A munkahelyemen kétféleképpen tudok nyomtatni Linuxos gépekről:
1. Chrome-ból, ha be vagyok lépve a céges Google accounttal, látom a cég összes nyomtatóját az egész világon, akár otthonról is, ez gondolom a Google Cloud Print-tel van összelőve.
2. Chrome-on kívül (pl. Gimp), ez Google accounttól független, de csak akkor megy, ha a céges hálón vagyok, ekkor szintén látom az összes nyomtatót. Nem tudom, ezek hol vannak regisztrálva.
Egyikhez se állítottam be/telepítettem soha semmit. Azt sejtem, hogy a céges gépemen semmi driver nincs. Ezek ugyanis vegyes márkájú, szekrény méretű gépek, pl. Ricoh C3000, és nincs Ricoh nevű fájl a gépen.
Elég noob vagyok a témában, kétfajta korábbi, ma már rémálom kategóriájú tapasztalatom van saját eszközzel:
1. A nyomtatót USB A-B kábellel kötjük a gépre, és a Windows épp aktuális verziójához vadásszuk a drivert, Linuxon inkább felejtős.
2. Egy házi Linux szerveren volt egy Cups, és a HP LJ 1020 nyomtató szuper egzotikus protokolljához (zjs?) kell szuper egzotikus drivert és firmwaret vadászni a szerveren, meg kiajánlani a drivert Sambán valami mágikus megosztáson, hogy a kliens Windows is lássa.
A feladat: venni akarok egy nyomtatót itthonra, amivel olyan lazán tudok nyomtatni, mint a munkahelyi 1-es és/vagy 2-es módszer, és egyáltalán nem úgy, mint a régebbi saját tapasztalataim szerint. Gondolom, valami generikus protokollok vannak, pl. IPP, meg PS formátum, meg mittudoménmi, amivel a legbutább eszközök is (akár telefon is) broadcasttel felfedezik a helyi hálón a nyomtatót és rögtön tudnak rá nyomtatni driver nélkül.
HP M28w, 178nw vagy hasonló került eddig a látóterembe. Tudják ezek, amit kell? Ha szkennelni is kulturáltan lehet, az bónusz, de igazából attól a résztől kevésbé tartok.
Hozzászólások
Driver szokott kelleni, de a nyomtató gyártók honlapjáról ez elérhető Linuxra. Amivel vigyázni kell, hogy ha csak 32 bites driver van, akkor kell multilib támogatás, azaz fel kell tenni a gépre a glibc.i686 csomagot is, nem elég az x86_64. Ha HP, akkor hplip lesz a barátod. Ebben azt rühellem, hogy van egy nyílt forrású része, ez repóból elérhető, de licenc okok miatt van egy zárt bináris blob, amit a HP honlapjáról a hp-plugin -i paranccsal lehet telepíteni. Ezt mindannyiszor végig kell csinálni manuálisan, ahányszor frissül a hplip csomag.
Egyébként meg:
https://openprinting.github.io/
Ott van alul a nyomtató adatbázis, megnézheted, mihez van linuxos támogatás.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
https://openprinting.org/printer/Ricoh/Ricoh-MP_C3004 -> https://openprinting.org/driver/PDF-Ricoh
Azt mondja, natívan megy, nem kell telepíteni, csak a PPD-t. De én olyat se tettem fel.
Fedorára én se semmit sok esetben, mert a disztribúció alap csomag szetjében egy rakás dolog benne van. Teszem azt, a nem kellett feltennem a xorg-x11-drv-nouveau csomagot, a másik gépemen meg a xorg-x11-drv-intel csomagot, pedig az egyik gépen az egyikre, másikon a másikra szükség van ahhoz, hogy legyen grafikus felületem. Persze ezek a csomagok fel vannak telepedve, csak nem kellett ezért semmit sem tennem. :)
Egyébként nekem ilyeneket mond a gépem megfelelő ösztökélés hatására:
Tehát a foomatic-db-ppds csomagban van egy rakás PPD. Nagyjából ezt az egy csomagot kell telepíteni, és készen is vagyunk, de meglepődnék, ha ez nem lenne a cups printszerver függősége. Szerintem felmászik ez magától.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Nyomoztam egy kicsit, hogy mi a felállás. /etc/cups/client.conf-ban van egy ServerName, ami egy Cups szerverre mutat. Ezt az lpstat -H is kiírja. Ha ezt a 631-es porton megnézem Chrome-ban, látom a printerek listáját. Ott pl. az egyik printer alatt látok ilyet:
Driver: Ricoh Aficio MP C2551 PS A4 cups-team recommended (color, 2-sided printing)
Connection: ipps://printserver.foo.bar:443/ipp
Lehet, hogy erre a szerverre vannak feltéve driverek. Továbbra is érdekelne, milyen protokoll megy a gépem és a printszerver között, és a printszerver és a printer között. Lehet, hogy Cups nélkül nem megoldható a feladat? Végülis van házi szerver most is, fel lehet rá tenni, de a laptopomon is fent van alapból.
Miért fáj neked egyetlen csomag feltelepítése? Vagy most épp a cups feltelepítése? Ha úgy tetszik, mi a baj azzal, hogy ha nyomtatni akarsz, a nyomtatás támogatásához szükséges csomagokat feltelepítsd? Ha a világhálót akarod böngészni, kell telepíteni egy böngészőt, ez ilyen. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Céges laptopra nem szívesen telepítek semmit. Ha van rá alap csomag, és nem kell róla tudnom, az oké. A billentyűzethez se telepítek semmit, mert általános, gyártófüggetlen driver van hozzá. De ne az kelljen már hozzá, hogy felmegyek a hp.com-ra, és valami több száz megás szarlabdát kell leszedni hozzá, mint anno. Ha pedig telefonról nyomtatok, arra főleg nem fogok tudni drivert telepíteni.
Akkor HP-t ne válassz, mert ahogy írtam, a hplip mellé kell mindig a HP weboldaláról a bináris csomag, és ezzel minden verzióváltásnál, mondjuk kéthavonta harcolni kell.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Tessék PCL-t vagy PS-t tudó HP nyomtatót választani, ami beszél JetDirect-ül. Akkor nem kell ez a bohóckodás a hplip-pel, még egy primitív netcat-tel is lehet rá nyomtatni. (Sőt a bash cat file > /dev/tcp/printer/9100 parancsával is)
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
https://support.hp.com/us-en/document/c06271563
Print languages: SPL
Az bukó? Fura, hogy állítólag itt S=Samsung.
A HP pár éve felvásárolta a Samsung nyomtatórészlegét. De ettől az SPL-nek semmi köze a HP PCL-hez (Linux alá egy SpliX nevű izé kell hozzá a net szerint, szóval neked nem az igazi.)
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Nem fura, a HP megvette a Samsung nyomtató üzletágát, mi is a HP-tól töltöttük le a Samsung nyomtatóhoz a drivert.
Brother DCP-1610W MFP fekete-fehér lézer nyomtató (simplexes).
Csak wifi csatlakozója van és van hozzá gyári linux driver (Windows is van biztosan).
Nagyon megérte.
Érdekes ez a megfogalmazás. Szóval antennája? :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
nem, van rajta egy luk, amit leragasztottak egy matricával, hogy "vigyázat, wifi! ne dugjon bele semmit!" :)
:D
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
gondolom ugy ertette, hogy ethernet nincs csak wifi
nekem is brother van, a nyomtato tudja a google cloudprintet, egy gyors bejelentkezes es engedelyezes utan a google cloudbol barmit es barhonnan tudok nyomtatni, illetve az okostelefonos appon keresztul barmit barhonnan ami a telefonomon van (a google cloudprintet hasznalja valahogyan valami koztes megoldaskent), eddig soha semmi drivert nem kellett vadasznom
Szerencsére léteznek a nyomtatásban szabványos formátumok.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
"eddig soha semmi drivert nem kellett vadasznom"
Na majd hamarosan kell!
A Google Cloud Print befejezi hamarosan működését!
Az a google cloud print se semmi adatvédelmileg.
Viva la Mac OS.
eddig is csak AirPrinttel nyomtattam vele meg a google cloudprinttel, a többi le is van tiltva rajta
Nekem Epson Ecotank L3156-os nyomtatóm van, ami wifis.
Tudok nyomtatni bárhonnan rá, nem kell otthonra bejelentkezzek VPN-vel: kaptam egy akarmi@print.epsonconnect.com-os email címet, ahova a www.epsonconnect.com/user alól beszerkezsthetem, hogy milyen email címekről fogadjon emaileket és nyomtassa ki milyen papírra ( én A/4-et választottam, fotopapírt nem. max 20 megás leveleket tudok neki küldeni, pdf, képformátumok.
Emellett van webes nyomtató drivere is, akkor nem emailen kell nyomtatni.
Ezzel az email-es megoldással a baj, hogy gyártóspecifikus, egyszer csak gondolhatnak egyet, és megszüntetik. Meg eleve nem jó ötlet felhőre támaszkodni, mikor a printer itt lesz mellettem pár méterre, adatvédelmi és megbízhatósági szempontból is. A Google Cloud Printben még éppen csak megbízok, de pont itt olvastam feljebb, hogy meg akarják szüntetni.
Engem itt főleg az érdekel, mik azok a nem gyártóspecifikus protokollok, amik lehetővé teszik ezt a driver nélküli nyomtatást.
Esetleg erre gondoltál?
https://wiki.debian.org/CUPSDriverlessPrinting
Hasznos olvasmány, de egyben ijesztő is. Úgy látom, ez arról szól, hogy egy dedikált Cups szervert be lehet úgy konfigolni, hogy ahhoz a kliensek már driver nélkül is tudjanak kapcsolódni. Csak az a szépséghibája, hogy jelen esetben a rendszergazda és a kliens is én vagyok, tehát a problémát áttettük az egyik kezemből a másikba :D.
Az kiderült, hogy többféle protokoll is kell ehhez, mDNS a felfedezéshez, IPP a kommunikációhoz, és PDL a dokumentumok "formátuma". Én abban a reményben éltem, hogy egy wifis nyomtató ezt magától tudja, Cups nélkül.
Amit én javasoltam Brother az megy lokális gépre rakott cups-szal és a hozzá adott driverrel wifin át plusz androidról is a hozzá felrakott brother-es appal.
Mit értesz driverless-en? Áttolsz neki egy png-t, és kinyomtatja? Vagy egy pdf-et? Tehát mi az a kommunikációs protokoll, amit vársz a nyomtatótól?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Driver nélkülit nem értem, de hátha segít: nálam Epson ecotank 3150 van.
Egy kicsit másképp működik, mint a Brother.
Nem a nyomtató adja a saját ssid-t, hanem felcuppan az ap-ra és aki az ap-n van az nyomtathat. Android 5+, linux (deb10 x64), win8-10 alatt biztosan működik.
Így egyszerűbb a szabályozás, mikrotik mondhatja meg, ki és mikor nyomtathat.
Szkennelést nem próbáltam linux alol, mert a linuxos gépem csak wifin lóg, és a manual szerint onnan nem lehet szkennelni.
(Sajna ezen a modellen nincs RJ45 csak usb)
Bedugod a router USB interface-ébe, amin van RJ45 is. Teszel rá p910nd transzparens print szervert, ami lényegében egy Ethernet-USB átalakító, aztán már megy is. Én a picike Brother HL-1110E nyomtatót így használom asztali gépről Etherneten, kis notebookról wifin.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ez jó ötlet, köszönöm.
Már csak olyan kábelt kell találnom, amin a Roline felirat helyett Kárpáti Szekszárd van nyomva és akkor asszonypajtás is meg fog dicsérni, amint meglátja a 8 m-es szárítókötélnek álcázott usb kábelt a két eszköz között ;)
Lakberendezési tanácsokkal nem szolgálhatok. ;)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ez nyomtatásra fog menni, mert arra van szabvány (USB, meg LPD), szkennelésre meg nem, mert arra nincs.
De van, eSCL.
Az lehet, ámbátor a Brother HL-1110E nem scanner. ;)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
És az látszik valahol, hogy milyen protokollt (IPP?) és milyen leírónyelvet használ?
Protokoll: socket 9100 porton
leíró: ESC/P-R
A socket / 9100 másnéven : JetDirect
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Update: https://hup.hu/node/169601
Én HP LaserJet-ből DN vettem itthonra. A D a duplex, az N a hálózati nyomtatót jelöli. Linuxról nem tudok nyilatkozni, de Windows alatt nem kell telepíteni, simán fent van magától a nyomtató listán, ha hálózatra van kötve. Konkrétan ez (használtan vettem): HP LaserJet 3015DN.
https://naszta.hu
Csak halkan jegyzem meg: driver nélküli nyomtatás nincs. (Mindenképpen jelen kell lennie valami meghajtó programnak, ha más nem, akkor a Kernelben natívan) Nyilván arra gondoltál, hogy telepítendő driver nélküli nyomtatást szeretnél.
De van. Van olyan nyomtató, ami kezel natívan PDF-et, sőt, olyan is van, amibe pl. pendrive-ot dugsz és arról nyomtatsz. Már az előbbihez se kell driver, akár netcat-tel is lehet rá nyomtatni, az utóbbihoz meg semmilyen gép és oprendszer sem.
A hálókártya vagy az usb chip drivere az smafu? :)