okosóra alvásfigyelésre

Fórumok

tudtok ajánlani max 100e Ft értékig okosórát?

akkuja jó lenne h. ha legalább 1 napot kibírna.. vagy többet

Fő funkciója az alvásfigyelés lenne (mellesleg nőnek :D )

 

Előre is köszi bármi gondolatot, tippet, gyakorlati infót.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 09:29

Nálam a hybrid okosórák jöttek be. Nőnek főleg a whitings termkékei lehetnek érdekesek, mivel nem 4x mm es krumplikat gyárt.  Skagen/Fossilnak is vannak termékeit hybrid kategóriában. Itt is vannak kifejezetten kisebb modellek nőknek.

Fedora 41, Thinkpad x280

nekem is van egy, de az alvásfigyelése  nem túl jó szerintem...

pl. napközbeni szundit (de akár 1-2 órás alvást) egyátalán észre sem veszi, és a szoftveres 'elemzése' is olyan napi horoszkóp jellegű :)

 

Az ébresztése ettől függgetlenül jó, azt szeretem.

A kinézete is - ha inkább az óra kinézet jön be a 'karkötőkkel' szemben.

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 09:29

Xiaomi Mi Watch vagy nőknek Xiaomi Mi Watch Lite. Az előbbit az alábbi YouTube videós teszt alapján választottam. Nálam gyakorlatban is kb. azt hozza alvás monitoring szempontból amit ott bemutattak, pl. néha kb. fél óra késéssel veszi észre az alvást. Van ott másról is teszt, amúgy AmazFit GTR3-at szándékoztam venni, amíg rá nem néztem a videókra.

Xiaomi Mi Watch: Complete Scientific Review
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 10:07

Attól függ.., ha nem vagy óramániás és alapvetően funkcionális szemléletű vagy, akkor a Xiaomi órák között is nézelődhetsz. (Ja most olvasom ajándékként akarod... Azért némelyik annak is kifogástalanul szép lehet.)

A sajátomat már 3 éve használom, 3 hetente kb. egyszer töltöm, és folyamatosan és jól működik. BT-n keresztül szinkronizál a telefon-applikációval, a regisztrált "Mi fiókba" gyűjti az adatokat, - bármikor visszanézhetsz évekre is. (Mondjuk, én kerékpározás és a séták egészségügyi adatainak rögzítésére és gyűjtésére használom leginkább. Az alvás figyelését az első félév után elhagytam, mert a folyamatosan - éjszaka is, - karon tartott óra nekem kezdett kellemetlen lenni. - (Arról nem is szólva, hogy pl. tulajdonképpen mi köze van a kínainak a szexuális együttléteink pulzus-idő adataihoz. :) )

(Persze az 50 ezresek közelében jó eséllyel pontosabb alvásfigyelést kapsz. De még ez sem biztos. A választáskor a szenzoros részt nézd meg jobban, mert vannak kevesebb érzékelővel működő órák, ezek félremérhetnek. (Párom Amazfit-je pl. rosszabbul teljesít alvásmérés tekintetében mint az enyém, pedig kétszer annyiba került. Igaz, sokkal szebb... :) )

https://xiaomi-store.hu/hu/103-okosorak

Ha Pesten jársz, érdemes lenne személyesen elmenni az MStore-ba, ott az eladóktól kérdezni, nagyon precízen tájékoztatnak az eszközök tudásáról. - Meg láthatod azt is, hogy néznek ki.

https://mstore.hu/mstore-uzletek

ajanlgatjak itt a sziamiaut, hat en mi band-et vettem par eve direkt alvasfigyelesre, de teljesen hulyesegeket mert :(

kezdjuk ott, hogy ha delutan alszom 2-3 orat azt nem is veszi eszre, az ejszakait is eleg erdekesen kezeli, amikor fel ejszaka forgolodom es nem igazan tudok elaludni, szerinte tokeletes volt es jobban aludtamn mint az emberek 99.999%-a :)

ennyi erovel egy random generatort is nezhetnek, az is tobbszor talalna el mi van.  a melyalvas-fuggo ebresztest meg kivettek a funkciok kozul.

A'rpi

Írd meg majd, ha lesz időd, hogy azzal mit tapasztalsz, engem meglepett, hogy az a faék egyszerű 2-es szériás óra, mennyi jól észlelte, hogy csak fetrengek félálmosan, vagy alszok is. Bizonyára az sem pontosan mér egy kutatási elektronikához mérten, ennek ellenére, nekem megfelelt az alvásfigyelője.

tegnap megjott, koszi a tippet!  nem is lehet osszehasonlitani a mi band bohockodasaval...

delutan ledoltem egy kicsit, percre pontosan mutatta mettol meddig, pedig nem volt meg 1 ora se.

az ejszakait is jol vegig monitorozta, az idopontok stimmelnek percre, meg azt is latta mikor fordultam a masik oldalamra :)

a szakaszokat/melyseget nem tudom mennyire korrekt, nem emlexem mikor almodtam, de kb realis lehet:

http://thot.banki.hu/arpi/IMG_3122.jpeg

fura volt, hogy ennyire hullamzik, de rakeresve ezt irjak: "A non-REM-szakasz stádiumaival és a REM-szakasz alvásciklusokat hoznak létre, melyek hossza nagyjából 90 perc. Egy éjszaka folyamán 5-6 ciklus figyelhető meg."

Alvásfigyelésre az okosóra nem sokkal jobb, mint egy tollseprű.

Az attól függ melyik. Nálam egész jól leköveti az elalvás és ébredés időpontjait is. (Éjjel néha többször is felébredek, hogy a "mély alvás-könnyű alvás" mérése mennyire pontos, nem tudom. De ha a mutatott mély összesítve 1-1,5 óra megvolt, akkor pihentebb voltam másnap, mintha csak mondjuk fél órát mutatott egy éjjelre. - Végül annak is van jelentősége, ha tudja az ember, hogy egy adott időszakban összesítve keveset aludt. Ezekre az adatokra támaszkodva lehet életmódot váltani.)

(Az Amazfit "gyengesége" éppen ott mutatkozott meg, hogy nem volt képes a nyugalmi állapotot megkülönböztetni az elalvástól. Nála a "TV-előt"-szerű ülés is alvásnak van minősítve. (Ami persze néha lehetséges, mert este valóban el-el szundikál egy konkrét videón az ember.)

a fő probléma az hogy a csuklónál mér minden óra, ezért lesz pontatlan. hiába jó a coftver, ha pontatlan mérésekből dolgolzik.

ezért az újra csippenthető véroxigénmérő (pulzoximéter) sokkal pontosabb értékeket mér.  kórházakban is ott mérnek.

5E már kapsz egyszerűt, 50E meg gyűrűt, ami ment és elemez is, exportálhatod,stb.

Az orvosi gyakorlatban az alvásminőség jellemzésére minimálisan az EEG + EOG + EMG együttesen szolgál. Ezt a hármast hívják polisomnográfiának.

Ezen kívül szokták még regisztrálni az EKG-t és a vérnyomást, esetleg más paramétereket.

Teljesen kizárt, hogy ezek bármelyikét képes lenne egy okosóra precízen (vagy egyáltalán) megmérni.

Persze ha sok pénzért kiír valami megnyugtatót a témával kapcsolatban, attól eleve jobban alhat a tulajdonosa.

A kérdés továbbra is az volt, hogy tud-e orvosi szintű EKG-t egy óra? A válasz az, hogy igen. Az, hogy orvosi szakvélemény kiállítására alkalmas alvásminőség vizsgálatra alkalmas-e egy óra, arra a válasz valószínűleg az, hogy nem. Arra, hogy alvásfigyelésre (éppen alszol-e) alkalmas-e az óra, arra pedig az, hogy inkább igen, mint nem.

Nem tud egyik óra sem orvosi szintű EKG-t, abból adódóan, hogy diagnosztikai célra az egy elvezetés harmatos bocifing.
Azt tudják ezek a kütyük (mármint a jobbak, mert egy csomó xart sem ér), hogy bizonyos ritmuszavart elég nagy valószínűséggel helyesen detektálnak.
Analógiával megvilágítva. Mint ha egy kütyü csak annyit tudna hogy egy benzines motoron 98%-os valószínűséggel azonosít gyújtáskimaradást. Ahogy a hipotetikus kütyü sem autódiagnosztikai eszköz, úgy az 'okosóra' sem generál orvosi értelemben EKG-t, még ha FDA-je is van. Tény, hogy meg így is segít bizonyos problémákat a komolyabb tünet megjelenése előtt felfedni, ha szerencséje van viselőnek.

Mit is kéne cáfolni?
Alapvető probléma, hogy használható EKG, PPG, EDA, stb csuklón nem mérhető _jól_.
Hőmérséklet sem, mert maghőmérsékletet sem tudsz bőrfelszínen mérni.
Persze lehet consumer garde valamit összerakni, aztán vitatkozni azon, hogy jó e vagy sem.
Ugyan az a helyzet, mint egy egycsatornás „okosóra” EKG-nál. Ritmuszavart elkap_hatsz_ vele. Vagy nem.

 

Ne keverjük már ide az alváskutatást, meg a gyógyászatot légyszi. Erre vannak külön központok, mégsem alhatsz ott minden este. Viszont ezeknek amiket fent írtam (garmin) megvan a gyakorlati haszna.

Ez pont olyan mikor azt mondod hogy házilag nehéz valamit megcsinálni, főleg ahhoz képest amikor valamilyen gyártási folyamat eredményével hasonlítod össze. Ettől még az a "csökkentet" értékű valami lehet hasonló (esetenként az elérhetősége miatt jobb is)

Az alváskutatás egy orvosi ág. Ahhoz, hogy jobb legyen a közérzeted, lásd mikor van magasan a stressz szinted, mikor jó az alvás mit tegyél és mit ne alvás előtt egy óra is megteszi. Többfajtát próbáltam, nálam a Garmin az etalon. Teljesen jól mér. 

Alváskutatás, alvásvizsgálat -> kirívó esetekre, mikor mással nem állapítható meg mi a probléma. Az esetek pár százalékában van rá szükség

Alvás figyelés -> gyakorlati összefüggések mérésekkel történő alátámasztása, az esetek 90% -ában tökéletesen elég. 

Azt hiszem erről beszélünk nem? Mindegyiknek a maga helyén van meg a hasznossága.

Akkor az alváskutatás inkább a legózás vagy a horgászat kategóriába esik?

Kb. oda, mint az otthoni lázmérő, vérnyomásmérő vagy vércukormérő cucc. Az olcsók közül egyik sem alkalmas arra, hogy szakmányban használják orvosi diagnosztikára, de mégis igen sokat segít az egészségügy tehermentesítésében és a felhasználó közérzetében, mert egy pontatlan vércukormérő is életet tud menteni.

Szóval nyilván nem orvosi kutatási célra jók ezek az alvásfigyelők, de például, amikor időre kell mennem valahova, akkor általában használom az órámban azt a dolgot, hogy lehetőleg akkor ébresszen, ha nem vagyok mélyalvásban és ne pontban akkor, amikor legkésőbb fel kellene kelnem. Amúgy meg akkor kelek, amikor felébredek.

Azért belátható hogy az alvásfigyelés komplexebb dolog, mint a hőmérséklet mérése vagy a „vércukorszint” megmérése. Utóbbiak haszna nem vitatott. Az előbbi haszna kérdéses, mivel nem lehet tudni, hogy pontosan mit is mér az eszköz, ha pont az eszközkészlet nem elégséges a definiált cél elérésére. Persze valamilyen közelítéssel valamit meghatároz, csak hát pontosan kéne néven nevezni azt a valamit.
Egyébként meg - nem extrém körülmények esetén - némi gyakorlással az ember be tudja állítani, hogy mikor ébredjen. Garantáltan nem mélyalvásból fogsz ébredni. Ehhez nem kell „okosóra”.

Emlékeim szerint a Sleep Cycle nevű iOS app-ot használtam alvás figyelésre, kb 10 éve először. iPhone4 v iPhone5 idejében, ekkor még talán foreground-ban futott az app, nem tudta a belső gyro mérni a dolgokat standby módban. Már akkor egészen jó értéket adott vissza - amikor kipihenten ébredtem sok volt benne a mélyalvás, amikor esetleg éjszaka felébredtem, azt is pontosan jegyezte, annak ellenére, h mindössze a matracra kellett helyezni.
Extra áramfelhasználással még hangot is monitorozott - esetleg rögzített is kiugró hangok esetén.

 

Azért belátható hogy az alvásfigyelés komplexebb dolog, mint a hőmérséklet mérése vagy a „vércukorszint” megmérése.

Nem sokkal komplexebb, nagy általánosságban tudja azt, amire az átlagembernek szüksége van.

Egyébként meg - nem extrém körülmények esetén - némi gyakorlással az ember be tudja állítani, hogy mikor ébredjen.

Nekem sose sikerült előre tudnom, hogy mondjuk a reggel 6-7 közötti sávban mikorra kell beállítsam az órát, hogy ne épp mélyalvásból rángasson ki. Egy 20 ezer forintos óra viszont tudja... és kb. leszarom, hogy klinikai minőségű-e vagy sem, neurális háló van benne vagy három if, mert valamiért jól működik.

Először is minden eszköz használatát illetően szükséges a bizalom. A kitűzött használati céloknak nem szabad az eszközök műszaki lehetőségein túlterjeszkedni. Amire egy eszköz egyénileg valakinek jó, az másnak nem biztos hogy elég. Ha egy ilyen eszközt bizonyos ideig használ az ember, hozzávetőlegesen "bekalibrálta" magát vele, lehet utána már többé nem is kell használnia az eszköznek azt a funkcióját. Viszont ezek multifunkciósak, tehát marad még használható része ez után is. (Legalább az óra biztosan, nem drágábbak mint egy jó óra, tehát a megvételük nem értelmetlen.)

Egyébként ha GPS van benne, - pl. kerékpározásnál, - az a megtett út rögzítéséhez, sebességméréshez egy jól használható funkció. A pulzus számláló meg mutathatja a futásnál a szív túlterhelését is, pusztán egészségügyi kocogásnál ez alapján érdemes néha visszavenni a tempóból.

Nálam az okosórát a kutyánkra is fel kellene rakni és a kettőt szinkronizálni, hogy mielőtt a mancsával megkaparja az ágyam szélét, "hogy oké, én felébredtem, mehetünk játszani" ébresszen.

Gondolom ez kicsit bonyolult lenne, így az okosóra nem szerepel a terveim között.

"Alvásfigyelésre az okosóra nem sokkal jobb, mint egy tollseprű."

Ezert szoktunk plussmackot alkalmazni. Amikor az figyelt, alvas kozben, sose vittek el a szornyek.

Van akinek ezt a csuklojara szerelt kutyu biztositja.

Neked meg a tollsepru. Van egy izlesed, de hat nem vagyunk egyformak :)

garmin venu sq vagy lily. van bennuk kifejezetten noknek valo funkciok is. szerintem jobb valasztas mint barmely okosora.

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 12:41

okosóra arra se képes hogy pontosan megmérje a pulzusodat...
egy alvásfigyelő cucc minimum véroxigén szintet kell hogy mérjen. jól.
anno amit nekem adtak, ott az újjamra kellet csíptetni egy érzékelőt, az figyelte a véroxigént, egyet meg az orrom elé kellett tenni az figyelt a légzést.
ebből állapította meg a doki (krva kényelmetlen, szóval pár napig eltartott mire használható eredményt aludtam), hogy nincs alvási rendellenességem.
most nem találom amit akkor adtak nekem, de vmi 200E környékén mozgott. itt nézelődnék

Szerkesztve: 2022. 03. 13., v – 18:26

Apple Watch(4)-ot használok AutoSleep-pel.

Tökéletes.

Jól észreveszi, hogy mikor aludtam el (félálomban heverészés tud false-pozitívat jelezni), észreveszi az éjjeli ébredéseket, nézi a mélyalvási ciklusokat, pulzust mér, légzésszámot mér.

Ha alvásfigyelésre kell, akkor bármelyik fitnesz-karkötő megteszi, és jóval olcsóbb.

Huawei Watch GT2 

A nagyobbik (bár az kevésbé nőies) 1,5-2 hétig bírja egy feltöltéssel.

Alvást figyeli, sőt a napközbeni szundítást is.

Szintén a Huawei GT2. Bár én nem alszom benne, mert zavar, de van egy ismerősöm, aki éjjel-nappal hordja.

Igazából én azt nem értem, hogy ez az egész alvásfigyelés mire jó... gyanítom, hogy szimpla parasztvakítás. Mert a mozgás, a pulzus, a véroxigén szint mérése meg van oldva a GT2-ben, de ezekből az adatokból kb. annyit lehet megtudni, hogy mikor volt mélyalvási szakasz, mennyit forgolódtál, mikor állt le a szíved, vagy mikor pörgött fel, mert rosszat álmodtál. Ha valaki alvászavaros, annak az okát az okosóra nem fogja megállapítani. Erre van külön labor, ahova befekszik a páciens, és ott vannak a megfelelő műszerek is.

Fentebb linkelt csatornán végig mért egy csomó kütyüt. Alvásfigyelésre legpontosabb a fitbit. Ha ez a cél, akkor ezekből érdemes válogatni. Legtöbb eszköz nem képes pontosan (EEG-vel összehasonlítva) megbecsülni az alvási fázisokat, de nagyjából átlag pontosan lövik be, melyik fázisban az alvás hány %-át töltötted.