Viszlát Telegram, üdvözöllek SimpleX!

Kommentnek indúlt, cikk lett belőle. Maradhat?

Ahol egy ajtó bezáródik ott kinyílik egy másik.

SimpleX az üzenetküldés új bástyája (a weboldal honosításán még dolgoznom kell, de nincs is élesben, csak ha nagyon akarjuk: SimpleX).

A történet most itt tart:

Wired: Neo-Nazis Are Fleeing Telegram for Encrypted App SimpleX Chat

Evgeny (SimpleX dev) válasza a Wirednek: Wired’s Attack on Privacy

És én miért használom? Azért mert:

Nem kér e-mail-címet
Nem kér telefonszámot
Nem kér felhasználónevet (de mégis lesz majd valami, majd meglátod)
Nem kér jelszót sem (de mégis lesz majd valami, majd meglátod)

Az a valami amivel majd kapcsolatba lépsz másokkal és majd meglátsz az a profilodhoz tartozó SimpleX-cím, ami hasonlít egy e-mail-címre, de mégsem, mert lehet törölni, meg lehet változtatni, anélkül, hogy a meglévő névjegyeket/partnereket/ismerősöket elveszítenéd.Na ott jön a neheze, hogy, ha törlöd az alkalmazást, akkor a névjegyeknek meszeltek, ha nincs a SimpleX-adatbázisról biztonsági mentés. Akkor minden elvész, a profilod is és azt soha nem kapod vissza.

Tapasztalataim röviden:
Nem vagyok programozó, tehát nem ebből a szemszögből fogom a tapasztalataimat leírni.
1 évvel ezelőtt találkoztam az alkalmazással és telepítettem is, amint elolvastam, hogy mi is akar ez lenni. A lényeg nekem is az volt, hogy ne kérjen e-mailt és telefonszámot. A főképernyőn a telepítés után rögtön be is állítottam a profilomat és kész :D.

Utána hónapokig hanyagoltam, mert hát itt senki sincs és a publikus csoportok sem a megszokott módon működnek. Beszélgetést kell indítani egy ún. Directory-Bottal és kulcsszavakat írosgatni neki, hogy na mégis miféle szobához is szeretnék csatlakozni, pl "privacy".

Elkezdtem az alkalmazást is fordítani a tapasztalatlanságom miatt rengeteg hibát vétve és persze további fájdalmakat okozott még az is, hogy egy alkalommal valaki rosszul állította be a fodító platformot (ahol a szövegek voltak) és szép kis adatvesztést éltünk meg, a legtöbb hibát mára azt hiszem sikerült javítanom.

A fejlesztőgárda nagyon barátságos, most először volt alkalmam (nem nevet nekem ez új volt!) egy igazi devvel beszélgetni privátban, aki ráadásul az alkalmazás tulajdonosa. Újabb hónapok teltek el, amikor a párommal használt csevegő alkalmazásunk Telegram úgy döntött ma nem küld értesítést. Amit pedig beszélnünk kellett volna nem égbekiáltóan volt fontos, de azért jó lett volna egy kenyérrel hazatérni. Jó próbáljuk ki élesben is mit tud ez a valami. Telegram ment a SimpleX jött. Este Durov a hírekben megegyeztek a backdoor kulcsaival a govermenttel. uhh épp időben. Párommal jól kipróbáltuk, és elvagyunk.

NNa hát én nem mondom, hogy itt minden szép és happy és szivárvány. Pár hónapja voltak benne olyan bugok, hogy attól is a földbe állt, ha küldtünk egy hosszabb mondatot. Nincs push ... azért ez fájdalmas (IOS verziónak van, de akkor sem veszek olyat :P). Beállítottuk 10 percre az üzenetek ellenőrzését, így jól elvagyunk. Van rá nyitva ntfy hibajegy meg zajlik alatta tudósok kommentháborúja, de hát ami van, az is jó. Működik Orbottal (TOR) de azt sosem próbáltam. Van benne E2E, meg quantum resistant, meg szerintem ami létezett titkosítási eljárás az mind egyszerre működik a csevegések alatt. Van neki átjátszó-/továbbító-szervere, sőt egyszerre vagy 16 is, mert minden egyes kapcsolathoz (névjegyhez/ismerőshöz) rögtön kettőt is használ. Az egyiken küld a másikon fogad. Üzemeltetheted magadnak ha szeretnéd, én nem szeretném még, talán később, de már most szólok, hogy a saját domain alatt üzemeltetett kiszolgálók erősen rontják a privacy élményt, amikor épp titokban beszélnél és látszik a saját kiszolgálód címe smp1.kispista.hu az vicces. (na hátha elrejtik majd ezt is egyszer, addig ott a gyári 16 db smp meg itt a többi, csak ezek meg erősen lassulhatnak. Az SMP-k és az XFTP-k itt csak továbbítják az üzenetet és azt hiszem 24 óráig tárolják csak a fájlokat és üzeneteket, vagy 48? vagy valami egyéni érték (már akik üzemeltetnek kiszolgálókat, azok meg tudnák mondani). Na ha nem nyitod meg a klienst és nem hívja le a kiszolgálókról a neked szánt adatot, akkor bizony meg kell kérni a küldőjét hogy legyen szíves még egyszer mert törölte a kiszolgáló.

Na mit hagytam ki? Jaj igen még egy mondat a szobákról. Hát ez eszi ám az akksit, mivel az üzenetküldés P2P alapú és, ha sok a kapcsolatod a szobában akkor huhh merül ám rendesen, mert kell a craft. Igen van rá nyitva hibajegy githubon még ki is van tűzve, hogy köszi már elmondta mindenki és coming soon, majd a superpeer megoldjaCSÁ. Mivel én eddig csak 2 ismerősömmel használom így nekem az akksi nem merül, nem tudom hol lehet az a pont ahol elkezdi zabálni, az biztos, hogy egy PSA, vagy Hackliberty szoba  maga 2-3000 tagjával elég rendesen megkínálja az akkumulátort. Egyetlen egy magyarul beszélő szobáról tudok: Gumiszobában találkozunk ha eljutsz odáig :)

Igen van desktop kliens is. Nem nem tudod a mobilon létrehozott  profilodat desktopon használni egyszerre két eszközön, mert betörésnek hiszi és mindent megtesz a kliens azért, hogy kitiltsa az egyiket vagy másikat. Társítani lehet csak a hordozható eszközt, de az csak annyi lesz hogy valamilyen úton-módon a (nem értek hozzá, de kipróbáltam és működik) a telefon adatbázisát nyitja meg, és ha kilépsz akkor megint a telefon fog tovább futni. Ezt úgy oldottuk meg hogy gépen is és mobilon is létrehoztunk egy profilt és a 4 profilt betettük egy szobába és onnantól tudtunk egyszerre gépről és telefonról is beszélni, anélkül, hogy a társítást használtuk volna.

Az üzenetek a telefonon maradnak. Hát igen ez megint olyan, hogy van aki szereti, van aki annyira nem mert mindenhonnan el akarja őket érni. Nekem bejött. Én nem beszélgetek, meg nem tudok sokat beszélni :D :D (hát dehonnem tudok, csak nem mindig van miről).

Ha eljutottál ide a végére, akkor szerintem most jönnek majd azok a kommentek, hogy hát de briar meg tox, nem ez nem briar csak részben, ez nem tox, csak részben. Hát de a titkosítást baxhatod ha processzorból fogják meg még előtte. Hátöö jah de ehhez megint nem értek, nekem csak kellett egy reklámmentes, telefonszámmentes, e-mail-cím mentes alkalmazás, hogy tudjunk beszélgetni. És nem azért mert náci lennék, vagy pedofil. És tegyél egy próbát, mert amúgy is AGPLv3 a licence és GitHubon várnak mindenkit szeretettel.

Köszönöm hogy elolvastad!

Hozzászólások

Jó 20 éve, a haver azt mondogatta: "Az IRC sorsa, hogy 5 évente újabb és újabb formában feltalálják."

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Gondolom, azért mert az irc, matrix/element, xmpp/jabber, briar, cwtch, session, tox, SimpleX, telegramm, viber, discord, revolt, facebook messenger, whatsapp stb. kb egyetlen kategóriába sorolhatók. Egyébként valóban így van. Minden évben feltalálják a biciklit.

Na most azért nem mindegy, hogy egy egyszerű beszélgetéshez minek kér a legtöbbjük kb mindenhez is hozzáférést az eszközön. Az sem egy elhanyagolható funkció, hogy legtöbbjükben tényleg van-e titkosítás vagy csak egy gomb ami színessé válik ha rányomsz. A legtöbbjük tele van backdoorral és kb egy putri ahová mindenki ki-be járkál ki a főbejáraton, ki a művészbejáraton, ki a szervízbejáraton. Az adataidat meg a jó ég se tudja már, hogy melyik országban van tárolva és ott mi történik velük.

Az igény nem változik de biztonság azért egyre jobb. Irc-en a minimum volt, hogy le lehetett rúgni a másikat a netről. Szerencsétlenebb esetben a gépe felett is át lehetett venni az irányítást. Ez a késői leszármazottaknál már nincs így. A voip sem volt alapértelmezés irc-en, videohívás pláne nem. 

Amiben ez valóban előrelépés a szintén nyílt forráskódú Signalhoz képest, hogy végre itt nem kell telefonszám. Ahhoz, hogy a telegramot kiváltsa kellenének a hírfolyam funkciók amit eddig csak a telegram tudott. 

Szerkesztve: 2024. 10. 24., cs – 16:42

Két mondatban el tudja valaki mondani, hogy ha nincs semmiféle user ID, akkor honnan tudja az app, hogy ki melyik üzenetet kell, hogy megkapja?

Jah, sorry, csak a weboldalt olvastam. Szóval tl;dr mégis van user ID, csak meg lehet változtatni, meg (állítólag) nem tárolódik ott bent.

Akkor viszont mégiscsak aktuális az eredeti kérdés:

Két mondatban el tudja valaki mondani, hogy ha nincs semmiféle user ID, akkor honnan tudja az app, hogy ki melyik üzenetet kell, hogy megkapja? Értsd, ha Anna üzenetet küld Bélának, honnan tudja az üzenet, hogy belyik telefonon kell megjelennie? Hát valami ID-nek csak kell lennie, különben baromi nehéz lenne a routing.

https://m.youtube.com/watch?v=Fl-QS0-qENw

Ezt tőle kell megkérdezni. Sajnos a végén a user ID dia ott van de átugorja ebben a videóban. Igaz én nem néztem még végig. Lehet valahol előtte vagy közben esik szó róla egy másik Dia alatt.

Én erre sajnos nem tudok válaszolni hogy honnan tudja kinek kell elküldeni. Lehet valóban mégis csak létezik egy a profilhoz tartozó valami... deee itt akár 30 profilod is lehet egszerre vagy minden beszélgetéshez más inkognitóprofilt is használhatsz. De én passzolok.

A SimpleX úgy működik, hogy nincs központi userID mint általában az üzenetküldő alkalmazásokban, például telefonszám vagy felhasználónév. Amikor létrehozol egy kapcsolatot valakivel, a SimpleX egyedi kapcsolati azonosítókat (connection IDs) generál mindkét fél számára. Ezek az azonosítók egy-egy kapcsolat sajátosságai, és nem azonosítják globálisan a felhasználót, csak adott kapcsolaton belül érvényesek. Az üzenetek e kapcsolati azonosítók alapján kerülnek továbbításra a megfelelő eszközre. Az üzenetek titkosítása és a "routing" több közvetítő szerveren keresztül történik. Ezek a szerverek segítik az üzenet átvitelét, de nem láthatják az üzenet tartalmát, és azt sem tudják, hogy ki küldte vagy kinek szól, mivel az üzenetek titkosítva vannak, és csak a címzett eszköz tudja visszafejteni őket. A szerverek csupán az üzenet továbbítását végzik a kapcsolati azonosítók alapján. A szerverek használják a kapcsolati azonosítókat, hogy megfelelően továbbítsák az üzeneteket. Bár a szerverek nem ismerik a tényleges felhasználókat, vagyis nincs global userID, mégis rendelkeznek információval arról, hogy egy adott kapcsolati azonosító melyik szerverhez vagy eszközhöz tartozik. Ez teszi lehetővé az üzenetek továbbítását a címzett felé.
Ha nagyon titkolni akarják a kommunikáció tényét a felek, akkor nem árt ha egyszer az életben találkoznak és QR kóddal veszik fel a Simplex klienseik közötti kapcsolatot. 

Ezzel a módszerrel VOIP hívás, és pláne videohívás soha sem fog megfelelően működni a rendszerbe betervezett lag miatt. Pust-to-talk-ot viszont érdemes lenne beleimplementálni, az még videóüzenet formájában is működőképes Simplex-en. 

A teljesen p2p Tox-szal szemben itt vannak szerverek, így talán stabilabban működik a Simplex. Tox-on már annyira secure minden, hogy néha a címzett előtt is örökre rejtve marad az eredetileg neki szánt üzenet :D

Köszönöm szépen!

Ettől szebben már nem lehet leírni, hogy hogyan is működik. És ezt most még teljesen ingyen kapod (vannak beszélgetések a monetizációról, de eddig semmilyen döntés nem született még efelől, én úgy gondolom, hogy itt az earlybird felhasználók nagyon csúnyán borogatni fogják a tervezőasztalt, ha ez bekövetkezne) továbbá egyátalán nincs telemetria, nem hogy bekapcsolva hagyva pl k9-thunderbird, (az csúnya munka volt, mégha beta is még),  így azt sem tudja senki hogy hányan használják és reklámok sincsenek még. Ezt a hsz-t elmentem, ha nem baj.

nekem csak kellett egy reklámmentes, telefonszámmentes, e-mail-cím mentes alkalmazás, hogy tudjunk beszélgetni

Különben ez az a kérdés, aminek a miértjét tízből tizenegy user nem szokta tudni megmondani, ha megkérdezem. :)

Teljesen igazad van, de egy multicég szolgáltatását használva mint adatfelvételi infrastruktúra, egy másik multicég által adott számítógépen, egy ismeretlenek által írt szoftverrel kommunikálás után rácsodálkozni, hogy átkúrtak, mert azt ígérték, becsszó nem nézik mit írtál, az szerintem némi naivitásra utal.

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Miért kellett reklámmentes?

Nézz már szét a többi között: Viber, telegram, fb messenger tolja az arcodba a reklámot. Engem idegel.

Telefonszám/e-mail: te nem tetted még fel a kérdést, hogy miért kell nekik ez az adat? Az internetes csevegéshez? Hogy minek?

Gondolom te vagy az a fajta aki meg tudja magyarázni hogy a bluetooth kapcsolathoz miért kell location gps adat is...

Ha előre megbeszélitek mi lesz a vacsora, ez az egész okafogyottá válik és értelmét veszti :)

Nem vagyok mai gyerek és én még úgy tanultam az őskorban, hogy egy interneten küldött üzenet annyira biztonságos, mint egy levelezőlapra írt szöveg amit postán adsz fel. Fiatalok kedvéért, az tényleg egy darab lap volt, amire irkálni lehetett: így nézet ki :)

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Te is olyan vagy aki érti a tréfát, csak nem szereti?

:D

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Volt egy webes chat, nem emlekszem mar a nevere, sajat magad is tudtad hostolni (NodeJS alapu volt). Kert egy nick-et es kesz, aztan tudtal chattelni akivel akartal vagy csatornakon. Most ezt talaltak fel ujra? Az IRC-nel annyival tudott tobbet, hogy bongeszo alapu volt es tehettel magadnak https-t hozza (IRC ugye nem volt titkositva, legalabbis alapbol nem).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Pavel Durov franciaországi megrendszabályozása óta valóban indokolt volt valami hasonló. Én arra számítottam, hogy az egyébként nyílt forráskódú Telegram kliensekhez elkészül egy szintén nyílt forráskódú alternatív szerver, ami már kívül van Durov hatókörén, akinek meg a franciák markolják a golyóit. 

Szerintem (de csak szerintem) ott az a legnagyobb baj, hogy nem lehetne decentralizálttá tenni (jó mindent meg lehet csinálni csak akarni kell) de ott nagyon át kellene azt a kódot írni már a kliensben is. A házikiszolgálókat nem tudom mennyi munkaórába telne decentralizálttá tenni.

Szerintem nem célszerű radikálisan módosítani a Telegram infrastruktúrán. Nem az egyetlen eszköznek kell, csak az egyiknek. Azért is, hogy a kliens kódját ne kelljen forkolni és külön ágon fejleszteni. A Telegram kliens sokkal több mint egyszerű webview megoldás, van benne munkaóra rendesen és amíg nyílt forráskódú fejlessze csak Durov cége. A jelenlegi Telegram jól kiegészíti a SimpleX-et, bár gyengébb benne a privacy, de az üzenetek tartalmát továbbra is jól védi. Kicsi lag miatt működik a voip telefon és videóhívás, továbbá hírcsatorna funkció egyelőre csak Telegram-ban található. A háborúval megerősödő Facebook cenzúra miatt már kezdte átvenni a Facebook mint közösségi hírcsatorna szerepét is. 

Arról biztos információnk van, hogy az orosz hadsereg aktívan használja a fronton. Az ukránoknak ott van a Starlink teljes infrastruktúra. Nagy erőforrásokkal rendelkező Oroszországgal kvázi hadban álló felek, már régen megtörték volna a Telegram-ot vagy ha ezzel nem boldogulnak le-ddos-olták volna a Telegram szervereit legalább a nagy ukrán offenzívák indításának időpontjaiban. De semmi ilyen nem történt, azaz az élet tesztjén eddig jól szerepelt a Telegram is. 

Nem haragszok Durovra, sőt jó arcnak tartom, de oroszosan vakmerő. Ez a franciaországi utazása ilyen nemzetközi helyzetben nagyon ostoba és meggondolatlan lépés volt. Nemhogy messziről kerülnie kellett volna az összes NATO országot, de már régen le kellett volna mondania a francia állampolgárságáról. Így viszont már nem lehet megbízni a Telegramban. Ezért kellene egy alternatív nyílt forráskódú szervert projekt Telegramra. Ott van a Signal ugyan, de az nem tud hírcsatornákat működtetni, illetve a PC kliensen borzalmasan fapados és láthatóan nem akarnak ezen változtatni a Signal fejlesztők. 

Akkor ha mondjuk telegram kiszolgálót többen is üzemeltetnének mondjuk akár házilag, nem lenne nehézkes más kiszolgáló felhasználóihoz csatlakozni? Itt ez alatt azt értem, hogy pl fosstelegram1 kiszolgáló mondjuk kvázi népszerűbb lenne mint a telegram2. Ez miatt szerintem decentralizálttá és föderálttá kellene tenni. Jelenleg szerintem a telegram kiszolgálók egyetlen egészet alkot(hat)nak. És nincs is más ahova regisztrálni lehetne. De most azt mondjuk készítsünk egy Durov független foss kiszolgálót amit bárki üzemeltethet. Ezt a fentebb leírt szakadékot már most letudja küzdeni? Ehhez szerintem föderáltnak is kellene lennie.

Természetesen patch kellene a klienshez, hogy ne a hivatalos Telegram szerverhez kapcsolódjon default, hanem beállításokban át lehessen állítani másik, valamelyik opensource telegram szerverre. De egyébként amíg lehet szinkronban kellene tartani a Telegram kliens kódját a hivatalossal. Valami hasonló mint egykor a Napster kliens OpenNap szerverekre csatlakozásánál volt. Ott a Napster kliens nem volt nyílt forráskódú, nem annak a kódja volt módosítva, hanem Napigator terelte a kliens forgalmát az OpenNap szerver felé. Én a hivatalos Napstert már nem használtam, csak OpenNap szervereket. Nyílt forráskódúsága miatt Telegram kliensnél jobb a helyzet.