Üdv,
Írtam egy PICO-8-szerű, retro virtuális konzolt (ezen az oldalon ez eléggé többértelmű, szóval konzol, mint NES, Famicom, PS, XBox stb.). A célja a kezdő programozók segítése, hogy gyorsan és könnyen sikerélményekkel szolgáljon nekik, mint anno a Commodore és társai az én időmben.
https://bztsrc.gitlab.io/meg4/
Néhány fícsör a teljesség igénye nélkül:
- Szabad és Nyílt forráskódú (GPL, gitlab repó)
- támogatja a BASIC-et (akárcsak bármelyik 80-as évekbeli home computer), Lua-t (mint a többi virtuális konzol), de programozható C-ben (saját natív nyelve) illetve Assemblyben is
- többnyelvű, UTF-8 támogatással, a beépített súgó természetesen magyar nyelven is elérhető (ehhez írtam egy MarkDown megjelenítőt)
- akárcsak a többi virtuális konzol, beépített szerkesztőkkel rendelkezik (szövegszerkesztő, szprájtszerkesztő, zeneszerkesztő, stb., de még debugger is van benne)
- de ha valaki ragaszkodik a kedvenc eszközéhez, a könnyű átjárhatóság érdekében rengeteg formátumot támogat (PNG, Amiga MOD, MIDI, Tiled TMX, BDF, PSF, de még PICO-8 és TIC-80 kertridcsek is importálhatók vele)
- a rendelkezésre álló függvénykönyvtár terebélyes, átfogó és hatékony (szokásos grafikai primitíveken túl Bezier-ívek, teknőcgrafika, 3D-s labirintus és mátrix meg kvaterniófunkciók pl.)
- a programozást nagyon leegyszerűsíti és szórakoztatóvá teszi a szövegszerkesztés közbeni segéd (gépelés közben mutatja, milyen paraméterei vannak az API-nak)
- részletes, jól megírt dokumentációval rendelkezik: https://bztsrc.gitlab.io/meg4/manual_hu.html
Jelenlegi formában még kezdetleges, itt-ott kissebb bugokra kell számítani, de már elég jól használható. Bináris futtathatók is letölthetők (statikusan linkelt Windows és Linux, valamint dinamikusan linkelt Ubuntu és Raspberry Pi .deb csomagok formájában). Telepítést nem igényel (portable executable). Natív futtathatókon túl böngészőre optimalizált WebAssembly port is elérhető.
Ha valaki kipróbálná, akkor klikk a honlapra, és húzzátok rá valamelyik flopi képet az emulátorra! Egyelőre kevés példaprogram van hozzá, de azok remélem jól példázzák, mire képes.
Kíváncsian várom a véleményeiteket!
bzt
ps: ha valaki kérdezné, miért nem TIC-80, akkor a válaszom az, hogy azért nem, mert az rettentő bugos és nem tud magyarul. Sőt mi több, a magyarítása nem is lehetséges (beégetett sztringek és ékezetes karakterek teljes hiánya miatt).