-

-

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 01. 31., h – 15:00

első kézből, nálunk a fideszes polgármester offolta a bulit, megüzente a pedagógusoknak hogy lehet sztrájkolni de bizonyos szankciókkal járhat a dolog. így miután az emberek féltik az állásukat ezért visszaléptek. 

Mi soha nem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk!

El kell menni tobb penzert a lidlbe ?

Jol kibaszna veluk. Rajonnenek, hogy nagyobb multik barkit felvesznek barmilyen poziciora ha ertelmi szintje eleri a salataet. Betanitjak. Mindenre is. Szakkepzettseg, vegzettseg szinte mar csak hatrany...

Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.

Es ? A szerzodesben leirt osszegnel kevesebbet ugysem adhatnak. Legfeljebb nem kap bonuszt. Nagy kaland. Am, az meg igy is tobb mint a tanari fizetes.

Itt a boltot nem tudjak tolteni, mert nincs ember, aki van az meg rothadasig van terhelve es tobb tulorat meg ezt az mar nem tudnak ratenni meg ugye az draga is. Nem rugnak ki senkit, ha a minimum ertek felet hozza akkor sem. A csipogo meg egy belso reflex ami kenyszer erzetet okozza es aki nem birja mert gyongus mentalisan annal eleg jo ptsd is lehet belole.

Amugy ha mas nem, akkor most kellett volna megvilagosodni a kedves szuloknek, hogy a kolkeik mennyire szarul neveltek. Es az csak a sajatjuk, es kevesebb is van, mert egy osztalyban van mennyi 2x ? Nem azt fizeted meg, hogy tanitja, hanem, hogy nem meszarolja le oket az alatt az ido alatt amig helyetted kvazi vigyaz ra. Mindezt eleg nevetseges osszegert.

Gondolom kolkod nincs, ezert ezt nemtudod es allitod ilyen hatarozottan a nem kell dolgozni. Ez vegulis igaz, mert nem asnak, meg banyasznak, tehat az nem munka, pont mint a programozoke.

Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.

> Ennek értelmében már csak a kormányoldalon múlik, hogy a bíróság döntése jogerőre emelkedik-e vagy sem. 

megfellebbezte a "kormányoldal"? (nem költői kérdés, leszartam az egész történetet) ha igen akkor nem jogerős a döntés --> nem sztrájkolhatnak

let's go Brandon!

nézzük mit gondolnak erről a hozzászólásodról a törvényhozóink. (spoiler: szerintük a sztrájk alkotmányos alapjoga minden munkavállalónak.)

részemről lehet a bolygón mindenki programozó és nem bánom h nem lesz tanár 1 szál se, én már nem akarok gyereket szóval úgy nem feltétlenül érint a dolog, de remélem érzed mekkora ostobaság azt gondolni, hogy ha minden postás, szemétszállító, ápoló, tanár stb elmegy programozónak akkor azzal megoldottuk a problémát.

> de remélem érzed mekkora ostobaság azt gondolni, hogy ha minden postás, szemétszállító, ápoló, tanár stb elmegy programozónak akkor azzal megoldottuk a problémát.

hát ha én tényleg elégedetlen lennék a munkahelyemmel, akkor úgy oldanám meg hogy felmondok, és másik munkahelyen/szakmában folytatom, aztán kiderül hogy én értékeltem jól magam  vagy a munkáltatóm

persze ha minden értelmes munkára alkalmatlan tróger lennék, akkor tényleg nem maradna más, mint hogy évtizedekig picsogjak, és politikai széljáráshoz időzítve sztrájkolgassak

let's go Brandon!

Minel tobb tortenelemtanar kepzi tovabb magat hegesztonek, es irodalomtanarno arufeltoltonek, annal kisebb lesz a kinalat a tanari palya munkaeropiacan azonos kereslet mellett. Emiatt a berek nonek. Persze a legtobb iskola kozvetlenul vagy kozvetve allami fenntartasu, szoval a rendszernek nagyobb tehetetlensege van, mint a versenyszferaban (es persze alacsonyabb kompetenciaja).

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Évek óta keresnek bármilyen szakos tanárokat. Ha megnézed, most is elég sok ilyen hirdetés van. A bérek mégsem nagyon akarnak nőni. Kezdőknek meg nem vonzó az alapbér 5 év egyetem után. Nálam három pályaelhagyó tanár van a családban, az egyik még kezdő korábban lett inkább IT-s.

Nem értjük hogy ez mit akar jelenteni. Pedagógus kell mindenképpen mert a gyereked elsőtől nyolcadikig ott fog ülni (nyolcosztály, tudod), esetleg még négy évet (érettségi, tudod).

Ha a gyerekre gondolsz kódolásilag az is ott fog ülni. Ha a pedagógusok mind elmennek programmernek akkor meg nem lesz aki oktassa, nevelje, felvigyázza a gyereket (az iskola egy komplex szolgáltatást ad a társadalomnak).

Szóval mi van ezzel a kódolás, hegesztés témával? Mit old az meg kinek?

> az iskola egy komplex szolgáltatást ad a társadalomnak

ezen külön jót röhögtem :DDD
tanítani pár jobb helyet leszámítva nem tanítanak rendesen, nincs olyan normális család ahol ne otthon vagy magántanárnál foltoznák be a lyukakat üregeket, nevelni meg inkább ne is próbáljanak 
glorified gyerekmegőrző, semmi más

let's go Brandon!

tanítani pár jobb helyet leszámítva nem tanítanak rendesen, nincs olyan normális család ahol ne otthon vagy magántanárnál foltoznák be a lyukakat üregeket, nevelni meg inkább ne is próbáljanak 

Ha ezen pozitív irányban szeretnénk változtatni (ami szerintem nem csak az oktatásban részt vevő gyerekek és szüleik, hanem az egész ország érdeke), akkor vonzóbbá kell tenni a tanár pályát, aminek nulladik lépése egy jelentős fizetésemelés. Nehéz ennél jobb befektetést elképzelni.

Tudsz úszni? És ha megfizetem?

A nulladik lépés az az lenne, hogy ne a selejtekből legyen már tanár! A tanárképzés a felsőfokú iskolák 9.-10. osztályos képzése. Könyögöm aki beszélni még magában se tud az ne legyen tanár! Ezn semmilyen fizetésemelés nem változtat. Ráadásul évről-évre romlik a felhozatal.

Pont ezért kell olyan körülményeket teremteni, hogy egy iskola (& szülő) válogathasson a tanárok között, ezt meg úgy lehet elérni, ha nem éhbért adnak a munkáért. Jelenleg nincs annyi tanár, amennyi kellene, és ez is meglátszik a minőségen (melyik munkahelynek tenne ez jót?). 

Jobb helyre nem tud az állam befektetni, mint az oktatásba, csak ez nem olyan dolog, ami 1-2 éven belül jön vissza, meg az általános és középiskolák nem is az a hely, ahol egy jó helyre beültetett káder sokat tudna lopni, szóval szarnak magasról az oktatásra a kedves vezetők. Amit látsz, az ilyen hozzáállással csak romlani fog. 

Ezen szeretnének változtatni a tanárok. Meg a szülők.

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Rosszul látod. Mivel rosszak a körülmények jó szakember nem megy oda. Először jó körülményeket kell teremteni, ami bevonza az egyre jobb szakembereket, akik közül majd lehet válogatni. Jelenleg óriási hiány van, ezért nem lehet válogatni, aki odamegy annak örülnek és ennyi. 

Az iskolákban langymeleg pisi van. A totál alkalmatlan tanító/tanár ugyanannyit kereshet, mint egy valódi pedagógiai képességekkel rendelkező társa. Mégis melyik munkahelyre van egy ilyen alaphelyzet jó hatással? Hiába fizetsz többet az alkalmasnak, ha a fogalmatlan idiótát is hagyod dolgozni. Az hogy az oktatás színvonala olyan amilyen, az kisebb részben függ a fizetéstől nagyobb részben a benne lévők elhivatottsága és szakma iránti alázatától. A még több (automatikus) pénz csak a szakma további hígulását eredményezné. Pedagógus társadalomra is ráférne egy öntisztulás..

Jaj, ne gyere már ezzel az "elhivatottság és szakma iránti alázat" bullshittel. A tanári állás is egy _munka_ elsősorban. A tanárnak nem az a dolga, hogy feláldozza saját megélhetését a társadalom érdekében (senkinek nem ez a dolga). Mennyi zsömlét lehet venni "elhivatottság és szakma iránti alázat" pontokkal a boltban? Nullát! Több hitelt adnak lakásvásárlásra az "elhivatott és szakma iránti alázattal rendelkező" tanárnak a bankok? Lószart, azt nézik, hogy mennyit keres.

Illetve szerinted mennyire lesz az "elhivatott és szakma iránti alázattal rendelkező" fiatal tanár demotivált, ha azt látja, hogy rohadtul nem fog tudni megélni a fizetéséből és még az se látszik, hogy javulna? Nem kicsit.

Továbbá mintha nem akarnád megérteni, hogy mikor lehet kiszelektálni a tanárnak kevésbé alkalmas egyéneket: akkor ha van helyette más és lehet válogatni. Nem meglepő módon ehhez meg nincs más út, mint megteremteni azokat a körülményeket hogy a tanárnak alkalmas fiatal tehetségek ezt a szakmát válasszák. Fordítva _nem működik_ amint azt látjuk: szar fizetésért nem fognak sorban állni a fiatalok, így a rossz tanártól se lehet megválni, mert nincs helyettük más.

És mégis hány tehetséges gyereknek vághatja haza az életét következmények nélkül egy tehetségtelen, a szakma iránt semmiféle alázattal nem rendelkező tanár? Hol van az a pont amit a létszámhiányra, a kicsi fizetésre hivatkozva el lehet még fogadni?

Csak a problémákat sorolod, de megoldást egy sem. Mi a javaslatod? Abban egyetértünk, hogy jó tanárok kellenek. De hogyan teremtenél hirtelen egy rakás jó tanárt, ha kirúgnád az összes "rosszat"? Pláne ha a körülményeken se vagy hajlandó javítani, nehogy a "rossz" tanároknak is jobb legyen.

Pedig ez úgy működik, ahogy írtam. Ha rosszak a körülmények nem megy oda senki, ezért nem lehet szelektálni. Pont az van amit írtál, a rossz körülmények miatt a pedagógus társadalomban végbement egy öntisztulás és aki rátermett, jó szakember az továbblépett, ezzel romlott a pedegógus állomány minősége. Nem bonyolult. A jelenlegi keretek között nem lehet a humánerő minőségét emeleni. Lehet őket tovább ütni, ami további minőségromláshoz vezet, mert a maradék jók is továbblépnek. Sokan azt hiszik ezt 1 év alatt rendbe lehet tenni, hát nem. Nomális körülmények megteremtése után, évek alatt feltöltődik az pedagógus állomány, fentarthatóvá válik, aztán beindulhat a szelektáció és a gyengéket lehet kirostálni. Amíg hiány van, addig nincs rostálás, vagy ha mégis erőből, akkor szépen beáll a földbe az oktatásügy. 

Sajnos igen. El kell jutni odáig, hogy legyen miből válogatni. Ezt nem lehet kikerülni, vagy leáll a közoktatás.

Ezért nagy felelőtlenség rontani egy ágazaton (rosszindulatból, leszarásból, spórolásból, vagy hozzá nem értésből, mindegy milyen okból), mert onnan nagyon nehéz felállni. Ezek az ágazatok, meg nem olyanok mint egy cég, ha nem megy akkor szűnjön meg, majd jön másik ami betömi az űrt. Közoktatásról beszélünk. De nyugodtan lehet idepakolni az egészségügyet, a rendészetet, stb. 

es most mar javult az tanari oktatas szinvonala? mert pl anno '99 kornyeken a szombathelyi tanarkepzo volt a felveteli jollyjoker: ha nem vettek fel az embert a ahitott elso 2 helyre, akkor  a tanari mar tuti volt. aztan vagy 1ev utan ujra megprobalta a kivant szakot, vagy "jo lesz ez is" alapon befejezte a tanarit.

vagy honnan lesz majd a nagy merites? hirtelen a jopenz hatasara vissszajonnek a versenyszferabol tomegestul a jo tanitok?

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Igen, jól látod, nehéz és komplex kérdés. És azt kell elfelejteni hogy hirtelen jó lesz. Bármit tesz is a kormány az lassan fog eredményt mutatni, persze ha soha nem kezdik el...

Ja meg folyamatosan kellene foglalkozni vele, terv kellene, vagy valami elképzelés. Az hogy lökünk egyet rajta, aztán 5 évig pangás, az csak reklám fogás, nem terv. 

Már több mint 20 éve sem volt oké minden, csak azokra a pedagógustüntetésekre már nem emlékeznek az emberek.

Te amúgy mikor tüntetnél/sztrájkolnál, ha azt szeretnéd, hogy a kormány/ellenzék/média/lakósság leginkább odafigyeljen rád? 

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Te amúgy mikor tüntetnél/sztrájkolnál, ha azt szeretnéd, hogy a kormány/ellenzék/média/lakósság leginkább odafigyeljen rád?

Mindig, amikor csak törvényesen lehet. Kb. ez választaná el az állam egy bérből és fizetésből élő értelmiségi rabszolgáját a demokráciát és a közösség jólétét építő értelmiségi embertől. Nehéz meló? Jah. Ez van. Nem a mostani pedagógusok hibája, hogy elődeik nem harcolták meg a sors által rájuk rótt harcot, de a mostani pedagógusok felelőssége, hogy az elmaradt küzdelmeket lefolytassák.

:)

Nem volt oké 4 évig, folyamatosan ment a duma részükről, csak eddig lesöpörték őket, hogy csak rinyálnak, sose jó semmi, nem is csinálnak semmit, meg hasonló lekezelő dumával. 

Most sztrájkoltak, 120 percig. Nyilván pont a választás miatt, gondolom mert úgy vannak vele, hogy most hátha nem kakkannak a fejükre, hanem elérhetnek valamit, a választások miatt talán a kormány lépéskényszerben van. Nem sokszor van ilyen helyzet, ők éltek a lehetőséggel. 

Erre talán nem az a helyes válasz, hogy zsigerből gyűlölni kell, hanem egyrészt kiosztani egy sallert a soraikban, hogy kialakult ez a helyzet, aztán meg tenni valamit. 

Nehogy már besértődjönek a kormányzó politikusok, hogy politikai játszmába csöppentek... Kellemetlen. 

Most sztrájkoltak, 120 percig. Nyilván pont a választás miatt, gondolom mert úgy vannak vele, hogy most hátha nem kakkannak a fejükre, hanem elérhetnek valamit, a választások miatt talán a kormány lépéskényszerben van. Nem sokszor van ilyen helyzet, ők éltek a lehetőséggel.

Őőőő... Az úgy volt, hogy a PDSZ leült tárgyalni a fenntartóval, a következő követelésekkel:

  1. A pedagógusilletmény-alap vetítési alapja szeptember elsejétől visszamenőlegesen a mindenkori minimálbér összege legyen.
  2. Szeptembertől visszamenőlegesen emelkedjen az oktatásban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatottak garantált illetménye.
  3. A pedagógusok neveléssel, oktatással lekötött munkaideje 2021. szeptember elsejétől legfeljebb heti 22 óra legyen.
  4. A pedagógiai és a gyógypedagógiai asszisztensek, akik most heti 40 órában dolgoznak, maximum heti 35 órában legyenek foglalkoztathatók, a pedagógusokhoz hasonlóan heti öt órát tölthessenek regenerációval, felkészüléssel intézményen kívül.

Amikor éppen egyezkedtek, Gulyás Gergely szeptember 29-én a kormányinfón egy homályos béremelési ígéretet tett –, a részletekről senki sem egyeztetett a szakmával, nem tudtak róla semmit.

Ekkor a PDSZ belentette, ha nem lesz megállapodás, a kormányoldalnak sztrájkkal kell számolnia, amely elég érzékeny időpontban történhet – hangzott el a tájékoztatón. Mint mondták, a parlamenti pártoknak is írtak levelet, azt várva tőlük, hogy tegyenek ajánlatot az oktatásban dolgozók számára. Természetesen a kormány nem kezdett tárgyalásba a tanárokkal. Elkövetkezett a részleges sztrájk, amit határozatlan idejű szrtájk fog követni.

Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja emlékeztetett rá, hogy a pedagógusbéreket most is a 2014-es minimálbérhez, 101 500 forinthoz igazítva számítják, vagyis már évek óta nem őrzik meg a reálértéküket. Miközben folyamatosan azt hallják a médiából, hogy a tanárok valamilyen béremelést kapnak...

Érthetően nem nyelik le, hogy hülyének nézik őket. Leülnek tárgyalni, miközben a kormány a hátuk mögött meghoz egy számukra kedvezőtlen döntést, az egy  tudatos stratégia. A kormány intézte úgy, hogy sztrájkhelyzet alakuljon ki, azért hogy elbagatelizálja a PDSZ követeléseit, mondván azért ugrálnak mert kampány van. És még lehet hozzá egy egészségeset Gyurcsányozni is.

Ezn semmilyen fizetésemelés nem változtat

Amíg eladható szakos tanárokért a versenyszférában a sokszorosát fizetik az iskolainak, addig ez is tényező. Mondjuk egy frissdiplomás matek-info, matek-fizika szakos tanár miért menne tanítani, ha elmehet quantnak egy bankhoz? Ha a selejt mennyiségére panaszkodsz, akkor először is talán vonzóvá kellene tenni a pályát a célcsoportnak is, nem?

45 fős osztályokban, ahol néhány renitens gyerek ellen gyengébbképességű nebuló számára semmi eszköze nincs a tanárnak, mert nem indítanak kislétszámú felzárkoztató csoportot speciális tanrenddel, ott a maradék többit is hátráltatják. Bevitték az általános iskolába a hittan/etika oktatást meg a kötelező napi tornát, ezért az első osztályos gyerek napi 6 órában ül a terembe mert ha esik az eső még az udvarra sem tudnak kimenni mozogni. Mi a gyerek túlzott terhelése miatt lovagolni, úszni hétvégén visszük a ygereket, mert hétköznap az iskolában kell ülnie, aztán hazaérve házifeladatot körmölni, ami minden nap van minden tárgyból, mert a tanítási ütemtervet pontosan kell tartania a tanárnak.

Azért nem érted, mert a saját, racionális nézőpontodból akarod megközelíteni a másik felet, ami nem fog sikerülni.

A "learn to code" mém általánosítása nagyjából azt fejezi ki, hogy ha valaki nem olyan munkát végez, amire komoly piaci kereslet van, akkor vagy maradjon csendben és végezze el alacsony fizetésért a munkát, vagy képezze át magát egy hiányszakmára. A topikban most épp általános- és középiskolai tanárokról van szó, de behelyettesíthető rengeteg más, pl. ápoló, tűzoltó, gyorséttermi munkás, egyetemi tanár, stb.

Értelmezhető a téma kapitalista vs. szocialista klasszikus szembenállás mentén is. USÁ-ban most söpör végig épp egy ilyen hullám, amit nagyon érdekes figyelni. Az elszálló megélhetési költségek mellett is ott a kapitalista oldalt képviselők azt mondják, hogy ha pl. egy gyorséttermi dolgozó minimálbérből nem tud megélni, akkor így járt, a minimálbér szerintük nem arra van, hogy abból meg tudjanak élni emberek, hanem hogy pl. középiskolások keressenek egy kis mellékest tanulás mellett. Nagyon fontos részlet még az is, hogy emellett úgy gondolják: azért is fölösleges élhető szintre hozni a minimálbért, mert mindig lesz olyan munkaerő, aki hajlandó elvégezni ennyiért a munkát, így kapitalista szempontból csak pénzkidobás lenne a fizetésemelés.

A másik fél persze nem így gondolja. Ők azt mondják, hogy ha valaki elvégez tisztességesen egy munkát (bármilyet), akkor megérdemli azt, hogy a fizetéséből meg tudjon élni. Mivel ez utóbbi már jó ideje nem teljesül USA egyes területein, a járvány okozta zűrzavar közben/után maximumra kapcsolt az "antiwork" mozgalom és sorban mondtak fel a szar fizetésért dolgozók. A kapitalista cégtulajok meg csodálkoznak, hogy nem találnak munkaerőt a korábbi fizetésekért, ami már komolyan veszélyezteti egyes cégek működését. Érdekes lesz látni, mi lesz a vége.

Na most alkalmazva a fentieket a tanárok helyzetére: a kapitalista fél azt mondja, hogy ha valaki "olyan hülye" volt, hogy középiskolai tanárnak ment, az megérdemli, hogy szar fizetésért dolgozzon. Továbbá nagyon fontos részlet, hogy nem félnek attól, hogy bármikor is hiány lesz a hülyékből, azaz szentül hiszik, hogy ha megmarad a status quo, akkor is lesz mindig elegendő tanár a középiskolákban. Az ő szemszögük nézve tehát nettó pénzkidobás lenne a tanárok fizetését emelni, hiszen rengeteg hülye van még most is, aki a tanári szakmát választja.

Továbbá ha továbbvisszük a gondolatmenetet, akkor az is világossá válik, hogy számukra miért érthetetlen egy sztrájk. A kapitalista felfogásban az ember sosem sztrájkol, hanem veszi a sátorfáját és keres egy jobban fizető állást. Ezt bra-ket expliciten le is írta fentebb. Ők azt javasolják az összes tanárnak, hogy mondjanak föl, keressenek jobban fizető állást a mostani megjavítása helyett. Azt nem fogják föl, hogy ez a közoktatás teljes összeomlásával járna. Ezt vagy nem is képesek megérteni, vagy csak nem érdekli őket, mert a gyerekük úgyis magániskolába jár, vagy nincs is gyerekük, így a "ne az én adómból fizessék a tűzoltókat, amíg nem ég a házam" érvelés aktiválódik.

Kapitalista vs. szocialista ellentéttől függetlenül felmerül a kérdés, hogy ha egy munkát középiskolások is el tudnak végezni, hogy keressenek egy kis mellékest tanulás mellett, akkor milyen alapon fizetünk ugyanazért a munkáért többet, csak azért, mert valaki idősebb lesz? A "fizetünk" többesszáma szándékos, nyilván nem az étteremtulaj teremti meg a semmiből a pénzt, hanem a termék árába építi be a fizut.

Egyébként nem nézem le a vendéglátósokat, kurva kemény meló. Viszont a mekis diákmunkás hamburgersütögetésből nem tilos továbbfejlődni, akár a mekis vonalon maradva étteremvezető irányba, akár oldalágon, rendes étterembe átigazolva. Mindkettő opció több pénzt hoz a konyhára. Ismerek olyan pincért, aki borravalóval többet keres, mint egy átlagos informatikus. Igaz, baromi sokat dolgozott érte, és akkor is kifogástalanul végzi a szakmáját, amikor éppen rossz napja van. 

De ez ugye jelen példában kifejezetten nem igaz, mert ugye épp arról van szó, hogy a mekiben a burger-flipperek kereslete és kínálata éppen a minimálbér szintjénél találkozik, de ott is csak azért, mert a kereslet ennél kisebb árat nem adhat.

Ha 45 évesen azt csinálod, és ugyanannyiért (!), mint körülötted a harminc évvel fiatalabb diákmunkások, akkor ott valami nagyon nagy gond van.

milyen alapon fizetünk ugyanazért a munkáért többet, csak azért, mert valaki idősebb lesz?

Rossz a kérdés. Nem azért fizetünk többet, mert idősebb, hanem mert teljes időben ezzel foglalkozik. Csak részmunkás diákokra nem lehet egy stabil üzletet építeni. Ezzel meg visszajutottunk oda, hogy ha valaki elvégez becsülettel egy akármilyen munkát, akkor érdemel-e annyi fizetést, hogy megéljen belőle. Attól függetlenül, hogy van-e továbblépési lehetőség vagy sem, mivel nem lehet mindenki vezetői beosztásban.

USÁ-ban pont az történt egyébként, amit írtál: hirtelen nagyon sokan néztek más, jobban fizető munka után a gyorséttermekből. A láncoknak meg jött a fájó pofon a valóságtól: alacsony fizetésért nem akar senki dolgozni, már átmenetileg sem, amíg talál valami jobbat. Szóval ez a fajta üzleti modell bedőlt. Vagy lecserélik robotokra a munkavállalók többségét (próbálkoznak vele becsülettel), vagy változtatniuk kell.

Nem azért fizetünk többet, mert idősebb, hanem mert teljes időben ezzel foglalkozik.

Egy mechanikus tevékenységnél ez nem feltétlenül igaz. Ha mondjuk tíz éve fulltime burgerflipper vagyok, akkor nagyobb mennyiségű burget tudok flippelni egy óra alatt? Marginálisan, talán, de akkor meg az lenne a baj, hogy 15 dollár helyett miért csak 16-ot kapok.

Nem a flipping sebessége a lényeg, hanem hogy stabil munkaerőnek számít-e vagy sem. Diákmunkára önmagában nem lehet építeni. Az "átmeneti" munkásokra építeni pedig csak addig lehet, amíg vannak tömegével átmeneti munkások. Most ez megszűnt, szenvednek is a láncok miatta.

Aha, ezt a japánok maxolták ki teljesen, ott a stabil munkerőt megfizetik, általában egész életükben 1 munkahelyen dolgoznak, a fizetés meg sokkal inkább függ attól, hogy milyen régen vannak ott, mint attól, hogy mit is csinálnak (legalábbis az európai arányokhoz képest)

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Érettségi, ahol fel kell mondanod, melyik deviáns, elmebeteg író épp mire gondolt a tankönyv szerzője szerint, nyelvtanból meg olyan tételeket kell bemagolnod, amit legfeljebb akkor használsz, ha konkrétan nyelvésznek akarsz elmenni, a helyesírás szinte lényegtelen, mert azon nincs mit 12 éven át tanítani, történelemből meg a beseggelt konkrétumokat kell visszamondani, az események és a tanulság szinte lényegtelen. Aztán ezt fiatalok fejébe kell sulykolni. Az egész megközelítés hibás.

Amit írsz, meglepően egybecseng azzal, amit a tanárok is kritizálnak a jelenlegi iskolarendszerben. Meg a szülők. Meg úgy általában mindenki, aki az oktatással foglalkozik.

A kormány, és az EMMI nem, szerintük minden ok.

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Szerkesztve: 2022. 01. 31., h – 15:22

Eleve "jogszerűtlen" a sztrájk mert még csak elsőfokon mondták ki hogy jogszerű :)

Nem is lesz itt semmi. Sem sztrájk sem pénz. A főnök annak ad aki elveszi, megharcol érte.
Én két tanársztrájkon voltam mint támogató. Ellébecoltunk ott pár tízezren. Ha felfedeznék, hogy a büdös életbe nem rúgnak ki senkit akkor lehetne pénzük csak össze kéne tartani. A sztrájknak az is a lényege, hogy egységesen fellépve gyakorlatilag támadhatatlanok. Ha valakit kirúgnak felmond az egész tanári kar.
Ha szerveztek egy országos utcára menést egy egyhetes leállást én veletek vagyok. Addig marad a focisták és kézisek szopkodása.
 

Szopjon le orbán egy taliga apró majmot! 

Azért megnéznék egy olyan típusú "nagy elszámoltatás" - mindkét oldal gyalázatos arcait (!!) hogy ilyen büntetéseket kapnának a vagyonelkobzás mellé, mint ez az aprómajmos, vagy a nyilvános botozás, vagy a pellengérre állítás. Ez így utólag sokaknak keserédes kártérítés lenne, de a nagy értéke szerintem akkor lenne, ha meg lenne mondva, hogy mostantól akiről bármi kiderül, ő is ezt fogja kapni.

Olyan böcsületes politikusaink lennének mint sehol európában - bár emiatt a büntetésmód miatt hamar kelet-ázsiai országgá lennénk minősítve :)

Miert ne lenne az ? Egy ugyeskedo, megkerdojelezheto multtal rendelkezo nepbol megis hogyan ?

Vagy a politikust azt kulon novesztik a kertben ?

Politikus olyan pont mint a nep aki kozul jon es megvalasztja.

Aki mast var az hulye, meg vak is de legfokeppen tudatlan buboreklako.

Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.

Annyi értelme volt, hogy látszik, jobb lenne, ha később kezdődne a tanítás, mert hamarabb beért a buszom más iskola látogatási napokhoz képest... 

Amúgy nekem ma más is megemlítette, a kormánymédia szerint nem volt semmi látnivaló, de Gyuri bához betelefonálók is csak a poroszos oktatási módszerek vitatásáig jutottak.

Színes vászon, színes vászon, fúj!

Kérem a Fiátot..

Szerkesztve: 2022. 02. 01., k – 09:22

Na, volt valami? Megnéztem az RTL Klub-ot tegnap este, még ők is csalódottnak tűntek, hogy ez nem szólt nagyobbat.

trey @ gépház

Valljuk be őszintén, ilyen időpontban, - választások előtt, világméretű válság kellős közepén, - semmi értelme nincs. Mindenkinek van nagyobb gondja, amivel foglalkoznia kell. (Sztrájknak egyszerűen nincs itt az ideje, mert "ami" tehetne arról, hogy jobb legyen, - akár a tanároknak is, - oda senki nem vonulhat, meg.., azok most.., éppen azzal vannak elfoglalva, hogy globálisan a lehető legrosszabb legyen, - magukat leszámítva, - mindenkinek.)

Becsmérelte a tanárokat is

Márki-Zay Péter arról is beszélt, hogy a tanári pálya mindig is kontraszelektált pálya volt, hiszen még a szocializmusban is felvettek oda mindenkit, akit egyébként nem engedtek más egyetemre, mert osztályellenségnek tartotta a rendszer.

A baloldal miniszterelnök-jelöltje ennek kapcsán azt tudta mondani, hogy ha a tanárok most sokkal többet keresnének, akkor nem lenne kontraszelekció, és majd

a legkiválóbb emberek fognak tanárnak menni".

Vagyis most ez nem így van. Azaz,

Márki-Zay Péter szerint most nincsenek kiváló tanárok, hiszen bárkit felvesznek a pedagógusképzésbe.

 Link: https://www.origo.hu/itthon/20220130-marki-zay-peter-vasarnapi-bejelent…

trey @ gépház

Hehehe.

Nekem ez a kedvenc részem, ezen érdemes egy kicsit mélázni, hogy hogy is értette vajon?

"hiszen még a szocializmusban is felvettek oda mindenkit, akit egyébként nem engedtek más egyetemre, mert osztályellenségnek tartotta a rendszer."

Szóval Márki-Zay így utólag is helyesnek tartja, hogy az előző rendszer osztályellenségnek nyilvánított embereket, és ezeket az embereket valóban kontraszelektáltnak tartja? Hmmmm?

Így önkéntelenül egészen elképesztő mélységek nyilvánulnak meg a lelkéből.

"Márki-Zay Péter szerint most nincsenek kiváló tanárok, hiszen bárkit felvesznek a pedagógusképzésbe."

"Szóval Márki-Zay így utólag is helyesnek tartja, hogy az előző rendszer osztályellenségnek nyilvánított embereket, és ezeket az embereket valóban kontraszelektáltnak tartja? "

Ezek az értelmezések már kezdik a funkcionális analfabetizmus határát feszegetni...

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Őszintén lesz@rom hogy ki győz, sőt azt is ha Orbán veszít. Vagyok már azon a szinten, hogy ha ma kilépek a melóhelyemről, akkor holnap kezdhetek Németországban egy 5*szörös szorzóval a hazai béremhez képest. És hogy miért vagyok akkor itt? Mert itt is annyit keresek amit elkölteni sem tudok értelmesen. Ergo növekszik a vagyonom. :)

Azt viszont nagy élvezettel fogom végignézni, hogy a neoliberalizmus atomjaira hullik szét. Minden ami fidesz az pusztuljon.

Én még a szocik alatt kezdtem a pályafutásomat, az I. orbán kormány alatt már a rothadó szociáldemokráciában lapátoltam a GDP-t, aztán a III. orbán kormány alatt hazaköltöztem. Mentségemre legyen mondva, hogy 2014-ig a fideszre szavaztam, aztán rájöttem, hogy orbán kőkemény neoliberális, azokat meg utálom! Inkább a jóléti állam, mint a külföldi tőkét kiszolgáló, a melósokat elnyomó orbáni neoliberalista politika!

Ez attól függ hogy hol történt. Engem is műtöttek pár éve a SOTE fülorrgége fekvőosztályán, és gyakorlatilag a világ bármelyik kórháza megirigyelhette volna azt ami ott fogadott (kedves nővérek, profi orvos, dizájnos, kellemes környezet, modern eszközök, stb). Ettől még tudom hogy sok intézményben nem ez van.

Ettől még tudom hogy sok intézményben nem ez van.

Ez mindenhol így van, nem magyar sajátosság.

New analysis has found that people living in the most deprived areas of England experience a worse quality of NHS care and poorer health outcomes than people living in the least deprived areas. These include spending longer in A&E and having a worse experience of making a GP appointment.

https://www.nuffieldtrust.org.uk/news-item/poorest-get-worse-quality-of…

Az hogy kiszúrták a szemed némi apróval (ülhetsz a négykerekűben, meg tolhatod a mantrát a neten a meleg szobából, mert kaptál csokkos hitelt) még ugyan úgy ki vagy zsákmányolva mint a többi, mert az adóforintok nem a közszolgáltatásba vándorolnak, hanem pl. multik munkahelyteremtő támogatásába. Pl. 2mrd támogatással teremtettek 50 munkahelyet, azaz 40milliót adnak egy munkahelyért! Vicc kategória. Ez senkinek nem éri meg csak a multinak, mert olcsón dolgoztathat.

A covid alatt fizetett az állam a multiknak, azaz átvállalta a bérköltségek egy részét, aminek ellenére a cégek további bércsökkentés vezettek be. Most is van olyan multi, ahol idén 0%-os béremelést hirdettek a munkavállalóknak, pedig hát az infláció már a '90-es éveket idézi vissza. Aztán ott van a hírhedt munkaidőkeret is. Ma túlóráztatnak ha úzleti érdekük ezt követeli meg, aztán egyszer majd meg nem kell menni dolgozni.

De hát Szíjjártó Petya meg mondta, nem "fogunk szakszervezetist játszani".

Pl. 2mrd támogatással teremtettek 50 munkahelyet, azaz 40milliót adnak egy munkahelyért! Vicc kategória. Ez senkinek nem éri meg csak a multinak, mert olcsón dolgoztathat.
 

Nem 2mrd, hanem 1.6mrd, nem multi, hanem hazai, exportra is termelő feldolgozóüzem, nem vicc, hanem beruházás. Gondolom a többi agymenésed is ennyire hiteles.

https://www.hrportal.hu/c/otven_munkahely_jon_letre_1_6_milliard_forint…

Azt tudjuk, hogy te szereted, ha Magyarország mer kicsi lenni, csak azt nem értem miért.

Nem 2mrd, hanem 1.6mrd,

Ne viccelj már! 36millió egy sori munkahelyért!? Ez abszurd. 

exportra is termelő feldolgozóüzem,

Ja hogy támogatjuk a hipermarketeget, hogy olcsó árut vigyen ki a fizetőképes keresletnek jóminőségben, a hazai piacon meg csak rosszabb minőség kerüljön a polcokra drágán! Az hazai támogatásokkal megtermelt élelmiszerrel elsősorban saját piacot kellene ellátni, nem pedig extraprofitért külföldre vinni. Ez nemzetstratégiai kérdés egyszerűen!

nem vicc, hanem beruházás.

Mégis kinek a tőkésnek?

nem multi, hanem hazai,

Aki hasznot húz belőle a külföldi kereskedő és az őket kiszolgáló tőkés. Semmi hozádaott érték, itthon állami tamogatással, olcsón előállított termék, ami extra profitot jelent... csak nem nekünk

Van multi direkt támogatására is elég sok példa sanos.

Azt tudjuk, hogy te szereted, ha Magyarország mer kicsi lenni

Miért is mert nem szeretném ha az általam is befizettt adóból, külföldi tőkét támogatnák!?