Projektor otthoni használatra ami megérné és megfizethető ?!

Ötleteket, tapasztalatokat szeretnék kérni milyen projektort érné meg megvenni,
otthoni, családi felhasználásra.

Fontos az ár mindamellett hogy a képminőség is jó lenne ha élvezhető lenne mondjuk egy film,
de persze nem mozi-vászon méret, nem moziminőség a cél.

Egy egyszerű projektor a cél ami nem hal le egy hét után és néha a család meg tud vele nézni valami filmet.

Nézegettem a LED-es projektorokat, ki hogy tapasztalta, ezeket megéri megvenni?
Pár-tízezres kategóriában lehet, érdemes gondolkodni egyáltalán?

 

Köszönöm

Hozzászólások

en vettem 10 eve, de nem par tizezrest inkabb par 100 volt az :)

amit el kell donteni, aztan ezek alapjan lehet nezelodni:

- eleg-e ha csak sotetben van jo kepe? be tudod-e sotetiteni a szobat vagy csak ejjel hasznalod.

- kep atmero amit vetiteni szeretnel. nem mindegy hogy 120cm vagy 3m vagy 5m ...

- felbontas.  ma mar 4k-t vennek, 10 eve a fullhd is luxus volt. az olcsok jo ha 720p tudjak...

- kell-e 3D ? ha igen, aktiv vagy passziv?

- hova tudod elhelyezni? magassag, tavolsag, ez meghatarozza az optikat (zoom tenyezo).

- az igazan jok optikai lens shift-esek igy nincs torzitas es/vagy digitalis korrekcio, ha nem pont kozeprol vetitesz.

- altalaban eleg hangos a hutesuk (20-25dB), engem zavar... egy hangos akciofilmnel mindegy persze.

- az izzok 3000-5000 orat szoktak birni, es rohadt draga cserelni.

- a led-esek altalaban jatekszerek, nagyon pici fenyero kis kepmeret, inkabb telefonhoz valo jatszani...

- a lezeresek jok, de horror dragak.

- lcd vs. dlp technologia: elobbinel nem olyan jo a kontraszt, utobbinal meg a kepfrissites.

- illetve elobbinel pixel hiba van, utobbinal egesz sor megy ki egyszerre...

- lcd vs. 3lcd:  elobbinel (es a legtobb olcso proji ilyen) egy szines tarcsa forog es idoben eltolva egymas utan vetiti kulon az R G B kepeket.  3lcd-nel egyszerre vetiti a 3 szint.  mozgokepnel az lcd eleg szar, foleg ha mozgatod a szemed (pl. koveted a mozgast), szetesik szivarvanyosra (rainbow effektkent szoktak emlegetni). a sima lcd inkabb prezentaciora valo, nem mozizni.

+1, én is 10 éve vágtam bele kb, talán több is kicsivel. Nagyon szerettük, évekig használtuk, aztán megszületett a gyerkőc, és jöttek az igények, hogy el kéne tudni úgy ad-hoc indítani egy mesét, hogy nincs előtte semmilyen szeánsz (besötétítés, stb..). TV+projektor kombót meg nem akartam, akkor legyen inkább 1db eszköz, és az egy jobb TV lett.

A fenti lista minden elemével találkoztam, semmi túlzó nincs benne, a távolság és az elhelyezés tényleg roppant kritikus. Adott típus egy adott tól-ig távolságból tud vetíteni egy tól-ig átmérőjű képet, ha nem tudod így elhelyezni és/vagy kisebb/nagyobb a vetített kép mint amit szeretnél (vagy mint ahogy a szoba paraméterei adják), akkor egyszerűen másikat kell keresni. Ezért lehet, hogy a vágyott jó ár-érték arányú modell használhatatlan lesz neked. Ráadásul nagy eséllyel mindez úgy fog kijönni, hogy a szoba közepéről fog lógni a plafonról a projektor. Tehát venni kell még megfelelő konzolt, és a szép (nem látható) kábelezés is macera tud lenni. Azóta persze bejöttek a fal (vászon) tövébe helyezhető short-throw modellek, ezeket én már annyira nem ismerem.

Ami lemaradt, és nagyon fontos: hova akarsz vetíteni? Egy jó vászon rohadt drága, egy elfogadható pedig simán csak drága. Én végül DIY mágiákat vetettem be: festettem. Akkoriban nagyon terjedt mindenféle házimozis berkekben, hogy a Tikkurila egyik beltéri ezüstszürke falfestéke (H499) remek "folyékony vászon". Kipróbáltam, bevált, illetve nekem megfelelt. Cserébe lett egy szürke csík a falon. Azért csík, és nem téglalap, mert az asszony ebbe volt hajlandó belemenni. L alakban végigvittük két falon, meg választottunk hozzá illő polcokat, bútorokat. Egész jó lett, de cserébe a kép két széle így derengett kicsit. Nem tudom manapság holt tart a tudomány, lehet hogy vannak olcsóbb jó vásznak, vagy másféle festékek, ezt ki kell túrni.

Egyébként nagy élmény, lebeszélni nem akarlak, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem nagyon hiányzik, pedig azt hittem, hogy fog. Lehet, hogy a korral jár, de egy 65"-ös TV rugalmassága, használhatósága, képminősége (főleg hogy elérhető árú már az oled) jobban adja nekem. Az említett "vászon" amúgy 120"-as volt kb.

jogos, a vaszon temat kifelejtettem, mivel nalam fel se merult (3 meter szeles vasznat nem nagyon lehetett kapni, az ara meg gondolom tobbszorose lett volna a projektorenak), az egesz falat egy hetig simitgatta a festo hogy megfelelo legyen :)

(a B terv lett volna nagy egesz gipszkarton lap vagy lapok lefestve - de vegul sikerult teljesen sikra kiglettelnie a falat)

nalam is tervbe volt speci festek, haveromek azzal kiserleteztek hogy finom uvegport (amit az utburkolat festok is hasznalnak, toluk kunyeraltak) kevertek a festekbe, es eleg jol mukodott neki, de vegul nalam a sima feher falon is jol nezett ki, igaz eleg nagy fenyereju a projektor.  a jobb vasznak is azzal operalnak hogy megfelelo szogben verik csak vissza a fenyt, cserebe nagyon feszesen kell rogziteni kulonben hullamos lesz. es igen, egy jobb vaszon annyiba kerul mint egy projektor ;)

Érdemes itt is körülnézni. https://avx.hu/forum/viewforum.php?f=30

Ki lehet fogni használt 1080p-s prémium projektorokat 2-300 000 körül (Barco, Runco, Projectiondesign, SIM2, Infocus,...) némelyiknek az ára új korában 7 jegyű volt és nem egyessel kezdődött. Olyan a képük, hogy az ember leteszi a haját még ma is - főleg ha profin be van kalibrálva mozizáshoz. De ezek igénylik a sötét szobát, 1.2 gain körüli vásznat,... ott "élnek" igazán.

A 4k vs fullhd csak nézési távolság kérdése. erre vannak a neten táblázatok. Bizonyos távolság felett a szemed nem tud különbséget tenni a pixelek között teljesen felesleges a 4k, ha mondjuk 110"-t 4 méterről nézel. Ill a natív 4k (nem az epson féle shifteléses) ára elég húzós még ma.

A vetítési távolsághoz egy nagyon jó on-line kalkulátor: https://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Sajnos az újabbak inkább közelről tudnak vetíteni (<4 m) így tuti ott fog búgni melletted, esélyed nincs a szomszéd helyiségbe tenni és csak "bevetíteni" egy lyukon, de a jobbakban cserélhető az optika az igényeidnek megfelelően, bár ez néha egy használt kocsi ára.

Két nagy kategória van. DLP, LCD és leszármazottai

A DLP ben apró mozgatható tükrök vetítenek, az LCD-n átmegy a fény. Ha 3 megjelenítő egysége van akkor prizmával rakja össze a képet, ha csak 1, akkor egymás után képkockánként egy forgó színkerékkel.

Az 1 dlp-s nél a "rainbow" effekt lehet gáz, ha érzékeny rá az agyad (emberfüggő), ill. itt számít a színkerék sebessége is -  a 3 LCD/DLP-snél meg a konvergencia tud rosszabb lenni, ami néha állítható bizonyos korlátok között, néha nem.

Nincs tökéletes megoldás még.

Nekem volt már mindenféle, jelenleg egy DLP-set hajtok. Ha nem DLP, akkor a JVC (DILA) és a SONY (sxrd) ami opció lehet, a többi játék kategória, ha "moziélményt" keresel.

A csere lámpa 30-50K, nem egy eget verő összeg, eco módban 3-4000 órát elmennek az 'izzósak'

LCD-nél figyelni kell, hogyha már van benne kilométer (~2000), akkor érdeme cserélni, nem szabad megvárni míg "kiég", mert a végén már elég erős a fény UV tartalma és szétcseszi a színszűrőket és a paneleket.

A dlp kapcsán a kis kompaktak, amik a belépő szinten vannak,  nem tartalmaznak forgó színkereket, hanem r g b ledeket kapcsolgat helyette. Persze a szemmozgáskor szivárvány hatás itt is ugyanúgy meglehet. De az újabbak már sokkal nagyobb frekvenciával cserélgethetik a színeket. A pw600g projinál azért észre tudtam venni, főleg fekete fehér tartalomnál a színek váltását. A PF50KS viszont olyan gyorsan cserélgeti, hogy nem látom sehogy sem. ha egy ventilátort pörgetek a fényében, akkor azon látni hogy 2-3x olyan gyakran cseréli a színeket. 

A dlp kapcsán még az is érdekesség, hogy van aminél 45 fokban elforgatott "diamond" elrendezés van, így még kevésbé látni a pixeleket, de cserébe a "natív" felbontás is mindig átszámolt pixeleket jelent. Bár a normál vizszintes-függőleges mátrixos dlp-t használónál is van mindig valamekkora feldolgozás. Talán a technológia miatt, talán az "okos" ui rátétele miatt.

A spéci vászon lényegében egy olyan műanyag fólia, amibe mintázat van préselve a vetített oldalon. A másik odalán meg ezüstszínűre van fújva, hogy ne engedjen át fényt. Régebben (talán most is) árulták külön is méretre azt az anyagot a fórumon. A gyári vászonnál mögötte van még fizikailak egyben tartó több réteg is, tekergetés és hasonlók miatt. A vetítő felületet fel lehet feszíteni akár barkács keretre is. Hogy megéri  -e és mekkora a placebó, azt nem tudom megítélni, pedig nekem is ilyen barkács vásznom van (1.4 gain diamon, aminek 10eft volt négyzetmétere 7 éve), igaz én csak a fent említett vetítőkkel használtam.

A környzetről viszaverődő fény csökkentése jelentősen javítja az élményt. Ne legyen világos velület a vászon mellett, amiről oda-vissza tud verődni a fény vetítéskor.

Szerkesztve: 2022. 03. 27., v – 23:55

Pár tízezerért szerinted mit kapsz? 
Valami zajos, rossz / torzított képű, gyenge fényerejű vackot. 

Sok olcsóbb ledes csak 480p vagy még rosszabb valós felbontást tud, sokszor direkt el van írva az adatlapja és fullhd-t emlegetnek, ami nem valós.

Én egy ilyet használok közel két éve már https://edigital.hu/projektor/lg-pf50kg-fullhd-led-projektor-p584037
Egy fire tv 4k stick van rákötve okosrendszernek.
Ez úgy nagyjából a minimum használható szint. Előtte 5 évig egy másik hasonlót használtam (LG PW600G, ami 720p szintű), csak az megpusztult 5 éves korában. A ledeket hajtó táp chip mehetett tönkre, de a csere próbánál megsérült a nyák. Talán egyszer újra megpróbáljuk. A képe jó volt a maga felbontásán. Ezek sötét szobába valók.

Vettem korábban kínai projektort is, ami egy rakás szar. A szokásos lcd panel átvilágítós, elején nagy lencsével, de rettentően rossz az elektronikája, torz a képe, nagyon zajos a ventije. A lencséje is torzítja a képet. Töredezik a kép, mert átkonvertálja a rendszere a hdmi jelet, de nem tudja teljes sebességgel. Fire tv gen2 stick képe meg torz paca rajta, mert felbontásonként máshogy rossz. Pedig fullhd tényleg az lcd-je. Blitzwolf BW-VP2. Ez volt nekem a tanulópénz 60 ezer ft körül. A többi is hasonló lehet, mert a megélhetési "tesztelők" összehazudnak mindent róluk, csak vedd meg a reflinkjükről. A másik meg az, hogy csak a vászonnal pont szemben lehetne elhelyezni az ilyen nagy lencsés gagyikat, mert nem döntötten vetíti a képet, hanem előre egyenesen. A rendes projektorokat aszalra vagy menyezetre lehet tenni, mert nem vízszintesen előre vetítenek. Az ilyen gagyikat meg a vászon magasságának felénél kéne. Ha ferdén próbálsz vetíteni velük, akkor torz lesz a képük a gagyi lencse miatt.

A gyenge forint sem lesz most barátod sajnos. De ég és föld egy belépő szintű lg ledes projektor és a kínai lcd átvilágítós gagyik.
Most nem látok a kínálatban 720p short throw projektorukat, az volt még kedvezőbb áron.  https://www.youtube.com/watch?v=0icj3tvHo08

Ha közel van két fehér oldalfal a vászon mellett, akkor érdemes feltenni sötét függönyt, nagyban javul úgy a vetítés konrasztja, ha kevesebb a visszaverődő fény a vászonra. Valamennyi zaja azért van az lg-nek is, de nem szó szerint porszívó, mint a gagyi kanaiaknak.

Nem fogsz egy nagyon olcsoval jol jarni, penzkidobas.

Vannak a draga-kinai kategoriaban egesz jok, pl.:
WiMiUS K8

Szerkesztve: 2022. 03. 29., k – 03:59

Mi ~4 éve akartunk a céges irodába projektort venni. A szempontok ezek voltak: adjon legalább 2m átlójú képet, elfogadható fényerő mellett (teljes sötétítés nélkül is legyen olvasható), min. FullHD, legyen digitális bemenete. Olyan 200k körül volt elfogadható készülék (Epson), aminek a kistestvérét (1280x800-at tudott, fényerőben kb. hasonló) ki is tudtuk próbálni. Hamar kiderült, hogy értelmes vászon nélkül nem lesz értelmes kép, mivel nem volt megfelelő minőségű natúr falfelület a tárgyalóban. Egy valamirevaló, minimalista vászon 50-70k-nál kezdődik, ha motorost akarsz, akkor inkább 100+. Ergó a projekt 250-300k lett volna.

Aztán vettünk inkább egy 65" LG 4k TV-t - 208k, vettünk egy hozzá passzoló gurulós állványt - 70k, ez mint kiderült, bazi olcsónak számít. Ugyanott vagyunk árban kb., sokkal kevésbé mobil a készülék, cserébe több kategóriával jobb képe van, mint amit bármilyen projektor tudna, és zéró zajt csap.

Azért érdemes a filmnézést és az irodai prezentációt szétválasztani. Teljesen mások a szempontok, követelmények.

A projektorok között is van prezentációs és házimozis. Minden gyártó megkülönbözteti ez a két termékvonalat. Nem véletlen, de sokan darab-darab alapon kezelik.

Mozinál fontos a megfelelő kalibrálhatóság (és kalibrálás) 6500 kelvines színhőmérsékletre,  min. 16 fl körüli fényerő a vásznon, 23.976 frame/sec natív támogatása, prezentációhoz meg a brutális fényerő, hogy kedvezőtlen fényviszonyok mellett is legyen látható kép 50/60 Hz-cel. Ez utóbbit ki tudja váltani egy alsó kategóriás TV is, ami valóban kényelmesebben kezelhető, de itt pl. a precíz színvisszadás nem fontos. Emiatt a projektorok mostanában eléggé kikoptak céges környezetből.

Ha _moziélmény_ a cél, akkor projektor, vászon, megfelelően sötétíthető szoba, meg valami épkézláb hangrendszer a minimum és akkor tényleg "moziztunk" volt, nem "filmet néztünk".

Szerintem...

+ egy popcorn gép, de szigorúan más helyiségben használva, hogy a vajas gőz ne az optikára rakódjon le. :-)

Pár-tízezres kategóriában lehet, érdemes gondolkodni egyáltalán?

Ez csak rajtad fog állni, hogy mi az, amit megfelelőnek tartasz. Vannak, akiknek egy 800x450 fizikai felbontású gyenge fényerejű LED-es projektor szigorúan sötétben a csupasz falra már olyan élmény, amivel bőven elvannak, másoknak meg minimum 4k projektor kell feszített motoros vászonnal. Azt nézd meg, hogy mennyi pénzt szánsz rá és az a pénz fedi-e az igényeidet, legfeljebb kidobtál az ablakot pár tízezret.

Én egy 300e forintos FullHD Epson 3LCD-t vettem, sötét szobában, 135" kézi működtetésű vászonra vetítek, az igényeimnek megfelel.

Normális tv-t nem kapsz 100 alatt, projektor aminek van is értelme az több száz inkább. Szerintem inkább nagy tv, kényelmesebb, jobb képe van, van benne hangszóró stb.