Álmaim OS-ei

Mivel se asztalon se mobilon nem vagyok jelenleg elégedett egy OS-sel sem, leírom, hogy milyen volna az a nyilvánvalóan soha létezni nem fogó OS, amit mindennél szívesebben használnék:

-Asztali:
Mac OS X, macports mögötte jó ahogy van, még a system preferences rész is maradhat meg az app store is, DE az aqua-t nem bírom elviselni. Álmaim asztali oprendszere az OS X backendjével rendelkezne, de a GUI fölötte XFCE lenne, de nem X11 fölött, hanem Qwartz fölött a Qwartz kompozitáló megoldásával. Igazából tudtommal csak ez a legutóbbi része megvalósíthatatlan.
Meg már úgy eleve: örülnék, ha az XFWM végre tudna magától OpenGL-es composite-ot, 2014-ben gáz, hogy nem tud, mert "nincs aki fejlessze". Nem hiszem el, hogy ez az egyetlen bajom van vele (és ha "megírnám én" is jó sokáig tartana míg release-be kerül ahogy néztem a release schedule-t). A Linuxos gépen kénytelen vagyok a compiz discontinued ágával használni (lévén a compiznak inkább a Unity-s ágát fejlesztik), de az legalább működik szépen.

-Mobil:
--üzenetkezelés: mint Meego: egy "üzenetek" app Skype-nak, GTalknak, SMS-nek, Facebook chat-nek, etc.
--böngésző: na az fusson másik userként eleve, és más app ne is láthassa a working directory-ját, configját, plistjeit, stb.-t (iOS-en ez önmagában minden alkalmazásnál meg van oldva, ami a többi appnál kényelmetlen nekem, de egy böngészőnél pont indokolt, nem egy Android appot láttam, ami rosszindulatú kódot injektált a böngészőbe). Egyébként tetszőleges webkites böngésző megfelel, ami tudja emellett az iOS-es Safari sebességét hozni, de flash-hez jó ha van egy olyasmi, mint Meegon a firefox (azon nekem jobban ment, mint Androidon)
--témát azért jobban lehessen változtatni mint iOS-en vagy WP7-en vagy Meegon, de azért ne legyen akkora widget hell, mint Androidon (és ne legyen olyan bloated bugtenger az UI, mint a Samsung TouchWiz vagy az HTC Sense)
--Facebook kliensből egyik rosszabb mint a másik, de még az iOS-es a legtürhetőbb
--Skype-ból már mindegyik rossz, kérem vissza valamelyik régebbit, rendes kilépési lehetőséggel
--backend: iOS, de teljesen hozzáférhető fájlrendszerrel (kivétel böngésző fent felsorolt okok miatt) és teljes értékű terminállal, mindenhol editálható plistekkel (mint OS X-en), mindezt úgy, hogy ne kelljen választanom jailbreak és garancia között
--az Androidos MTP-hez egy hasonló megoldás jó LENNE, ha minden kliens olyan lenne hozzá, mint az OS X-es (a Wines és a Linuxos megoldás kiborító), iTunes fúj
--az alkalmazások bezárása tényleg bezárás legyen, vagy ha kell egy daemonnak mindenáron futnia a háttérben (pl. bezártad de üzenetet vársz), legyen egy rejtett menüpont, ahol azoknak is küldhetsz graceful shutdown-t és kill -9-et ha értesz hozzá (pl. a Skype is csak úgy írhassa meg a kliensét, hogy ami "bezárás" után marad belőle, annak ott meg kell jelennie). Ez SEHOL nincs jól megoldva jelenleg tudtommal. Mivel tudom, hogy többnyire ez a "gyorsabb alkalmazásindítás"-os parasztvakítás miatt van így, azért mondom hogy csak hozzáértőbbek találhassák meg ezt a menüpontot, akiknek el jut az agyáig, hogy ezután miért indul 10 másodpercig egy app.
(nem szoftver hanem harvder követelmény: hardveres qwerty)

Hozzászólások

A Mobil távolról emlékeztet (azaz néhány pontban azért elvérzik) a BB 10-re, és van qwertys telefonjuk is. :)

Vegyél Nokia N900-at.
Backendről annyit, hogy az egész os debian linuxra épül. Böngészőt nem ismerem így, gépredugva pendrive-ként érzékelt, van qwerty, van alkalmazásbolt, üzenetkezelés pipa, theme nézőpont kérdése, de szerintem az is pipa, facebook kliens nem tudom milyen van, skype a rendszerbe épített (úgy, mint a csevegő).

-------------
"Mérnökkel vitatkozni olyan, mint disznóval birkózni a sárban - kis idő múlva rájössz: Ő ezt élvezi..."
Winben blogja

Nem nagyon értem ezt az Aqua vs Xfce dolgot. Az aqua egy theme, az csak kinézet. Az Xfce meg egy ablakkelező. Ha az egyik szemem behunyom akkor desktop environment. GUI nem xfce lesz neked, hanem gtk, vagy qt, vagy a sok őskövület közül valami. OSX-en meg cocoa. Amúgy érdekelne mi nem tetszik benne, nekem a mai napig egy fontos szempont az osx mellett, hogy szép és egységes grafikus felülete van.

+1
nalam mar regota a magasan legjobb desktop OS az OS X
nem kell folyton hegesztgetni/turkalgatni mint a Linuxot, nem kell vert izzadni a rendszer altal adott kb. nullanal nagyobb funkcionalitas eleresehez mint Windowsban, egyszeruen csak mukodik, hasznalhato, okos, stb
a felulete nagyon jo, a tobbujjas gesztusokkal baromi kenyelmesen es gyorsan kezelheto
a rendszer egyes elemei jol egyuttmukodnek, nincs olyan kaosz mint Linuxon (pl. az egyik program GTK-s file dialogot nyit, a masik QT-sat, a harmadik megint valami mast, stb)
emellett ott a parancssor, nalam pl. a harmadik desktopon mindig ott a terminal mc-vel, vim-ben megnyitott forrasokkal, stb :)

Korlátos egy rendszer, de az alap, amit adnak az egész baráti.

Viszont, mikor megláttam, hogy a Finderben csak RO FTP támogatás van, akkor dobtam egy hátast...
Egy deb szerű alap csomagkezelés hiányzik róla ;) Tudom, h van ports, brew, de mégsem alaprendszer részei. Pedig a csomagkezelőnek célszerű a rendszer alaprészét képeznie, az App store-ban meg ugye elég korlátos bizonyos téren a kínálat, sőt ami még van, azoknál is előfordul, hogy OS X alatt fizetős az a program, ami linux alatt ingyenes (pl gradiator).

Ami még kiborít OS X+finderben: NTFS írást iszonyú nehéz elővarázsolni. Oké, hogy két sor az fstabban, de akkoris, és azért nem olyan Google találatokba botlasz, mint egy Linuxos probléma esetén, sokan képesek volnának neked egy ilyen nevetségesen egyszerű célra szoftvert eladni.

Sok egyéb másra is... Nagyon érezni, hogy ez az üzleti stratégia miatt van.. nem rakjuk bele ezt a feature-t, majd lesz belőle app, amit kirakhatunk, hogy hejjdejó app van OS X-re... Mivel a rendszer értékét az is emeli, karban tartani így nem kell, az eladások után meg így is kapunk pénzt.

Az XFCE egész pontosan asztali környezet, de ha már ablakkezelő, akkor a kwin jött be a legjobban (de mellette a KDE4+plasmatól hányingerem volt, a razor-qt meg kevés volt, mással meg nem megy).

Ami nem jön be: finder, meg Aqua-ban elsősorban az, hogy nincs szöveges titlebar az ablakokon csak az ikon, és emellé csak csoportosítva lehet az ablakokat kezelni (nincs olyan hogy X app 3x egymás mellett/alatt a tálcán, facebook chat-et pl. így a legjobb nézni hogy írtak). Ami még nem tetszik: fullscreen. Ennek ellenére ezerszer szívesebben használok még mindig OS X-et, mint Linuxot vagy Windows-t.

Lehet én vagyok a fura, hogy nekem megfelelt a Win 95/98 GUI-ja, és mai napig azt tartom a legkényelmesebbnek oldalra pakolt tálcával (mert hát widescreen).

Másik furcsaság: aqua-ban lassúnak tartom néha az animációkat, de compizban és kwin-ben is dupla olyan gyorsra tekertem őket (bár nem néztem utána, hogy plistekhez nyulkálva meg tudnám-e valahogy OS X-en változtatni, azt megértem, hogy GUI-ba miért nem került ennek az átállítási lehetősége)

VAN szoveges title bar, szoval szerintem valami masra gondolsz :S
ablakokra meg hasznald a tobbujjas gesztusokat (nalam pl. negy ujjal lefele), villamgyorsan megtalalod amit kell (illetve chatnel ott a notification, amivel plane gyorsan eszreveszed/megtalalod)
most nincs elottem OSX, de ugy emlekszem az animacio sebesseget lehet allitani valahol (fixme)

Ah, a dockon tenyleg nincsenek szovegek, bar en nem is nagyon szoktam hasznalni (eleve el is van rejtve) szoval nem zavar :D
A mobil valoban mas teszta, ott az Apple sajnos labdaba sem rughat az en szememben a buta, rettentoen lekorlatozott iOS-sel. Az Android sokkal rugalmasabb es eroteljesebb, cserebe ott mas problemak vannak :(

Es ha mar itt tartunk a masik terulet ahol nem talaltam meg igazan jo megoldast, az a bongeszok. A Safari egesz jo lett, most azt hasznalom OSX-en es szeretem, de azert az is messze van a tokeletestol.

sok nincs, en azt vettem eszre hogy idonkent ha ranyomok egy linkre, csak gondolkodik es nem csinal semmit, ha meg egyszer ranyomok azonnal tolti (ezt mas gepen, Linux alatt ugyanerre a wifire csatlakozva nem csinalja)
illetve a fulek kezelese nem az igazi, nekem a chrome-fele "ha nem fer ki mind, osszenyomjuk" jott be legjobban