hunludvig blogja

Local Mess - Meta Pixel user tracking

Felbojdult az internet, mert kiderült egy módszer amivel a Facebook/Meta és a Yandex is követte az Android felhasználókat.
A módszer nem túl kifinomult:
- app feltesz
- user bejelentkezik
- app nyit TCP||UDP portot localhost-on
- user elmegy random pornó oldalra, ami beágyazva tartalmazza a Meta/Yandex metrikáit
- Meta/Yandex/etc JS scriptek csatlakoznak localhost-ra és elküldik az App-nak, hogy milyen weboldalt látogat a user

Kis gépi tanulás kezdőknek

Barátom, aki egyetemen tanít és néha gimisek körében is megfordul, készített egy videót képfelismerés témájában. A bemutatott JS/html applickáció angol nyelven egyszerűen (néhol talán túl egyszerűen) igyekszik bemutatni, hogy a gépi látás sem varázslat.

Szerintem aranyos, fő célközönsége nem a gyakorlott szoftverfejlesztők, hanem akik csak ismerkednek a programozás alapjaival, de ha fogalmad sincs, hogy működik a gépi látás, akár még hasznos is lehet.

https://youtu.be/QXB1ytG95gs

Nekem személyes kedvencem Ördög Rafael videója.

Pivotal, MongoDB, Confluent: mindenki bekaphatja

Valahogy elkerulte a figyelmemet, hogy az elmult fel evben tobb nagy project is licenszet valtott effektive kizarva a barkit, hogy SaaS-t nyujtson, ami konkuralhatna az anyacegukkel.

Ertem a motivaciot (aka Amazon), de ezt elegge rossz iranynak erzem.

Eddig erintett projectek:
- Redis modulok
- MongoDB
- Kafka KSQL + egy rakas mas Kafka tool

Ti tudtok mas cegekrol/projectekrol, ami ugyanezen az uton jar?

https://opensourceforu.com/2018/12/after-redis-and-mongodb-now-confluen…

Új munkahely

4.5 év után eljött az idő, váltok. Megszerettem a kollégákat, de ideje új kihívások után néznem.

Az itteni Win CE tákolás után nem gondoltam, hogy valaha fogok ennél elavultabb helyen dolgozni, de úgy néz ki, a Java 6 visszavár. Nem bánom, legalább lesz időm rendesen elmélyülni valamiben. Talán a COBOL könyveket is le kéne porolnom.

Eredetileg egy másik céghez jelentkeztem, ahol nagyon csinos kis stack-en dolgoznak (pg, kafka, cloud), de ott elutasítottak, túl junior vagyok nekik. Ez a cég a vígasz ágon jött, legalább sok év pg után a mysql világába is belekóstolhatok.

Word, mint elégedettségmérő

Van pár könnyen mérhető komponense vagy indikátora annak, mennyire vagyok általánosan elégedett az életem alakulásával, munkámmal, munkakörnyezetemmel.

Ennek egy jellegzetes példája az utolsó, Microsoft Word-del* való bárminemű érintkezéstől eltelt idő mennyisége.

Sajnos ez a jelző elég alacsony mostanában. :|

* A LibreOffice-t is ide számolnám, de a cégnél Word-öt használunk.

Néma tanú

Taleb prof kitűnő munkája óta kiemelten figyelek a néma tanú jelenségre, ami azt takarja, hogy következtetéseinket sokszor egyoldalú információk alapján hozzuk, mert a másik oldal nem tudja képviselni magát.

Az elmúlt pár bejegyzésem elég panaszkodó jellegű volt a Win 8-ról és a Jolla-ról. Íme egy ellenbejegyzés, ami elmeséli, hogy minden működik.

Prémium notebook computer-em anyagválasztásával nem vagyok teljesen elégedett, de ez csak esztétika. Ami a driver-eket illeti, minden, amit használok működik és az egész kütyü elég megbízhatóan teszi a dolgát. Néha van valami furcsaság, de hamar eltűnik és tudok foglalkozni a dolgommal.

Minun Jolla

Régóta nézegettem ezt a készüléket, az öreg N900 már eléggé leharcolt. Láttam, hogy nem teljesen production ready, de nem követtem közelről az eseményeket.
Két esemény történt mostanában, ami a Jolla instant vásárlása felé lendített, az egyik, hogy a bankom kötelezett egy okostelefon beszerzésére (iOS vagy Android), a másik, hogy egy kollégám vett egyet és nagyon elégedett vele.
Fejest a mélyvízbe, lássuk milyen is ez. Péntek óta van nálam az eszköz, tehát elég rövid a tapasztalatom, de annál csalódottabb.
Nem szinkronizál az email. Két napig működött, ma már nem.
Nem tudom használni a naptárat, mert se nem szinkronizál a google naptárral, se az ics fájlokat nem eszi meg.
Kétszer hívtak, ebből az egyiket nem tudtam felvenni, mert az UI nem reagált.
A látszólag nagy kapacitású akksit elég gyorsan szívja. Egy töltéssel megközelítőleg 8 órát bír.
Wifi-re nem kapcsolódik fel.

Facebook app és a minőség

Had panaszkodjak egy kicsit, most olyan jól esne kibeszélni. :)

Sok év Linux után idén váltottam vissza Win-re, mert egészen új környezetbe kerültem és nem akartam, hogy a mindenféle driver problémák és egyéb apróságok elvonják a figyelmemet. Sajnos ez nem jött össze, Win alatt is ugyanúgy szopok a vacak driverekkel.

Jött az új 8.1 és vele a vadi új Facebook app. Nagyszerű, mert mit ér a jól kitalált, ügyes API és interface, ha nincs hozzá app. Telepítem, kipróbálom.

Most tanulok Szoftver tervezést és az első házi feladatunk az volt, hogy írjuk le, mi mit értünk szoftver minőség alatt. Épp most fejeztem be az esszét.

N900, öreg barátom

Mitévő legyek, elrepült feletted az idő. Nemrég még veled terveztem megöregedni, de egyre bizonytalanabb vagyok. Képedről fél éve hámlásnak indult a bőr, de ez nem ijesztett meg, lehet gyógyítani. Már cserealkatrészeket is találtam, rendelésre készen álltam, mikor jött a mostani nyavalyád.
Kezdődött azzal az aprósággal, hogy nem tudtad egyik napról a másikra letölteni a leveleimet. Nem a te hibád, valamit megpiszkáltak a másik oldalon. De kapcsolatunkban nekem az email létkérdés, elkezdtem gyógyírt kutatni. Sajnos az év elején megárvultál, családod eldobott magától, segítséget tőlük nem várhattunk.
Majd a közösség, majd az segít! CSSU stabil ágat tettem alád, mert óvatos akartam lenni, de bajod nem gyógyult. Ekkor kísérletképpen a CSSU testinget is kipróbáltam, a levelezés rendbe jött, lett helyette egy sokkal komolyabb baj. Néha teljesen csendben maradtál, mikor hívtak, s csak utólag árultad el kék villantással, hogy valaki keresett. Viszont a felületed sokkal csiszoltabb lett, meglátszott rajta a közösség ereje, de az említett hiba miatt tarthatatlan volt.
Utána a CSSU Thumb-ot tettem fel, mint mentsvár, ezzel már nem vesztek el a hívások, helyette sok apró bosszantó hiba jelentkezett. Új fájlokat nem volt hajlandó indexelni, browserben fájlfeltöltés nem működött, stb.
Végül öntsünk tiszta vizet a pohárba, gyári, szűz programodat flasheltem rád, s közvetlen utána a CSSU Thumb-ot kaptad meg, hogy minden tiszta legyen és elölről kezdjük a barátságot. Ez a mostani állapot.
De ez még rosszabb, mint az eddigiek. Programjaid nem is véletlenszerűen, hanem inkább rendszeresen összeomlanak, ha valamit éppen írok rajtad, gondolsz egyet és újraindulsz. Ha véletlen sikerül felvennem egy hívást a telefonprogram összeomlása nélkül, sokszor teljesen néma maradsz.
Föl kéne tegyelek téged is a polcra, mint korábbi hű, de elnyűtt elődeidet? De még nincs itt egyik érdemi utódod sem, a Jolla csak pletyka, s az Ubuntu Phone is elég messze van a használhatótól.
Még nem adom fel, hiszem, hogy fel tudjuk még melegíteni ezt a kapcsolatot. Kapsz ismét egy reflash-t és addig próbálkozom, míg minden jó nem lesz.
Addig is a hívásaimat az öreg, hűséges R310s-en intézem.

MSc in Mathematicing

Vége, levizsgáztam, diplomás ember lettem.
Apró szépséghiba, hogy a tanulmányi osztály egy munkatársa, gondolom kiindulva az Engineering-ből, a fenti módon fordította angolra a képzést az adatlapon, amit a vizsgabizottság elnöke ezért nem volt hajlandó aláírni.

Ubuntu Shortcut Hints

Van a Unity alatt egy szimpatikus funkció, a Super gombot, ha nyomva tartod, akkor a billentyűkombinációk egy halmazát jeleníti meg. Praktikus, mikor ritkán használt és elfelejtett kombinációkra vagyok kíváncsi.
Történt most is, hogy nem emlékszem a különböző Screenshot gombokra, de használnám pl a terület fotózását.
Sajnos nincs benne a listában, s hasznosnak tűnik a dolog, de tudom, hogy mire legközelebb akarom használni, úgyis elfelejtem. Nosza, vegyük fel a listába.
Naiv ember lévén, feltételeztem, hogy valahol kell lennie egy szövegfájlnak, vagy konfigfájlnak, vagy legrosszabb esetben egy képnek, amit megjelenít ilyenkor a Unity. Sajnos a netes keresgélés nem hozott sikert, megkerestem hát a forrást.
Ez bizony hard coded. Nem csúnya a forrás, de nekem nagyon furcsa, hogy erre az apróságra ennyi időt szántak és nem valami könnyebben használható, konfigolható megoldást készítettek, vagy használtak fel.
Tapasztalt fejlesztők, van ennek bármi előnye, amit nem látok?

Ubuntu+Chrome merevre fagyás

www.drivewire.com/vehicle/saturn-l100/timing-belt-tensioner/
Ettől a honlaptól az egész gépem csontra fagy. Nem jött túl jól.
Meglep, hogy ilyesmi manapság előfordulhat. Egy Chromiummal.
Bár utóbbi időben rájár a rúd, a legutóbbi frissítés óta majd mindegyik flash videó is elhasal.
Miután ezt beküldtem, ismét kipróbálom, majd ha továbbra is megismételhető, vacsorázok egyet.
Nálatok is van vele gond?
Nincs agyon extension-elve a böngészőm, csak flashblock, de az sem működik tökéletesen (mondjuk eddig sem), érik a visszaváltás a rókára. Majd a negyedikre.

Nokia MS pletyka

Index
NY Times

Nekem ésszerűtlennek hangzik, hisz a Nokia a Symbiant épp azokra a gépekre tenyészti, amit az MS egy tollvonással kizárt a WP7 alól. Magasabb kategóriában pedig a Meego még be sem mutatkozott. (Ez mondjuk nem érv, de a Maemo is kedvelt használói körében.)

Illetve egy 2 százalékos MS akarná felhozni a még mindig tizenötször akkora finnt?

HidegMeleg játék

Múltkoriban, vagy két éve, beszélgettem egy szoftverfejlesztővel, aki vakoknak készített segédprogramokat. Elmondtam neki, hogy szerintem a vakoknak valami egész máshogy strukturált szoftvereket kellene adni, sőt lehet, hogy nem csak őket érdekelné a dolog, én is szívesen venném, ha néha tudnám vakon kezelni a számítógépemet. Ez az ötlet neki nem tetszett, szerinte ez kirekesztés, a vakok használják ugyanazon programokat, mint mi, ugyanúgy, egérrel, ablakokkal, minden fityfenével, ami szerintem egy vak számára semmit sem mond, viszont nehezíti a dolgot.

WM 6.5 Mode

Mostanában előkerült egy topicban, hogy a WM7 töri a kompatibilitást a korábbi Mobil Windowsokkal. Már várom, mikor kerül elő, hogy majd az új WM7-en egy régit futtassunk virtualizáltan, mint az XP Mode esetében.
Ahogy hallottam, az MS eléggé meg akarja kötni a hw szállítók kezét, hogy kellően erősek legyenek a gépek, valamint a VMware-nek már van valami hasonló terméke is.
Szerintetek most nagy poént lőttem le? :D

Cora vs ElectroWorld

Jártam ma a Coraban, meg az ElectroWorldben, mindkettőben megnéztem a laptop részleget. Érdekességeket láttam.
A Coraban valami Ubuntu fanatikus lehetett, ugyanis az összes nem wines gépen egységesen a legújabb Ubuntu volt, szépen beállítgatva.
No gondoltam akkor megnézem a EW-ben is, mi a helyzet. Arrafelé kitaláltak egy olyat, hogy elektromos árcetli, ami egy jó kis Wines, Silverlightos programot takar, ami fut az adott gépen, és kedvesen megmutatja, hogy milyen alkatrészei vannak, illetve mennyibe kerül. Így az összes gépen, a nem Wineseken is Windows fut, az OS mezőben pedig fel van tüntetve hogy valójában Linuxos, a Win csak demó.

video.bme.hu

Sziasztok!

Az Egyetemi Hallgatói Képviselet idén ősszel néhány videóra rögzített BME-s előadást elérhetővé tesz az interneten. A célunk ezzel, hogy minél többen ismerjék meg Egyetemünk kiváló előadóit, illetve lehetővé tegyük számotokra, hogy a nehezebben érthető anyagot tartalmazó, vagy titeket jobban érdeklő előadásokat ismét megnézhessétek.

A felvételeket az alábbi honlapon tölthetitek le:

video.bme.hu

Folyamatosan egyre több előadás lesz elérhető az oldalon, ezért érdemes később is visszanézni! Reméljük hasznosnak találjátok a kezdeményezést!

Vista N

Ugye a Vista N-nel jelölt változatai az EU számára media playertelenített Visták, melyek csak ennyiben térnek el az eredetitől. Legalábbis a honlapjuk szerint.

A Windows Vista Home Basic N funkciói megegyeznek a Windows Vista Home Basic alapfunkcióival, ez a rendszer csupán abban tér el, hogy nem tartalmazza a Windows Media Player alkalmazást és az ahhoz kapcsolódó szoftvereket, mint például a Windows Movie Maker.

Ugyanakkor

Virtual PC 2007 does not support the following host operating systems, and hence automatically cancels installation on the PC.

Deduplikácó + Virtualizáció

Ez nagyon megfogta gondolataimat.
Van rá már működő megoldás?
Arra gondoltam, hogy egész jól keresztezni lehetne a virtualizációval.
Van egy szervered és ráteszel sok-sok azonos felépítésű virtuális gépet, például LAMP szervereket, melyek mind más feladatot látnak el, az alaprendszer csak egyszer foglalna helyet, ugyanakkor mind hermetikusan el lennének zárva egymástól, továbbá messziről virítana, ha az egyik kompromitálódik.
Vagy, ami az én esetem, van egy jó kis Ubuntud, de szükséged van pár Win alkalmazásra, melyeket pl. Virtualboxban egy herélt WinXp-n futtatsz. Ezen alkalmazásokat is tökéletesen el lehetne szigetelni egymástól, úgy, hogy az OS nem N szer vesz el helyet a lemezedről. Mondjuk itt RAM gondok adódnának, de megfelelő gépen (4+Gb) siman.
Láttok benne fantáziát vagy inkább csajozzak?

Mono 2.4, MD 2.0

Tegnap megjelent a 2.4-es verzió a Mono futtató környezetből valamint a 2.0-ás MonoDevelop, mellyel az előbbire valamint MS .Netre lehet fejleszteni. A Mono 2.4 stabilitási és teljesítménybeli fejlődést hoz, míg a MonoDevelop számos új funkcióval gazdagodott.

  • Project management
    • Az MSBuild formátum natív támogatása, többféle cél futtatókörnyezet, valamint új project modell, mely több megoldás egyidejű szerkesztését teszi lehetővé.
    • Projectenkénti szabályozások (policies).
    • Vala nyelv támogatása.
  • IDE szerkesztőfelület
    • Több kijelölés támogatása a Solution Pad-en.
    • Pad/Dokumentum váltó.
    • Go To File dialógus rövidítés alaján kereséssel.
    • Új Assembly böngésző.