G trashed

Dobom az egész G infrastruktúrát részemről ami fiókhoz kötött (mail, video megosztás, chat, személyre szabott keresés). Nem tetszik amit a nagy cégek művelnek. Bug-osak a cuccaik, sync nem jó, szavakra már nem lehet rendesen keresni az agyon okosított algo-k miatt. Illetve ez a témám is hozzájárult:

https://hup.hu/node/156212

Átálltam a svájci fizetős protonmail-re. Remek és jól átgondolt a felület (webapp), jó a mobil app is. Nem olcsó, de jó. Egy felüdülés. Ha más is használja, jöhet tapasztalat.

https://protonmail.com/pricing

Videó megosztáshoz Vimeo, keresésre duckduckgo (pár éve már talán). Chat-en még gondolkodok. Megjegyzéseket szívesen veszek.

Hozzászólások

Mit is mondhatnék? Nem az a hülye, aki szerint a Google kémkedik a felhasználó után, hanem az aki szerint önérdek nélkül szolgáltatnak ingyen. Persze a világon létezik elfogadható kockázat is. Én is (webes) Outlook-on tárolom a privát levelezésem. Nem mintha a Microsoftban megbíznék, de egyszerűen legalább egy évtizeddel le vannak maradva a Google mögött adatfeldolgozó algoritmusokat (és kapacitást) illetve, szóval kisebb kockázatnak tűnik ebben a pillanatban.

"egyszerűen legalább egy évtizeddel le vannak maradva a Google mögött adatfeldolgozó algoritmusokat (és kapacitást) illetve, szóval kisebb kockázatnak tűnik ebben a pillanatban."

Én ebben nem lennék biztos. Minden csak pénz kérdése. Ms-nél meg még bőven van.

--
debian,libreelec,openmediavault,ubuntu,windows,arch,lineageOS
zbook/elitebook/rpi3/nexus5_hammerhead

Ha chat-re találsz jó megoldást, akkor légszíves szólj. (Rejtett sub.)

Meg mindig nincs IMAP?

szerk: lehet, hogy lesz ebbol valami. Adnak egy programot ( https://protonmail.com/bridge/ ) a local en/dekodolasra es IMAP-ositasra. 2018 elejere igerik linuxra is.

Én is kb. fél éve fokozatosan építem lefelé a gmail-es levelezést. A fentieken túl nekem az is gondom volt, hogy a felület folyamatosan változik (értsd: lassul - már a bejelentkezés is effektussal megspékelt; miközben egy rendes threaded view sincs), és nekem nincs igazán igényem erre. Keresés is "túlokosított" - amit a beépített keresővel nem találok meg, a mu megtalálja (ugyanarra keresve).
Előfizettem egy 15 giga tárhellyel bíró email-csomagra (évi 3000 forint plusz áfa), saját szerveren hostolt webmail, és jobban meg vagyok elégedve, mint a gmail-lel.

Mennyire drága egy ilyen váltás, ha belerázunk minden költséget?

Pl telefon vonalon a Google Play-ből egyszer megvett Android alkalmazást meg kell venni még egyszer mondjuk az Amazon AppStore-ból. Nálam ez az évek alatt már kb 6 számjegyű összeg lenne, de van amit már nem is lehet kapni.
- - - - - - - - - - -
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Valószínűleg lehet úgy definiálni az „alternatíva” szó jelentését, hogy igaz legyen az állításod, de én ezt nem nevezném alternatívának fizetős alkalmazás esetében.

„By default Yalp Store connects to Google services using a built-in account, so you do not have to own a Google account to use it. The only reason to use a live Google account is to access the paid apps you own or leave reviews.”

„Dobom az egész G infrastruktúrát részemről ami fiókhoz kötött”

Az volt a kiindulás, hogy az OP a Goggle-től független megoldásokat keres. Viszont ebben az esetben továbbra is meg kell tartani a Google accountot. Legfeljebb nem Te, hanem nevedben egy másik store jelentkezik be a Google fiókodba. Így ez a megoldás nem lesz független a Google-től.

Ha a Google-től teljesen függetlenedni akar valaki, akkor le kell mondania a korábban megvásárolt alkalmazásokról. Illetve van néhány olyan fejlesztő, akinek a saját weboldaláról is megvásárolható az alkalmazás. Ha így vett valaki alkalmazást, akkor az továbbra is használható marad(hat). De ilyen alkalmazásból elég kevés van.

Tőled.
Ha a komplett G-t dobod, akkor az nem csak gmail, és youtube, hanem pl keep, calendar, maps, és telefonon a play minden változata. Ha a Könyvek/Zene/Filmek/Áruház/stb alatt megvásárolt médiatartalmak, és alkalmazások árát tekintjük akkor az a váltás miatt el van bukva. De emellett az új rendszeren is meg kell vásárolni az adott terméket, vagy alternatíváját.
Ezek milyen költséget képeztek a te esetedben?
- - - - - - - - - - -
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Értem, köszönöm.
Azt hittem, hogy teljes g mentesítésre készülsz, azért érdekelt a mobilos vonal.
- - - - - - - - - - -
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

BTW nem válaszoltam a költség kérdésre. Mivel évente fizetek, ezért havi 4 euróra jön ki a protonmail plus account. Nem kell idegeskedni gmail rossz felülete miatt és hogy meg is tudom találni az adatokat. Illetve érzésre mintha kevesebb JS-t zabálna a felület. Ez sokat számít a laptop akssinál. Még úgyis hogy PM kliens oldalon titkosít JS-ből. Az meg talán nem állandó terhelés.

Jó döntés, good riddance to bad rubbish.

A Protonmail meg tényleg jó, én használom már egy jó ideje és csak jót tudok róla mondani (azzal az egy kivétellel, hogy egynémelyik "underground" böngészőben nem megy a csatolmányok letöltése), bár én nem vásároltam accountot, csak ingyenesen használom, de azzal sincs baj. Maga a felület szerintem logikusabb és jobb, mint a gaymailé. A spamszűrés is viszonylag jól meg van oldva, ha egyszer egy adott típusú levelet spamb-e sorolsz, akkor az onnantól érkező olyan levelek a spam folderben landolnak. (Mondjuk azt nem értettem, hogy miért érkezik ennyi American Airlines spam egy frissen regisztrált emailcímre...sőt most se értem.)

A linkelt postoddal kapcsolatban meg volna egy kérdésem: azt állítod, hogy a nyugaton nem jelenik meg az a videó, amit keleten töltöttek fel; ezt leellenőrizted, pl. amerikai proxy mögül megnézve a találatokat? Vagy ez egy hipotézis, amit a látogatottságra alapozol? Csak kérdés.

Haha, én is kaptam spam-et használatlan címre. Érdekes.

A videós témát több hónapig agyon teszteltük minden oldalról ami eszünkbe jutott. Külföldi címekről nézve, proxy-k stb. Reprodukálni tudjuk például hogy saját fiókból keresve nem jelenít meg például saját feltöltött videókat stb, vagy pl. tegnap egy proxy-n keresztül kellett megkeresnem az "arckép jáksó lászló" videót, mert nekem nem hozza, egy barátom meg próbál keményen nézettséget építeni populáris videókkal (tehát nem az én szarságaim, hanem unboxing meg minden más téma), egyszerűen ma már nem lehet megtenni ingyen (se nem olcsón szerintem), most nincs időm belemenni, egyszerűen bele van nyúlva keményen hogy hol mi jelenik meg - érthető a cég szempontjából, rengeteg marketing érték és így pénz múlik rajta. Azok a videók futnak fel, amelyek a user YT home oldalán jelennek meg, mert az a kényelemes, a sima katt, nem pedig a keresés. Azokhoz oda kerülni pedig lehetetlen. Azt elfogadnám ha a user-ek nagy száma miatt lenne nehéz a küldetés, de hogy a cég okos algo-kkal alakítsa mesterségesen ilyen mértékben, az nem tetszik. Nagyon komoly manipulációt érzünk minden egyes keresési találataink mögött, nem is releváns dolgokat hoz fel, még saját videót sem amiben szerepel a kulcsszó, inkább kiírja hogy nincs találat stb.

Nem biztos, hogy triviális oka van, még csak az sem biztos, hogy tisztán üzleti.

Pl. politikai okai is lehetnek; ne felejtsd el, hogy a kugli és a frászbúk is amcsi cégek és az amcsik hegemóniájának baromira nem tesz jót a kelet fejlődése. Nekik az volt jó, hogy fillérekért dolgoztatják az elmaradt keleti blokkot - legyen szó akár kelet-Európáról, akár Ázsiáról - és nem az, hogy ezek felfejlődjenek és a gazdasági, informatikai és egyéb "versenyekben" egyenrangú partnerként részt vegyenek. A kommunikáció zárolása, vagy legalábbis a zavarása pedig alkalmas arra, hogy adott esetekben adott személyeket/cégeket hátráltasson a céljai elérésében, ld. log69 esetét. Én a magam részéről egyáltalán nem lennék meglepve, ha ez a digitális vasfüggöny tényleg létezne, hogy a feltörekvő keleti vállalatokat gátolja abban, hogy nyugaton teret nyerjenek.

Csak egy példa (de ez már összeesküvés-elmélet szintű): hogyan éred el olcsóbban, hogy a delikvens amcsi terméket vásároljon? Pénzt áldozol rá, hogy jobb legyen és aztán még több pénzt áldozol rá, hogy meg is reklámozd; avagy visszaélsz a kezedben lévő kommunikációs erőfölénnyel - értsd: napjaink primer kommunikációs platformjai a te kezedben vannak - és egy mozdulattal kizárod a külföldi konkurrenciát a lokálisan elérhető felületekről?

Az amcsik mindig is baromi hatékonyak voltak a tömegmanipulációban...

Lehet, hogy némi extra bevételért elérhetővé tették a címlistát? Mondjuk akkor csúnyán pofánköpnék saját magukat... De magyarázat meg nincsen, csak tippek, hogy hogy lehet szűrni a spamet.

Kuglitól minden kitellik. A Protonmail-t például egyszerűen kizárták a keresésből, aztán annyival elintézték, amikor kirobbant a botrány, hogy "javították a hibát". Úgyhogy ne legyenek kétségeid: úgy manipulálják a kereséseket, ahogy az nekik tetszik.

Chatre Signal

Protonmail helyett én Tutanota-t használok.

Duckduckgo nekem sokszor használhatatlan találatokat adott, ezért inkább startpage.com-on keresek.

En meg az elejen hasznaltam protonmailt, aztan egyszercsak a jelszom beirasa utan nem tudta kikodolni a levelezest.

Irtam a supportnak, elejen kedvesek voltak, en valaszoltam, hogy valamifele test-case -t allitsunk fel, miket tudok tesztelni, adjanak valami javascript kodot, vagy hogy merre induljak. Aztan leepitettek. Vagy 2x irtak, hogy rajta vannak a teman, de nem lett belole semmi.

Jelszot tuti nem gepeltem el, meg nem emlekezhettem ra rosszul, mivel fel volt irva.

Egy idoben doss alatt voltak, igy nem lehetett elerni a feluletuket.

Azota hanyagoltam. Viszont backup-ot szerintem erdemes tartani.

En arra gyanakodtam, hogy masik account privat kulcsaval sikerult bekodolni az enyemet.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Nem talalom a levelezesemet, de 2016 elso fele lehetett.

Igazabol a hozzaallas bosszantott, mivel ez egy online titkositott fiok volt, igy a jelszavaim voltak benne:). Szoval eleg ertekes adat volt szamomra, es konkretan le se sz*rtak a buramat.

Nem mondom, hogy nagy programozo lennek:), de szerintem (mivel nalam elofordult),
erdemben tudtam volna segiteni a problema okanak a kideritesen.
Eleg motivalt voltam na:)

De nem adtak semmit se, tampontot se, hogy merre induljak el.
Csak egy ilyen 'w'll goin' to look into the issue soon' tipusu nesze semmi fogd meg jol.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

At akartam irni, mert most utananeztem:

Ok, beleptem a protonmailben, a konkret bug:
draftot felulirt encrypted draft-al.

Szoval a fiokomat kinyitottam, a draft-ban volt kriksz-kraksz.

Ez 2015 januar 21-en volt:)
Akkor az volt a vegkovetkeztetesuk, hogy az autosave funkciok bugos:
> Upon further review it appears our Auto Save feature
> may have had a bug in it that has overwritten these messages.

Amit kertem toluk, az az volt,
hoyg hogyan lehet kinyerni a private kulcsot
(a jelszomat ismerem, mert kinyitotta a fiokot),
hogy megprobalnam meg egyszer kititkositani a piszkozatot.

Szoval valami javascriptes vagy parancssoros kodot szerettem volna kapni toluk.

Akkor emlekeim szerint meg nem is angularos volt a felulet, mint most.

De miutan a fenti uzenetet kaptam (auto save-juk bugos),
utana nem valaszoltak mar egyetlen levelemre se.

Azota nem hasznaltam.

Chat: Válasz olyat, amit az így elérni kívánt ismerőseid is használnak.

Még egy dolog kényelmes protonmailnél, hogy könnyű sima jelszóval védett titkosított üzenetet küldeni. Ehhez egy linket küldd egy jelszó "utalással" (hint). Ugye itt a PM weboldalára ugrat a linkkel és ott kéri be a jelszót. Meg is lehet jegyeztetni a böngészővel, tehát elég egyszer jelszót egyeztetni. Illetve lehet lejárati dátumot megadni egy üzenethez (ehhez is kell viszont jelszó). És a user tud is választ írni PM webes felületén. Tehát a válasza sem megy keresztül a saját szolgáltatóján, csak PM-en.

Nyilván mindenki meg tud mindent csinálni, én is tudnék saját app-ot írni saját szerveren tárolt szöveggel, amihez linket küldök belépési jelszót kérve stb, de ezt PM megteszi, ráadásul profin, kényelmesen és az emailhez kapcsolódóan. Szóval ez egy plusz pont más mail szolgáltatókhoz képest.

Nyilván G is meg tudná tenni baromi könnyen, de sejtjük hogy nem fogja.

Egy darabig a Lavabit próbálkozott az USA-ban, de a Lavabit-Government meccset az utóbbi nyerte. Az év elején újraindult a Lavabit, de az még kérdéses, hogy a visszavágót ki fogja nyerni. A tippem az, hogy ha elég sokan fogják használni a rendszerüket, akkor az a Lavabit esélyeit fogja rontani.

PM ugye pont privacy-t hirdet magáról és valszeg nem véletlenül Svájcban. Amúgy passz. Elsődleges igényem egy jó email infrastruktúra volt ahol legalább a levegőben meg van a normális cég hozzáállás (persze ez nyilván nem ellenőrizhető), másrészt ha nagyon titkosítva akar valaki küldeni valamit, akkor van rá lehetőség titkosított csatolmány küldésével vagy annak feltöltésével valahová és a link átküldésével. Szóval ezt nem érdemes megpróbálni megakadályozni.

Számomra az, hogy van ingyenes része is PM-nek (mint sok másnak, itt is felsoroltak több szolgáltatót) meg privacy-re is figyelni akar (idővel majd kiderül mennyire), az szimpatikus és ez már egyfajta társadalmi szerepvállalás szerintem. Nyújt valamit a társadalomnak, ami neki sok munkába és pénzbe kerül.

Én gyakran elfelejtettem kilépni a G accommal egy Play vagy Docs link látogatás után, úgyhogy extension-nel blokkolom a G login oldalát, incognito módban pedig az extensiont blokkolom (magyarán a G login csak incognitóban élhet ami biztos átmeneti). Ez hasznos lehet neked is.

Egy negatív tapasztalat protonmailhez: Nem mutat thumbnail-t a csatolmányokhoz.

Azt én is kitöltöttem, bár az "If you aren't a paid user, why not?"-re nem tudtam az igazat írni, hogy elég nekem így is. Így aztán az lett, hogy nincs támogatva az általam preferált befizetési mód. :P Na meg a 7-esnél az indoknál nem lehetett 3-at is bejelölni. (Vajon mi a túrót akartak a kriptovalutás kérdéssel?)

A kriptoval lehet a befizetés megtámogatására gondolnak. Ha nem, akkor nagy mínusz pont nekik.

Én még kértem accessibility javítást:

"Please improve readability by adding a high contrast theme and please use SVG images for icons and info graphics on buttons and other widgets instead of font characters because the custom font types cannot be disabled in the browser this way that would otherwise greatly improve reading abilities (many websites use weird and hard to read fonts etc)."

BTW, az Android app-juk nagyon jó egyébként, kontrasztos, minimál design, totál OK szerintem.

Ha nem tévedek, akkor a dekódolás a készüléken/böngészőben történik. Azaz a thumbnail elkészítéséhez le kell tölteni az egész fájlt, dekódolni, utána már jöhet is a thumbnail elkészítése. Ha elbambulok, és törlöm a thumbnail-eket tartalmazó könyvtárat, akkor kezdődik a „móka” elölről.

Volt egy kollégám, akinek egy időben az volt a mániája, hogy 20-30-… megás, vicces képekkel teletűzdelt ppt-ket küldött az ismerőseinek emailben. Akkoriban 500 MB-os internetcsomagra fizettem elő. Nem biztos, hogy örültem volna a thumbnail készítése miatti plusz adatforgalomnak.

amikor eloszor megnezed, legeneralja a kliens a thumbnailt visszatolti szerveroldalra,
ahol belecsomagoljak a kis titkositott fiokodba.

Ez igy nem hangzik urtechnologianak.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Hát titkosított adatból elég nehéz lenne, de miért kéne szerveroldalon?

A reader.readAsDataURL le tudja kérni a csatolt fájlok tartalmát; ha nem kép, akkor a társított ikont kell megjeleníteni (hang, pdf, word, whatever), ha meg kép, akkor meg lehet legenerálni a thumbnailt a HTML 5 canvas-szal, eltikosítani és levélküldéskor feltölteni. Ez persze nem megy minden böngészőben, meg a dzsuvaszkript miatt elég lassú is lesz, dehát egyrészt valamit valamiért, másrészt meg itt az volt a kérdés, hogy lehet-e.

Engem inkább az érdekelt, hogy meg lehet-e jól csinálni, de szerintem JS-ből nem lehet jól, mert a legjobb az lenne ha PDF meg Word-re is mutatna képet. Azt meg kliens oldalról nehéz és lassú lenne valszeg. Szóval egyelőre feladom ezt a vágyam mert ellensúlyozza a többi feature gmail-hez képest.

Hát PDF-et meg wordot valószínűleg nem olyan egyszerű bélyegképesíteni JS-ből (bár vannak rá - elég heavyweight - megoldások), de van egyáltalán értelme? Ezek bélyegképek, egy dokumentum tartalmából mi látszik egy bélyegképen?
A képekkel sokkal egyszerűbb a helyzet, az pár sor és annak több értelme is van.

Le a kalappal és csak így tovább!

Örömmel tölt el, hogy vannak felvilágosultak is ezen a fórumon, akik nem csak szavakban, de tettekben is bizonyítanak.

Egy kis érdekesség: Rendezgetem a régi Gmail fiókjaimat, és töröltem egyet, illetve létrehoztam más néven logisztikai okok miatt. És az első bejelentkezés után megjelenő "recovery phone and email" oldalon letiltja a google a scroll bar-t, habár nem zavarja hogy alul kilóg a megjelent panel kb 30%-a. Tehát nem látom és nem lehet legörgetni :)

Nem kicsit durva hogy meg akarják mondani a képernyőn megjelenő minden egyes pixelükre hogy szerintük hogy fog megjelenni (nem zavarja őket hogy épp mekkorára van méretezve a böngésző ablakom vagy egyéb beállítás) :)

Jajj de jó megszabadulni napi szinten ettől a remek cégtől..

Tipikus képernyőméreteknél el kéne férnie annak a panelnak. Ha nem, használod a böngésző zoom funkcióját. Azért ne lássunk mindenben rémet, és egy rosszul megtervezett, vagy edge case-eket figylmen kívül hagyó UI-t ne nézzünk már kontrollmániának.

Körbenézel a neten, tele van gagyin megoldott modalokkal, amik ugyanígy működnek, ha nincs elég hely.