Torrent kliens kinyírja a hálózatot

Sziasztok,

Érdekes problémával küzdök albérletben ahol legnagyobb bánatomra egyedül a Vodafone tudott viszonylag használható sávszélességű internet kapcsolatot ajánlani emberi áron. Koax kábelen kapom a naftát, Vodafone saját DS Lite eszköze a WiFi router. TV, telefon nincs.
 

Fogjuk rá, hogy alapvetően jól működik, tudja amit kell viszont ha fut egy torrent kliens a LAN hálózaton akárhol, akármilyen eszközön akkor elkezd nem feloldani címeket és nyomkodhatom az F5-öt amíg észhez nem tér. Nem azzal van a gond, hogy a torrent kliens eleszi a sávszélességet mert egy qBittorrent fut kb. 15 torrentel amit csak seedelek, de nem is csatlakoznak hozzám (amúgy aktív módban vagyok, port nyitva van de most nem ez a lényeg) A letöltés amúgy megy.

Ahogy kikapcsolom a klienst, észhez tér. Próbáltam más torrent klienst is, Linux LiveCD-t is de a jelenség ugyanaz. Nem vagyok kifejezetten nagy hálózati guru de olvasgattam a témában, hogy nem-e az IPv6 a baja. Eredetileg nekem is IPv6 volt a publikus IP címem így felhívtam a Vodafone-t és kikapcsoltattam ezt a featuret, azóta IPv4-et kapok, nem oldotta meg.

Gondoltam rá, hogy veszek egy normális WiFi routert és bekötöm a Vodafone cucca mögé csak nem költenék el több 10 ezer forintot teljesen feleslegesen ha úgysem oldja meg a problémát.

Valakinek valami ötlet ezzel kapcsolatban?

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 11. 04., szo – 14:28

Nálam is ugyanez a helyzet, azonos tünetekkel (gyakran torrent kliens nélkül is). Tervben van bridge módba rakni, és valami normálisabb routert berakni, kíváncsi leszek az eredményre.

Edit: Korábbi topik.

Aha, Voda, ex-UPC. Az az elméletem, hogy a modemben van egy limit - mármint alacsony limit - a párhuzamos kapcsolatokra. Bőszen vegyél vissza a per torrent/global párhuzamos kapcsolatok számából, és hátha jobb lesz.

Egyetértek, a nyakamat tenném rá, hogy túl sok a párhuzamos kapcsolat, nem bírja az eszköz. Le lehet venni minden torrentkliensben. Sokan hiszik, hogy csak a túlzott sávszélfogyasztás miatt gyilkolja le a netkapcsolatot a torrent, és valóban amiatt is tudja, de ezt korlátozva is térdre tudja kényszeríteni túl sok kapcsolattal.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azt nem tudom. Én úgy értem, hogy modemnek itt most a szolgáltató által adott szutykot nevezzük, ami egyben modem, router, meg minden. Csak tisztán a modemnek ehhez nincs köze, valóban. A router az, ami ilyenkor letérdel, abból is az olcsóbb fajta, amiben nem elég erős a CPU, nincs benne elég RAM, stb., nem a megabitektől, gigabitektől függ ez.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

de nalam a szolgaltatoi doboz bridge modban (=modem) mukodik, a router itt egy linuxos pc 4 magos procival es 4 portos intel kartyaval, az nem terdel le ennyitol...

persze nem kizarhato hogy bridge modban is csinal valamit a szolgaltato boxa a forgalommal de nem illene neki ilyenkor hallgatoznia, foleg nem belenyulnia...

Igen, ez lehet szolgáltatói korlátozás is. Nem hallottam még ilyet, hogy szolgáltató ilyen módszereket használna, de nem kizárt, hogy sunyiban művelik, csak nem kötik senki orrára, és nehéz rájuk bizonyítani.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nálam régen a T router ugyanezt produkálta, míg ki nem cserélték. Ha elindult az egyik gép akkor az egész hálózat lehalt. A Dropbox kliens akart túl nagy sávszélességgel feltölteni. Bekorlátoztam a klienst és többet nem fordult elő. Torrent nem volt. 

Biztos túl sok kapcsolatot nyit a kliens, és a routeren megtelik a conntrack tábla (ami tűzfalhoz és NAT-hoz kell). Ha nincs is aktivitás, a torrent kliens kapcsolódik a trackerekhez és a DHT-hoz, ami már önmagában több száz kapcsolat lehet. Próbáld meg ezeket kikapcsolni. De végső soron a bridge mode-ba tétel fogja megoldani, ha nem lehet ezt a limitet emelni.

Tudom-tudom, de elgondolkoztatok már azon, hogy miért kell 40-50-60 ezer Ft-os router otthonra, HA nincsen VPN, vagy egyéb extra, sima netmegosztás? Hát én is. Gondoltam adok egy esélyt:

https://www.bestmarkt.hu/mercusys-ac12g-wireless-ac1200-dual-band-gigabit-router-p557973

Teljesen jó. Sőt, jobb, mint a gyári, mert például nem fossa össze magát a lan egy torrentklienstől... Miért ne? 11 650 Ft-ért.

Szerkesztve: 2023. 11. 04., szo – 19:22

igen, vodan ilyen mar vagy 2 eve. es hiaba veszem le par 100 kbitre a speed limitet a kliensben, akkor is... es nem csak a dns okozza, mert az ssh is belassul rohadtul.  ja es nalam bridge modban van a kezdetektol a cuccuk, es egy linux gep routeol mogotte, es a desktop kabelen log rajta, igy wifi nyug se lehet...

nekem gyanus hogy valahogy figyelik a torrent-gyanus forgalmat es olyankor direkt belassitjak a netet... ha lelovom akkor 10-20 masodperc mulva helyreall minden...

masik otletem, hogy a hirtelen megugro adatforgalomtol (foleg upload iranyba) a modem elkezd csatornat valtani vagy resyncelni docsis-on es ezert akadozik. az adatforgalmat nezve olyan mintha par percenkent megallna ugy 10-20 sec-re.

ott, ahol ezt a jelenséget tapasztaljátok, ott valós külső IPv4 cím van - vagy CGNAT? utóbbi esetben elképzelhető, hogy elfogyott az 1 előfizetőre allokált conntrack-slot-ok száma

Limitáld a kliensben az uploadot, valószinű megeszi a felfele sávszélességedet.

Próbáld ki a Biglybt torrent klienst, ami a Vuze<-Azureus forkja, nálam most kényszerűségből Vodafon-os mobil net van, csak ez működik, semelyik másik próbált torrent kliens nem tud sem letölteni, sem seedelni, ez igen. Baromi részletesen beállítgatható benne minden.

A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt. / Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!! / Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. /  "Az udvariasság olyan, mint a nulla a számtanban. Egymagában mit sem jelent, de sokat változtat azon, amihez hozzátesszük." - Freya Stark 1893 - 1993

Az ilyen reteotesco routerek általában a concurent connection számba rohad ak le. Korlátoz a teljes klienst néhány kapcsolatra, amúgy se az összeset használja, de mindet nyitva tartja ami torrentenként 10-50 könnyen lehet. 

Szerkesztve: 2023. 11. 05., v – 23:20

És ilyenkor nálad csak a DNS feloldás hal le vagy az egész internetelérés? Vodafone-os időkben én is tapasztaltam ilyen jelenséget, de nem jöttem rá az okára. Nálam viszont ez annyiban volt más, hogy a torrent bezárása után sem áll helyre a kapcsolat, csak a HGW teljes újraindítása után (amit bridge módban használtam). Viszont amire felfigyeltem és érdekesnek találtam, az az, hogy ugyanakkor IP címmel továbbra is el tudtam érni mindent. A UPC-s időkben nem tapasztaltam ilyet.

Egyébként a Vodafone-os webui is vicces volt, amikor kijött a UPC-s helyére, mert számomra érthetetlen módon, de elrejtették az újraindítás gombot a felületről és helyette azzal kellett trükközni, hogy beállításokat letölt, visszatölt és alkalmaz, így lehetett újraindítani az eszközt távolról. :-)

Szerkesztve: 2023. 11. 06., h – 17:55

Nálunk Szlovákiában pl az Antik korlátozza a maximális kapcsolatok számát. Kb olyan 1500db-nál már érezhető, hogy a böngészés is kezd lehalni. Jó ez mondjuk extrém eset amikor nasról 250 torrentet seedeltem, kicsit korlátoztam a kapcsolatokat és máris élhető volt. A T-Com viszont nem csinál ilyet, egyelőre azt nem sikerült sehogy sem kiakasztani.

Én egy részről megértem őket is, 1 otthoni netet ne a fél város és szomszéd használja már megosztva feketén, kapcsolatok korlátozása nagyon hasznos dolog nekik.

Lassan 1 éve szívok ezzel, ugyancsak exUPC aka Voda.
Nálam a jelenség: a böngészőben az új címek feloldása ismétlődő periodicitással kb. fél percre lehal. Kis várakozás után végül betölt, és onnantól már az a website általában betöltődik (néha csak félig, ha más DNS-ről is töltene, de nem tud). Volt olyan is, amikor teljesen lehalt a net, ekkor a kábelmodem újraindítása segített. Ezután az első 1 órában hasít minden, majd kezdődik az akadozás.

A qBittorrent max kapcsolatok száma le van véve 200-ra, de ha nem fut, akkor is előfordul ez a probléma - igaz érzékelhetően ritkábban. Összehasonlításképp 1+ éve a max kapcsolatok száma még 3000-ra volt állítva, és akkor is mindenféle akadás nélkül töltött.
Az időközbeni változás, hogy régebben amikor túlléptem a max kapcsolatok számát (soksok böngészőablak+torrent), minden lehalt egy időre. Most ha nem tölt be egy új oldalt a böngésző, a torrent lassulás nélkül üzemel (ahhoz ugye nem kell DNS)

Próbáltam külső DNS szolgáltatókat beállítani a routeren vagy a gépen, ám akkor is hasonló a helyzet.
UPC kábelmodem már a 3., mindegyik bridge módban volt. IPv6 mindenhol tiltva - mint a vodától megtudtam a bridge üzemmód csak úgy megy a kábelmodemen, ha IPv4-re korlátozzák a használatát, tehát ott is.
A routeren Openwrt fut, azóta már a 3. verzió (elkezdtem frissítgetni).
Ami plusz infó: amikor akadás van, a modem oldala veszettül lassan tölt be, és az ügyfélszolgálat szerint is félig döglött állapotban volt többször is, amikor hívtam őket. ÜSZ próbálta ráfogni a routerre (TP-link ajjajjj, "főzött ROM" ajjjjajjajjajjjjajjjj), de a direktben kábelmodemre kötött géppel is ugyanez volt a helyzet. Erre a válaszuk az volt, hogy a linuxos klienseket nem támogatják, csak a Win-t és a Mac-et (WTF)

nekem qBittorrent-be mar jo ideje 50-re volt allitva a max conn, az azert nem egy horror mennyiseg... miota par napja levettem 10-re azota viszont nem produkalja a hibat. szinten upcvoda bridge mod, ipv4, sajat linux router.  viszont amikor lehalt akkor nem csak a dns halt le, hanem a (korabban elinditott) ping is kihagyogatott vagy megnott sok masodpercre a valaszido, es az ssh is hasznalhatatlanul laggolt.

dns-el kapcsolatba meg mar evekkel ezelott feltunt hogy ha kulso sajat vps/szerver ip-jet allitom be akkor az nem igazan mukodik. mintha erosen rate limitelnek a dns forgalmat, par kivetellel (8888 pl megy)

Nem értem miért probléma a 3k vagy a 200, amikor a router torrent nélkül is kezel néha 8-10k konkurens kapcsolatot nálam, gond nélkül.
Igen, hiába a bridge üzemmódra állítás, valamiért a túl sok párhuzamos kapcsolat a kábelmodemet is kiakasztja: 12-15k kapcsolat fölött elég jellemző, hogy az újraindítás segít már csak rajta.
A DNS sosem volt erőssége a UPC-nek. Most viszont (bár nincs róla mérésem) az a tapasztalásom, hogy a korábbi netmegálláshoz hasonló a jelenség, mintha változtattak volna a "túlhasználati" módszereiken (vagy már nem az lenne a fontos). Ugyanis korábban ha nagyobb letöltés volt (akár torrent, akár csak egy nagyobb ISO), a netsebesség szinuszos volt, kb. 1-1,5 perces "frekvenciával" volt a maximum sebességből belassulás nulla bit/sec-re, majd némi várakozás után elkezdett nőni a sebesség, újra maxon ment max fél percig, és kezdődött a lassulás újra. Ez most úgy tűnik a DNS korlátozására változott, ami viszont kontraproduktív - mivel a torrentezéshez nem szükséges DNS.
Vagy az az oka, hogy a Voda nem tudja külső DNS használat mellett kényelmesen lekövetni a felhasználói szokásokat? Lehet hogy a tulajdonosi szerkezet változása az ok? Időben eléggé egybeesik a mostani DNS-gond felbukkanásával...

csak 1 tipp ilyen DNS problémás esetre - DNS over HTTPS esetleg?

A weboldalon, ahol a torrentet válaszd és nem megy kattints a közvetlen letöltő linket. Az is problémás?