- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
Lehet, hogy Michael kicsit túl hamar élesítette a cikket? (edit: amúgy nem, szokatlan módon most a tesztekre az embargó egy nappal a hivatalos megjelenési dátum előtt oldódott fel)
https://www.phoronix.com/review/ryzen-9600x-9700x
tldr:
- itt nincs olyan teszt ahol a 9700x a 7700x-nél rosszabbul teljesítene
- a nagy többség kis előrelépést mutat: 1-10% a 7700x-hez képest, közben a fogyasztás csökkent
- van az AVX512-es kategória, ahol a vártaknak megfelelően +50% vagy kicsivel afeletti növekedés van
- a crypto tesztekben egészen nagy, 2x-est meghaladó ugrások is vannak a zen4-hez képest, az Intel korábban érinthetetlen volt ebben a kategóriában, a 9700x és 9600x most kényelmesen veri a mezőnyt
- és van a meglepetéskategória: python, javascript böngészőkben vagy külön v8 engineben +25-30% körüli előrelépés. Pythonban az Intel korábban utólérhetetlen volt, most az AMD behozta a teljes lemaradást. PHP majdnem +40%, itt is korábban az Intel érinthetetlen volt. Apache HTTPd, memcached produkáltak még váratlanul nagy ugrást.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont az AVX512 az semennyit nem segít ha csak 128 v. 256 bites SIMD kódot kell futtatni. Márpedig az igazi AVX512-es kód ritka, mint a fehér holló. Mivel desktopon az intel teljesen dobta az avx512-t évekkel ezelőtt, a játékfejlesztők se használják kb sehol. Így hiába lett egy brutális feldolgozószörny a zen5, ha azt semmi valós felhasználású játékban nem lehet kamatoztatni.
Az nem működik h. az AVX1-2 kódot az AVX512 hardver majd dupla-négyszeres sebességgel fogja tudni futtatni. Ha nem 512 bites utasításokat kell futtatni, az extra erő szószerint elpárolog, kihasználatlan marad.
Ez így nem nagy segítség a családoknak a csodaváró playstation-emulátor RPCS3 fanoknak, mert az csak 128 bites SIMD-t használ, így nem lesz dupla-tripla-négyszeres gyorsulás a zen3/4-hez képest.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megnézheted a tesztben, hogy mik voltak azok amik nagyot gyorsultak AVX512-től. Azért most már volt egypár.
Az AVX512-nek szerintem a legnagyobb lökést pont az adta mostanában, hogy az AMD elkezdte normálisan implementálni.
- Az, hogy az Intel dobta desktopon az AVX512-t (legyünk pontosak, saját P-core, E-core-os feature mismatch balfékségük miatt nem tudtak jobbat kitalálni, minthogy letiltják a P-coreban is és ezt már 3 generáció óta nem érzik elég nagy problémának, hogy megoldják) az csak egy dolog.
- Az hogy az AVX512 vagy tucatnyi önálló (kvázi-független) extensionből áll, amiket az Intel visszafele inkompatibilis módon random ki-be rakogat az egyes generációkban egy fájdalmasabb dolog (Linus ezért fakadt ki korábban). Gyakorlatilag mindegyik subset-re teljesen önálló code-patht kellhetett csinálni. Többféle extensionből vegyesen használni utasításokat "necces" volt.
- Az, hogy sok generáción keresztül a Xeon-okban sem minden modellben volt, hanem külön megoldókulcs kellett hozzá, hogy melyikben van, melyikben nincs szintén nem tett jót.
- Végül a "negatív turbó", vagyis ha processzor ráfutott akárcsak 1db AVX512-es utasításra, akkor az _alap_ (nem turbo) órajelhez képest kb 1,1GHz-el lejjebb ugrott az órajele és ms-okig tartott, mire ebből visszajött (sok szerencsét erre kernel ütemezőt optimalizálni...) szintén demotiválta a fejlesztőket. Vegyes kódban többet buktál vele, mint amennyit nyertél, csak ott volt értelme használni, ahol szinte tisztán AVX512-es ciklusmag futott hosszan. Ez a hyperthreading-et is megcsapta, mert ugyanazon a magon a másik thread is belassult tőle.
Nem zsenik az AMD-nél, egyszerűen csak common sense módon álltak hozzá és elkerülték az Intel érthetetlen döntéseit. És hogyhogynem az utóbbi kb 1 évben egyre több projekt kezdte használni az AVX512-t (legalábbis azt a viszonylag-komplett subsetet, amit az AMD implementált a Zen4-ben). A Zen5-re az AMD szigorúan csak bővítette a subsetet, nem vett ki semmi régebbit.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gyenge lett (a 9700X legalábbis sok tesztben hajszálra ugyanannyit hoz mint a 7700X, vagy még lassabb is annál)
AzÉpítő:
GN:
HUB (nem Hup):
L1Tech:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem a kisebb TDP keret miatt?
mert akkor a 9950X-nel mar mas lesz, az nem lesz ennyire szegyenlos :)
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt hogy nézted? Azért mert néhány tesztben nem hoz többet, sokkal többen még a 14900K-t is leveri, illetve a 7700X pl. Postgres 16-nál 20k -hoz képest 24k pontot hoz. A memcached szintén zenész. A GN teszteken hasonló a kép.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gaming tesztek voltak főleg a fenti videókban, meg néhány szintetikus benchmark.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezt én is néztem, hogy a legtöbb tesztelő csalódásnak tartja. A fogyasztás lement, de árban meg drágább. Bár azt is hozzá kell tenni, hogy ők Windowson tesztelték, nem Linuxon. Mindenesetre én ezeknek a teszteknek hiszek, nem a Phoronixnak, arról már párszor bebizonyosodott, hogy nem sok köze van a valósághoz (főleg a fájlrendszer és disztróbenchmarkoknak, de a többi sem sokkal megbízhatóbb). Pedig van értelme Linuxon tesztelni, mert ott az új utasításkészletekhez hozzá tudsz fordítani mindent, míg Windowson nem arra van fordítva.
Mondjuk én az AMD-t itt nem hibáztatnám, nem akart a végtelen, brutális boost-tal az Intel hibájába esni, meg most tippem szerint megint lassulni fog a fejlődés, hiába a 4nm-es csíkszélesség, már nem hoz annyit a konyhára az 5-7 nm-hez képest, nem látunk már akkora generációs ugrásokat, azok egyre kisebbek lesznek. Lesz egy szint, hogy az energiakeret meg a cacke-igény miatt a magok számát se tudják már hová növelni, ha kis hibridmagokról van szó (mint az Intel-féle E-core), akkor se. Freki szintén nem lesz már látványosan emelhető, 5-6 GHz között érik el a plafont. Érjük el a szilíciumos gyártástechnológia végét.
GPU-ban dettó, ott is már az Nvidia az RTX4xxx-es szériával már csak úgy domborított, hogy 1000+ W-os táp kell hozzá, meg paksi atomreaktor, hogy bírjad árammal. Nincs nagyon már ezt hova tovább nyomni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jol megmondtad, hogy 640kbyte mindenre is eleg lesz az idok vegezeteig :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem lesz elég természetesen. De most ez a technológia falba ütközik. Gondolom egy idő után lesz helyette valami nanotechnológia, amivel lemennek még kisebb csíkszélességre. Mondanám még a kvantumgépeket, de azok is olyanok, mint a jeti, hogy senki nem látott még hasznosan működni, csak ilyen-olyan tesztlaborban lévő kísérleti prototípusok vannak, amikkel nem sok hasznosat lehet csinálni.
Addig marad ez, meg az, hogy a fejlesztők a bloatot mellőzik, meg jobban optimalizálnak, ha jobb teljesítményt akarnak.
Nyilván a 640 KB-ről is mindig tudni lehetett, hogy nem lesz elég. Az a 16 bites procinak volt a limitációja 20 bites címbusz mellett, ami valójában 1024 KiB, de az IBM PC fejlesztői úgy döntöttek, hogy ebből nem csak a videómemória jön le, hanem a BIOS és egyéb ROM-ok területére is elkülönítenek 384 KiB-ot. Nagyon gyorsan meghaladott lett, 3 évre rá jött a 286-os 24 bites címbusszal, ami már 16 mega memóriát támogat, még 3 évre rá a 386-os, 32 bites címbusszal. Ami miatt sokáig szívtak a 640 KB-os memóriakorláttal, annak inkább az volt az oka, hogy a MS a DOS-szal, és a főbb húzóalkalmazások fejlesztői megtartották ezt a 16 bites, valós módú korlátot, meg a végtelenségig életben tartották toldozgató trükkökkel (EMS, XMS, UMB, DOS extender védett módja), mindezt a visszafelé kompatibilitásra hivatkozva.
Vannak sajnos ilyen stagnáló időszakok, a már említett Intel-féle tikk-takk-ozás is ilyen volt, mindenkit 2-4 magon, 2-8 szálon, 2-8 MB cache-en tartottak, és a generációk között alig voltak ilyen pár %-os különbségek, mert a Ryzen-ig nem volt ellenfél, aki megszorongatta őket, és mikor lett is, akkor is nehezen mozdultak ki a 14 nm-ről, lényegében nem is tudtak, csak mással gyártatnak most már.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ujfent megjosoltad, hogy itt a veg.
amugy egy am5 refresh-tol mit varsz? :) nott a hatekonysag 105 > 65W TDP (barmit is jelentsen :D valosagban inkabb kb. 144W vs 88W multicore full load, 40%!), ez mellett (ellenere?) extra utasitaskeszlet-motor es predikcios logika is kerult bele. hint: kb 1.5Mrd tranzisztorral van tobb a 9700x-ben, mint a 7700x-ben. a fejlesztgetok meg majd optimalizalnak ra, hogy abban a par taszkban eltunjon a regresszio.
es kompatibilis maradt visszafele.
adjal ezeknek is annyi elektront, mint az ugyanannyi magos elodjuknek, akkor lehetne talan fair osszehasonlitasrol beszelni.
meg mindig nagyobb elorelepes, mint a fogyasztast 400W-ra huzni.
vard meg a nagytesoit is, mert ezek csak a kozepkategorias jatszos desktop cpu-k.
ha 4-5 evig nem jonne ki semmi, akkor meg az lenne a bajod, hogy nem fejlodtek az elmult 4-5 evben! :)
hint: https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_7_1800x-vs-amd_ryze…
en pl a 2600-at csereltem 5600x-re 4-5 ev utan, elleszek ezzel a kov. 4-5 evben. az mar 8-10 ev egy platformon!
nem kell minden uj cpu bejelentes utan a boltba rohangalni :D a regi pedig tokeletes lesz nasnak/jatszos szerverecskenek 32G rammal. es kevesebbet kell ralocsolnom, mint egy f*shalom legalja cpu-s par ev alatt EoL nas ara. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem szintén, még a Ryzen 2600 is megfelel, amit 5 éve vettem, következő 5 évre elég lesz. Nem X-es, nincs tuningolva. Ha megunom, lehet egyszer dobok én is bele egy Ryzen 5600-5700X-et, 5800X3D-t, ha olcsó lesz. 5950 is szóba jöhetne, de szerintem azt nem bírnák az alaplapi VRM-ek. Nekem csak 16 giga RAM-om van, de az is elég, ha nem lesz, bővítek én is 32-re, nem egy nagy pénz az se már, DDR3-DDR4 elég olcsó.
Főleg, hogy nekem nem is ez a fő gépem, hanem egy Ryzen 6800H-s laptop, az még erősebb, egyenesen overkill, azt is még min. 5 évig tervezem hajtani, ha hamarabb össze nem fossa magát, és nem lesz gazdaságos a javítása. Feleslegesnek látom a mindig legújabb gent, meg a 32-64 giga memóriát, csak még több pénzem feküdne hardverben, és még inkább nem használnám ki. Nem a legújabb játékokkal játszok, és Linux megy, abból is a soványabbik.
Maradjunk abban, hogy nem lett rossz a 9700X. Túl van árazva, mert még új, meg sokaknak azért csalódás, mert a 7700X túl volt húzva gyárilag, legmagasabban tartotta a turbózást, energiakeretet, és úgy futott annyit, mint most energiatakarékosabbra leszabályozott 9700X. Én örülök, hogy az AMD a realitás, kisebb fogyasztás irányába ment, hogy ne fusson zátonyra, mint az Intel az izomból túlhúzott (és emiatt degradálódott) 13-14. gennel, amiből most botrány van. Tehát nem a mostani gen lett gyengébb, hanem az előző lett túlhajtva.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
előző lett túlhajtva. > ugy hivjuk: specifikacio
azt nem bírnák az alaplapi VRM-ek > 105W TDP-t? barmi tud... csak tudd "elhasznalni" a 32 threadet :D desktopban nem sok ertelme.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megvárom a nem influenszer teszteket is :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A GPU hanyszor lesz gyorsabb a legjobb Intel Iris-hez kepest?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://www.youtube.com/watch?v=WzN3pdxHTuE
szerintem semennyiszer.
csak azert van benne, hogy legyen :)
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
GPU fronton a Zen4-es 8000-es szériát nézd meg, abban Radeon 760M van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A GPU gyengébb lett ezekben, mint a Ryzen 5 8600G-ben.
Ha integrált GPU-s játékra vennél CPU-t, akkor inkább a 8600G a jó választás, az kb. a 7000-es sorozat erejét hozza CPU szinten, de közben a legtöbb játékhoz elegendő benne a GPU (GTA V pl 60-80 fps).
Nagy Péter
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sub,
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lassabb, de szándékosan, ezekben az X-es asztali procikban egy nagyon durván visszavágott, kevés feldolgóegységes integrált GPU van. Jelentősen vissza van vágva a G/H/U-s procikban lévőkhöz képest.
Az AMD már kezdetben megmondta, hogy az asztali, nem APU-nak szánt procikban a GPU csak arra szolgál, hogy legyen kép, irodai feladatokra elég legyen, meg tudjál videót nézni. Ha komolyabb kell, dedikált GPU-t kell vegyél.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Legalább olcsóbb lesz a 5950X :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Érdekes "fejlődés" hogy sok benchmarkban lemarad az elődjétől. Ugyanakkor a jelentősen csökkent fogyasztás mindenképp pozitív.
Amolyan semleges. Emiatt nem fog senki rohanni gépet venni. Akinek nagy teljesítmény kell, valószínűleg marad a 7000-es szériánál, de egy tipikus nem erőműbe jó választások lehetnek ezek a procik.
De gyorsan szedje össze magát az intel, mert egy szereplővel nincs fejlődés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy érdekes olvasgatnivaló: http://www.numberworld.org/blogs/2024_8_7_zen5_avx512_teardown/ (igen http, ez valami olyannyira web1.0 blog, hogy még https sincs rajta...)
Teljes deep-dive lebontása a végrehajtóegységeknek, tesztekkel ellenőrizve az AMD állításait az egységek szélességéről, latencyről stb.
tldr: egészen elképesztően jónak mondja az AVX512 implementációt, microbenchmarkokban 95-98%-al gyorsabb a Zen4-esnél és köröket ver az Intel nyakatekert throttling-okkal megfojtott implementációjára. Viszont a memóriasávszélesség nagyon kevés az egységek etetéséhez ezért nem tud valóságban kb 50%-nál többet hozni.
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Viszont a memóriasávszélesség nagyon kevés az egységek etetéséhez ezért nem tud valóságban kb 50%-nál többet hozni."
hatha majd a 3D L3 segit kicsit rajta
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
valaki probalta mar a 15097-es trace flaget?
gyorsabb lett tole valami? mennyivel?
https://learn.microsoft.com/en-us/sql/t-sql/database-console-commands/d…
"Enables AVX-512 support for SQL Server 2022 (16.x) and later versions.
Important: We recommend enabling AVX-512 support for the following CPUs:
- Intel Ice Lake and later
- AMD EYPC Genoa and later
Applies to: SQL Server 2022 (16.x) and later versions.
Scope: Global or session."
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy ideig még jól el leszek a Ryzen 7600X + RX 6900XT kombóval.
Ha még az Alan Wake 2 is megy ultra részletességgel, akkor így nem kell upgrade -ben gondolkodni.
Játékhoz a 6 mag elegendő, a pénz nagy részét inkább a GPU -ra érdemesebb fordítani.Ezt javasolja szinte mindig a PC Builder YT csatorna is. Persze, ha videó vágás is szempont (content creator), akkor szóba jöhetnek a több magos procik.
De ha most kéne PC -t építeni, akkor a 9600X -et választanám alapnak. (Játékhoz)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezekben vajon már van javítás?
https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/sinclose-vulnerability-…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://www.amd.com/en/resources/product-security/bulletin/amd-sb-7014…
ha errol van szo, nekem ugy tunik irjak hogy melyik agesa javitja, meg persze azt is irjak ahol nem tervezik javitani.
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy látom "csak" a zen2 desktop matisse-t tojták le.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Volt már.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni