PoE nagyobb távolságra

Adott a probléma, hogy kb. 60-70 méteren kéne áttuszkolni a delejt. A készülék PoE képes, adtak is hozzá injektort, de persze ilyen távon nem megy.
Az írás szerint passzív injektor van hozzá. A táp 12 voltos, gondolom a passzív injektor kb. annyit csinál, hogy galvanikusan ráköti a delejt és jónapot.
Ezért aztán ha nem 12V-os, hanem mondjuk 16V-os tápot akasztok elé, akkor akár működhet is. Vagy ez tévedés?
Ezt a jószágot kéne árammal ellátni: http://www.tp-link.com/en/products/details/TL-WA801ND.html

Hozzászólások

Most nem szamolom ki neked hogy 60-70 meteren az a 12 volt mennyit esik. Tehat ha ilyen messzire kell vinni, akkor 16 voltot engedd neki, vetelezesi oldalon multimeterrel nezd meg emnyi erkezik meg. HA 12 volt kornyeke akkor talan jo lesz. Terhelten is merd meg mit mutat, mert ha terhelten 9 volt ala esik akkor meg tobbet kell kuldeni a delejbol. :)

Hanzo

--
http://szolarenergia.hu - A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem....

Bizony, itt elő kellene venni Ohm törvényét. ;)
- A használt kábel ellenállása a kívánt hosszon.
- A szerkezet áram fogyasztása max/min. (nagyon rövid kábellel mérve)
- A szerkezet névleges bemenő feszültsége max/min.
- Ha a bemenő táp nem stabil, akkor annak is max/min.
Ezekből kiszámolni azt a feszültséget, ami nem lóg ki sem alul, sem felül.

veszel mondjuk olyan céleszközt, ami nem passzív PoE-s
veszel olyan tápot, ami 24 v 48V-ból csinál 12V-t
kendácsolsz (lásd lentebb: veszel egy állítható feszültséggel bíró tápot, megnézed, h asztalon hány volt jön ki a 12V tápból, és az állítható feszültséget addig tekered, amíg a hosszú kábel végén nem lesz azonos a mérttel)

Input 16VDC
Vezeték 0,2
Max. áram: 600mA
Hossz 70m
25 fokon feszültségesés ~7V
Tádáá, ott a 9V

Hm, jó, akkor szétnézek hogy mi van és méricskélek is egy kicsit. Köszönöm a segítséget.

Az egész ott kezdődik, hogy meg kell nézni, milyen kábelen kellene megoldani.

Ha rézzel futtatott aluminium, akkor azzal kétes sikert jósolok.
Ha rendes teljesen rész, az nagyban növeli a siker esélyét.

Sokszor még az eladó sem akarja elhinni, hogy alu kábelt árul, de kábel végét megbontva, kicsit megkapargatva vagy vágás után a keresztmetszet színét vizsgálva kibukik. Meg ott, hogy nem megy rajta a poe.

Random találat a neten, ahol korrektül kiírják, hogy melyik futtatott és melyik igazi réz:
http://muholdvetel.hu/55-utpftp-kabelek

Telefon vezetékben vas volt!
Csodálkoztam rajt, hogy a mágneses ellem-lámpámra miért ragadt.
Egy csengőt kötöttem rá!
Na az sem szólalt meg. Ki dobtam az egészet
vettem normál 2 eres réz vezetéket és húzhattam újra az egészet :(
padláson kellet sok kis ficakban befűzni nem lehetett behúzónak használni.

Mi csinaltunk hazi PoE-t meg evekkel ezelott. Ha jol emlekszem 80m koruli tavra kellett 9V es ahhoz 16V-ot kellett bekuldjunk. Kiszamoltuk a vezeto tipus es keresztmetszet alapjan, hogy mi kell es vettunk egy univerzalis tapot. Termeszetesen sima fastethernet bekotes melletti masik 4 szabad eret hasznaltuk.

Ne vedd készpénznek, de (saját cuccal én sosem féltem rápróbálni) a passzív PoE-s eszközök belső tápköre általában 8-30V betápra van felkészítve. A gyárilag hozzá adott, általában 12V-os tápegység valóban csak pár méterig jó a feszültségesés miatt, de ha már nem elég, akkor szemrebbenés nélkül használhatsz helyette 24V-osat! (az legalább szokásos, kapható fesz.érték, míg a 16V kevésbé - bár sufniban akadhad, akár egy 19V-os laptop-táp is)
Szóval persze, lehet hossz-t meg feszültségesést számolgatni, de a gyakorlatban tök felesleges. Nagyobb tápot neki (30V alatt) aztán hadd menjen!

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Állj! A 802.3af szabványú (aktív) PoE-t ne keverd ide! Annak valóban 48V a névleges feszültsége, de sok minden másban is különbözik az olcsó eszközökben használt (passzív) PoE-tól! (kötelező terhelés detektálás, zárlatvédelem, power-over-dataline, stb. - ettől "aktív" és ettől drágább. A passzív csak simán ráakasztja a DC-t a 100Mbit-en amúgy nem használt barna+kék érpárokra)

----------------------------------^v--------------------------------------
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Hát ezt írom én is!
Ilyen megoldások a TP-LINK cuccokban láttam. Egy 8 portos switch pl. 9V-os (dugasztáp) bemenetet kap, és utána állítja elő belsőleg a 3,3V-ot. Ez azt jelenti - hacsak a bemeneten nincs alulméretezve az elkó, hogy akár 12-15V is mehet bele. És ha nem is POE, de nem hagyták ki a nem használt érintkezőket, akkor csak két drótocska kérdése a "poesítés". ;)
Ha használt az összes vezeték, akkor meg csak szűrő kédése. Ez a technológia jóval az internet előtt is létezett a tranzisztoros antennaerősítőknél. Egy-egy elegendően nagy fojtón keresztül mehet a DC a kábelre, és ugyanúgy fojtón keresztül kell kivenni a tápot. Ekkor a nagyfreki nem hagyja el a drótot. Na, ez az "aktív". Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a etherneten levő trafók 2-2,5kV-ig leválasztanak! Ebben az esetben meg nem.
A zárlatvédelmet meg egy dugasztáp is megoldja.
És már kész is a szégeny ember féle POE! :)
Persze nem árt az Ohm törvényt is alkalmazni, szemben a hályogkovács ökölszabálynál.

"Ez azt jelenti - hacsak a bemeneten nincs alulméretezve az elkó, hogy akár 12-15V is mehet bele."

Múltkor direkt ezért megbontottam egy tp-link switchet. A bemenetről konvertáló IC elvileg 40V-ig jó, de az elkók csak 16V-osak voltak rajta. SLA akkumulátorról bármilyen konverter nélkül vidáman üzemel.

"És ha nem is POE, de nem hagyták ki a nem használt érintkezőket, akkor csak két drótocska kérdése a "poesítés". ;)"
Ilyet is csináltam, de ott a nem használt lábak ellenállásokon meg egy varisztoron(?) keresztül a táp földjére voltak kötve, azt előtte el kellett bontani :)

"Ha használt az összes vezeték, akkor meg csak szűrő kédése."
http://www.ebay.com/itm/Gigabit-Passive-PoE-injector-Spliter-Wall-Mount…
Nem tudom, hogy mennyire korrekt, de olcsó eszköz van mögötte és eddig működik.

Mondom: méretezve. ;)
Kapcsolóüzem esetén az elkót a névelges feszültség 75 százalékáig illik igénybe venni.
A 9V helyett >14V az már több ennél. Ugyanakkor a tápot is újra kell méretezni, mert az induktivitás túlméretezése esetleg kevés ehhez a feszültséghez. Tehát valószínűleg az induktivitást és/vagy a frekvenciát érdemes megnövelni .

Javítok egy kicsit a betápról alkotott hiedelmeimen. Nem fojtón keresztül tolják be a tápot, hanem ördögien ravasz módon a trafó szimmetrikus részének a középpontján! Ehhez persze vastagabb huzalból készült tekercs is kell! Ekkor a táp zaja közösmódusú lesz, tehát a jelet nem zavarja. Megfordítva a nagyfrekvenciás jel sem közlekedik a táp felé, hiszen a nullponton keresztül megy a táplálás.
A korrektség a "kicsi házi POE" esetén nem olyan szigorú. Valószínűleg elég, ha csak az egyik végén választ le a trafó.

Nem kotozkodo, hanem tanulo modban erdekel, hogy mit ertesz az induktivitas alulmeretezesen.
A bemeneti-kimeneti feszultseg nem nagyon lehet gond, nehany tiz volt aligha ut at a tekercselesen.
Buck konverternel meg az induktivitas atlagos arama ugy emlekszem, hogy megegyezik a terhelesi arammal, bemeneti feszultsegtol fuggetlenul, csak a felfutas gyorsabb.
En sokkal inkabb aggodnek amiatt, hogy "discontinuous" (nem tudom, hogy ezt magyarul hogy hivjak...) uzembe kerul a tap, de ha az igy produkalt zaj ellenere is mukodik az eszkoz, akkor tulajdonkeppen ez sem feltetlenul baj.

Szerk: nem erdekes, kozben rajottem...

A helyes méretezést ebben a 11.oldalon megtalálod.
Az induktivitást (anyagfüggő) a csúcsáramra kell méretezni, ami katalógusadat. Az ilyen áramköröknél a szokásos érték a max. kimenő áram kétszerese. Ezen az áramon az induktivitásnak még a kívánt értékűnek kell lennie, azaz nem mehet telítésbe.
A sallangok elhagyásával a ton/toff=Vout/Vin - ahol a Vin értékét 66%-kal megnövelted.
A csúcsáram már be van állítva az Rsc ellenállással, tehát nem változik. Üzem közben a ton=L/Imax/(Vin-Vout) egyenlőség miatt a ton érteke nagyon lecsökken, így a szerkezet a biztonságos 100kHz üzemi frekvenciát túllépi. Pl. 3,3V kimeneti feszültség mellett a 9V->14V változtatással a bekapcsolási idő kb. a felére csökken. Az induktivitásban tárolt energia meg - azonos terhelés mellett - ugyanannyi idő alatt ürül ki.
Lényegében az egész attól függ, hogy eredetileg milyen feszültségtartományra méretezték az egészet. Ha feszültség növelésével túlléped a határfrekvenciát, akkor az áramkör késleltetései miatt bizonytalanul fog működni. Ilyenkor megnőhet a zaj, túláramot kaphat a kapcsoló tranzisztor, még jobban terhelődik a bemenő kondenzátor...aztán durr. ;)

Nham, az eredmény: minden csiribú nélkül működik a gyári táppal a kb. 70(*) méter. Korábban alighanem azért nem működött, mert az injektor másik portjában volt a kábel.
Terheletlenül 11.9 voltot mértem a 12.2 helyett, ami viszont persze lehet hogy semmit se jelent. Mivel működik, rendkívül csekély késztetést érzek ahhoz, hogy terheléssel is megmérjem.

*) Most, hogy megnéztem, lehet hogy nincs annyi, bár a kábel elég sokat cikázik az álmennyezet felett.

Ebben semmi meglepő nincs. Ezek a készülékek nem 12V-ról üzemelnek belül (hiszen semmihez nem kell 12V egy ilyen cuccban), egy DC-DC konverterrel indul a belseje, ami 5V-ot (vagy ha nincs rajta USB se, akkor esetleg 3.3V-ot) csinál a betápból. Ergó baromira nem érzékeny a bemenő feszültségre. Szerintem még 8-10V-ról is simán elüzemelget.

24 V-ot feladni és a fogyasztó oldalon elhelyezett DC-DC táppal megcsinálni a szükséges tápfeszt.