1 liter palackozott víz átlagosan 240 000 db mikroműanyagot tartalmaz egy új kutatás szerint

Fórumok

Ez most mellbevágott mint rendszeresen ásványvíz-fogyasztót. 1 liter palackozott víz átlagosan 240 000 db mikroműanyagot tartalmaz egy új kutatás szerint.

Cikk magyarul: Tele vannak a palackozott vizek olyan nanoműanyaggal, amely a sejtjeinkbe is képes behatolni

Eredeti CNN cikk: Bottled water contains thousands of nanoplastics so small they can invade the body’s cells, study says

Kutatás linkje: Rapid single-particle chemical imaging of nanoplastics by SRS microscopy
 

Ami a lényeg, hogy új technológiával meg tudták számolni az 1 liter PET palackos vízben lévő mikroműanyagok számát, és így jött ki az átlag 240.000 db / liter. Ezek olyan kicsik hogy behatolnak a sejtekbe is.

Azt egyelőre nem tudják hogy pontosan milyen egészségkárosodást okoz, vagy okoz-e egyáltalán, de gondolom nem túl jó dolog hosszú távon.

A csapvízben is vannak ilyen mikroműanyagok, csak kevesebb. Egyelőre ezt még vizsgálják hogy a csapvízben pontosan mennyi van.

A palackozott vízbe a mikroműanyagok egyrészt a csomagolásból kerülnek be, tehát magából a PET palackból válnak le, valamint a kupak nyitogatásakor is válnak le mikroműanyagok. De nemcsak innen jönnek ezek a részecskék, hanem a gyártás során is már belekerülnek a vízbe mikroműanyagok.

3 db amerikai vízmárkát vizsgálták. Magyarországi vizeket nem vizsgáltak. Én csak a tanulmány megállapításait linkeltem.

Ez szomorú, próbálna az ember egészségesen táplálkozni (ásványvíz fogyasztása csapvíz helyett), de ezek szerint ez is káros?

Hozzászólások

vilag legszarabb meloi #16713: mikromuanyag szamolo munkas

, próbálna az ember egészségesen táplálkozni 

Az a baj, hogy ennek szerintem alapfeltétele az egészséges környezet, ami nincsen, innentől kezdve bukta  ...

Szóval ami nem öl meg erősít  ...

Fedora 41, Thinkpad x280

mint rendszeresen ásványvíz-fogyasztót

Egyebkent miert?

jobban szeretem az ízét, és úgy gondolom, hogy tisztább mint a csapvíz, csakhát ugye ha túl sok mikroműanyag van benne, akkor mégsem. Abban sem bízom hogy a csapvizet vezető csövek teljesen jó állapotban lennének-e, onnan is kerülhetnek szennyező anyagok a vízbe mire kifolyik a csapból. Nem a csapból kifolyót vízt vizsgálják, csak ami az épületekig eljut, lásd: Magyarországi települések ivóvízminősége

Az ellenőrző vizsgálatok elsősorban a szolgáltatott ivóvíz minőségét jellemzik az épületek belső hálózatának átadási pontjáig. Az épületek belső hálózatában bekövetkező esetleges minőségromlást (pl. ólom kioldódás, baktériumszaporodás) nem tükrözik. A belső hálózatok megfelelő állapotáért és üzemeltetéséért, az ott bekövetkező vízminőségi változásokért az épület tulajdonosa vagy üzemeltetője felelős.

Lehet hogy ez lesz innentől, ha tényleg ennyi mikroműanyag van a palackozott ásványvízben. Maga az ásványvíz egy jó dolog, de ha a gyártás során, valamint a fogyasztás során tényleg ennyi mikroműanyag kerül bele, az nem jó.

Vagy át kéne állnom az üveges ásványvízre. De a gyártás során abba is kerülhet mikroműanyag. Ezt lenne még érdemes vizsgálni, hogy az üveges ásványvízben mennyi mikroműanyag van, főleg összehasonlítva a csapvízzel.

Pár éve olvastam (talán pont itt, már nem emlékszem) valakitől aki ilyen területen dolgozik, h. az ásványvizes palackok belsejét valami vegyszerrel (gázzal) kezelik, ami már sokkal ártalmasabb hosszútávon, mint az összes szemét amit a klórral és az ólomcső-leválással magába szed az ember.

#mindmeghalunk

Én csapvizet iszok, az meg tele van minden mással. Mondjuk elvittem a ANTSZ-hez,

ingyenes teszt: OK

fizetős teszt: OK

Eredmény: a győri Pannon Víz kb. ásványvíz minőség

Műanyagot nem néztek, de kb. nem is érdekel. Arra kevésre, ami hátravan :D

trey @ gépház

Ez egy valós probléma, a mikroműanyagokról tudnak, csak azt nem tudják még, hogy milyen egészségkárosító hatása van.

Ami aggodalomra ad okot, hogy ezek a rendkívül pici részecskék az emberi hajszál vastagságának ezredrészei, olyan kicsik hogy behatolhatnak a sejtekbe. Egyre több van belőlük mindenhol és nem tudják hogyan lehet tőlük megszabadulni. És nem tudják a hosszú távú hatásait, ez így együtt nem hangzik jól.

Remélem ennél az egyszavas OK-nál azért részletesebb volt az indoklási része a papírnak.

Eleve azért nem biztos h. olyan sokat ér 1 ilyen vizsgálat, mert tudomásom szerint az ezzel foglalkozó vizsgálatok csak annak az elemeknek/vegyületeknek a jelenlétét/nemjelenlétét mutatják ki, amiket konlrétan keresnek is benne. Amit nem keresnek, de attól még  bennevan, azt nem fogja megmutatni.

Remélem ennél az egyszavas OK-nál azért részletesebb volt az indoklási része a papírnak.

Igen. Az első a mérgező anyagokat szűri pl. nehézfémek, arzén stb. (ingyenes), a fizetős pedig bakteriális stb. labort is tartalmaz.

Pontosan annyit ér, mint amennyit az palackozott ásványvízen végeznek, amikben annyian bíznak:

https://m.pannon-viz.hu/data/images/tortenet/2021/4ne/Nemzeti%20nepeges…

https://m.pannon-viz.hu/cikk/csapviz-vs-asvanyviz.html?module=cikk&modu…

https://www.gyorplusz.hu/egyeb/gyorben-kituno-a-csapviz-meg-klorozni-se…

(+ a győri csapvíz összehasonlítva a legtöbb település csapvízével, ahol megfordultam kiváló ízű, de persze ez szubjektív)

trey @ gépház

Örülj neki. Én is mindig csapvizet ittam. A lányoknak meg a nejemnek meg hoztuk az ásványvizet. Egészen most télig. Mikor hallottam e csodás Mohus repontos f..-ről, úgy döntöttem ennyi volt. Én nem fogok bohóckodni 1,5-2 l üres sértetlen PET-ekkel.  Bf-en volt akciós házi szűrőrendszer.Ro-s. 55e be került. Azóta azt isszuk mindannyian. És a lényeg: a kávémat magam gyártom. A fej melegítéséhez csapvíz, a kávéhoz szűrt. A fej melegítéséhez használt edény oldalán két hét után olyan sárga csík ült ki, hogy csak citromsavazás után jött le. A kávéhoz használt (szűrt)vizes edényen azóta sincs semmi nyom, néha elmosogatom persze. Mondhatnánk a persze, hogy a vizkeménység miatt vízköves lett, OK, de miért sárga?

Szerkesztve: 2024. 01. 09., k – 18:56

Már legalább 5-10 éve a csapból is a mikroműanyagok folynak - ha nem ledugózott füllel járja valaki a világot. Őszintén, miért volt meglepő, hogy egy ásványvizes palack IS tele van velük?
A következő arculcsapás az lesz, amikor kiderül, hogy a lebomló csomagolóanyagokból (nejlon zacskó a boltban) már gyártás után rögtön mikroműanyag darabok szakadnak le. Így ha abba teszed a péksütit, kenyeret, kiflit stb., akkor szépen jönnek vele együtt a mikroműanyagok is. Hami-hami.
Ugyanez igaz az ételhordókra is. De ne legyen igazam.

Én amúgy 99 %-ban csapvizet iszok születésem óta. Semmi baja nincs neki. A titok, hogy kiengedés után várok vele 5-10 percet itthon. Mindig üvegpohárból iszok. Máshol lehet rosszabb a víz minősége, állaga.

Szerkesztve: 2024. 01. 10., sze – 10:59

Ez most mellbevágott mint rendszeresen ásványvíz-fogyasztót.

Hát ezt részben te idézted elő a rendszeres ásványvíz fogyasztásoddal. Meg sajnos én is. Nagyon kényelmes volt elhinni, hogy ha a megfelelő színű kukába dobom a műanyagot, a probléma meg van oldva. Nem vagyok benne biztos, hogy az újrahasznosítási propaganda hozzájárulása a környezetvédelemhez nettó pozitív. Persze a személyes felelősségem is elismerem, mert már sok évvel ezelőtt, ha utánanéztem volna, megtudtam volna, hogy kamu.

Ha azt nézzük, hogy vannak kutatók akik szerint ösztrogénhez hasonló hatása van, akkor érthető, hogy miért van egyre több buzi. Lehet mondani, hogy ez nem jelentős probléma, addig amíg orvul seggbe nem tosz valamelyik. Mondjuk, ha már elég műanyagot ittál, lehet még élvezni is fogod...

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Szerkesztve: 2024. 01. 10., sze – 20:20

én csak olyat iszok, ami üvegben van, kerülöm a műanyagot:

- a pálinka

- a bor

- a sör

- a tea

- az ivóvíz (240m-es ártézi forrás, 1913) - nem PET palackaban, 15L-es vesszőfonatú demizson

1456. július 22. Nándorfehérvár

Hunyadi János várvédő vitézei és Kapisztrán János keresztes seregei a Nándorfehérvárt ostromló II. Mehmed szultán hadai felett arattak győzedelmet.

A szempilláid tövében meg apró atkák élhetnek!

Szerkesztve: 2024. 06. 23., v – 12:17

1 liter palackozott víz átlagosan 240 000 db mikroműanyagot tartalmaz

Hál istennek a kóla és többi PET palackos termék nem érintett.