( Raynes | 2024. 10. 27., v – 14:45 )

Igen, volt ilyenek, 800 gigás, megnézed mennyibe került ez anno, most kapsz rajta egy 4 terás NVMe SSD-t, ami gyorsabb is. Az a 0,6 PB az csak az 1 terásnál van, és az is garancialimit, tehát ha azt meghaladod, akkor nem lesz már jótállás az SSD-re, de tovább fog működni probléma nélkül, akár több petabájtig. 14 petát nagyon kevesen írnak, speciális felhasználásnál van annyi írás. Átlag felhasználó kb. a 10-éd ha írja rá. Linuxos felhasználásnál még kevesebbet, mert a Linux nagyságrendekkel kevésbé bolygatja az SSD-t, mint a Windows.

Az én gépeimben már 8 éve csak SSD-k vannak, HDD-k már nincsenek, azok ki lettek szedve külső meghajtónak. Az SSD-imen jellemzően 3-5 TB-ot írok 3-5 év alatt, és még csak egy ment tönkre, az se a sok írás alatt, hanem a vezérlő adta meg magát (egy 525 gigás Crucial MX300 volt). Linux és Win 10 alatt is ennyi az írás, igaz megoszlik 2 gép, 2×2 SSD-je között, tehát ha összeszámítanám, akkor 5 év alatt egy SSD-re se írnék többet, mint 20 TB, (8 évre kivetítve 32 TB) és ebben minden benne van, 75-100 gigás Steam játékok, 70-150 gigás torrentek (sorozatpakkok), 25 gigás filmek, egy csomó frissítés, OS telepítők, stb., nyomatom neki, ami a csövön kifér, nem kímélem az írásokat tekintve az SSD-t (annyi, hogy swap nincs). Ehhez a 0,6 PB-hoz képest még mindig sehol nem lennék az 0,032 PB-ommal. Majd nézd meg a saját SSD-id írásstatisztikáját, meg a többieknek is ezt ajánlom, akik ezen aggódnak, meg fogtok lepődni, hogy igazából milyen keveset írtok rá nagy átlagban. Sokan megijednek, hogy mikor letöltenek rá több száz gigát, meg feltelepítik a rendszert, hogy hú, az milyen sok, ilyen ütemben semmeddig se fog tartani, de amit kihagynak a számításból hogy ezek a nagy kiugrások majd beleolvasnak hosszú időn át egy nagy átlagba, mert lesznek napok, amikor nem lesz rá ennyi adat írva (vagy mert nem fér, vagy mert nincs még elfogyasztva az előző letöltött tartalom), be sem lesz kapcsolva a gép, nem minden nap lesz a rendszer újratelepítve, stb.. Még swap-pal sem lennék kb. 0,064 PB fölött, az még mindig 10-ede csak a 0,6 PB-nak, de aki meg a swap miatt aggódik, vegyen a gépébe rendesen memóriát, akkor vagy nem kell swap, vagy ha van is, akkor a rendszer nem nagyon nyúl majd hozzá.

Évekig jártam egy másik fórum SSD-t topikjába, ott Win7-8.1-10 felhasználók között a nagy átlagstatisztika napi 30-50 giga írás körül alakult, azzal se lenne meg az életben sem a 0,6 PB. Aki tényleg sokat ír rá, az nagyon speciális felhasználás, nagy mértékű virtuális gépezés, videóvágás nagy tételben, végeselem-számítás, tárhelyen alapuló blockchain, egyéb extremitások, egyik se az átlag felhasználó területe. Esetleg aki kímélni akarja az SSD-t, az csak arra figyeljen, hogy sose legyen hosszú időre betelve csurig, mert akkor kevés szabad cella között tudja pakolgatni a vezérlő az írásokat, vagy foglalt cellák között kell adatot átmozgatnia, hogy más cella is egyenletesen fáradjon (write amplification), meg a vezérlőnek segítség, ha néha meg van TRIM-elve a drive. Nagy karbantartást, és kímélést (fájlelérési dátumok írásának tiltása, csomó szar áthelyezése a HDD-re, stb.) nem igényelnek.

Az Optane, SLC, MLC gyártást azért hagyták abba, mert nem volt versenyképes, kis tárhely túl drága volt miatta, így nem volt nagy kereslet rá, egy-két speciális felhasználási esetet kivéve.