Szigetüzemű napelemes rendszer

Sziasztok!

Egy tanyára szeretne egy barátom szigetüzemű napelemes rendszert telepíteni. Mivel sok napelemes téma volt mostanában, gondoltam rákérdezek, hátha megszakértitek ezt is :)

A becsült teljesítményigény:

      Energiafelhasználás (Wh/nap)
  teljesítmény (W) Üzemidő (ó/nap) 6780
Kamerarendszer 98 24 2352
Villanypásztor 50 24 1200
Riasztó 10 24 240
Router 10 24 240
Szivattyú 1000 1 1000
       
Világítás 100 5 500
Hűtő 12 24 288
       
Laptop 80 12 960

A vastaggal kiemeltek a kritikus rendszerek, azoknak mindenképpen menni kell. A szivattyú nem 0-24 de napon belül azért valamikor kell tudja pótolni az itatóvizet. A becsült értékeknél az adatlapokon található maximumot vettük figyelembe.

Most egy ilyen egység felé hajlunk:

https://us.ecoflow.com/products/delta-pro-portable-power-station?varian…40516140138569

mert ez egy kompakt egység és vélhetően az alap 3,6kWh puffer elég lehet.

A tető 36 fokos déli tájolású, teljesen árnyékmentes. Első körben 4x400-450W napelemet tervezünk, aztán a valós adatok alapján szeretnénk optimalizálni a rendszert.

Az ecoflow leírása alapján max 1600W töltőteljesítményt tud kezelni (150V, 16A) amit nem egészen értek mert ugye a kettő szorzata nem éppen 1600, de gondolom ezek külön-külön maximumok.

Nem barkács rendszert szeretnénk építeni, hanem kész ipari eszközökből összerakni. Az online menedzsment fontos szempont.

 

Köszi a tippeket!

 

szerk: backupnak dízel generátor van ami távolról indítható. Ha nagy gáz van, néhány órán belül helyszínen tudunk lenni.

Hozzászólások

Mekkora áthidalásra van szükséged? Télen is kell mennie? Nyáron nem lesz gond kevés akkuval sem, de a felhős időkkel mit kezdesz?

Volt szerencsém belekukkantani egy villanypásztor dobozába, kb 60-80 Ah-s 12V-os auto akku volt az alapja, erre volt kötve egy ránézésre 150-200W-os panel egy töltésvezérlőn keresztül. Nem volt még olyan sok felhős idő a legsötétebb téli napokon sem, hogy lemerült volna, évek óta üzembiztosan dolgozik. Ha a bocik a legfontosabbak, én a villanypásztort külön kezelném minden mástól.

Én kettőbe szedném a kritikus dolgokat, hogy ha megadja magát az akksipakk, akkor legyen variációs lehetőség. Ha naponta 6,7kWh -t elhasználtok, akkor a 3,6kWh puffer elég vékonynak tűnik nekem. Ha van egy kevésbé napos időszak, vagy egésznapos eső, akkor hamar vége lesz a delejnek. Olyannal biztosan lehet javítani, hogy 1-2 panelt kimondottan (irányonként 1-2 minimum) a napkelte/naplementére 90 fokban tesztek az oldalfalra, de ehhez adottság is kell, hogy valóban a napkelték és naplementék oda essenek, illetve ezt a téli tertemeléssel is össze kéne hangolni. Nekem ecoflowéknál rémlik valamilyen napkövető megoldás, bár ott pár száz wattos napelem teljesítményt írtak, és az valszin nem fix telepítéshez volt.

A világítás már ledes teljesen?

A szivattyúnál az indítóáramot nézzétek meg.

A napelemeknél a 400-450W per panel az totális maximum, amit egyáltalán nem garantált, hogy el tudtok érni. Ha nyáron ott 45-60 fokig felhevülnek a tetőn, akkor érezhetően visszaeshet a teljesítmény, érdemes lehet valahogy alattuk is helyet hagyni, bár akkor meg az erős szél kaphat alájuk.

3.6kWh kapacitast 3300 USD-ert, szerintem ez eleg draga. De persze ha szep csilivilit akarsz, lcd kijelzovel meg minden, az mindenkepp draga lesz, de ez meg azoknal is egy fokkal dragabb.

Nem tudom, honnan akarod beszerezni, de ugye a szallitas+vam+afa utan lesz az 5-6K USD is.

Viszonyitaskeppen a kinalat ellentetes szegmenseben ezek vannak: https://www.alibaba.com/trade/search?tab=all&searchText=lfp+power+stati…

Villanypasztor nem fogyaszt 0-24-ben 50W-ot. Ki kene merni a tenyleges fogyasztasokat. Motoroknal az inditoaramokat is (huto, szivattyu)

A fogyasztást a lekerített terület nagysága is befolyásolja. A villanypásztor nyomvonalát érdemes lekaszálni minimum 30 cm szélesen. Akár még az is célszerű lehet, hogy önálló napelemes villanypásztort alakítsatok ki. Ja és a legfontosabb mekkora az állatállomány és mekkora a legelő terület?

Szerkesztve: 2023. 07. 22., szo – 21:51

Mik a feltételek/elvárások? Ha nincs grid, és erről akarná a fentieket működtetni egész évben, akkor ez így nem lesz jó. A téli hónapokban nem lehet a napelemre építeni, a megjelölt 1.8kWp kapacitás jó ha 30-50kWh-t fog termelni 1 hónap alatt, és azt sem egyenletesen elosztva, hanem azon a pár napsütéses napon ami olyankor van. Simán megeshet, hogy napokig - vagy akár tovább - nullának tekinthető termelés lesz (a fenti igényekhez mérten).

Szerkesztve: 2023. 07. 22., szo – 23:01

1 kWp napelem + akku az éjjeli üzemre + aggregátor - opcionálisan egy 500 wattos szélkerék.

Nem fogsz értelmesen akkora napelem mennyiséget feltenni, töltésvezérlővel és akkumulátor csomaggal, ami worst case tudni fogja ezt a napi 5 kWh energiát megtermelni és eltárolni.

Szivattyút tudjátok úgy működtetni, h akkor menjen, mikor süt a nap. Azaz mondjuk délre beprogramozzátok. A ciki akkor van, mikor hetekig nem süt a nap majd. Azaz a becsültnél vagy 10x annyi napelemet kell feltennetek, mint a névleges teljesítménye.

Hm... igaz, ez egy "unix portál," de ha hadd tegyek fel egy/több "költői" kérdést, hátha relevanciát kap ;-) :

Igen, folyamatos üzen kell, különben elkószál a boci.

Szóval szarvasmarha... :-\ Felnőtt tehén, bika fejenként be tud tolni napi 1-2 köbméter szénát. 25-50 liter vizet. Hátul ilyenkor kihull belőle uszkve 30 kg gané. Az marad alatta...? :-| Konvejorszalag hordja ki...? Ridegtartás van...? A mérnök és programozó urak figyelmét felhívnám, hogy ha egy szarvasmarha megbetegszik, majd elhull - lesz cirka 500k HUF-nyi károd... :-( Csak egy kicsit fúvódik fel... :-P Haláli jó buli a tehenet fél éjjel sétáltani ám az udvaron... :-P
Mindezt csak azért írtam ide, hogy ÁLLANDÓ, humán felügyelet nélkül hagyni jószágot... sz'al az nagyon laza...
S ami a lényeg itt és most: A szivattyú, ami energiaéhes, az a napi inspekciózás ideje alatt nyugodtan üzemeltethető egy "óccsó" agregátorról is. ;-] T.i.: A gazda szeme hízlalja a jószágot.
A flame-et rövidre zárandó - nem vagyok állattenyésztő! :-D De a néhai apósom az volt, és a halálával elvesztettem a tehenét is, aki országos haverom volt... :"-(
 

Azért egyben tételezzük fel, hogy mondjuk 3-4 órát minimum ott vannak az állatokkal, és ezek rendben vannak. :) Az állandó felügyeletről azért bociékat is megkérdezném, hogy mennyire igénylik valójában, vagy csak úgy gondoljuk, hogy igénylik. Ahányszor erre-arra autókázunk, mindíg látok valamilyen marhacsoportot (még nem csorda), akik szépen legelnek, elvannak, fekszenek az árnyékban stbstb, és embert sehol sem látni.

A ganéból egyébként biogázt kéne csinálniuk. :)

+1000

Az állattartás igenis emberi felügyeletet igényel.
Amúgy az se mindegy, hogy milyen marháról beszélünk - tej vagy hús. Más gondozást igényel.

Kísérlet: Fognék 10 naposcsibét, majd rábíznám egy átlagemberre a gondozásukat. Kíváncsi lennék, hogy hány lenne egészséges / maradna életben 7-10-14 nap múlva. Esélyes, hogy sok elhullana. Ennyit a mai átlagember szakértelméről állatgondozás terén.

>backupnak dízel generátor van ami távolról indítható.

Szerintem el kell fogadni, hogy a dízel generátor indulása a normál ügymenet része, és úgy kell méretezni a napelemeket, hogy a jó napokat fedezze a "zöld" áram.

Ezerszer kitárgyaltuk, hogy jelenleg ésszerű költséggel lehetetlen teljes szigetüzemet megvalósítani, mert többszörös tartalékot kell hozzá a rendszerbe építeni. Ezért erre törekedni is felesleges.

Én kiszámolnám, hogy standard táblázatok alapján (napsütéses órák száma) mennyi üzemanyagot spórolna meg a napelemes rendszer, és ez alapján megéri-e, illetve mennyi éri meg.

Ha például minden nap beindul a generátor egyszer kétszer, akkor a szivattyút lehet, hogy nem is kell akksiról működtetni, hanem elegendő mindig csak a generátorról, így sokkal kisebb akksi elegendő. A napelemek az akksi és az inverter költségét összeadva lehet hogy kijön hogy ésszerűbb így megoldani, pláne hogy a generátort mindenképpen ki kell fizetni akkor is ha többnyire csak áll és akkor is ha megy minden nap.

Ha például minden nap beindul a generátor egyszer kétszer, akkor a szivattyút lehet, hogy nem is kell akksiról működtetni, hanem elegendő mindig csak a generátorról, így sokkal kisebb akksi elegendő.

Tipikusan a szivattyú az, amit lehetne napelemről üzemeltetni: ha süt a nap, akkor kell felszivattyúzni a vizet tartályba és olcsón tárolható napokig a víz a tartályokban.

Szerkesztve: 2023. 07. 23., v – 15:58

Csak érdeklődöm, a hálózatra bekötés konkrétan mennyire van akadályoztatva?

Közben felmerült, hogy ezek az eszközök bizony pár száz méterre is lehetnek ami ugye már a sima utp lehetőségein túlmutat. A kameraképekhez ráadásul pl LoRa modul nem elég. Milyen megoldást ajánlanátok?