Matt Mullenweg, CEO of Automattic, has misused his control of WordPress to interfere with WP Engine customers’ access to https://t.co/ZpKb9q4jPh, asserting that he did so because WP Engine filed litigation against https://t.co/erlNmkIol2. This simply is not true. Our Cease &…
— WP Engine (@wpengine) September 26, 2024
We've posted our response to WP Engine’s meritless lawsuit: https://t.co/Jk9zkR2HAn
— Automattic (@automattic) October 3, 2024
Our ACF plugin has been taken over forcibly by wordpressdotorg without our consent.
— Advanced Custom Fields (@wp_acf) October 12, 2024
If you are a WP Engine, Flywheel or ACF PRO customer, you do not need to take any action and will continue to get the latest from the ACF team.
If you have a site managed elsewhere using ACF, in… https://t.co/OO31RfW2tr
We were saddened and appalled by Matt Mullenweg’s actions this morning appropriating the Advanced Custom Fields plugin that our ACF team has been actively developing for the WordPress community since 2011.
— Advanced Custom Fields (@wp_acf) October 12, 2024
Please read the following post for our full statement.…
Az összefoglalót a civakodásról itt találod.
(A cikk nyomokban Mesterséges Intelligencia által szolgáltatott adatokat tartalmaz, így a tartalmát érdemes duplán ellenőrizni!)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
Az eredeti probléma az volt, hogy Matt, a Wordpress alkotója elvárta a nagyobb szereplőktől, akik a Wordpress-re üzletet építenek, hogy az eredményük 5%-át fordítsák a Wordpress (core) fejlesztésére.
Ez jó ideje nem teljesül, a Wordpress core-t jóformán csak a Matt által tulajdonolt és vezetett Automattic fejleszti, és a WP Engine, mint a (második?) legnagyobb üzleti eredménnyel rendelkező Wordpress használó került az ügy középpontjába (a rangsorban elfoglalt helyük alapján elvileg, nem másért), hogy az Automattic heti majd 4000 munkaórát tesz bele a WP core-ba (tehát nagyjából 100 fejlesztő dolgozik rajta), míg a WP Engine nagyjából heti 40 órát (1 fejlesztő dolgozik rajta). Ehhez képest hasonló bevétele van a két cégnek, így hasonló beletett fejlesztést várna el az eredeti alkotó.
No, az persze jó kérdés, hogy egy OSS esetében ez tényleg elvárható-e és mennyire etikus, pláne szankcionálni bárkit azért, mert nem teljesíti az elvárást.
Ráadásul jelen esetben nem is a WP Engine "kapta a büntetést", hanem a gyanútlan ügyfeleik, akik egyszer csak nem tudták frissíteni a WP oldalaikat a megszokott módon...
Az én véleményem, hogy aki open source-á teszi a projektjét, annak viselnie kellene a következményeit akkor is, ha azok neki nem tetszenek. Jelen esetben nem lehet tudni, hogy tényleg a beletett munka hiányzik Matt-nek, vagy csak az zavarja, hogy a bevételek nem a beletett munka arányában oszlanak el a cégek között... Én magam nem is értem, hogy lehet elvárni bárkitől bármit egy nyílt forrású projekt kapcsán, ha üzletre használja, ha nem. Persze, az etikus az lenne, ha a nyílt forrásból hasznot húzók visszaadnának a közösségnek valahogyan, de ez nem mindig oldható meg, olykor más projekten megy a visszaadás, olykor meg egyszerűen csak használják visszaadás nélkül. Ez mind benne van a pakliban.
Szerintem inkább annak kellene örülni, hogy aki hozzájárul a fejlesztéshez, teszteléshez, az mennyire jó, hogy ezt teszi. Nem azon bosszankondi, hogy aki nem, az miért nem, és miért keres mégis pénzt...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nincs benne a licencfeltételekben, hogy 5% munkaórát kell beletenni a projektbe. Az imént letöltöttem a legfrissebb WordPress-t, és ezt írja:
This program is free software; you can redistribute it and/or modify
it under the terms of the GNU General Public License as published by
the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
(at your option) any later version.
Mag a forráskód GNU licenc alatt fut, de a WordPress mint védjegy le van védve: https://wordpressfoundation.org/trademark-policy/
Viszont nem teljesen tiszták a feltételek, pl.:
The abbreviation “WP” is not covered by the WordPress trademarks, but please don’t use it in a way that confuses people. For example, many people think WP Engine is “WordPress Engine” and officially associated with WordPress, which it’s not. They have never once even donated to the WordPress Foundation, despite making billions of revenue on top of WordPress.
If you would like to use the WordPress trademark commercially, please contact Automattic, they have the exclusive license. Their only sub-licensee is Newfold.
Érdekes hogy pont a WP Engine van itt kipécézve, mert sok már project nevében is benne van a WP, ami ugye nincs is levédve. Meg itt is nem értem, miért említi meg, hogy a WP Engine mennyit támogatotta eddig a WordPress Foundation-t, amikor ez sehol nem követelmény, tehát aki semmivel nem támogatta eddig, ugyanannyi joga van használni a WordPress, mint aki sokkal támogatta.
Most akkor lehet használni a WP betűszót vagy sem? Ezek szerint a WP Engine nem használhatja, de a többiek igen. Érdekes...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
source-szá*
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk én azért kiváncsi lennék mire megy el az a heti 4000 óra, mert a terméken nem látszik meg :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
(chatgpt) A konfliktus 2024 szeptemberében kezdődött, amikor Mullenweg „rákos daganatnak” nevezte a WP Engine-t, mivel a szolgáltató letiltotta a felhasználók számára a bejegyzések revíziós történetének megtekintését, ami szerint Mullenweg az adatok védelmének alapvető ígérete. Ezenkívül bírálta a WP Engine befektetőit is, mondván, hogy nem járulnak hozzá eléggé a nyílt forráskódú projekthez, és hogy a „WP” márkanév használata megtévesztő lehet.
A vita jogi útra terelődött, amikor a WP Engine felszólította Mullenweget és az Automattic-ot, hogy vonják vissza állításaikat, míg Mullenweg válaszul kitiltotta a WP Engine-t a WordPress.org erőforrásaiból. Ez több weboldalt érintett, mert nem tudtak bővítményeket és témákat frissíteni, ami biztonsági kockázatokat eredményezett.
A közösség részéről számos aggodalom merült fel a nyílt forráskódú rendszerek kereskedelmi felhasználásával kapcsolatban, és sokan bírálták, hogy Mullenweg egy személyben ekkora kontrollt gyakorol a WordPress felett. A WP Engine október elején pert indított Automattic és Mullenweg ellen hatalommal való visszaélés vádjával.
A vita komoly hatással volt a közösségre, és az Automattic számos alkalmazottja, aki nem értett egyet Mullenweg döntéseivel, távozott a cégtől.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Update:
We have been informed that @wp_acf has emailed this to their customers:
— WordPress (@WordPress) October 14, 2024
"We are reaching out to you promptly and directly to address Matt Mullenweg's unprecedented and appalling actions on Oct 12th to forcibly appropriate the Advanced Custom Fields (ACF) plugin and .org listing.…
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ki kellene tenni minden évre az elvárt támogatást előre. Ha nem jön be időben az elvárt pénz, akkor csak azok kapják meg a frissítéseket, akik fizettek érte. Sohasem arról szólt az open source, hogy mindenkinek ingyen letölthető forráskóddal együtt minden. A vásárlóknak érhető el a forráskód. Ennek egy mellékhatása az a kialakult gyakorlat, hogy a "potyautasok" is megkapják.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Következő nap jenne meg egy fork, ami fele annyi támogatással beéri.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, de egyben egy ismeretlen fejlesztőtől, aki vagy belefejleszt extra "kedvességeket" a kódba vagy nem. Nyílt a kód, át lehet nézni de a 2020-as évek gyakorlata azt mutatja erre a nagy tömegek nem képesek. Az pedig eléggé valószínű, hogy a fork nem tudna önállóan olyan ütemben fejlődni mint az eredeti ág. Valószínűleg rendszeresen csak átvennék a WP kódját az eredeti fejlesztőtől. Azért ez nem egy otthoni hobbi projekt. CMS szolgáltatók komoly pénzt szednek be azért mert ők WP-t szolgáltatnak fizetős ügyfeleiknek. Presztízsveszteség lenne neki, ha benéznének valami kedvességet a forkból amire átállnak. Az pedig jogos elvárás, hogy valamilyen formában fizessék meg azok akik maguk jó pénzt keresnek a WP-vel a fejlesztés költségeit. Még opensource mellett is. És itt még szó sem volt profitról.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megvan az elasticsearch-aws-opensearch story?
Amennyiben a wordpress változtatna a licenc-en szerintem pillanatok alatt meglenne a fork és mögötte a pénz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem licencváltás. Csak nincs WP mindenkinek első forrásból ha nem adjátok össze a pénzt! Forráskód mindenkinek követelmény soha sem volt a GPL licencben. Még AGPLv3-nál is használójának kell lenned a webszolgáltatásnak, hogy jogosan követelhesd a forráskód letöltését.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A másik oldalról, ha én belerakom a fejlesztésbe az időt és erőforrást és más nem, akkor miért kéne neki szabad kapcsolatot adnom a saját oldalamhoz? Építse fel magának az infrastruktúrát a WP Engine is utána adjon rá támogatást.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem is.
Az eredeti probléma az volt, hogy Matt, a Wordpress alkotója elvárta a nagyobb szereplőktől, akik a Wordpress-re üzletet építenek, hogy az eredményük 5%-át fordítsák a Wordpress (core) fejlesztésére.
Nem látom, miért lenne ez probléma. Szerintem tök korrekt.
sokan bírálták, hogy Mullenweg egy személyben ekkora kontrollt gyakorol a WordPress felett
Na ne hogy már beugasson bárki neki, az az ő szellemi tulajdona, még jó, hogy kontrollja van a saját tulajdona felett!
Nem ismerem a részleteket pontosan, de nekem eddig az jött le, a WP Engine egy tipikus céges geci, aki a nyílt forráskódon élősködik, a profitot zsebrevágja és szarik mindenbe. Nagyon helyes, hogy kitiltották a wordpress.org-ról, ha nem tetszik, lehet fork-olni és fizetni egy rakat fejlesztőt, hogy backportolják a wp frissítéseket a házi verziójukba.
Az pedig eléggé valószínű, hogy a fork nem tudna önállóan olyan ütemben fejlődni mint az eredeti ág.
Pontosan, ezért is gondolom, hogy mivel az 5% visszaforgatás jobban megérné a cégnek, mint egy forkolás, ezért korrekt hozzáállás Matt részéről, és ezért a cég a hunyó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az erkölcstelen és a jogtalan azért két különböző fogalom. Sőt, megkockáztatom ennek a témának durva hatása lenne, ha egy precedens értékű perben a Wordpress győzne. Ugyanis miről beszélünk? Szabad e pénzt kérni opensource szoftver üzemeltetéséért, ha közben nem akarsz részt venni a fejlesztésében és lóvét sem juttatsz vissza, amit ugye a licenc megenged. Csak 5%-ot kér, nem sok, ugye? Nézzük csak meg, hogy a wp hány opensource komponenst is használ? Vajon fizet mindegyik után 5-5%-ot? Vagy mindegyiknek kivétel nélkül jelentősen hozzájárul a kódjához?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanis miről beszélünk
Trademark sarba tiprasrol. (WP logo trademarkolva lett)
Es bizony a WP Engine ezt a logot jogtalanul hasznalta.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De ennek meg semmi köze az open-source licencekhez, ez egy márkajelzés engedély nélküli felhasználása nevű dolog, azt simán polgári perben el lehet rendezni, és nem kell semmiféle heti 4000 munkaórára meg hasonlókra hivatkozni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Különbséget kell tenni a jogi és marketing lépések között.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanis miről beszélünk?
Szerintem nem erről van szó.
Csak 5%-ot kér, nem sok, ugye? Nézzük csak meg, hogy a wp hány opensource komponenst is használ? Vajon fizet mindegyik után 5-5%-ot?
Nem a kódhasználatért kéri, hanem a trademark használatért, nem is mindenkitől, csak a nagybani értékesítőktől, és nem is pénzben, hanem ráfordított munkaórákban.
Azért vegyük már észre, hogy ez a WP Engine Matt szellemi termékét árjulja, abból van profitja, miközben szarik Matt fejére, nem ad vissza semmit és még pocskondiázza is azt, akiből él. Egyértelműen egy élősködő, úgy kéne kezelni, mint a szúnyogokat szokás.
Ez szerintem nagyon nincs rendjén, jogos volt a retorzió, megérdemelte a kitiltást, amiért lopott (*). Most majd forkolhat és megtudja, milyen meló is a fejlesztés!
(*) - nem jogi értelemben lopott, hanem kereskedelmileg, ingyen szerezte, amit elad (bár ha jogosulatlanul használta a logót, akkor jogilag is lopott)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
csak közben a WordPress stabilitása sérül, jobb lett volna ezt elkerülni. Több millió felhasználót érint ez (WP Engine és Advanced Custom Fields). Ők elgondolkoznak, nem kéne-e más platformra váltani. Az Automattic-ból is sokan felmodtak mert nem értettek egyet a döntéssel!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy csak jól jött 6 havi fizu...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
That Mr. Mullenweg quietly demanded tens of millions from WP Engine for his for-profit company while publicly claiming to be selflessly safeguarding the interests of the community is shameful.
https://www.reddit.com/r/SubredditDrama/comments/1g4pr8f/wordpress_the_…
https://wpengine.com/wp-content/uploads/2024/10/Complaint-WP-Engine-v-A…
Azt hiszem, ezt a történetet még sokáig fogják emlegetni. Jó fejlődött a WP, de nagyrészt azért, mert kb. az egész egyetlen ember kezében összpontosult. És ez most durván visszaütött.
Mellékszál: https://x.com/joserosado/status/1845897375736352899
A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyedül vagyok azzal, hogy felemás érzésem van a WP-vel kapcsolatban?
Nagyon fura a struktúrája nekem aki zend1, zend2, laminas irányból érkezett és laravel, symfony körényékén tart most.
Php ami html darabokat echo-z random helyeken, függvények amik akárhonnan hívhatók, the_post() és társai, feltérképezhetetlen hook-ok...
Nem tudom hogy ez vagy más az oka de én még normálisan működő, gyors, megbízható WP oldalt nem láttam.
Volt 'szerencsém' egy WP webshophoz amit 1.5évig kellett tutujgatnom.
3000 termék volt benne, egy sima termék lista oldal ~10-15sec volt. Termék paraméterre szűrés ~20-30sec. Keresés eltimeoutolt.
Ugyanez volt egy mobil app backendje is hasonló tempóval működött, egy kínlódás volt az egész.
És ezt egy magát profinak aposztrofáló csapat rakta össze, nem WPisitke.
Később az egész miskulancia ki lett dobva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Létezhetne gyors WP webshop, csak a fejlesztők mellé kell egy DBA is.
Az esetek egy részében a rossz adatbázisszervezés az oka a lassúságnak; néhány száz rekordra terveznek, és nem foglalkoznak az adatbázishangolással, mégkevésbé az indexeléssel.
És ugye a demo környezethez képest sokkal több termék, sokkal több látogató van, és ezek hatásai nem összeadódnak, hanem összeszorzódnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vezetői összefoglaló:
alkalmatlan
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
„Házibuli” folytatódik, avagy a Wordpress Matt-ot kapott?
https://www.paidmembershipspro.com/leaving-wordpress-org/
https://aspirepress.org/if-wordpress-org-is-not-for-the-community-then-…
A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni