( hajbazer | 2024. 11. 15., p – 13:14 )

"X ellen FUD kampányt indítottak valamennyi influenszerükkel"

Ha szerintetek a HUP-on vannak felszopófiúk, nem világos, mi a konteó abban, hogy egy milliárdos multinak vannak influenszerei, akik a céges narratívát képviselik, amikor cikket írnak, véleményt formálnak, vagy előadást tartanak. Bevett szokás, nem csak az IT-világban.

"általuk uralt (sajnos túl sok) desktop környezet"

A teljes FreeDesktop, a neve ellenére, egy milliárdos multi gondozásában áll, ami nevezetesen a Red Hat. Ezenkívül olyan alapkomponenssé beszivárogtatott elemek is, mint a systemd, pulseaudio, pipewire, gtk3 stb. amikre egy Linux desktop kőkeményen dependál.

"korporatokrata erővel van lenyomva a Linux-világ torkán"

Te tényleg azt hiszed, hogy ha Pöttering nem a Red Hat-nál dolgozott volna, akkor bárki is adoptálta volna a systemd-t?

"a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"

Torkon lenyomásnak nevezzük, ha nem biztosít alternatívát, tehát pl. a milliárdjaiból simán futná az X11 megtartására (eddig is futotta), de inkább kidobják. Torkon lenyomásnak nevezzük, ha az alternatívák biztosítását is szándékosan megnehezítik, pl. egy ponton túl kiveszik az X11-supportot mindenből, amihez közük van, költséghatékonyságra™ hivatkozva, miközben a wayland-re csilliószor annyi felesleges pénzt égettek el, ha 15 év alatt nem volt képes magától, természetes módon átvenni az X11 helyét. Torkon lenyomásnak nevezzük, ha szándékosan a wayland-ra dependáltatnak minden komponenst, amihez közük van, mindezt úgy, hogy a független disztróknak nehezebb (értsd: több emberi erőforrás) legyen ezt visszafordítani, mintsem adoptálni.

"a Linux desktop és userspace végül egy multi kezében kötött ki"

FreeDesktop Red Hat-é, systemd Red Hat-é, a SELinux a Red Hat-é. Igen, a desktop és a userspace alakításának lehetősége egy multi döntéseitől függ.

"kinyírják a jól működőt"

Ha ez is triggereli a konteó-detektorodat, ott a detektoroddal vannak súlyos problémák. Igen, az arrogáns IT-multik előszeretettel csinálják azt, hogy ellehetetlenítik a használatát egy eddig jól működő szoftvernek, eszköznek, megoldásnak, hogy az újra igényt teremtsenek azok részéről is, akiknek a régi is jó volt. Ez már önmagában arrogáns viselkedés. A multi ezzel akarja kiváltani a valódi innovatív munkát, vagyis hogy minden tekintetben jobb megoldást csináljon az előzőnél, amivel a keresleti oldal saját akaratából akarná lecserélni az eddig használt megoldásokat.

"erőfölénnyel teszik default-tá"

Ezt teszik azzal, hogy nem biztosítanak alternatívát. Lásd "a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"-ra adott válaszom. Érdekes módon a Canonical, a SuSE tudnak úgy fejlődni, hogy nem nyomnak le semmit senkinek a torkán és nem erőltetnek default semmit más disztrókba, dependencialáncokkal.

"A Steam Deck továbbra is egy céleszköz és a PC-hez az égvilágon semmi köze."

A gaming kézikonzol nem egy PC és nem is a PC-piacnak lett szánva. Ahogy a Sony PSP-től kezdve egyik sem. Vedd le a szemellenződ, hogy lásd. Nincs jobb ötletem.

"a multik (Red Hat, NVidia, AMD stb.) megmondják nekünk, hogy használhatják a gépünket"

Igen, azzal, hogy a konfigurációs lehetőségeket elveszik, egyre inkább ezt teszik.

"túl sok Red Hat influenszer épült be a köreikbe."

Házi feladat utána nézned, hogy pl. a Debian systemd debate idején kik tolták a legjobban erővel a systemd mellett kampányolást. Annak is nézz utána, hogy kik folytattak hozzád hasonló módon személyeskedő, mocskolódó, lejárató kampányokat a systemd-mentes disztrók maintainerei ellen.

"erővel lenyomni a Linux-világ torkán"

Ezt teszik azzal, hogy nem biztosítanak alternatívát. Lásd "a Red Hat igyekszik lenyomni mindenkinek a torkán"-ra adott válaszom. Az erő itt leginkább gazdasági túlerő, ami lefordítható emberi erőforrás szintjén értelmezett túlerőre.

"Az fog a jövőben egyszerűbben futni, amit a Red Hat úgy akar"

Igen. Onnantól, hogy a wayland kötelező lesz minden disztróban, az fog egyszerűbben futni, amit a Red Hat úgy akar. Nem fognak egyszerűen futni olyan appok, amik nem wayland-kompatíbilisek. Nem fognak egyszerűen futni olyan appok, amik olyan feature-öket használnának, amik a wayland-ben nincsenek benne, mert a Red Hat úgy döntött. Ilyen pl. a global hotkey support, ami minden valamirevaló médialejátszót érint kb.

Sajnálom, hogy nem vagy hajlandó megérteni a másik oldal szempontjait és az energiád inkább abba ölöd, hogy konteósnak bélyegezd a másként gondolkodókat.