Sziasztok!
Tapasztaltaktól kérdezném, adjatok tanácsot.
Kaptunk árajánlatot klímázásra, több különböző készülékre, de nem értek hozzá, így a készülékek árán kívül nincs semmilyen fogódzóm, mi alapján döntsek.
A kérdéses készülékek:
- POLAR OPTIMUM SIEH0035SDO / SO1H0035SDO OLDALFALI MONO SPLIT KLÍMA 3.5 KW
- Polar Fresh 35SDF split inverteres klímaszett
- Midea MG2X-12-SP Xtreme Save oldalfali split klíma csomag 3,5 kW
A készülékek kizárólag nyári hűtésre lesznek használva, a fűtés egyéb módon megoldott.
Kimaradt info: családi ház, három helységet kell hűteni, így három készülék lesz, 12, illetve 20 nm-esek a helységek. Összesen 6-an vagyunk (bár ezt nem tudom, miért fontos).
Ti melyiket javasoljátok?
Gábor
- 320 megtekintés
Hozzászólások
Olyat, aminek neves gyártója van. Ez a három nem az. Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, ....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát nem tudom. Többször találkoztam klíma hirdetésben Midea névvel, mint a Mitsubishivel, vagy a Fujitsuval... Daikin-ről az utóbbi időben viszont csak rosszat hallottam.
Ettől függetlenül meggyőzhető vagyok. Kérlek, javasoljatok konkrét típust, ha a felsoroltakat nem tartjátok jónak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem öt éve megy, elősorban hűtésre használtam, néha átmeneti időben fűtésre, tette a dolgát. Egyszer volt vele problémám, elment a hűtőközeg, garanciában megoldották. Daikin Comfora FTXP35M 3,5 kW.
Hirdetési mennyiség szerintem annyira nem mérvadó a minőséget tekintve. Én vásárlás illetve elhatározás előtt viszonylag sokat olvastam klímás fórumokat, az ott olvasottak alapján (is) döntöttem a Daikin mellett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Otthoni használat? Nyaraló? Cég (üzemelteti)? Garancia kitől? Karbantartás kitől? Mekkora teret hűt? Hány embert szolgál ki?
Ezek pl. kellenének..
Vortex Rikers NC114-85EKLS
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A típusválasztást miért befolyásolja, hogy ki karbantartja? Nagy valószínűséggel az a cég fogja rendszeresen karbantartani, aki beépíti, de a topic nem a cégről szól.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem itt nem az a kérdés, hogy konkrétan kicsoda csinálja a karbantartást, hanem hogy lesz-e hozzá alkatrész, meg szaki. Elterjedtebb márkáknál valószínűleg lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Midea-ról nekem azt mondták, hogy az jelenleg egy feltörekvő cég, egyre elterjedtebb a használata ezeknek a klímáknak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem ismerem egyiket se. a polar gyartorol meg csak nem is hallottam, a midearol igen de nem sok jot. szerintem ha mar occo kinait akarsz akkor inkabb Gree, azzal annyira megszortak az elmult evekben a magyar piacot hogy legalabb van hozza szerviz/alkatresz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Polar klíma magyar cég: https://polarklima.hu/rolunk/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most azt mondta nekem egy szerelő, hogy a Polar klíma egy magyar cég által összeszerelt, de alapvetően Gree alkatrészeket tartalmazó eszköz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kizártnak tartom hogy Magyaroszágon szerelik össze.
Az üzleti modell az szokott lenni hogy brandeltetik egy kínai gyártóval az ott legyártott terméket, ezt követő az itthon forgalmazott AUX, Fisher is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
három helységet kell hűteni, így három készülék lesz
Nem lesz az sok? Bár inkább több legyen a kelleténél, mint kevesebb. :)
Nálunk 96 m2-t bőven megtart kellemes 24 fokon a klíma, igaz ez átlag feletti szigeteléssel, és 24/7 működéssel. (Értsd: nem egész nap hűt, csak egész nap be van kapcsolva. Ebből napi 30 percig szárítja magát, akkor nem tud hűteni.) Úgy valóban kevés lenne 1 db beltéri, ha mondjuk egész nap tűzi a nap a házat, nem megy a klíma, és amikor hazaérsz, akkor akarsz gyorsan hideget csinálni.
Én csak azért gondolkodok egy második beltérin, hogy tudjak külön zónát csinálni, de 3 éve gondolkodom rajta, és még nem győztem meg magam. :)
Amúgy meg Daikin.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A 3 helység ajtóval szeparálva van, amik ráadásul legtöbbször csukva is vannak, így egy beltérivel nehezen lehet megoldani a teljes ház hűtését.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
20 négyzetméterre szerintem a 3,5 kW sok. ha három szeparált klíma, akkor szerintem elég az egyenként 2,5
https://www.budaklima.hu/klima-teljesitmeny.html
Itt ugyan azt írják, hogy a 3,5 kW-osnál nagyobb a tartalék, és az árkülönbség viszonylag kicsi, itt azt kéne megnézni, hogy mekkora a legkisebb hűtőteljesítmény. A mostani inverteres klímák akkor hatékonyak, ha folyamatosan mennek, csak a teljesítményt veszik vissza szükség szerint. Ha viszont túl nagy a minimális hűtőteljesítmény, akkor ki-be kell kapcsolniuk, ami nem jó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm, ez is egy hasznos szempont. A cikket mindjárt elolvasom.
A 3,5 kW úgy jött ki, hogy kint volt a klímás helyszínen felmérni és az alapján adott ajánlatot ezekre a gépekre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez kb. olyan, mint amikor a fűtésszerelő a helyiségméretből megtippeli a radiátorok méretét. Igazából egy hőigényszámítás kéne, hogy kiderüljön, kell-e a 3,5 kW.
Egy viszonylag jól szigetelt lakás/háznál 20 m2-re kétlem, hogy szükséges.
Nálam egy 20m2-es nappaliban DAIKIN Sensira FTXC25C+RXC25C van, ez 2,5 kW-os, működik. A ház viszonylag jól szigetelt (12 cm EPS a falon, 20 centi gyapot a födémen, padlóban viszont semmi).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogyan számíthatok hűtési igényt? Nem értek hozzá. Arra tudok hagyatkozni, amit a klímaszerelő mondott a felmérésnél. Az épület szigeteltsége nálunk hasonló, mint amit leírtál (falakon 5 cm EPS + 10 cm grafitos, födémen 5 centi kőzetgyapopt). A két szoba (12 nm) keleti fekvés, a harmadik helység (20 nm) viszont a ház közepén van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Fűtési hőigényt úgy kell, hogy a határoló szerkezetek alapján a hőátbocsájtást megszorzod a delta T-vel, ami (20-(-15)) celsius, azaz 35 fok, ehhez még hozzá kell adni némi szellőztetési hőveszteséget is. -15 celsius külső hőmérsékletre szokás a fűtési hőigényt méretezni.
Hűtéshez ennél kevesebb delta T kell, 10-15 foknál nem több, tehát nagyjából a fűtés 1/3-a. Úgyhogy a legegyszerűbb, hogy megnézed, mennyi radiátorteljesítmény (vagy padlófűtés) van beépítve, és azt lefelezed/harmadolod. Bár ebből valószínűleg az fog kijönni, hogy párszáz Watt bőven elég kinti 35 foknál is, úgyhogy a 2,5kW-os klíma is bőven sok, viszont az simán elműködik ebben a párszáz Wattos tartományban, akár a legcsendesebb üzemmódjában is.
De ezt is hasonlóan kell választani, mint a gázkazánokat, a max. teljesítmény általában elég, a minimumot kell nézni inkább, hogy ne kapcsolgasson.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Idézek a cikkből:
"A 3,5 kW-os klíma már 30-40 négyzetméteres teret is megbízhatóan lehűt, az amerikai konyhás, nappali + konyha kombinációk esetében is ideális választás, mivel a konyhában keletkező plusz hőterhelést is képes kompenzálni a felmelegedéssel együtt. A leggyakrabban ezt a méretet szoktam ajánlani, mivel nincsen kiugró árkülönbség a 2,5 kW-os klímához képest és méretben, áramfogyasztásban pontosan ugyanakkora a két berendezés, illetve az inverteres szabályzásnak köszönhetően ez is akkora teljesítményt vesz majd fel, mint amire az adott pillanatban szükség van a hűtéshez. Ám a végső kapacitási tartaléka mégis jóval több, mint a kisebb társának."
Gondolom ezen megfontolásból adott 3,5-esre ajánlatot a szanki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a baj a túlméretezett klímával, hogy a kompresszort az inverter csak egy megadott tartományon belül tudja szabályozni, azaz van egy minimális teljesítmény, ami alá nem tud menni. Ha a helyiség elérte a kívánt hőmérsékletet, akkor a szinten tartáshoz jóval kisebb teljesítmény kell. Ha a klíma nem tud eléggé leszabályozni, akkor átmegy on-off üzemmódba, ami azon túl, hogy nem túl gazdaságos, a komfortnak sem tesz túl jót.
A 12 és 20 m2-es helyiségekhez még a 2,5kW-os klíma is rettentően sok, még akkor is, ha nagy a belmagasság. (A légköbmétert nézd, ne a négyzetmétert.)
Egyik ismerősnél egy ~35 négyzetméteres, jól benapozott nappali + amerikai konyha + étkező helyiségben (25 éve épült, 2,75 belmagasság, tehát kb. 96 légköbméter) van fenn egy 3,5kW-os Panasonic, de még az is átmegy pár óra után on-offba, mert túl sok.
Nekem a 100 éves házamban egybe van nyitva három helyiség, így kb. 42 négyzetmétert hűt 3 méteres belmagassággal (kb. 126 légköbméter) egy 3,5kW-os Daikin. A nyári kánikulában a szinten tartáshoz az elérhető legkisebb leszabályzott teljesítményen megy, de ha már nincs kánikula, csak simán meleg, akkor ez is néha átmegy on-offba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem van 3 db Midea klímám. Az első kb. 5-6 éve megy a másik kettő harmadik éve.
Semmi probléma nem volt eddig velük. Mind a három hűt és ha nagyon kell fűt is.
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Midea egy "alsó polcos" márka, egyike a két nagy kínainak. (a GREE a másik)
A Polar egy bérgyártóval gyártatott termék, valószínűleg vagy a GREE vagy a Midea gyártja, vagy legalábbis adja hozzá a komponenseket.
Azt, hogy egy klíma hűtsön vagy fűtsön, azt bármelyik márka bármelyik típusa tudja. Az sem feltétlenül jellemző, hogy az első pár évben elromoljanak.
A különbségek ott kezdődnek, hogy:
- mennyire könnyű telepíteni,
- mennyire van hozzá alkatrész / szervíz,
- mekkora tartományban szabályozható a teljesítménye,
- mennyire zajos a kültérije,
- mennyire zajos a beltérije,
- mennyire pontosan szabályozható vele a hőmérséklet,
- mennyire komfortos / szabályozható a légbefúvás iránya és erőssége,
- ...
Márkán belül is nagy különbségek vannak az egyes modellek között. Néha +10-20% felárért sokkal jobb készüléket kaphatsz.
Mivel árban nagyon közel van minden mindenhez, ezért én nem vacakolnék, mennék Daikinért vagy Mitsubishiért.
Irodába tökéletes a GREE, mert ott nem zavar, hogy hangosabb a kültéri és a beltéri egyaránt. Bár, az utóbbi időben mindenhol olyan GREE-ket sikerül kifognom, amik képtelenek a beállított hőmérsékletet tartani, egyszer túl hideg, egyszer túl meleg. A GREE-nél egyébként igen látványos különbség van a legolcsóbb modellek, és a kicsivel drágább modellek között.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért én az árak között találtam szép szórást.
Ugyanannál a cégnél (webklima) 2,5 kW-os klímák árai:
- Whirlpool: 145.900
- Samsung: 153.900
- Polar: 192.100 (ajánlatban 159.900 volt)
- Midea: 249.900 (ajánlatban 194.900 volt)
- Gree: 273.300 (ajánlatbann 221.000 volt)
- Daikin: 233.900-tól felfele. Gyakorlatilag a legdrágább. 3 klímánál a különbség a Polar ajánlatához képest majd 180e Ft....
Egyébként az információkat innen-onnan összeszedve az jött le, hogy a Polar magyar cég, de Gree egységeket szerel össze a Gree árához képest olcsóbban..
Ui: Az ajánlatot tegnap kaptam tőlük, ezért furcsa ez a jelentős árkülönbözet a honlapjukhoz képest.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk ezen logika szerint akár a Daikinre is lehetne kedvezményt kapni. 270 listaáron a Gree, de 190-ért odaadja, na hagyjuk már. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
270 helyett 221-ért, de mindegy is. Az ajánlatban nem volt Daikin, azt a honlapjukról olvastam ki, elképzelhető, hogy ajánlatban nem ez szerepelne. Most megkérdeztem tőlük, ha válaszolnak, megírom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jah, elnéztem a sort, valóban. Így is 40-50k kedvezmény kijön belőle, úgy látom
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez a webklima elegge erdekes ceg. faternal is ok szereltek * par eve, es szerelessel egyutt olcsobb volt a gree klima, mint ugyanaz a keszulek mashol listaaron. es meglepo modon megcsinaltak korrektul. viszont ha jol lattam/ertettem, ok nem a hivatalos magyar disztributortol szerzik be, hanem valami szurkeimport, mert a szervizt is ok vegzik, nem a gree markaszervize...
*: marmint valami random helyi klimas bandanak kiszerveztek
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Huhh, nem rossz.
Nem ők voltak kint felmérni, csak hirtelen felindulásból keresés közben találtam és kértem tőlük ajánlatot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megkaptam az ajánlatot Daikinra, 2,5 kW-osra 260.000 Ft-ot....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha kis helyiségre kell (kiindulva a 2,5kW-ból), akkor Daikin. Mert az a leghalkabb. Tavaly vettem, bevált. A 2,5 és 3,5 kW-os között alig van különbség árban, nem biztos, hogy érdemes a kisebbet venni. Valószínűleg a HW ugyanaz, csak szoftverből van korlátozva vagy a hűtőközeg kevesebb benne, de ennek ellenére a nagyobbat fogom venni én is most egy 16 nm-es helyiségbe.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ma feltették a másik 3,5 kW-os Daikin Sensira-t, mivel esett az ára, annyiba került telepítéssel, mint egy évvel ezelőtt. Vagyis, olcsóbb lett.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni