Előzmény: https://hup.hu/comment/2941283#comment-2941283
No volt időm kicsit meghajtani ezt a T490-est.
Kipróbáltam cpu-z benchmark-jával, miközben hardware info-val néztem: egy szempillantás alatt fent van 95 fok környékén minden core, ha rányomok a cpu bench-re. Ekkor a multi-core score 1900 környékéig felugrik, majd szépen el is indul szinte azonnal lefele: 1800-1700-1600, és itt áll meg a teszt.
Szóval az h. 95 fokig el engedi menni, majd utána látom hogy thermal throttling YES, meg power limit exceeded-et is látok. Ilyenkor leesik az all-core sebesség kb. 1700Mhz-re.
throttling azért van, mert a firmware-be az Intel által adott paraméterek rosszak, a CPU-t csak 80 °C-ig engedi, holott 95-ig mehetne. Windózon a Lenovo PM drivere felülbírálja a firmware beállításait, Linuxon erre való a throttled. Nincs melegedési probléma, simán bírja - ugyanis a hűtést erre tervezték. A T480s van nekem, tartós maximális terhelésnél 3.7-3.8 GHz turbóval megy ha az összes magot terhelem, 1 maggal simán összejön a 4 GHz.
1) Ez normális ennél az i5-8265U-nál, vagy ez az a viselkedés amit mondtál hogy az intel sara hogy visszafogja a teljesítményt?
2) Ha felrakom a Lenovo Power Management drivert, az javítja ezt a problémát?
3) Láttam a lenovo support-on még mellette valami más Power Management utility is, az is része a teljes megoldásnak?
4) ThinkVantage utilityt is érdemes felrakni, van benne bármi hasznos vagy csal bloatware lassítani a gépet? Annyit találtam gugliban, h. ebben be lehet allítani h. az akkut ne töltse 100%-ig, csak 80-ig, így kicsit jobban lehet kímélni. Ha már "beépített" akku, nem pedig szerszámnélkül cserélhető külső.
Az akksi viszont gyanús nekem: 2019 09. havi gyártás, 2020.01 first use date, és 158 ciklust ír a diagnostic. A BatteryBar szerint viszont tökéletesen 100%-os, nincs semennyi töltéscsökkenés. Viszont a UEFI Diagnostics szerint Lifespan mode divergence van: current lifespan mode LS1_3, expected lifespan mode: LS1_5.
5) Ez magyarra lefordítva mit jelent?
Gugli 1. találata Lenovo support oldal, ahol azt írják h. ez 2019+ ThinkPadeknél előjöhet, ilyenkor az UEFI diagnostics-ban a Health-et futtassam le. Ami menüpont viszont pont nincs az UEFI diagnostics-ban.
A nempontosan egyező gugli találatok szerint meg előrejelez valami hamarost meghibasodást, de ezt kétkedéssel vettem. --> ez valószínűleg nem issue.
Illetve serial alapján nyitottak rá egy ticketet most vagy 1 hónapja, arra én mint sokadik orvgazda vajon ki tudom deríteni mi volt a részletek? Csak annyit látok h. nyitották 2023 május 11, majd záródott 2023 május 26. --> ez már talány marad ebben a földi életben
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
T490 címszóval futt több al-variáns is: a type lehet pl. 20N2, 20N3, 20RY, 20RX stb. A T490 user guide PDF-ben vannak a főbb különbségek (pl. az egyik típuson van NFC a touchpad mellett, vagy más típusú ujjlenyomat olvasó van rajta)
Ez utóbbi "type" kódból van egy részletes (hosszabb) type kód is, ami az adott konkrét eszközt azonosítja egyértelműen. Egy adott szériához (mint amilyen a T490) létezik vagy 600+ type kód! Szóval érdemes a pontos type kódot elkérni használt eszköz esetén, mert sok variációs lehetőség van a beltartalmat illetően.
Azt, hogy konkrétan egy meglevő típust mivel szereltek fel, innen lehet kideríteni: Product Specifications Reference(PSREF) (lenovo.com) --> itt beírod a hosszú típusódot: pl. 20N2005VMX
Ez kidobja, h. Core i5 8265U van benne, gyárilag forrasztott 8GB RAM + 1 szabad slot, intel UHD GPU, gyári Samsung 256GB NVME 2280 PCIe 3.0x4 OPAL2 SSD. --> ez az OPAL2 SSD kérdés hogy mire jó amúgy?
- Display-ből 6 féle is létezik T490-hez:
- HD TN antiglare (1920 x 1080, 250 nit) --> itt szerintem már baromságot ír a Lenovo oldala, mert ez a valóságban csak 1366x768, és csak 220 nit
- FHD IPS (1920 x 1080, 250 nit)
- FHD IPS Touchscreen (1920 x 1080. 300 nit)
- FHD IPS with PrivacyGuard (1920 x 1080, 400 nit)
- FHD IPS Low Power (1920 x 1080, 400 nit)
- WQHD IPS with Dolby Vision® (2560 x 1440, 500 nit, 100% Adobe colour gamut
A FHD LowPower (LP) display-ek volt a nagy szám ennél a típusnál, látványosan nagyobb fényerő és szebb színek, mint a standard (elég gagyi) non-touch FHD-nél.
Aztán kiderült, hogy mivel több beszállítótól jön az LP display, és mivel szép nagy szórás van paraméterekben, hát már az sem mindegy melyik gyártóé kerül az adott laptopba:
Lenovo's Panel Lottery continues with 3 different 14-inch LowPower displays - NotebookCheck.net News
BOE NE140FHM-61
AU Optronics B140HAN05.7
Innolux N140HCG-GQ2
LG Philips LP140WF9_SPF1
Ezek közül a cikk szerint az "Innolux"-ot hozták ki látványosan jobb minőségűnek. BIOS-ban kell megnézni a part numbert h. vajon melyik gyártóé került a konkrét eszközbe. Vagy pl. windows alatt HWINFO --> display alatt
- Van beépített UEFI diagnostics tool BIOS-ban (BOOT menü F12-t nyomva érhető el), így mindenféle külső program nélkül le lehet ellenőrizni szinte az összes alkatrész állapotát. Ez csak BIOS update-el tud frissülni, és perpill eléggé le van maradva a standalone USB-re másolható bootolható verziótól. A windows-ban installálható verziót nem néztem még.
Update 2024.07.31: tegnap jött ki új BIOS v1.83, ebbe belekerült a legújabb standalone UEFI Diagnostics, így jelenleg ezzel pariban lett a 2 fajta diagnosztikai csomag.
- Storage: gyárilag OEM Samsung M.2 SSD szokott benne lenni. Kiépítéstől függően lehet NVME vagy régebbi SATA változatú. Fontos, hogy az OEM Samsung SSD-ket nem lehet firmware updatelni a Samsung Magician-nel, ahhoz itt pl. a Lenovo SSD firmware update csomagját kell megkeresni, és használni.
Cseréltem a gyári SATA M.2 Samsung mznln256hajq-000l7 (típusa: PM871) SSD-t egy Samsung 980-ra (sima, nem a PRO). Ehhez ki kellett szedni a régit. Itt érdemes megemlíteni, hogy régen szereltem már laptopot, és ezeket az újakat már nem csak csavar tartja össze, hanem műanyag körmök is. Amik aztán törnek is lefele annak rendje és módja szerint, ha az ember nem gyakorlott kezekkel (és szétfeszítő célszerszámmal!) nyúl hozzájuk. Ezért aztán jár a faszkorbács Lenovo Mérnök Úraknak! A gyári SSD alatt egy rózsaszín nyálkás thermal pad volt kb. teljes hosszban, ami az alatta levő fémlemezen keresztül elvezeti az SSD hőjét. Mivel a gyári SSD-nél a PCB alján konkrétan semmi alkatrész nem volt, így végig felfeküdt erre a thermal pad-ra. A Samsung 980-on viszont a PCB hátsó részén is van egy nagyobb IC+vmi hővezető fémkupak. Ez eltartja a síktól az egész PCB-t vagy fél mm-rel. Így a thermal pad-ot rajta hagyva a csavar behajtáskor meghajlítja a PCB-t láthatóan. Így végül a thermal pad-ot leszedtem, és anélkül szereltem be. Így már szépen síkban maradt az új SSD egész hosszában. ja igen: a 980-hoz nem jár csavar, azt az alaplap/laptop gyártója adja, ergo vigyázni kell rá nehogy elkallódjon, mert ötletem sincs honnan lehetne pótolni. Azt sem tudom létezik-e belőle többféle méret / menetemelekdés / mélység stb?
A 980 (sima, nem Pro) az egy "új" konstrukció, amit DRAM-less SSD néven neveznek. Azaz magán az SSD-n nincs semennyi DRAM (ellentétben a megszokott 1GB DRAM/1TB NAND flash arányban). Ehelyett a hoszt (gép) RAM-jából kanyarít le magának egy kis darabot. Ez kb. 16-64MB között van, típustól és kapacitástól függően. Ezt HMB: Host Memory Buffer néven szabványosították az NVME 1.3 verzióban. Kitérő: hálistennek jó szerencsétlen az elnevezés és rövidítése, mert ezzel párhuzamosan létezik egy másik hasonló technológia is, amit meg High Bandwidth Memory HBM-nek hívnak, és a GPU VRAM technológia videókártyákon, semmi köze az SSD-s HMB-hez).
Ez a HMB nem úgy működik mint a tradicionális HDD-s write-cache, hanem physical-to-logical mapping adatot tárol le benne. 1 MB-nyi HMB memória kb. 1 GB NAND flash tárterület elérését gyorsítja meg. Azaz ha nem sok adatot kell elérni, ennyi HMB memóriában kényelmesen elfér a light-os használathoz szükséges mapping, nem fog belassulni az adatok elérése.
A 980-hoz nem kell Samsung-tól külön NVME drivert letölteni (nincs is ilyen Samsung driver hivatalosan), a Windows10 beépített gyári NVME driverét ("storport") használja. A HMB ki-bekapcsolását registry-ben lehet állítgatni (Samsung Magician csak annyit mond h. ez egy HMB eszköz, és csókolom, semmi részletek, semmi konfiguráció).
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorPort
DWORD - HMBAllocationPolicy (values: 0 = off,1 = 8MB buffer,2= 64MB buffer, 3 = firmware controled buffer size)
- Thunderbolt: gyárilag defektes a t480, t490 (és még tucat másik típusnál): hibás a gyári firmware, ha nem updateled ASAP akkor 6-12 hónap után tönkreteszi a flash-t. Használt gépnél ez az első amit le kell ellenőrizni, mert időzített bomba és az USB-C töltést is hazavágja. Ami mivel nem külön modulon van itt az USB-C hanem intergráltan az alaplapon, teljes alaplapcserét jelent. Ami kb. GTK-s esemény.
https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/thinkp…
- ricsip blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1628 megtekintés
Hozzászólások
Elég rossz képet festesz a gépről. BIOS frissítést, hűtő kitakarítást és újrapasztázást, esetleg hűtőcserét is megléphetnél. Hűtőcserét azért, mert a rézcső is tönkremehet, ha a betöltött gáz elszökik belőle, okozhat túlmelegedést.
Erről a lifespan divergence-ről fogalmam sincs mi lehet.
Szerk.: esetleg a fan-profilt maxra állítani /sys alatt valamivel vagy az UEFI BIOS-ban. Úgy ugyan hangosabb lesz a venti, de talán nem fog throttlingolni. Powerlimitre is a BIOS lehet a megoldás.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Windowsban át lehet állítani balanced ill. max performance-re a gép teljesítmény profilját, valamint talán a bios-ban is. Lehet hogy ez kavarodott össze, bár az h. a windows-ban balanced-en megy, miért érződik az uefi-ből indított diagnostics alatt is, na ez számomra már x akták.
Jön a kérdés: a bios-ban beállított és a windowsban kiválasztott power profile egymással tandemben működik, vagy a bios-ban levő addig érvényes, amíg a windows elindul és át nem variálja saját szájízére?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezek vagylagosan működnek, a szoftveres felülírja az UEFI-s beállítást. Linux alatt is így vagy, csak ott a /sys/-es beállítás felel meg a windowsos energiaprofilnak.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kérdéseid alapján úgy tűnik, hogy windows alatt próbálkozol. Bár nem közvetlenül a kérdéseidre válasz, de a ThrottleStop programmal elég sok paraméterrel tudsz játszani. Sajna a dokumentációja nem az igazi, de vannak 3rd party leírások, illetve a szerző egész aktív a fórumukban. Sajnos nem igazán vagyok profi a témában, de úgy látom, hogy Lenovo esetén eléggé sokat kellhet szórakozni, mire mindent belősz rendesen power management terén, ebben a TS sokat tud segíteni. A procid típusa alapján úgy látom, hogy az undervolting is sima ügy lehet nálad, érdemes lehet egy próbát tenni vele.
4) ThinkVantage utilityt is érdemes felrakni, van benne bármi hasznos vagy csal bloatware lassítani a gépet? Annyit találtam gugliban, h. ebben be lehet allítani h. az akkut ne töltse 100%-ig, csak 80-ig, így kicsit jobban lehet kímélni. Ha már "beépített" akku, nem pedig szerszámnélkül cserélhető külső.
Én a battery charge threshold beállításán kívül Lenovo driver/software update-ekre használom, elvileg listáz mindent, ami a te géped típusához kellhet (és csak azokat). Amúgy kb. egyszer bepöcögtettem a többi beállítást, azóta nem igazán nyúlok hozzá, mert nem kell. Ha nagyon zavar, hogy fut a háttérben a service-e, akkor azt átállítod kézi indításúra, és akkor indítgatod, amikor akarod. (A charge thresholdhoz nem kell futnia service-nek, ezt alacsonyabb szinten állítja be, mert kikapcsolt állapotban se tölti túl.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, windows-al terveztem használni. Linuxból maximum egy Mint-et megnézek rajta. Aztán ki tudja, lehet linuxos mászkálós gép lesz végül.
ThinkVantage
Kössz, ezt jó tudni. Bios-ból jobb volna állítani ezt a battery charge threshold-ot, ne kelljen hozzá külső utility.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mintha régebben BIOS-ban is lett volna hozzá valami, de már régen volt, lehet, hogy rosszul emlékszem. :)
Ha csak a threshold kell a vantage-ból, ahelyett van CLI utility, csak a power manager driver kell neki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Senki többet harmadszor?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha windózon akarod használni, rakj fel minden drivert, amit a support oldalon találsz. Tedd fel a ThinkVantage nevű szoftvert is, rengeteg dolgot csak azzal tudsz állítani. a charge thresholdra van CLI utility, de pl. a sztereo mikrofon üzemmódjára nincs, stb. Pár dolgot lehet BIOS-ból is állítani, mint pl. az Fn billentyű üzemmódját, de kényelmesebb, ha nem kell szarakodni ilyesmivel.
A throttling-al kapcsolatos dolog, amit tőlem idéztél, a T480-asra vonatkozik (8550u), nem tudom, hogy T490 esetén is ugyanez-e a probléma, mindenesetre simán lehet. Windózon a Lenovo Power Management Driverek workaround-olják, Linuxon a https://github.com/erpalma/throttled kell neki. Részletesebb leírást a problémáról itt találsz.
A ThinkVantage-ban van olyan beállítás, ami "észleli, ha az öledben tartod a gépet", és akkor visszaveszi a hőkeretet, hogy ne süsse meg a töködet. Ha jól sejtem, a beépített accelerometer szenzort használja erre. Nem emlékszem, mi a neve ennek a beállításnak, de meg fogod tudni találni. Kapcsold ki, és tesztelj úgy.
A ThinkVantage egy nagy bloat, de ez az egész Windózra igaz. Ha streamlined OS-t akarsz, akkor felejtsd el a Win-t. Ha gyors OS-t akarsz, felejtsd el a Win-t.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még valami. Ahogyan előttem is írták:
- frissítsd a BIOSt
- takarítsd ki a hűtést
- lehet érdemes lesz nemsokára újrapasztázni
Windózon:
- telepíts minden drivert
- telepítsd a ThinkVantage-t
- a ThinkVantage-al tegyél fel minden frissítést, amit kér, és nem opcionális
Linuxon:
- tlp
- throttled
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Némi pontosítás: már Lenovo Vantage-nek hívják, nem ThinkVantage-nek, és nem lehet csak úgy simán a lenovo szapport-ról letölteni, csak a msft sztórból. Hálistennek nem erőlteti a msft accounttal belépést a sztórba Azaz ha rányomsz a sztórban az app install-ra, elsőre feldobja a logint. De ha cancel-t nyomsz és látszólag sikertelenül visszadob az app oldalára, a háttérben viszont mégis feltelepíti.
A Thunderbolt control nevű tool is a msft sztórban leledzik, ugyanúgy mint a Synaptics program-ja is, meg még 1-2 másik is.
---------
A tökönsütést nem találtam meg, a battery charge threshold-ot igen.
Update: az repülőgépes mód az egyetlen amit a power settings alatt találtam, és távolról hasonlít a tökönsütésre amit írtál.
Repülőgépes energiaséma
Ez a funkció lehetővé teszi a szabványos elektromos csatlakozó használatát az olyan repülőgépeken, ahol bizonyos teljesítménykorlátozások érvényesek. Ebben az üzemmódban a számítógép az akkumulátortöltési sebesség és a rendszerteljesítémény korlátozásával biztonságos szintre csökkenti az energiafogyasztását.
Az automatikus észlelés bejelölésekor a számítógép automatikusan bekapcsolja a Repülőgépes energiasémát, amikor egy repülőgép fedélzeti környezetét észleli, és kikapcsolja, amikor Ön távozik onnan.
Na most a töltő honnan a tökömből érzékeli, hogy nem vehet fel akkora áramot amekkorát csak akar? Iskolapéldája, mikor jó ötletet a marketing elbasz vmi értelmezhetetlen elnevezéssel. Illetve ha ez az ölbevevős üzemmód rejtett neve is, akkor a teraszon nem rakhatom ölembe a gépet, csak a repülőn?
BIOS már up-to-date volt, drájvereket viszont jól megtalálta, amiket a windows update nem detektált és vagy 4 ismeretlen eszköz volt a device managerben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na most a töltő honnan a tökömből érzékeli, hogy nem vehet fel akkora áramot amekkorát csak akar?
Válasz:
Airplane power mode limits the charging speed to 15W this is to prevent the circut breaker of an airplane power socket tripping.
The warning you received is the automatic detection, it usually happens if the charger is connected/disconnected a few times in short succession.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megvolt a billentyűzet-csere EU-ról magyarra. Ez az "EU billentyűzet" volt az első eufémizmus a hardverapró-n, amibe belefutottam most h. keresgéltem ilyen gépet. Jó tudni h. ezek szerint magyarország nem EU-nak számít :/
A következő pofáraesés a gravirozott meg festett versus valóban magyar billentyűzetek közötti határeset-átverési lehetőségei. Szóval direktben rá kell kérdezni, ha a fotókról nem derül ki, v. gyanúsan a többitől olcsóbban adja valaki.
Vissza a billentyűzetcserére: kezdtem a legnagyobb hibával: a buzi gyártó gagyivideóinak hittem, h. a kivétel is 1 perc, meg az új beszerelése is 1 perc. Azaz szumma 2 perc a teljes csere. Na hát a nagy büdös lófaszt. A 2 csavart alig bírtam kihajtani, pedig vagy 5 készletem van pici PH0-PH00 méretből és társaiból (telefonszerelő kit-ek). De valahogy egyik passzolt a 2 közül az egyikbe. Mintha picit el is lett volna nyírva a csavar feje eredetileg is. Sebaj, az én próbálkozásaimtól már végül szinte teljesen el lett. Aztán végül egy pici laposfejű forgatta meg a legjobban. Igenám, de akármeddig csavartam, az istennek nem akart kijönni a 2 csavar. Ok, ez viszonylag hamar leesett, maradnia kell a helyén rögzítve, csak ki kell lazítani. Na de azután próbálnám tolni ki a keretből, meg se mozdul. A telefonszerelő kitben levő gitárpengetőből egynek konkrétan letört a fele akkora erővel próbáltam kifeszegetni.
Akkor irány jutub, a lenovo kamuvideója után lássuk a valódi igazságot. Megnéztem 2-t, azokon már látszott h. kűzdenek azok is mint disznó a jégen, mire kiimádkozták a bill-t a helyéről. Plussz a halálom, mikor a szerelős videóban minden látszik, csak a baromjának a keze nem, meg h. a célterületen PONTOSAN milyen mozdulatot csinál. A bónusz halálfej meg akkor jár, ha a hülye tucc-tucc zene megy a videó alatt és humán narráció nincs hozzá.
Végül a 4. videóban bökte ki a kis indiai csak úgy véletlenül, h. "glued in the middle" azaz a 2 csavar között fel kell feszegetni pontosan középen mert gyárilag nyomnak oda 1 kis ragasztót. (Hogy az anyjukba szakadt volna bele a fejük a lenovonál). Addig hiába is feszegettem a két szélét felfelé, mert a középtájékon a 2 egérgombos rész alatt fogott a ragasztó. Így hiába volt kicsavarozva a 2 csavar elvileg jól, akkor sem mozdult szinte 1 mikrométert sem.
Hát őszintén, rendesen leizzadtam ettől a szartól. Pedig múltkor az ssd cserétől jobban fostam, ott csak az egyik fület törtem le mikor az alját lefeszegettem, itt a billentyűzetnél meg láttam h. nem kell levenni a hátlapot, óóó na akkor az úgy mennyire könnyű lesz!
Régebbi dell lattitude-t, hp probook-t szedtem már szét évekkel ezelőtt, de ez a lenovo messze magasan viszi a prímet az ipari salak kategóriában. Vagy az összes mostani ultrabook ilyen keservesen szerelhető ha nem ez az embernek a napi 8 órás elfoglaltsága?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elvileg minden driver fent van, Windows 10: hova rejtette Lenovo az Adaptive brightness kikapcsoló gombját? Az őrületbe kerget h. ha sötét (fekete) tartalom van a képernyőn pár másodpercig, aztán átváltok valami világosra, akkor alig látszik valami majd szép lassan kivilágosodik. Mikor visszaváltok a fekete tartalomra, majd megint vissza egy világos tartalomra, ismét hosszú másodpercek mire megint kivilágosodik.
A google szerinti windows Vezérlőpult\Minden vezérlőpultelem\Energiagazdálkodási lehetőségek\Sémabeállítások szerkesztése --> Speciális energiaellátási beállítások módosítása --> Képernyő: na itten pont nincsen! Régebbi windows 10-en, Windows 8.1-en, talán még Windows 7-en is még itt volt, de a W10 22H2-n biztosan nincs itt, legalábbis ezen a gépen biztosan.
Megoldás: az Intel Grafikus vezérlőközpont --> Rendszer --> Teljesítmény --> Akumulátorról: A megjelenítő energiatekerékossága: BE , és csúszkával a legnagyobb értékről levenni a legkisebbre, v. KI kapcsolni teljesen. Alatta meg (ha fölötte BE kapcsolva hagyod), a Fokozott energiatekerékosság: ez a Világos képek fényerejét csökkenti.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ilyenkor van az, hogy egy 2. vagy 3. generációs processzorú, még normális hűtőrendszerrel szerelt laptop nagyobb effektív CPU teljesítményre képes a throttling hiánya miatt, mint az újravásárolt csiligány szar, ami 15W-nyi hőteljesítményt sem képes elvezetni.
Fejlődés™, kérem.
És ezeket a jó minőségű, időtálló darabokat szeretné kidobatni a Microsoft a Windows 11-átállással, hogy még jobban felgyorsítsa és bepörgesse az újravásárlási spirált, tekintve, hogy a ma gyártott papírvékony szutykok egyre inkább semmire sem jók tapicskoláson és konzumerkedésen kívül. Micsoda véletlen™, hogy a 8. generációnál húzta meg a határt (OP szutyka is 8. generációs). Pont onnan kezdődött minden laptopgyártó által az újabb modellek konstrukcióinak szisztematikus elsilányítása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt azért nem mondanám, hogy nagyobbra képes, mert a 8. gen sokkal energiatakarékosabb, és még throttlingolva is jobb a teljesítménye, mint a 2-3. gennek teljes gázon turbózva. Abban viszont egyetértek, hogy ez a papírvékonyítós trend laptopoknál agyrém. Az Apple-nek köszönhetjük, meg a sok barom gyártónak, akik őket másolják ész nélkül.
A 2-3. gennek valóban az előnye volt, hogy nem volt vékonyítva, meg nem volt semmi odaforrasztva, lehetett procit cserélni, szabadabban RAM-ot bővíteni, SSD-ket beletenni, meg a billentyűzeteik is elég jók voltak. Ahol szerintem a 2-3. gen mai szemmel nagyon elavult, az az integrált GPU és a nagyon fos (alacsony fényerejű, alacsony felbontású, rossz színhűségű, TN paneles) kijelzők, meg a nagyon rövid akkuidő (ez nekem pont nem fontos, de sokaknak igen). Esetleg néhány embernek még elégtelen lehet ma már a SATA sávszélessége, meg a régebbi USB portok átviteli sebessége, DP/HDMI régebbi verziója, ha valami nagy képernyőt kell róla hajta, vagy high referesh rate kell.
Nekem inkább az az igazi agyf***, amit a kolléga ír, hogy mindenféle rejtett beállításért küzdeni, 5 féle helyen, végül Intel GPU beállításoknál mindenfélét bekapcsolni, csúszkát levenni, utána kikapcsolni. Na, ilyen szopatás Linuxon nincs, ott rendesen beállíthatod kernel vagy /sys/ paraméterrel, hogy milyen energiatakarékosság legyen bekapcsolva, mi mennyi órajellel, milyen teljesítményen menjen, és onnantól azzal fog menni. Nincs ilyen logikátlan GUI-s cselezgetés.
A Win11-et nézegesd, valóban, az olyan ocsmány, hogy egy életre elmegy a kedved a Windowstól. Tényleg olyan szinten fos és bloat, hogy olyat rémálmodban sem tudtál eddig elképzelni. Alap memóriaigény úgy kezdődik, hogy 3 giga, de ha fut még valami drivernek az irányítópultja (GPU, nyomtató, gaming bill/egér vagy hasonló, kinek mi), ikonja a tálca rendszerértesítési területén, stb., akkor majdnem 4-ig elmegy. Ez az idle fogyasztás, boot után, mikor még semmit se indított az ember. A Win12 még ilyen se lesz, azt garantálom. Azért mondom neked mindig, hogy hosszú távon csak a Linux lesz neked is alternatíva, az mindegy, hogy Gtk3 vagy nem. Bár már a Gtk3-ról is csúszol le, már rég a 4-et tolják helyette, Qt meg a 6-osnál tart.
Az új Androidok se kismiskák ám, jó sok gigát befalnak azok is (a jelenlegi telómban már 12 giga van, ami ma már a 8-12 gigás sávban csak középkategóra, vannak telefonok, amikben 16-64 giga van, nem a tárhelyről beszélek, a RAM-ról), meg a modern játékoknak is csak a VRAM igénye elszabadul 4 giga fölé, egészen 8-ig, még 1080p-nél is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt azért nem mondanám, hogy nagyobbra képes, mert a 8. gen sokkal energiatakarékosabb
A kettő közti energiakülönbséget többszöresen elfogyaszotta már a közötte lévő 4 generációnyi processzorszériák legyártása és többezer kilométerről idepöfögtetése. Egyébként ez egy gumiérv, tekintve, hogy a számítógép működtetéséhez szükséges energiát már elő lehet állítani környezetbarát módon, de processzort gyártani és többezer kilométerre szállítgatni még nem lehet környezetbarát módon.
még throttlingolva is jobb a teljesítménye, mint a 2-3. gennek teljes gázon turbózva
Ööö.. nem. Throttlingolva egy 2 magos 3. generációs Intel teljesítményét hozza.
Abban viszont egyetértek, hogy ez a papírvékonyítós trend laptopoknál agyrém.
Köszönöm. Ez volt az egyik lényeges eleme annak, amit mondtam.
Az Apple-nek köszönhetjük, meg a sok barom gyártónak, akik őket másolják ész nélkül.
Csak a sok barom gyártónak, akik őket másolják ész nélkül. Az Apple meg tudta oldani, hogy az alumíniumház is hőleadófelületként működjön. A többi majmoló multi meg még normális hűtőrendszert se tudott csinálni 5. generáció fölött.
integrált GPU
Semmi baj nincs ezekkel a GPU-kkal, natívan dekódolnak 4K videókat is H.264-en.
alacsony fényerejű
Nem egészen, 2. generációs laptoptól fölfele már mindegyik LED-háttérvilágítású és erős fényerejű. CCFL 1. generációs és az alatti Intel-lel szerelt laptopoknál volt. Probléma az alacsonyfrekvenciás PWM, de arra ott az IntelPWMCA, ami most már GPO-ból felmegy minden érintett gépre kötelezően (5. gen. alatt szinte mindegyik érintett) és 1500 Hz-en fixálja a PWM frekvenciát (az Intel általi default 200 Hz helyett).
alacsony felbontású
1600x900-at nem tekintem alacsony felbontásnak. Onnantól meg totál felesleges a nagy felbontás egy integrált 14"-es kijelzőre, hogy meg kell növelni az OS DPI-jét, hogy el tudd olvasni a szöveget. Szemfényvesztés, sznobkodás. Aki sznob, vegyen Mac-et.
rossz színhűségű, TN paneles
Ebben egyetértünk, de színhűséget nem igénylő munkánál szart se számít.
nagyon rövid akkuidő (ez nekem pont nem fontos, de sokaknak igen)
Bővített akksival 4 óra is elérhető. Processzor visszafogásával még több. Nem kell fossá-húggyá használni az akksit, be kell kapcsolni a töltéskizárást a felső töltöttségi tartományokban (BIOS beállítás), és még sokáig is fog tartani az akkumulátor.
Esetleg néhány embernek még elégtelen lehet ma már a SATA sávszélessége
Nem igazán értem, hogy miről beszélsz. 2. generációtól fölfele SATA3 van, 500 MB/s hogy a gecibe ne lenne elég egy SSD-vel? Pláne, hogy a random seek time sokkal többet számít az effektív sebességet illetően.
Nekem inkább az az igazi agyf***, amit a kolléga ír, hogy mindenféle rejtett beállításért küzdeni, 5 féle helyen, végül Intel GPU beállításoknál mindenfélét bekapcsolni, csúszkát levenni, utána kikapcsolni.
Ez már csak az adalék. :) Az első szintű agyfasz a 9. generációs gépek létezése és kivitele. Semmi szükség nincs évente új szériákat kiadni. 5 évente bőven elég lenne és sokkal több valódi innováció kerülne beléjük.
Nincs ilyen logikátlan GUI-s cselezgetés.
Nem kell logikátlanra írni a GUI-t és akkor nem kell cselezgetni. Nem, a terminál nem jobb. A terminál csak akkor jobb, ha a GUI egy fos.
A Win11-et nézegesd, valóban, az olyan ocsmány, hogy egy életre elmegy a kedved a Windowstól.
Már elment. :P Szerencsére a cégnél nagyon kevés Win11 gép van. Mindenhol 2019 LTSC-n vagyunk, ahol csak lehet, és maradunk is 2029-ig. Zömében 2-3-4-5. generációs gépeken. Alkatrészünk van mindegyikhez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kijelző nem genfüggő, vagyis csak annyiból, hogy a régebbi genesek még abban az időben jöttek ki, hogy ezen spóroltak leginkább a gyártók. Az 1600x900 helyett már FullHD az alap, de sok ember szeretne 2K-4K-t is. Az x264 is hiába, az újabb kódekek, x265, VP9, AV1 azért jobb képminőséget tudnak azonos bitrátán.
Ráadásul a régebbi genes laptopokban is úgy van megcsinálva, hogy csak kevés fajta panel megy bele, drágán lehet kapni, és azok nagy része is feketelistázva van az UEFI-ben, így Windows alatt nem lehet rajtuk fényerőt szabályozni (Linux, BSD-k alatt igen). Tényleg nagyon drágák is a régi genbe való IPS panelek, főleg, ha nem megy bele FullHD, hanem speciális 1600x900, 1366x768, 1280x800 kéne belőle. Én már szívtam ezt meg 2-3 genes Lenovo TP-ekkel, Dell Latitude gépekkel ilyen téren.
Egy másik hátránya a régi gennek laptopnál, hogy 16 gigánál nem engedett némelyik több memóriát, amelyik engedett, az is csak 32-ig. Azért van, akinek ez is szűk keresztmetszet, fejlesztésnél, renderelésnél, videóvágásnál, stb..
Félre ne érts, nekem elég lenne teljesítményileg laptopból egy 4 magos 3-7. gen, asztaliból meg egy szintén 4 magos 2-7. gen, 16 GB RAM, meg a SATA3. Linux alá az én minimalista felhasználásomnak elég lenne, viszont FullHD IPS az nálam is minimum. Viszont én nem reprezentálom a mai keresletet, mai átlag user legújabb játékok, legújabb videókhoz és streameléshez, Win11-hez, Electron-bloatokhoz veszi a gépet, meg mozizni, így nekik a régi gen már elavult.
Egyébként ez a 8. gen se rossz, kb. ez volt az az időszak, mikor az Intel kezdte összeszedni magát a Ryzenek által diktált verseny miatt. Nyilván nem a legvékonyabb, legrosszabb hűtésű laptopot kell venni belőle. Persze a 8. gen is régi, már 6 éves, nem is mindig a legjobb vétel, néha egy alsóbb kategóriás modern laptop veri, szét kell nézni mindenkinek, hogy az igényeinek és adott pénzbeli keretének megfelelően mi a legjobb vétel.
Illetve azt is vedd figyelembe, hogy mindenképp legyártják az új tech-et, meg idepöfögtetik, ha megveszed, ha nem. Illetve hiába vagytok LTSC-n, meg még úgy érzed, hogy messze van 2029, hipp-hopp letelik majd. Plusz elég súlyos extra pénzért elérhető csak legálisan, nem az otthoni usernek, magyarán épp úgy lefejnek vele anyagilag, mintha kidobtad volna a gépet, és megvettél volna egy újat, ami támogatja az újabb verziót.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni