Fém kicsi virág öntése (ólom, alumínium, ón, ötvözet)?

Fórumok

Hátha készített itt már valaki hasonlót.
Szeretnék sima egyszerű kis virágokat önteni, olyan 3-4 mm-t semmi extra a virág közepe, szirmok és egy kis szár. Ahogy olvasgattam először valamilyen anyagból öntőformát kell készíteni, utána pedig kiönteni.
Konkrét tapasztalatok érdekelnének.
Esetleg, ha létezik kész megoldás az is.

Hozzászólások

nem csinaltam ilyet, de ha ilyen gyors macgyver megoldast keresnek, akkor en sztem ugy csinalnam, hogy a virag szirmainak negativjat vlmi kemeny fabol kifaragnam, igazabol par veses es kesz is ilyen kis sziromforma, aztan a szirmok kozeppontjava vlmi szeg, de hogy meg beleerjen az ontott anyagba (ez lesz a szar) es a faba faragott format kiontenem olommal, csiszolas stb...

hát azért ilyen picihez elég nagy kézügyesség kell faragni, amatőrnek minimum egy olyan fogfúróféleség (van rendes neve?) kell
inkább gyurmából amit szeretnél, itt rémlik valami hogy a gyurmát valamivel be kell kenni, talán olajjal*, aztán gipszel negatívot

*: de lehet hogy nem is gyurma hanem valami amihez van oldószer

ilyen kicsit házilag nagyon nehéz önteni, ezt már iparilag is speciális precíziós öntési eljárással csinálják, szóval ne számíts semmi jóra.
anyag: házi körülmények közt (gáztűzhelyen vagy egyéb gázlánggal) csak az ónt és az ólmot és ötvözeteit (forrasztóón) tudod megolvasztani az olvadáspontjuk miatt.
öntőformát meg gipszből lehetne. (fából is lehetne ónhoz, de az szálkás és nem tudsz szépet faragni bele) a formát úgy szokták csinálni, hogy elkészíted a virágot (pl. kifaragod fából vagy műanyagból, ilyen kicsiben sok sikert! nagyítót, mikroszkópot elő!), belenyomod a formába hogy meglegyen a negatív és kiszárítod.
viszont ilyen kicsiben az ón/ólom felületi feszültsége miatt valószínűleg nem fogja szépen kitölteni a forma apró részeit, illetve a virág pici szára az tutira le fog törni.

üdv.

krumpliból is ki lehet faragni a mintát!

nézz szét valami horgász veboldalon, ahol foglalkoznak ólomöntéssel.

pl. haldorádó portál - ólomöntés házilag ~ ha jól emlékszem

Végül az öntésről lemondtam és megpróbáltam kész megoldást keresni.

Így jutottam el a műkörmös boltba, ahol kaptam kicsi virágot, fémből, kerámiából, szárítva.

Létezik olyan szilikongumi, ami cink olvadáspontját még kibírja. Alumíniumot fém szerszámba fröccsönteni szoktak, a formának horror az ára. Egyedi precíziós öntést egy speciális viaszforma alapján (amit házilag könnyen ki tudsz faragni, melegen gyúrni) acélból, nemesfémekból is végeznek. A viaszformát egy folyadékba, aztán homokba, megint a folyadékba, stb. mártják, az rászárad, kiolvasztják a viaszt, helyére öntik a kívánt fémet, majd kihűlés után kalapáccsal meg homokfúvással leszedik róla az öntőformát. 1-2%-ot zsugorodik hűlés közben.

http://haxel.hu/wodehouse-konyvek.html

Amint mar irtak, egyszeru viaszbol modellezni, aztan beletenni egy ontoformaba (kb 5-10 centi magas 8-10 centi atmeroju vascso), szpeci gipszet onteni ra, kalyhaban felheviteni, a ho hatasara a viasz kieg a formabol, femet megmelegiteni es a formaba beonteni.

Ha van fogtechnikus ismerosod akkor minden kelleket (viasz, gipsz, ontoforma) meg infot be tudsz tole szerezni es nala ki is tudod onteni.

--
FeZo

Kismeretu, egyszeri ontesekhez a viaszveszteses technika az ajanlott.
A viragot elkeszited mehviaszbol vagy sztearinbol (haztartasi gyerya). Ehhez ugy a legegszerubb fogni, hogy viaszbol nagyjabol szirom meretu plecsniket csopogtetsz egy atlatszo muanyag dossziera, es mikozben merevedik a viasz tapetavagoval kivagod a szirom alakjat. Amig langyos alakrahajlitod oket.
A virag szarat es a maghazat faraghatod, vagy ontheted pusztan a kreativitasodtol fugg. (Pl.vastag szivoszalat teleontesz viasszal es es kitolod egy hegesztopalcaval.)
A szirmokat es a szarakat meleg viasszal tudod osszeragasztani. Egy csavaros femkupakba viaszt teszel es gyertya felett megolvasztod. A folyekony viaszba fogpiszkalot martasz es a ratapadt viascseppel a maghazra ragasztod a szirmokat. Lassan es ovatosan lehet vele csak haladni, mert kuloben megolvad a szirom is.
A szarat ugy lehet a legegyszerubben megfogni, ha egy okolnyi viaszgobot csinal az ember es abba allitja bele.
Ha kesz a viaszvirag, akkor meg kell varni amig kihul. A biztonsag kedvert en be szoktam vagni a hutobe, mert a kovetkezo pepecselos lepesnel utalom ha szetesik.
A lehult viragot szirmokkal felfele az asztalra allitod, es egy talkaba 1 resz modell gipszet keversz 3 resz vizzel. Ennek hig tejfolnel higabb masszat kell adnia.
Megfelelo ecsettel (4-es korul) szep lassan elkezded bekenni a szarat es a szirmokat ugy, hogy a sziromcsucsok szabadon legyenek. Ha kesz egy reteg, akkor megvarod mig megszarad (24 ora), es utana felecsteled a kovetkezot. Ha jol csinalod az 5.-7. reteg korul lesz egy gipszbumszlid gipszzsarral, amibol az egyik vegen a sziromhegyek, a masik vegen a viaszgob log ki. A sziromhegyekre ragassz 5-10 cm hosszu viaszrudakat (lasd: szarkeszites). Ezek fogjak biztositani a zarvanymentesseget. Egcseteld ezt is korbe gipsszel, ugy hogy a szirmokkal egy bumszlit kepezzenek. Tedd felre az egeszet valami napos szaraz helyre. Ha van szaritoladad akkor 60 fokon szaritsd legalabb 3 napig.
Most jon az a pont amiert ki fognak vagni otthonrol es el lehet szurni az egeszet:
A kesz gipszmintat belelogatod egy mely fazekba ugy, hogy az aljatol 5-6 cm-re legyen a talpa. Tedd be a sutobe, es gyujts ala. Tedd a sutot takarekra es varj. Ha eleg szaraz a mintad es eleg lassan fut fel a sutod, akkor 4-5 perc mulva latni fogod ahogy a viasz szep lassan kifolyik a mintabol. Amikor elkezd az egesz baromira fustolni akkor vedd ki az egeszet. Nagyon ovatosan tedd at a mintat egy tiszta az elozohoz hasonlo edenybe, es tedd vissza a sutobe. 180 fokon susd 1 oran keresztul a virag meretevel kb. 2 kilo homok tarsasagaban. Ekkorra rohadt budos lesz a konyhaban, kitagadnak a csaladbol, kijonnek a tuzoltok, stb.
Csinalj egy dobozt retegelt lemezbol ugy, hogy szelte-hossza 3x-osa legyen a virag fejenel a gipsszel egyutt. Allitsd a dobozba a meg meleg format talpaval felfele es ontsd korbe homokkal. Felenel, es a tetejenel finoman tomoritsd korbe. Figyelj ra, hogy a forma belsejebe ne menjen homok.
Megfelelo olvasztotegelyben (egyik vegen lehegesztett 2-3"-os acelcso) megolvasztod az onteni kivant anyagot (aluminium 6-800 fokon, feherfem aka on 3-400 fokon) es revefogoval (evokanal) az megolvadt fem tetejere feluszo oxidot megfogva ovatosan belefolyatod a mintaba. Ez a legneccesebb resz. Ha az ontomintad nedves akkor a gipsz a forro femmel erintkezeve forro femzuhatag kisereteben robban szet darabokra. Ugyhogy edofelszereles erosen ajanlott.
Kihules utan reszelovel, csavarhuzoval le lehet tisztitani a kesz munkadarabot, es polirozassal vegleges format adni neki.

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "