Ismerkedés egy ismeretlen distribbel ---általában hogyan

Fórumok

Sziasztok.

Arra lennék kíváncsi, hogy ki miként, milyen sorrendben ismerkedik egy számára ismeretlen Linux disztribúcióval. Mit tart fontosnak hogy mielőbb megtudja, majd milyen mértékben mélyül el benne.

Gyanúm szerint ez mindenkinél más. Minél többet tud valaki általában a UNIXokról, annál érthetetlenebb lesz minden lépés egy kezdő részére. Viszont minden megmagyarázható.

Megkísérlem leírni röviden, én miket nézegetek ismeretlen gépnél, ismeretlen linuxon.

1. Nem érdekel a grafikus héj, a főmenü (dózeres névvel startmenü), csak belenézek, miféle, majd indítom a terminált.

2. Sorrendben ezek az első lépések:

whoami
uname -a
lsmod
lspci
lsusb
df -h
fdisk -l
htop
mi a csomagkezelő
futási szintek vannak-e
ifconfig -a
whereis mc
...(ha nincs, azonnal telepíteni)
/etc könyvtár általában
webszerver micsoda
adatbázis-szerver miféle

...utána mazsolázok a grafikus felületen.

Tehát kíváncsi lennék, kinek milyen szokásai vannak egy új rendszerrel történő ismerkedésnél

Hozzászólások

blackbox esetén általában:

cat /proc/version
w
(h)top
ps aux
ip addr
netstat ...
services --status-all
df -h
pvs
lvs
cat /proc/mdstat
stat -c %y '/var/cache/apt'
/var/log/apt/history.log
.bash_history
...

1. Ismerkedek vele neten. (honlap, fórumok - tulajdonságok, vélemények)
2. Letöltök egy Live verziót, és először azt indítom el.
3. Megnézem egy virtuális gépen, hogy milyen telepíteni.
4. Aztán kidobom, mert úgyis maradok az UHU-nál. ;)

U.i.: ismeretlen gépen levő ismeretlen linuxhoz pedig nem nyúlok. Vagy ha mégis nagyon szükségszerű, hogy matassak rajta, akkor először megkeresem a tulajt és engedélyt kérek erre. ;)

--

nTOMasz
"The hardest thing in this world is to live in it!"

Régebben, mikor még kalandoztam:
1. distrowatch, ne egy fork forkjának forkja
2. legyen benne valami "extra" (nem, a háttérkép kicserélése nem extra)
3. elérhető csomagok (van-e minden, amit szoktam használni)
4. letöltés/telepítés
5. net beállítása (amikor már volt netem)
6. szükséges csomagok telepítése

Ez csak akkor fontos, ha vannak olyan csomagok, amelyek... hogy is mondjam... nem igazán a mainstream. Pl. hírolvasónak a newsbeuter-t használom, ablakkezelőből is sokszor elég ritkát használtam (ion, awesome, herbstluftwm), texlive (ill. tetex) se volt mindenhol, órarendkészítéshez is kellett a fet, stb. Persze ha böngészés, terminálbűvölés, irodai program, médialejátszás az igény, és a legismertebb/legelterjedtebb programok (firefox, valami emulátor, open/libreoffice, vlc/mplayer) megfelelőek, akkor a csomaglista ellenőrzése kihagyható.

A TeX nekem is fontos, de érnek még meglepetések frissítéskor. Van, amikor elérhetőnek látszik ugyan a distróban valami, de közben mégsem, mint pl. ez:

pacman -Suy
...
error: failed retrieving file 'wavemon-0.8.0-1-armv6h.pkg.tar.xz' from mirror.archlinuxarm.org : Resolving timed out after 10523 milliseconds
...

---
--- A gond akkor van, ha látszólag minden működik. ---
---

Texlive szépen feltelepíthető külön is. Python is anaconda(3) nálam. Ez így nekem jobb.

----
"Mert nincs különbség: mindenki vétkezett, és híjával van az Isten dicsőségének. Ezért Isten ingyen igazítja meg őket kegyelméből, miután megváltotta őket a Krisztus Jézus által." (Róma 3.22-24)

komolyan az lspci és lsusb itt releváns ????

Mivel is ismerkedünk, a hw-val vagy a disztróval ??

Nananana
A legfontosabb :

SYSTEMD vagy SYSVINIT.?!
--
God bless you, Captain Hindsight..

Részemről sehogyan. Minek? Amelyiket használom, azt ismerem. Eléggé valószínű, hogy egy grep másik disztribúcióban is ugyanúgy működik majd. Az awk nem biztos, de akkor megnézem, hogy (g|m|n)awk közül mi van, doksit olvasok. Nem érzek hatalmas különbséget a disztribúciók között, vagy, ha úgy tetszik, a Fedorámat is testreszabtam annyira, hogy köze nincs az alapértelmezett telepítéshez.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE