( bucko | 2024. 11. 20., sze – 01:22 )

valaki nagyon ajánlgatja a linuxot > masik musort nezel, nem en voltam. :)

Ha visszalapozol, másnak tettem fel a kérdést. ;)

Köszi a basic digitális gyorstalpalót kezdőknek! Hidd el, hogy pl. a SoundForge alapszintű használatához ennél nagyságrendekkel nagyobb tudás kell!

Szerinted az LP fosabb formátum, de ez alapvető tévedés. Egyszerűen csak mechanikai csúcstechnológia, amiből két dolog következik. Sajnos jól definiálható mechanikai hibnákkal is rendekezik (rendelkezhet), de a kielégítő minőségű lejátszásához is csúcstechnika kell, ami szintén sajnos igen nagy megvalósítási variációval rendelkezik. Az uitóbbi alatt azt értem, hogy igen sokféle - sokszor más és más szempont szerint optimalizált - lejátszó szerkezt létezik. Persze ilyenkor beüthet a szubjaektív megítélás. Mellékesen a magnókazettát a kisebb sávszélessége és egyéb gyengébb paraméterei miatt ne is keverjük ide!

Az LP zajos, meg még az alapanyag is zajos lehet. Hajlított karral lejátszva eleve 2-3% torzítás keletkezik. <15kHz a sávszélessége - főként a korabeli stódiómagnók korlátai miatt, bár a lemezen 45kHz is rögzíthető. De léteznek FFS, Living Stereo stb. és direkt vágású kemezek is. A Living Stereo master 30ips szalagra készült, ami kicsit több, mint a kazettés magnó 1 7/8ips sebessége.

Mindezek ellenére fiziólógiailag barátságos formátum, nem kellemetlen hallgatni, mint néha az mp3-at. Nagy negatívum a rosszabb jel/zaj, de a való világban készült felvételeknél a CD és a DVD Audio csak 10-10dB előnyt mutat.

Zenélni szép és jó dolog, de hát a zenészek is emberből vannak. ;)