1526 augusztus 29. napon II. Lajos meghal, aki a magyar és cseh trónon ült.
1526 novemberében Habsburg Ferdinánd elfoglalja cseh trónt.
Mária Királyné visszautasítja Szapolyai János házassági ajánlatát.
1526 november 10. Szapolyai János Székesfehérváron eltemeti Lajost, majd november 11.-én jogcím nélkül megkoronáztatja magát. Azért jogcím nélkül, mert országgyűlést a király és a nádor hívhatja össze. Viszont Szapolyainak a királyi vagyonnál nagyobb vagyona van, övé Székesfehérvár és Buda, és nála van a korona.
1526 decemberben Báthory István -aki nádor- összehívta Pozsonyban az országgyülést, ahol Ferdinándot királynak választják. Viszont nem az övé Székesfehérvár, nincs nála korona, és nem ő temette el Lajost. Viszont őt támogatja a nádor Báthory, és neki van jelentős hadereje, ami a török fenyegetés árnyékában a magyar nemességet meggyőzte, hogy Ferdinánd legyen a király.
A dolgot még bonyolítja, hogy II. Lajosnak volt törvényes örököse.
Egy korábbi örökösödési szerződés alapján Miksa is igényt tarthatna a trónra, de nincs ereje érdekeit képviselnie.
Szóval így egy időben 2 királyunk is volt.
Aztán 1528, március 20.-ára Szapolyait legyőzi Ferdinánd, Szapolyai Lengyelországba menekül.
Aztán 1529-ben a török Bécsig kiveri ferdinándot, de Bécs megállítja a Szulejmánt. Szulejmán felmérte a habsburgok erejét, döntött: Szapolyait Szulejmán behódoltatja, Mohácshoz hívja és kezet csókol Szulejmánnak. Ha nem tette volna meg, akkor az életébe került volna. Így meg Szulejmán vazalusaként koronát kapott. Szapolyai megkapta Grittit kormányzónak, és török katonai szekértők maradtak állandó jelleggel Budán... Szapolyai a bábkirály, Gritti kormányoz, törökök meg szervezik a Habsburgok elleni harcokat.
1538: Váradi béke. Megállapodik a két király, hogy két uralkodó van.
1541: Jön Szulejmán, hogy rendet tegyen…
Aztán az ország 3 részre szakad…
Megkegyzem 1526-ban Szulejmánnak volt békeajánlata -nem túl előnyös-, de Orbán Balázs intelmei ellenére II Lajos, háborúzni akart.