Yet Another iOS vs Android

Legfrissebb iOS verzió: 7.1.1
Legrégebbi támogatott telefon: iPhone 4
Kiadási dátum: 2010 június (4 éve és még iOS 8 előttig tuti támogatott lesz)

Legrissebb Android verzió: 4.4
Legrégebbi támogatott telefon: LG Nexus 4
Kiadási dátum: 2012 Október
(Egy 2012 Szeptemberi Motorola is "planned upgrade": Motorola RAZR HD XT925)

Vegyünk egy szintén 2010 júniusában kiadott akkoriban felsőkategóriás Androidos telefont:
http://www.gsmarena.com/htc_desire_hd-3468.php
Engedtem egy kicsit, 2010 szeptemberi. A legutolsó upgrade rá a 2.3 volt, 4.0 nem jött. 4.0 mikor is érkezett? 2011 októberében (forrás). Azaz ha a kiadás napján megvetted ezt a csodát, 13 hónappal később már biztosan nem kaptál rá frissítést.

De tekintsünk egy Nexust:
http://www.gsmarena.com/htc_google_nexus_one-3069.php
Release date: 2010 január
2011 októberében már ő sem kapott Ice Cream sandwichet, ergo már két éves előfizetésre kiadás napján véve felsőkategóriás telefont se kaptál rendesen upgrade-eket.

Másik Nexus:
http://www.gsmarena.com/samsung_google_nexus_s-3620.php
Ő is 2010 decemberi, és a 2012 novemberi Jelly Beant már nem kapta meg.

Tehát a maximum az iOS történetében: >4 évnyi upgrade támogatás
Maximum az Android történetében (beleértve a Nexusokat is) <2 évnyi upgrade támogatás, ami tekintettel arra hogy sokan 2 éves előfizetésre 2 év törlesztéssel és 2 év garanciával vesznek telefont, tragédia. Abba meg bele se merek gondolni hogy hány telefon nem kap sechole miatti minor upgrade-eket sem.

És ez most csak az upgrade policy, lehetne itt még jönni a driverek minőségével (Adreno FTW), a szegmentálódással, a virtuális gép vs natív kód sebességével, stb., stb., és én egyelőre igen komoly elmaradást érzek több szempontból is az Android részéről. Bár ha az új iPhone nagyobb kijelzős lesz, arra se fogok váltani, jópár évig megmaradok a mostanin, aztán hátha addigra összekapja magát az Android is, vagy lesz megint "kisájfón".

Hozzászólások

Még 1 példa: iPhone 3GS, megjelenés 2009 június IOS 3-mal, megkapta a 4-5-6-ot, pont 4 evvel a megjelenés után a 7-est mar nem, de minor update még 2014 februárjában is jött (6.1.6), 4.5 ev utan.

Annyit meg hozzatennek, hogy a korabbi modellek (<3GS), valamint az korai iPad-ek sokkal rosszabb elbanasban reszesultek, az iPhone 3G-re mar evek ota nem lehet semmilyen appot telepiteni jailbreak nelkul. Sose vennek az Appletol elso-masodik, akar harmadik generacios termeket.

Miert, ne lehetne? Elinditod a telefonon az app storet, kikeresed a facebook messengert, majd megnyomod install. A telo kozli, hogy a legujabb nem megy a telefonodon, de szivesen felrakja az utolso verziot, ami meg megy 4.2.1-en. Vagy ez neked nem mukodik? Nekem megy egy nem jailbreakelt 3G-n.

---
Apple iMac 27"
áéíóöőúüű

Nem hiszem, hogy összekapják magukat az Andoridos gyártók - frissítés nélkül is veszik a lomot, két év múlva vegyenek újat és kész, nagyjából ez a hozzáállás (és bíznak abban, hogy a telefon is kibírja két évig...)

Nem vagyok otthon az Androidban, szóval lehet hülyeséget írok, de:
Mikor a 2.3-at (2.2-t, 2.1-t, stb.) kiadták, még messze nem voltak olyan dolgok, amik később jöttek (Fragment, ActinBar, stb.).
Én kétféle dolgot tudok elképzelni. Ha ezeket használom a Support libraryn keresztül, akkor ott a háttérben az egész „vissza van tákolva” olyan eszközökre, amiket az Android 2.x is ismert, vagy a Play Servicesen keresztül jelenik meg az egész alkalmazás (mint mikor egy külső fragmentet „húzok be”), s ezeket az eszközöket utólag, a Play Servicesen keresztül kapják meg a telefonok.
Vagy nagyon el vagyok tévedve?
--
blogom

"a ezeket használom a Support libraryn keresztül, akkor ott a háttérben az egész „vissza van tákolva” olyan eszközökre, amiket az Android 2.x is ismert"

Én sem vagyok otthon benne, de biztos, hogy ez a jó tipp. Maga a lib valósítja meg ezeket a hiányzó funkciókat a korábbi API szintekre visszatákolva újraimplementálva.

A play servicesnek ehhez biztos nincs köze, mert egy support libes app simán futhat olyan androidon is, amin nincs is telepítve a play services.

"Nem az OS resze hivatalosan, "

Lehet ezen vitatkozni, hogy mit tekintünk az OS részének. Az Android OS-nek biztos nem része, sem hivatalosan, sem sehogy. De az is igaz, hogy majd minden Androidos telefonon ott van, mert a Google szolgáltatásaihoz kell.

De inkább azt mondd meg, hogy ez tulajdonképpen mitől rossz, hogy a Play Services külön frissíthető?

Itt szépen le van írva, hogy micsoda. Ez kizárólag a Google saját proprietary szolgáltatásaihoz egy API csomag. És pontosan azért tették külön frissíthetővé, hogy a saját szolgáltatásaikat a gyártói OS frissítésektől függetlenül tudják updatelni a Google Play-en keresztül.

"de olyan funkciokat lat el, mint amik az IOSben az OS layer: Single sign on, terkep/location, integracio egyeb google szolgaltatasokkal."

Ez sem teljesen igaz így ebben a formában. Ezek nem OS szintű szolgáltatások, csak Google-hoz kapcsolódó szolgáltatások.
Csak egy példa:
Az Androidnak van saját location API-ja, ami nevezhető OS szintű szolgáltatásnak. A play services location API-ja egy ezen felüli "extra" proprietary location és gmap framework.

"Maximum az Android történetében (beleértve a Nexusokat is) <2 évnyi upgrade támogatás"

Thank you, captain obvious!

FYI, nexus eszközökre deklaráltan ~18 hónap a támogatás:
https://support.google.com/nexus/answer/4457705?hl=en

"Devices may not receive the latest version of Android if they fall outside of the update window, traditionally around 18 months after a device release."

(Más gyártók meg úgy frissítenek, ahogy akarnak.)

Hogy ez jó vagy nem az más kérdés, de mivel -legalábbis nexus vonalon- nem titkolják, hogy 18 hónap a támogatás, azért kár rajta csodálkozni.

Egyébként a 2 platform ebből a szempontból (is) teljesen más, nagyon nehéz őket összehasonlítani. Ez a támogatás egy olyan kiragadott tény, ami így önmagában véve igaz is és szép is, akár irigyelni is lehetne, de az android világ meg teljesen más. Alma - körte. 1 gyártó vs sok gyártó. Külön OS gyártó és külön hw gyártók. Kevés hardver vs sokféle hardver, stb.

"és én egyelőre igen komoly elmaradást érzek több szempontból is az Android részéről."

Én meg fordítva látom. Erősen megítélés kérdése, hogy kinek melyik a jobb, ki mit tekint elmaradásnak. Én pl örülök, hogy android vonalon már évek óta lehetett 4"-nál nagyobb telefonom és nem csak idén kezdenek gondolkozni rajta, hogy engedélyezzék ezt a luxust az alattvalóiknak. Aztán annak is örülök, hogy az utóbbi 2 nexusom összesen nem került annyiba, mint egy 5s. Nincs rá 4 év szoftver frissítés, ellenben korrekt áron jutok 1-2 évente az újdonságokhoz.

Kinek a pap...

Pontosítás: A Samsung Nexus S utolsó hivatalos verziója a 4.1.2 Jellybean volt.

Remélem Ubuntu Touchból lesznek LTS verziók.