Játékok

Crackelt játékok Linuxon és biztonság, interoperabilitás

Fórumok

Vannak olyan játékok, jellemzően Ubi és EA amelyek akkor is külső játékbolthoz kötik a játék telepítését ha Steamen vagy Epicen lettek megvásárolva. Azaz Steamból indítva egy EA játékot elindul a korábbi Origin már csak EA néven és onnan indul a játék. Drm is itt van megoldva. 

Steam ezeket a kettős launcher állapotokat elég jól kezelni Linuxon, bár nem minden esetben. Epic gamesnél viszont a legtöbb esetben itt elakad a linuxos gaming. Hivatalos Epic nincs linuxra, de például Heroic games launcher kényelmesen kezeli az Epic vagy GOG játékgyűjteményt a windows kliensükkel együtt, kivéve az ilyen külső bolthoz kötött címeket. A legkézenfekvőbb megoldás a játék crackelt változatának beszerzése, illetve elég maga a crack exe is, ha a játékot letölti az Epic kliens csak az indításhoz kellene EA vagy Ubi. Magyar jog szerint crack használata jogszerű amennyiben interoperabilitás miatt szükséges a használata. A használat joga pedig meg van vásárolva de gyári állapotában csak windowson működik 

Mondanom sem kell, hogy a crack illetve crackelt exe fájlok használata biztonsági kockázatot jelent, természetesen elsősorban Windows rendszereken, amelyekre ezek készültek. Linuxon a wine/proton által bekamuzott C: drive-ot látják alapesetben. Ezeket is játékcímenként egyedileg szeparálva. De elérhető root könyvtártól kezdve minden fájl olyan jogokkal amivel a wine fut. User könyvtárak titkosítása és külön user(ek) használata crackelt játékokhoz elvben megfelelő védelmet jelent, amennyiben a crack nem tud mit kezdeni a Linuxon belüli wine környezettel. Plusz természetesen reboot előtte és utána. 

A wine/proton utóbbi években látványos fejlődésének köszönhetően már a windows malwarek is otthonosan érezhetik magukat Linuxon? :)

Volt már olyan eset, hogy windowsos crackel érkező malware problémát okozott Linuxon? 

The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition - Proton nincs video

Fórumok

Feltelepítettem Heroickal az Epic mostani nagy karácsinyi akcióját, The Outer Worlds: Spacer's Choice Editiont. A játék rendben működik, viszont a videókhoz nincs kép csak hang. 

A probléma oka a Microsoft Media Foundation. Erre volt megoldás a https://github.com/z0z0z/mf-install

Ez sajnos már nem érhető el. Van valamilyen megoldás a videós hibára? 

Villámakció: játékok 10 euro alatt legalább 90% kedvezménnyel

Fórumok

Mivel a Villámakció: játékok ingyen (folyt.) topicban rendszeresen megjelennek hozzászólások nagyon kedvezményes, de mégsem teljesen ingyenes játékokról, ezeknek az akcióknak nyitottam ezt a topicot. Az ingyenes topicba ezek nem valók.

Ilyen akciókból annyi van mint égen a csillag, ezért javaslom csak tényleg népszerű AAA kategóriás, illetve cult státuszt kivívott játékok akcióiról írjatok 1 és 10 euro között, amelyekre legalább 90% kedvezmény van.

Az 1 eurónál olcsóbb akciós játékokra másik topic: https://hup.hu/node/183615

Villámakció: játékok 1 euro alatt legalább 85% kedvezménnyel

Fórumok

Mivel a Villámakció: játékok ingyen (folyt.) topicban rendszeresen megjelennek hozzászólások nagyon kedvezményes, de mégsem teljesen ingyenes játékokról, ezeknek az akcióknak nyitottam ezt a topicot. Az ingyenes topicba ezek nem valók.

Ilyen akciókból annyi van mint égen a csillag, ezért javaslom csak tényleg népszerű AAA kategóriás, illetve cult státuszt kivívott játékok akcióiról írjatok. 

Az 1 eurónál drágább de 10 eurónál olcsóbb, legalább 90% kedvezményű játékoknak pedig: https://hup.hu/node/183617

The Last of Us Part I a Cyberpunk 2k77 nyomdokain

Fórumok

Ugyan itt most csak a PC kiadásról van szó, de ahogy ma látom pár nappal a PC megjelenés után, hogy ez a szintén régóta várt (legalábbis PC-re) legendás játék legalább akkora bugware zakó mint a Cyberpunk 2077 volt a megjelenése után. Sőt nagyobb! Csúcs konfig PC-men teljesítményproblémák vannak, ráadásul egyfolytában lefagy. Ilyen sok probléma még a Cyberpunk-kal sem volt. Mivel a Sony elég vastagon benne van a média világában, szemben a lengyel vörös CD-sekkel, az elkövetkező hetekben nyilván tömegesen fogják aktiválni az úgynevezett újságíró bértollnok hadsereget, hogy mentegessék a menthetetlent. 

Egyik tanulság szvsz: elmúlt a házon belüli saját game enginek kora. Ha nem egy fix konzol hardverre készül egy nagyszabású játék exkluzív címként akkor van három választás: Unreal engine, O3DE (ez az egykori Crytek féle Cryengine-ből forkolt Lumberyard Amazon által nyílt és free licenccel kiadott utóda, az Open 3D Engine), illetve Unity. 
Az utóbbi kicsit más kategória, viszont a unity-vel készült Rust, Subnautica vagy Kerbal Space Program eléggé meggyőzőek. 

Mi volt ez a játék?

Fórumok

Sziasztok!

Keresek egy régi játékot. Amire emlékezem belőle:

Talán valami golyók, buborékok pályáját, tartókonzoljait, tornyait, hidakat, kellett megépíteni, pókhálószerűen nyúló karokból, konzolokból, talán még lufik is segítettek az építéskor..

Ha hibáztunk, és a tartó eltörött, elszakadt, a golyók leestek, vagy elszálltak a "csontszerű" konzolok.

Tudom ez nem sok, de talán van aki még emlékszik rá.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Január 18 után bezár a Stadia, az áramár itt is megvágja a "digitális jólétet"

Fórumok

2023 január 18-án megszűnik a Stadia online gaming szolgáltatása. A Google minden megvett játék árát visszatéríti, ennek módjáról emailt fognak küldeni. Köszönjük az ingyen játékot. Az alternatívák közül sajnos egyetlen olyan sincs, ahol havidíj nélkül korlátlan időkerettel lehet online game szolgáltatást igénybe venni. Stadián elég volt egyszer megvenni a játékot, amikre egyébként elég jó akciók voltak. A mai elszálló áramdíjak mellett ez egy remek áramtakarékos megoldás volt csúcsgrafikát igénylő játékokra. PC mellett mobilra, tabletre, tvre kényelmesen lehetett hordozni a játékokat. 

Nyáron még Stadia terveiről twittelt a Google. A többszörösére elszálló áramárak mellett túl szép volt már ez a szolgáltatás. Mivel a Stadia szervereknek az alacsony látencia biztosítása miatt közeli szerverparkokban kell lenniük nem opció az európai ügyfelek Amerikából történő kiszolgálása, ahol eddig még nem szálltak el a végtelenbe és tovább az áramárak mint például Európában. 

Kár érte! Újabb remek szolgáltatásból húzza ki a dugót a Google. Abban csak reménykedni lehet, hogy a kapcsolódó Linux gaming fejlesztések valaha kijutnak a Google szupermasszív fekete lyukból. A Stadia ugyanis Debian linux rendszert használt. Ez pedig meg sem látszott a többségében windowsos játékokon. Sőt voltak olyanok amelyek jobban teljesítettek a Stadia linuxos felhőjén mint windowson. Például a botrányos rajttal induló Cyberpunk2k77 Stadián produkálta a legkevesebb bugot. Más platformokkal szemben nem sokkal a rajt után Stadián játszható volt. Illetve olyan játékcímek is tökéletesen működtek, amiknek a Protondb minősítése nem éri el a Gold-ot.