami 5:4 arányú UHD felbontású (2560x1920 talán) IPS kijelzője volt, azt sajnáltam, hogy teljesítményben gyenge volt.

Ezek a gyenge Celeronok sajna nem jók semmire, még böngészésre is kevesek. 

A vita nem filozófiai, mert itt mérhető teljesítményekről beszélünk, és olyan hardverekről, amik más eszközben is megtalálhatók, tehát sok helyről ismerhetők, nem csak a kínai olcsó laptopból.

A minőségről valóban csak személyes tapasztalat után érdemes beszélni, de ha valami annyira gyenge, hogy nem jó arra, amire szánják, akkor tök mindegy, milyen minőségű, nem kell megvenni.

A másik topik nem ismerős, de ott meg aki tapasztalt valójában, az pont nem javasolna Intel-t. Az ARM SBC-k valók bizonyos dolgokra, és ott pont hátrányban szokott lenni az Intel megoldás, főleg a jóval magasabb fogyasztása és a jeletősebb melegedése miatt. Persze erősebb, mint akár a jobb ARM-ok, de ahová SBC kell, ott általában nem az a fő szempont.

Az N100-nak a neve ne tévesszen meg, az majdnem felér egy i7-7770 szintjével, jóval erősebb, mint az N-es, vagy J-s Celeronok. A YouTube-on és hardware oldalakon találsz róla review-kat, teszteket.

Egyébként nem filozófiai a vita, csak neked nem sikerül érteni a lényeget. A kínaiaknál nincs brand. A legtöbb cuccuk noname, ha rá is raknak egy márkajelzést, az kb. 5 hónap után megszűnik, átneveződik. Így ha még vett is valaki X márkájú budget laptopot, hiába is ajánlja neked, te már abból valószínűleg nem tudsz venni, mert már másik márkanév, modellszám alatt megy.

ARM-et nem ajánlom, ha windowsozni akarsz, és linuxozáshoz is csak akkor, ha veterán vagy a témájában, nem gond, ha több mindent forráskódból kell forgatni, meg kézzel patchelgetni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

"majdnem feler"

En inkabb ugy mondanam, hogy full mas termekkategoria a ketto, mert ha egymashoz nezzuk oket, akkor a 8 eves i7 rommaveri az N100-at. Nyilvan, utobbinal tizedakkora a TDP is, ennek megfeleloen. Nemhogy nem egy ligaban jatszanak, de nem ugyanaz meg a sportag sem. :)

Szerkesztve: 2024. 08. 19., h – 22:01

Amugy ha a felhasznalas jellege miatt eleg lenne az ennyire gyenge vas, akar egy Androidos tablet is megfelelhet (esetleg kulso bill+egerrel ha sokat kell irni). Akkuidoben lekorozi ezeket, es hordozhatosagban (bill. nelkul, vagy tokba epitettel), meg valoszinuleg arban is jobb.

Ettol fuggetlenul en nem vennek gyenge gepet, ha nem muszaj. A sajatomat 2018-ban vettem, es meg boven van benne par ev. Igaz, Win11 nem megy ra, de a W10+Ubi dual boot miatt igenyem sincs ra.

Ha most valamilyen erosebb gepet valasztasz (32G RAM minimum, valami ujabb generacios i7-tel vagy ennek megfelelo AMD-vel), 5-8 evig siman hasznalhatod.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?